В днешните забързани времена да се будят уморени, раздразнителни и с отслабен физически и емоционален тонус може да се разглежда като норма за много хора. Но ако това наистина може да е нормално в краткосрочен план за тези, които действително не си доспиват, то за много други хора тези оплаквания може да са симптом на медицински проблем. Една от често подценяваните причини в подобни случаи е т.нар. адренална умора, или надбъбречна умора.
Причината това състояние да бъде често подценявано е в това, че то се проявява с цяла плеяда от симптоми и оплаквания, много от които се припокриват с тези на други хронични здравословни проблеми и заболявания.
Адренални жлези и адренална умора
Адреналните жлези са разположени непосредствено над бъбреците и се означават и като надбъбречнни жлези. Участват в секрецията на различни хормони, които регулират разнообразни и важни процеси и функции на организма.
Най-често под влияние на прекомерния стрес, мозъкът ни изпраща сигнали до адреналните жлези, чрез които засилва тяхната секретона активност. Те започват да произвеждат по-високи от нормалните количества от хормоните адреналин, норадреналин и кортизол, с което държат тялото „нащрек” и го подготвят за по-активно противодействие на стреса. В някои ситуации тази реакция може да бъде животоспасяваща в краткосрочен план, но при продължителна свръхактивност на адреналните жлези може да се стигне до адренална умора. От една страна, тя може значително да наруши хормоналния баланс в организма и да доведе до опасни колебания във физиологичното равновесие. А от друга страна, може да провокира отчетливи симптоми и оплаквания, с многостранни прояви.
Най-честите симптоми на адренална умора
Големият брой процеси, които секретираните в адреналните жлези хормони регулират, е причина симптомите на адренална умора да обхващат много широк спектър. В него попадат оплаквания като:
- Хронична умора;
- Храносмилателни проблеми;
- Сериозно натрупване на тегло, без осезаеми причини;
- Болки по тялото;
- Косопад;
- Нарушения на съня и др.
Всички тези оплаквания особено когато се появяват повече от едно едновременно, може да свидетелстват за адренална умора. Това състояние може да се охарактеризира и като специфичен бърнаут за надбъбречните жлези. Т.е. те са претоварени, най-често поради прекомерен стрес, а това води до дисбаланс в концентрацията на синтезираните от тях хормони.
Важно е да се отбележи, че адреналната умора не настъпва рязко, а е по-скоро процес, протичащ на фази. Характерно е, че ако не се вземат мерки, ситуацията постепенно се влошава с времето, а тежестта на посочените симптоми се засилва.
Първа фаза на адренална умора – начални алармиращи признаци
Алармиращата фаза обхваща най-ранните прояви на адренална умора. Те се появяват като естествен отговор към продължителното влияние на външни стресови фактори. В тази фаза започва да се наблюдава постепенно засилване на секреторната активност на жлезите и се повишава производството на хормоните адреналин, норадреналин и кортизол. Първоначалният ефект от това е дори положителен. Организмът се държи в състояние на леко повишена възбудимост, нащрек, а способността за бързо взимане на решения се изостря. Целта е да бъдем максимално подготвени за действие, ако стресиращите въздействия се засилят.
В нормални ситуации, това е състояние, от което организмът може лесно и бързо да излезе и да се успокои, когато стресът отслабне. При повтарящо се или продължително въздействие на стресиращи фактори обаче този естествен процес може да се наруши. С времето, макар човек да е нащрек и с повишена активност, цялостната производителност на организма отслабва.
Сериозна симптоматика през първата фаза на адренална умора не се отчита, но се появява отпадналост и хронична умора, в много случаи придружени от временни прояви на учестено дишане и сърцебиене. Точно тези прояви се разглеждат като първоначална аларма за претоварването на надбъбречните жлези.
Втора фаза на адренална умора – адаптивна фаза на резистентност
Когато активността на адреналните жлези се задържи по-висока от нормалното за продължителен период от време, те постепенно се адаптират към това състояние. Така те продължават да произвеждат по-високи нива на кортизол, но започва да се наблюдава своеобразна резистентност към него. В хода на този процес повишените енергийни нива на организма спадат. Това се разглежда като естествена реакция, показваща ни, че трябва да забавим темпото и да дадем възможност на тялото си да се отърси от натрупания стрес. Втората фаза на адренална умора може да продължи дълго. Тя може да засегне дейността на различни системи на организма и да доведе до разностранни прояви като отслабен имунитет, често боледуване, трудно възстановяване, раздразнителност, безсъние и много други.
Трета фаза – изтощение на адреналните жлези
В тази фаза се отчита значителен спад в производството на кортизол. В условията на продължаващ стрес, адреналните жлези ще продължат да бъдат активни, но производителността им спада. Организмът се намира в условия на недостиг на кортизол, което стимулира процеси на конвертиране на други хормони, например прогестерон при жените, в кортизол. Този процес съответно компрометира целия хормонален баланс на тялото и може да доведе до широк спектър проблеми.
В третата фаза на адренална умора се наблюдава сериозно изтощение и липса на енергия дори за извършване на банални ежедневни дейности. Дори да си подсигурим по-продължителна почивка и релакс, възстановяването на силите отнема много по-дълго време от обикновено. Забавят се много от жизнените процеси, което може да доведе също до проблеми с метаболизма, отслабване на либидото и други странични прояви.
Четвърта фаза на адренална умора – бърнаут
Макар официално невинаги да се разглежда като отделна фаза на адренална умора, бърнаутът може да се разглежда като самостоятелен период, защото тук вече се проявяват крайните симптоми на преумора на надбъбречните жлези. За нещастие, в много случаи състоянието се диагностицира едва в този късен период, след като са опитани различни подходи за възстановяване на организма. В повечето случаи тези подходи не са дали резултат, точно поради трудното поставяне на правилна диагноза. В крайната фаза на изтощение и недостатъчна секреция на кортизол, адреналин и норадреналин от надбъбречните жлези, може да се появят едновременно няколко отчетливи симптоми, като:
- Хронични болки в мускулите и ставите;
- Намаляване на мускулната маса и натрупване на мазнини в различни зони на тялото;
- Ниско кръвно налягане;
- Нарушено периферно кръвообращение и студени крайници;
- Кожни проблеми;
- Дехидратация и др.
Терминът „бърнаут” в случая е особено показателен, защото функциите на адреналните жлези в тази четвърта фаза на адренална умора наистина са сериозно отслабени. Тежестта на оплакванията е сериозна и налага значителни мерки и промени в начина на живот, за да се възстанови нормалната активност на жлезите.
Ако адреналната умора се открие в максимално ранна фаза, това може да помогне за превенция на различни здравословни проблеми, които неминуемо се появяват при продължителна намалена функция на надбъбречните жлези.
Как да подпомогнем дейността на надбъбречнитените жлези и да предотвратим или овладеем проявите на адренална умора
Една от неприятните особености на адреналната умора е това, че с това състояние обикновено се свиква. Т.е. много хора не предприемат мерки за справяне със симптомите, приемат ги за нормални и опитват да живеят с тях. В повечето случаи това води до постепенното влошаване на състоянието. Затова мерки трябва да се вземат, особено като се има предвид колко много хора днес, в условията на повишен и неизбежен стрес, са засегнати от адренална умора.
Всеки организъм е различен и по свой специфичен начин понася стреса и се бори с него. Това налага за справянето с адреналната умора да се прилагат различни методи. В някои случаи се разчита на промени в хранителния режим, в други – на прием на добавки, а в трети случаи – на релаксиращи техники и други холистични процедури. Препоръчва се да се намали и за известен период да се избягва консумацията на стимулиращи напитки като кафе и кола, както и на захар. Често се разчита на повишаване приема на витамини от групата B-complex, които имат много сериозно влияние върху производството на енергия и тонуса на организма.
Адренална умора – тест в Detox Center
Преди всичко, справянето с адреналната умора изисква точното диагностициране на това състояние и едва след това идват мерките за овладяването му. Екипът на Detox Center може да предложи различни диагностични методи, с които да се проследи случващото се в организма на физиологично ниво и да се установи евентуален хормонален дисбаланс.
Един от най-ефикасните методи за установяване на адренална умора е тестът Neuro Spot. Той се предлага в два различни варианта и дава много точна информация за нивата на няколко различни хормони и невротрансмитери, сред които адреналин, норадреналин, серотонин, допамин, DHEA, кортизол и др.
Тестът Neuro Spot може да се извърши и в домашни условия и е абсолютно неинвазивен – базира се на изследване единствено на урина и слюнка. На база на получените резултати за нивата на стресовите хормони и тежестта на адреналната умра, екипът на Detox Center може да даде насоки за нормализиране дейността на надбъбречните жлези. Тези насоки следва да са базирани на индивидуалните особености и нужди на всеки човек.
Повече за състоянието адренална умора, за нейното разпространение, и симптоми, както и препоръки за справяне с нея, може да научите от видеото:
Нашето тяло има мощната способност да се възстановява от много и различни здравословни проблеми и адреналната умора е едно от тях. Правилният подход, точното диагностициране и навременните мерки са много важни за нормализиране дейността на надбъбречните жлези и възстановяване на хормоналния баланс. Модерните диагностични и терапевтични методи на Detox Center са гарант за всичко това, на който може винаги да разчитате, за да поддържате своето добро здраве.