Хормоните са специални химически съединения, които са изключително важни и влияят на много аспекти на цялостното здраве. До голяма степен те определят как се чувствате, дали ви е топло или студено, кога ще ви се прииска да си легнете и много други такива ключови процеси и решения. Понякога действието на хормоните е нарушено и се стига до хормонален дисбаланс, за който ще говорим тук.
Естроген, тестостерон, адреналин и инсулин са сред най-известните хормони, които се произвеждат в тялото. Хормоните се секретират от различни жлези и органи, включително щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, хипофизата, яйчниците и панкреаса. Те са част от така наречената ендокринна система, която има важната задача да контролира нивата на хормоните. Когато някой от тях излезе извън контрол, механизмите на ендокринната система се опитват да овладеят положението, но това невинаги е достатъчно.
Необходими са други стъпки, с които да възстановите баланса им в организма и да работят оптимално отново. Именно върху това е съсредоточен настоящият материал. Но първо следва да изясним:
Как хормоните влияят на здравето ви
Хормоните са съединения, които пътуват през кръвообращението до различни тъкани и органи. Там те трябва да изпълнят определени функции, като например да задействат използването на глюкозата като основно гориво, да направляват растежа по време на юношеството, да ви напомнят, че е време да си лягате. Благодарение на тези химикали отдалечените части на тялото общуват помежду си по време на сложни и важни процеси в организма.
В отговор на сигнал от мозъка, хормоните се секретират директно в кръвта от жлезите, които ги произвеждат и съхраняват. Тези жлези съставят онова, което е известно като ендокринната система (ендокринно означава ‘вътрешно секретиране’). Химикалите, които пречат на функцията на хормоните, са известни като ендокринни разрушители.
Ендокринните разрушители са химикали, които могат да нарушат действието на ендокринните (или хормоналните) системи, когато са в определени дози. Тези смущения могат да причинят ракови тумори, вродени дефекти и други нарушения в развитието.
Тестисите при мъжете и яйчниците при жените (или ‘половите жлези’), са може би най-познатите ендокринни жлези. При мъжете тестисите произвеждат сперма и отделят мъжкия полов хормон тестостерон (който бива произвеждан и в женското тяло всъщност); при жените яйчниците произвеждат яйцеклетки и женския хормон естроген.
Жените се раждат с определен брой яйцеклетки, който ще носят през целия си живот. Точното понятие за това явление е „яйчников резерв“.
Именно тези хормони определят вторичните полови характеристики като мускулна маса и косми по лицето. Те също така помагат за организиране на производството на сперма, менструация и бременност.
Други ендокринни жлези са щитовидната жлеза и надбъбречните жлези. Те участват предимно в растежа, метаболизма и реакцията „бий се или бягай“.
Видове хормонален дисбаланс
Според това функциите на кои хормони са били нарушени има различни видове хормонален дисбаланс. Ще разгледаме както някои по-известни, така и някои по-непознати.
На първо място следва да изясним какво означава слабоактивна щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм и или болест на Хашимото). Това е и заболяването, което е поставено на фокус в заглавието, тъй като то е сред най-разпространените автоимунни заболявания с характерен хормонален дисбаланс.
Тиреоидит на Хашимото
Ако сте били диагностицирани с хипотиреоидизъм, той най-вероятно е причинен от болест на Хашимото. Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, вид разстройство, при което имунната система се обръща срещу собствените тъкани на организма. При хора с Хашимото имунната система атакува щитовидната жлеза. Това може да доведе до хипотиреоидизъм – състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони за нуждите на организма.
При тиреоидит на Хашимото най-често има висок естроген, дисбаланс в хормоните Т3 и Т4, както и наличие на антитела.
Инсулинова резистентност или устойчивост на лептин
Ако ядете преработени въглехидрати (включително зърнени храни, ориз, хляб, тестени изделия, макаронени изделия, торти и бисквитки), захар (намира се в невероятно високи количества в повечето пакетирани храни) или преработени протеини (като протеините на прах), вероятно имате проблем със захарта. Проблемът е, че приемате твърде повече отколкото трябва и това може да доведе до инсулинова резистентност.
Първо се проявява с високи и / или ниски нива на захар в кръвта (чувствате се разфокусирани, разконцентрирани и уморени, когато сте гладни) и завършва с пълно метаболитно разстройство като резистентност към инсулин или лептин.
Тези две състояния могат да се преобърнат с подходяща диета и физическа активност, за да не позволите да ви нанесат по-сериозни вреди, една от които може да е хормонален дисбаланс.
Нисък кортизол
Ако имате ниски нива на кортизол преди това сте имали високи нива на кортизол известно време и следователно вашите надбъбречни жлези са твърде уморени, за да произвеждат достатъчно кортизол.
Висок кортизол
Вероятно сте в състояние на хроничен стрес и надбъбречните ви жлези работят изключително усилено, за да произведат достатъчно кортизол. Семейните проблеми, лошите взаимоотношения, проблемите в работата, претоварването и други могат да бъдат причините за този хормонален дисбаланс.
Нисък прогестерон
Ниският прогестерон може да бъде причинен от излишните нива на кортизол (при хроничен стрес) или излишък от естрадиол – антагонистичния естроген, произведен в тялото ви или въведен външно като синтетични естрогени (известни като ‘ксеноестрогени’).
Нисък естроген
Понижаващите се нива на естроген обикновено се срещат при жени, които преминават в перименопауза и менопауза, но може да се срещне и при млади жени, страдащи от стрес и токсичен начин на живот. Яйчниците произвеждат по-малко естроген поради стареене, стрес (и високи нива на кортизол).
Висок естроген (доминантен естроген)
Това състояние може да се прояви по няколко начина. Може да имате повече естрадиол (Е2) в сравнение с естриол (Е3) и естрон (Е1), което често се случва, ако приемате много ксеноестрогени или синтетични естрогени.
Второ, може да имате недостатъчно прогестерон, за да се противопоставите на естрадиола (дори и нивата на естрадиол да са в рамките).
Доминирането на естрогена може да се получи и когато има повече антагонистични естрогенни метаболити (които са странични продукти на естрогенния метаболизъм).
Висок тестостерон
Основната причина са високите нива на захар в организма. Синдромът на поликистозните яйчници обикновено се причинява от андрогенното доминиране (на тестостерон).
Нисък тестостерон
Най-често, когато надбъбречните жлези са изчерпани, те също произвеждат малко количество тестостерон.
5 стъпки за овладяване на хормонален дисбаланс при тиреоиден автоимунитет
Както при тиреоидит на Хашимото, така и при много други заболявания, един от основните подходи за лечение е чрез лекарствени медикаменти със синтетичен произход. Това обаче невинаги е най-добрият избор поради следните причини:
- Приемът на синтетични хормони е абсолютно наложителен до края на живота, за да бъдат под контрол хормоните в организма;
- Някои медикаменти влошават или не оказват достатъчно добър ефект върху симптомите, което означава, че вместо да са от полза те може да навредят дори повече;
- Употребата на синтетични медикаменти може да наруши репродуктивното здраве, да отслаби костната плътност, увеличавайки риска от остеопороза при жените и да причини други странични ефекти.
Затова ние ще ви предложим друг вид терапия, при която се използват био-идентични хормони в хормоно-заместителна терапия.
За разлика от химически произведените хормони, биоидентичните не крият рискове от странични действия и не нарушават естествената хормонална продукция. За основа на по-голяма част от биоидентичните хормони се ползват екстракти от соя, витекс, див ямс и пасифлора.
В описанието на услугата са изброени и какви хормонални препарати се използват по индивидуална схема според състоянието и симптомите на пациента.
Още преди да стигнете до конкретната терапия, която сте избрали заедно с лекуващ лекар, има няколко стъпки, които значително ще подобрят хормоналния дисбаланс и ще очертаят пътя към хормонален баланс отново.
Избягвайте храни, които нарушават хормоналните нива
Захарта и рафинираните въглехидрати могат да причинят скокове на кръвната захар и да объркат вашия инсулин. Инсулинът е хормон, произведен от панкреаса ви, който помага да превърнете глюкозата в енергия и да поддържате кръвната си захар стабилна.
Твърде много захар кара тялото ви да отделя все повече и повече инсулин, за да помогне за контролиране на нивата на глюкоза. Това може да доведе до инсулинова резистентност и в крайна сметка до диабет тип 2. Всички сладки лакомства трябва да останат за специални случаи, а не да са в основата на хранителния режим. Изберете естествени подсладители, които няма да покачат кръвната захар до небето.
Яденето на разнообразни храни с високо съдържание на мастни киселини с къса, средна и дълга верига е от ключово значение за поддържането на хормоните ви под контрол.
Вашето тяло се нуждае от различни видове мазнини за създаване на хормони, включително наситени мазнини и холестерол. Тези основни мазнини са градивни елементи за производството на хормони, но поддържат ниските нива на възпаление, засилват метаболизма ви и насърчават загубата на тегло. Здравословните мазнини имат обратен ефект на рафинираните въглехидрати, които водят до възпаление и могат да се объркат с баланса на вашите хормони.
Използвайте адаптогени
Билките адаптогени са специален клас лечебни растения, които насърчават хормоналния баланс и защитават организма от голямо разнообразие от заболявания. В допълнение към засилването на имунната функция и борбата със стреса, различните адапотогени могат да предизвикат следните ефекти:
- Подобряване функцията на щитовидната жлеза;
- Понижаване на холестерола;
- Стабилизиране на нивата на кръвната захар и инсулин.
- Намаляване на тревожността при депресия;
- Намаляване на дегенерацията на мозъчните клетки;
Адаптогени са ашваганда, лечебни гъби, родиола, като с доказан ефект за балансиране на хормоните е ашваганда и свещеният босилек.
Наспивайте се добре
Тялото има нужда от 7-8 часа пълноценен сън и вие със сигурност знаете това. Липсата на сън или нарушаването на естествения ви циркаден ритъм може да бъде един от най-лошите навици, допринасящ за хормонален дисбаланс. Как става така?
Вашите хормони работят по график, който е строго определен.
Например: кортизолът, основният „хормон на стреса“, се регулира в полунощ. Следователно хората, които си лягат късно, трудно биха се справили със стреса и недоспиването.
Упражнявайте контрол върху стреса
Хроничният стрес причинява скокове и спадове в редица различни хормони, включително кортизол, адреналин, пролактин, щитовидни хормони и хормони на растежа. Тези дисбаланси могат да доведат до широк спектър от здравословни проблеми, включително надбъбречна умора, диабет, болест на Грейвс. Въпреки че е невъзможно да се избегне стреса напълно, е от съществено значение да намерите начини да го управлявате, за да възстановите баланса на хормоните си.
Сред най-добрите занимания за целта са танци, спортни дейности, развлекателни игри и почивка, както и четене на книги, настолни игри или разходки сред природата. В днешно време има изключително разнообразие в това отношение и може да опитате много неща.
Помислете за хранителни добавки
При възстановяване на хормоналния баланс и лечение на автоимунни заболявания някои добавки могат да бъдат особено полезни. Те трябва да се използват с внимание и определена доза, като се вземе предвид какви други медикаменти се приемат и за какъв период.
Някои хранителни добавки, които могат да са от полза, са:
- Acti Dim – за баланс на естрогените и тестостерона;
- Рейши – лечебни гъби, които са мощен адаптоген и стимулират имунната система;
- Акти Витекс / Acti Vitex – за хормонален баланс, съдържа витекс агнус кастус;
- Акти Селен – натурален селен за здравето на щитовидната жлеза. Задължителен при тиреоидит на Хашимото.