Есенциалната аминокиселина L-лизинът е интересно съединение, което допринася за антиоксидантната защита на организма. Лизинът намалява рецидивите и тежестта на настинките и ускорява лечебния процес. Може да се приеме както при боледуване, така и с цел превенция. L-лизинът също подкрепя производството на Л-карнитин, който е важен за добрата функция на сърцето и мозъка, здравето на черния дроб и физическата издръжливост.
Въведение – същност и функции на лизина
Лизинът е основна аминокиселина, което означава, че тя трябва да бъде осигурена чрез диетата, тъй като тялото не може да създаде достатъчно самостоятелно.
Лизинът също е ограничаваща аминокиселина. Това означава, че ако не присъства в адекватни количества, това възпрепятства способността на организма да произвежда протеин.
Лизинът е важен при образуването на колаген (протеинът, който формира матрицата на костите, хрущялите и съединителната тъкан). Това е аминокиселина, която поддържа нормалната чревна абсорбция на калций и помага за намаляване на екскрецията на калций с урината.
От многото биологични функции, изискващи лизин, някои забележителни приложения включват:
- Синтез на съединителни тъкани като костна тъкан, кожа, колаген и еластин;
- Синтез на карнитин и в резултат на това превръщане на мастните киселини в енергия;
- Подкрепа за здравословен растеж и развитие при децата;
- Поддържане на здрава имунна функция, по-специално по отношение на антивирусната активност. Що се отнася до последното, лизинът е добре известен с потенциалната си полза в контрола на инфекции с вируса на херпес симплекс (HSV).
Интересен факто по отношение на лизина е, че той участва в реакцията на покафеняване или кармелизация, приложена към храни като сладкиши, зърнени храни и десерти. При нагряване лизинът се свързва с захари като фруктоза, глюкоза, или лактоза, създавайки кармелизирано вещество. То вероятно е търсен резултат от кулинарна гледна точка, но прави лизина неизползваем и неусвоим от крайния продукт.
Механизми на действие
Лизинът се превръща в ацетил CoA (коензим А), критичен компонент във въглехидратния метаболизъм и производството на енергия. Лизинът също е предшественик на аминокиселината карнитин, която подпомага транспортирането на дълговерижни мастни киселини в митохондриите за производство на енергия и други метаболитни функции.
Щом лизинът е свързан с полипептидна структура, биосинтезът на карнитин се инициира чрез метилиране на една аминова група на лизина. Трансформацията на същата тази аминова група също участва в биосинтеза на колаген и еластин.
Изглежда, че лизинът има антагонистична връзка с аминокиселината аргинин, която е необходима за репликацията на HSV. Лизинът се конкурира с аргинин за абсорбция в червата, резорбция в бъбречните тубули и транспорт през плазмената мембрана в клетките.
При in vitro опити лизинът инхибира стимулиращото растежа действие на аргинин върху HSV. Увеличаването на общия прием на лизин или повлияване на съотношението лизин-аргинин е основата на потенциалната полза на лизина за справяне с херпес вируса.
Акценти на продукта Акти Л-Лизин
Най-добрите хранителни източници на лизин са червено месо, риба, млечни продукти, яйца, боб и бобови растения. Допълвайки се с L-аргинина, L-лизин помага да се противодейства на вируса на херпес, който причинява простудни възпаления, когато имунната система е отслабена.
Преумората, интензивните упражнения и емоционалните проблеми могат да създадат стрес, който отслабва имунната система и извежда вируса на херпес в действие. Той нахлува в целевите клетки и се репликира, създавайки добре познатите стресници или херпеси.
Тъй като е трудно да се постигнат терапевтични нива на L-лизин само от хранителни източници, добавката е най-ефективният инструмент за инхибиране на репликацията на вируса на херпес и намаляване на тежестта и продължителността на огнищата.
В качеството си на хранителна добавка, която съдържа тази аминокиселина, Акти Л-Лизин може да се употребява за следните цели:
- Може да се приема при първите признаци на херпесния вирус, за да се предотврати прогресирането му или превантивно, ако огнищата са чести;
- L-аргининът поддържа репликацията на вируса на херпес и трябва да се избягва самостоятелен прием по време на огнище, заедно с хранителни източници като шоколад, фъстъци, бадеми и стафиди;
- L- Лизин подкрепя производството на L-карнитин, който е важен за тялото, включително сърдечно-съдовата система, производството на енергия и разграждането на мазнините;
- L-карнитинът е жизненоважен за здравата работа на сърцето и мозъка (особено при възрастни хора), както и за чернодробното здраве и фертилността на мъжете;
- Две до три капсули дневно Акти Л-Лизин ще подпомогнат абсорбцията на калций и образуването на колаген, който е важен за здравето на костите и ставите;
Разширена информация за лизина
Едно от най-естествените хранителни средства за вируса на херпес симплекс (HSV) е аминокиселината L-Lysine. Предоставя облекчение на студено възпаление, като помага да се намали тяхното повторение, тежест и време за лечение. L-лизинът е една от деветте основни аминокиселини, от които тялото се нуждае за възстановяване на тъканите, образуване на колаген и производство на хормони. Той се счита за „съществен“, тъй като тялото не може да го произведе и трябва да се получи чрез диетата.
L-лизинът трябва да бъде съществена част от хранителния режим на всеки, за да се предотврати появата на херпес вируса в каквато и да е форма. За най-ефективен контрол на HSV комбинирайте добавка с L-лизин с диета с ниско съдържание на аргинин.
Приемът му с витамин С и цинк може също да осигури допълнителни ползи, като допринасят за по-стабилна имунна система.
Клинични показания за употреба на лизин
Стрес и напрежение
Лизинът има способността да блокира кортизоловите рецептори, а именно кортизолът се произвежда по време на стрес, липса на сън и напрежение.
Херпес вирус
Многоцентрово проучване наблюдава 45 пациенти с често повтарящи се херпес вирус инфекции, приемащи 312-1200 мг. лизин дневно в продължение на два месеца до три години; храни с високо съдържание на аргинин са ограничени по време на проучването.
Учените разкриват значително намаляване на рецидивите на инфекцията, докато пациентите са били на лечение; когато лизинът е прекъснатит лезиите се появяват отново в рамките на 1-4 седмици.
Подобни резултати са наблюдавани при малко изпитване на девет пациенти с HSV, приемащи 500 мг. лизин дневно във връзка с диета с ниско съдържание на аргинин. Наблюдава се намаление на рецидивите, тежестта и продължителността им.
В двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, 27 пациенти са получавали 1000 мг. лизин три пъти дневно в продължение на шест месеца. Резултатът е по-малко херпесни огнища (p <0,05), значително намаляване на тежестта на симптомите (p <0,05) и съкратено време на заздравяване (p <0,05) в сравнение с плацебо група.
В друго проучване на 1543 лица, страдащи от херпеси или генитален херпес, 88 % от тях съобщават, че приемът на лизин може да бъде ефективна форма на лечение и при тях има положителен ефект.
Остеопороза
Проведени са две клинични изследвания от същите изследователи за определяне на ефекта на лизина върху усвояване на калций.
В първото проучване 10 жени с остеопороза приемат 3 гр. калций (като CaCl2) и 400 мг. лизин.
Контролната група се състои от 10 жени на сходна възраст, но без остеопороза / остеопения, на които се дават 3 гр калций (като CaCl2) и плацебо.
Предварително са взети проби от кръв и урина на всеки час в продължение на три часа след лечението. Както се очаква, и двете групи демонстрират повишени серумни нива на калций и повишено отделяне на калций в урината след лечение.
Въпреки че всички субекти имат увеличаване на отделянето на калций в урината, като количеството, екскретирано при здрави лица, приемащи лизин, е значително по-малко от другите групи. Това предполага, че лизинът може да потисне екскрецията на калций при здрави индивиди.