Неумолимият ход на времето оставя незаличим отпечатък върху живота ни, видим в постепенните промени, идващи с остаряването. Изследването на връзката между времето, стареенето и теломерите – сложен аспект от нашата клетъчна структура – разкрива завладяващ поглед върху това как тези микроскопични структури влияят на човешкия биологичен часовник.
Всъщност знаете ли нещо за теломерите и тяхната основна роля в процеса на стареене? Случвало ли ви се е да погледнете назад и да пожелаете кожата ви да е безупречна, както беше в младостта ви, да имате повече енергия и да отпочивате по-бързо? Е, имаме добри новини за вас. Стареенето е неизбежно, но можете да забавите процеса. Подмладяването е в известна степен възможно с помощта на терапии като EPITALAMIN I.V., която ще ви представим днес.
Теломери и пептиди
В многобройните механизми на човешката биология теломерите се изявяват като стражи на генетичното наследство и ключови участници в процеса на стареене. Тези участъци на ДНК, разположени в края на хромозомите, представляват основен източник на здраве и дълголетие за човешкия организъм.
С течение на времето и под влиянието на напрегнатия съвременен живот, изпълнен със зловредни навици, теломерите постепенно се скъсяват, забавяйки процесите на клетъчното обновление в тялото. В този контекст, биопептидът епиталамин изпълнява ролята на герой, способен да предотврати тези процеси на стареене в организма и да осигури съвкупност от благоприятни ефекти за вашето здраве.
От биологична гледна точка, теломерите са защитни структури, разположени в краищата на хромозомите, съставени от повтарящи се ДНК последователности и протеини. Те действат като “защитни капачки”, подобно на пластмасовите върхове в края на връзките на обувките, като защитават генетичната информация в нашите клетки по време на клетъчното делене.
Теломерите се скъсяват с времето поради клетъчно делене и други фактори, допринасящи за процеса на стареене и потенциални здравословни проблеми.
В контекста на теломерите няма как да не споменем и теломеразата. Теломеразата е като ремонтен инструмент, който от време на време добавя малко дължина към тези “защитни капачки”, когато се износят малко, гарантирайки, че нашите клетки поддържат здравето и дълголетието си.
Теломеразата всъщност е ензим, отговорен за поддържането на дължината и структурата на теломерите. Той добавя специфични ДНК последователности към краищата на хромозомите, компенсирайки естественото скъсяване на теломерите, което се случва по време на клетъчното делене.
Този ензим помага да се запази целостта на генетичната информация и играе решаваща роля в клетъчната репликация и цялостната клетъчна функция.
Какво е епиталамин?
Епиталаминът е пептид, който се произвежда в епифизната жлеза в мозъка. Състои се от къси аминокиселинни вериги и регулира различни физиологични процеси в тялото, като влияе върху процеса на стареене чрез повишаване на активността на ензима теломераза и намеса в механизмите на хормонална регулация. Поради процеса на остаряване, произвежданите количества епиталамин обаче намаляват, което нарушава хормоналното здраве, регулирането на нивата на гонадотропин, дейността на самата хипофизна жлеза и други изключително важни процеси.
Епиталаминът действа чрез стимулиране на производството на теломераза. Това е ензимът, отговорен за поддържане дължината на теломерите.
Чрез активиране на теломеразата, епиталаминът теоретично и практичевски помага за защитата и удължаването на теломерите, като забавя процеса на стареене и насърчава дълголетието.
Преди десетилетия Владимир Анисимов от Института Петров в Ленинград започва да тества пречистени екстракти от хипофизните жлези за ползи за здравето и дълголетието. През целия период на изследвания той е открил много вещества с обещаващо действие. На върха на списъка е пептид от област на мозъка, известна като епиталамус, наречен епиталамин. Смята се, че този активен компонент е къс пептид или микропротеин само с четири аминокиселини.
В поредица от експерименти през годините Анисимов открива удължаване на живота при гризачи в диапазон от няколко процента до 30%. Лекувайки 70-годишни хора с епиталамин, Анисимов съобщава, че смъртността при тях намалява наполовина.
И така, ученият установява, че епиталаминът е пептид, който работи за регулиране на клетъчния цикъл чрез регулиране активността на теломеразата (възстановяване дължината на теломерите на хромозомите), което допринася за регистрираните ефекти.
Последователността на аминокиселините в тетрапептида епиталамин е аланин-глутамат-аспарагин-глицин. В течение на времето са проведени проучвания върху животни за ефектите върху потискането на спонтанните тумори на млечната жлеза и спонтанната карциногенеза. Проучванията показват, че начинът на действие на епиталамина включва потискане на онкогенната експресия и модификация на активността на теломеразата.
В други проучвания се установява, че епиталаминът повишава производството на мелатонин от епифизната жлеза на плъхове, подобрява имунологичните параметри при плъхове и мишки, предизвиква антикарциногенни ефекти в различни експериментални модели, стимулира антиоксидантната защита и възстановява репродуктивната функция при стари плъхове. Тези ефекти са комбинирани в способността на епиталамина да увеличава продължителността на живота при плъхове, мишки и плодови мушици.
На базата на три десетилетия изследвания на пептидните препарати по-късно е представена пептидната теория за стареенето. Според тази теория стареенето е еволюционно обусловен биологичен процес на промени в генната експресия, водещи до нарушен синтез на регулаторни и тъканно-специфични пептиди в органите и тъканите, което провокира техните структурни и функционални промени и развитието на заболявания. Съответно, коригирането на такива нарушения чрез стимулиране производството на пептиди в организма или чрез тяхното доставяне може да насърчи нормализирането на нарушените функции на тялото.
Именно в тази посока работи инфузията EPITALAMIN I.V., която стимулира теломеразата и забавя процесите на стареене.
Терапевтични ползи на EPITALAMIN I.V
Прилагането на инфузия с епиталамин, който е с напълно идентична структура като на собствения епиталамин в организма, може да осигури следните ползи:
- Активиране на теломеразата и удължаване на теломерите
- Повишаване чувствителността на хипоталамуса към хормоналнaта динамика
- Инхибиране (предотвратяване) на спонтанната и индуцирана канцерогенеза (процесът на злокачественото израждане на клетките)
- Нормализиране имунната функция на Т-клетките – бели кръвни клетки с фундаментално значение за адаптивния имунен отговор
- Нормализиране електролитния баланс в метаболизма и кръвообращението
- Нормализиране нивата на холестерол
- Нормализиране нивата на пикочна киселина
- Нормализира нивата на гонадотропните хормони (включително пролактин)
- Положително въздействие върху хемодинамиката – подобрен кръвоток и кръвоснабдяване в съдовата система
- Регулира структурите, засегнати от остри възпалителни процеси
- Регулира невро-ендокринната система
Инфузиите с епиталамин действат антиоксидантно и помагат за повишаване на устойчивостта срещу стрес, както и за регулиране на хормоналната система. Всички тези аспекти на действие е възможно да се повлияят положително както при една процедура, така и при няколко. Препоръките на експертите от DeTox Center са за 2 процедури седмично, общо 10-12 инфузии. Всяка инфузия има продължителност от 30 минути и може да бъде направена дори в обедната ви почивка.
Още едно предимство на IV инфузиите освен краткото времетраене е, че това е максимално неинвазивна и ефективна процедура без странични ефекти. Чрез този метод на доставяне на вещества, те постъпват веднага в кръвообращението, което е предпоставка и за по-ефективното им оползотворяване от организма.
Запазването на часове за интравенозна терапия с Епиталамин може да се направи онлайн, като следвате инструкциите в страницата Запазване на час. За да поискате друга процедура или консултация, просто ни се обадете или попълнете и изпратете формуляра по-долу и член на нашия екип ще се свърже с вас скоро.
Използвани източници
Anisimov, V. N., Arutjunyan, A. V., & Khavinson, V. K. (2001). Effects of pineal peptide preparation Epithalamin on free-radical processes in humans and animals. Neuro endocrinology letters, 22(1), 9–18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11335874/
Khavinson VKh. Peptides and Ageing. Neuro Endocrinol Lett. 2002;23 Suppl 3:11-144. PMID: 12374906. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12374906/
Curtis DR, McDowell JH, Hargrave PA. Preparation of peptides containing any desired amino acid: methionyl peptides of bovine rhodopsin. Prep Biochem. 1983;13(2):83-102. doi: 10.1080/00327488308068742. PMID: 6878180. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6878180/
Anisimov VN, Khavinson VKh, Morozov VG. Twenty years of study on effects of pineal peptide preparation: epithalamin in experimental gerontology and oncology. Ann N Y Acad Sci. 1994 May 31;719:483-93. doi: 10.1111/j.1749-6632.1994.tb56853.x. PMID: 8010617. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8010617/
Хавинсон, В.Х & Попович, И.Г. (2017). Pineal peptides and their role in ageing. 12-19. 10.25557/GM.2017.3.8493. https://www.researchgate.net/publication/348010864_Pineal_peptides_and_their_role_in_ageing