Мухълът е нещо, което е разпространено навсякъде в околната среда и срещата ни с него е просто неизбежна. Като част от природата, той има своите функции в кръговрата на живота, но когато попадне във влажна среда, мухълът започва да се размножава и това може да доведе до проблеми.
Макар често да се пренебрегва, образуването на мухъл може да представлява значителен риск за нашето здраве. От предизвикване на алергии до причиняване на респираторни проблеми и други сериозни състояния, токсичността от мухъл е нещо, което изисква специално внимание. В този материал ще разгледаме какво са плесените, кога са опасни, и как да разпознаем токсичността от мухъла.
Какво представлява мухълът?
Мухълът е вид гъбичка, която е повсеместно разпространена в околната среда и играе решаваща роля в естественото разграждане на органичната материя. Той вирее във влажни и влажни условия и може да расте на различни повърхности, включително дърво, хартия, плат и дори храна. Мухълът се размножава, като произвежда малки спори, които са невидими с невъоръжено око и могат да се пренесат във въздуха, което им позволява да се разпространяват лесно.
Докато мухълът изпълнява важни екологични функции на открито, като разграждане на мъртъв растителен материал, присъствието му на закрито може да бъде проблем. Растежът на мухъл на закрито често се появява в зони с високи нива на влага, като бани, кухни, мазета и зони, засегнати от течове на вода или наводнения. Мухълът може да вирее и в лошо проветрявани помещения, където нивата на влажност са повишени.
Съществуват хиляди видове мухъл, като някои от тях са безвредни, но други могат да произвеждат токсини, известни като микотоксини. Излагането на мухъл може да доведе до редица здравословни проблеми, включително алергични реакции, респираторни проблеми и дори токсичност от мухъл.
Какво е токсичност от мухъл?
Токсичността от мухъла, известна също като плесенна болест, наричаме неблагоприятните ефекти върху здравето, причинени от излагане на мухъл. Токсичност от мухъл може да възникне, при вдишване или влизане в контакт със спори на мухъл или микотоксини, което от своя страна води до редица симптоми и здравословни проблеми. Въпреки че не всеки, изложен на мухъл, може да развие токсичност, определени фактори като вида на мухъла, продължителността на излагане и индивидуалната чувствителност могат да повлияят на тежестта на симптомите.
Какви са признаците за токсичност от мухъл?
Продължителното излагане на мухъл може да доведе до редица дългосрочни проблеми, затова и ранното разпознаване на симптомите на плесенната болест е ключова за справянето с това състояние. Симптомите на токсичност от мухъл могат да варират между различните хора, но има 10 често срещани предупредителни признака, за които трябва да внимавате.
Умора и слабост
Ако се чувствате уморени и без никаква енергия редовно, това може да е признак за токсичност от мухъл. Спорите на мухъла се отлагат в носните проходи и постепенно се преместват към белите дробове, и по този начин причиняват пневмония, която намалява приема на кислород. Това от своя страна води до честа умора и слабост. Известно е, че микотоксините увреждат функцията на митохондриите и увеличават окислителното увреждане, което допринася за умората.
Постоянно главоболие или мигрена
Честите главоболия или мигрена могат да бъдат признак на отравяне с мухъл. Излагането на мухъл и последващият имунен отговор може да доведе до главоболие, което е временно явление и в повечето случаи отшумява от само себе си при напускането на заразената с мухъл среда.
Проблеми със съня
Токсичността от мухъл може да доведе до безсъние, включително проблеми със заспиването, събуждане през нощта, както и намаляване на общото време на сън.
Неврологични и когнитивни проблеми
Продължителното излагане на микотоксини може да засегне нервната ви система и да доведе до проблеми като загуба на паметта, липса на концентрация, или дори до по-тежки проблеми като невропатия, деменция и по-ниски когнитивни и невропсихологични функции.
Промени в настроението
Промените в настроението, включително депресия и тревожност, могат да се дължат на ефекта на мухъла върху невротрансмитерните функции на мозъка. Смята се, че микотоксините нарушават нормалните мозъчни процеси и засягат производството на невротрансмитери като допамин и серотонин, което води до дисбаланс в настроението.
Проблеми със синусите
Запушването на носа и синусите са често срещани признаци на излагане на мухъл. При среща с мухъла можете още да изпитате алергичен гъбичен синузит.
Респираторни проблеми
Спорите на мухъла могат да предизвикат астма и астматични пристъпи, особено при хора с алергии към мухъл или съществуващи респираторни заболявания. Доказано е също, че излагането на мухъл и микотоксини причинява или влошава състояния като бронхит и свръхчувствителен пневмонит – рядко имунно заболяване, което причинява възпаление на белите дробове.
Стомашно-чревни разстройства
Микотоксините, които плесените произвеждат при вдишване или поглъщане, могат да раздразнят храносмилателната система. Микотоксините се отразяват негативно на чревния микробиом и могат да увредят функциите на чревната бариера. Това може да доведе до симптоми на гадене, стомашни болки, повръщане, чревно кървене или диария, както и намалено усвояване на хранителни вещества. Възможно е да настъпят и промени в апетита и теглото.
Мускулни болки и болки в ставите
Излагането на мухъл може да причини болка в мускулите и ставите. Токсичността от мухъл може да доведе до гъбичен артрит – рядко състояние, причинено от разпространението на гъбична инфекция в ставите. Гъбичният артрит обикновено се причинява от вкарване на гъбички директно в ставата чрез травма или операция, но в някои редки случаи е възможно инфекция от вдишване на плесен да премине към кръвта и оттам в ставата, причинявайки болка, подуване и възпаление.
Алергични реакции
Излагането на микотоксини може да причини алергични реакции, като сълзене на очите, сърбеж в гърлото, сърбеж по кожата, екзема, алергичен гъбичен синузит и алергичен ринит.
Справяне с плесенна болест
За да се справите с токсичността от мухъл, на първо място изключително важно е да се отървете от източника на заразата. Извършете проверка на своя дом и работно място, за да откриете зоните, засегнати от растежа на мухъл. Решете проблемите с течовете на вода, влагата и кондензацията. Отстранете видимата плесен с подходящи препарати за почистване.
Препоръчително е да вземете мерки за подобряване на вентилацията и циркулацията на въздуха, за да намалите нивата на мухъл. Използвайте пречистватели на въздуха, оборудвани с филтри за улавяне на частици мухъл във въздуха и други алергени. Поддържайте нива на влажност на закрито под 60%, за да възпрепятствате развитието на мухъл.
За да се излекувате от плесенната болест, е необходимо да направите детоксикация на организма си. Пийте много вода и се хранете разнообразно и здравословно с храни, богати на хранителни вещества. Наблегнете на листни зеленчуци и плодове, богати на антиоксиданти, за да подпомогнете функциите на черния дроб, който е естественият детоксикатор на тялото ви.
Препоръчително е да се консултирате и със специалист за назначаване на подходяща детокс терапия, например такава с глутатион, пробиотици или витамини. В DeTox Center можете да се възползвате от интравенозна терапия с глутатион – основният антиоксидант в човешкото тяло, който да ви помогне за детоксикиране от натрупаните токсини.
Терапията се препоръчва при редица заболявания и състояния, като оксидативен стрес, плесенна болест, клетъчен или метаболитен стрес, множествена склероза, Паркинсон, автоимунни заболявания и други. Можете да се свържете с екипа на DeTox Center, за индивидуална консултация, определяне на вашето състояние и назначаване на подходящото лечение.
Може да научите повече и за това как се прави детоксикация на микотоксини в нашата клиника чрез специализиран тест MycoTOX Profile и комплексен подход.
Токсичността от мухъл, позната още като плесенна болест, е сериозен проблем за здравето, който често се пренебрегва и може да има дълбоки последици върху физическото, психическото и емоционалното ви здраве. Разпознаването на предупредителните признаци за токсичност от мухъл е от решаващо значение за ранното откриване и справяне с проблема.
Използвани източници
Guilford FT, Hope J. Deficient glutathione in the pathophysiology of mycotoxin-related illness. Toxins (Basel). 2014 Feb 10;6(2):608-23. doi: 10.3390/toxins6020608. PMID: 24517907; PMCID: PMC3942754.
Borchers AT, Chang C, Eric Gershwin M. Mold and Human Health: a Reality Check. Clin Rev Allergy Immunol. 2017 Jun;52(3):305-322. doi: 10.1007/s12016-017-8601-z. PMID: 28299723.
Kraft S, Buchenauer L, Polte T. Mold, Mycotoxins and a Dysregulated Immune System: A Combination of Concern? Int J Mol Sci. 2021 Nov 12;22(22):12269. doi: 10.3390/ijms222212269. PMID: 34830149; PMCID: PMC8619365.