
Външният вид е особено важен за всеки човек не просто от суета, а защото е и белег за добро здраве. С годините тялото претърпява трансформации, които се отразяват и на кожата. Промените се изразяват във фини линии, бръчки, отпуснатост и други признаци на стареене на този орган.
Макар стареенето да е естествен процес, който засяга всички хора след една определена възраст, имаме късмета да живеем във времена с напреднали методи и технологии, позволяващи ни да се противопоставим на неговите видими ефекти.
Процесът на стареене на кожата е необратим, но има начини да бъде забавен чрез доброто познаване на вашата кожа и използване на правилните продукти и терапии за нея. Днес ще разгледаме в дълбочина процесите, които влияят на физическите промени във външността ви и по какъв начин могат да се третират те.
Защо с годините кожата променя вида си?
С годините кожата претърпява многобройни структурни и функционални промени, породени както от външни фактори като намаляване на влагата и колагена, така и от външни такива, свързани с вашия начин на живот.
Намалено производство на колаген и еластин – колагенът и еластинът са основни протеини, които се произвеждат естествено от организма и осигуряват структурата и еластичността на кожата. С напредване на възрастта производството на колаген и еластин постепенно намалява, което води до загуба на еластичност и отпускане на кожата, придружени от завехване на тена и образуване на бръчки и фини линии.
Намален клетъчен оборот на епидермиса – кожата има функцията да се обновява сама, като старите и увредени нейни клетки се отделят и биват заменени от нови такива. През младостта този процес обикновено се случва на всеки 28 дни, но с напредване на възрастта скоростта на клетъчния обмен се забавя. Резултатът е натрупване на мъртви кожни клетки по повърхността на кожата, което влошава вида на тена и причинява образуване на старчески и пигментни петна.
Нарушени функции на кожната бариера – кожната бариера е отговорна за защитата на епидермиса от външни фактори – замърсители, алергени, патогени и други агресори. С възрастта бариерната функция отслабва, което води до повишена загуба на влага и податливост към увреждане на кожата, изразяващо се в сухота, дразнене и появата на възпаления и несъвършенства.
Дехидратация – стареещата кожа има тенденция да става по-суха и дехидратирана заради намаляването на естествените овлажняващи фактори на кожата и съдържанието на липиди. Това може да причини прекомерно изсушаване и груба, лющеща се кожа, и да допринесе за появата на фини линии и бръчки.
Загуба на подкожни мазнини – подкожните мазнини, разположени под повърхността на кожата, действат като естествен омекотяващ и изолиращ слой. С напредване на възрастта загубата на подкожна мазнина води до намаляване на обема и контура на лицето, допринасяйки за развитието на хлътнали скули, очи и челюсти.
Увреждане от слънчевата светлина – постоянното излагане на слънце и UV радиация ускорява процеса на стареене на кожата. Явлението се нарича фотостареене и се изразява в проникване на UV лъчите в слоевете на кожата, като това причинява увреждане на ДНК, разпадане на колагена и оксидативен стрес. Пренебрегването на слънцезащитния крем през цялата година може да доведе до признаци на преждевременно стареене като бръчки, хиперпигментация и загуба на еластичността на кожата.
Борба със стареенето – съвети за подмладяване на кожата
Въпреки че процесът на стареене е неизбежен, предприемането на навременни мерки в посока грижа за кожата могат до голяма степен да смекчат последствията върху красотата ви и дори значително да подобрят вида на вашата кожа. За да сте сигурни, че давате на тялото си това, от което се нуждае, е добре да започнете процесите по забавяне на стареенето с определяне нивото на ДНК метилация във вашия организъм.
Това може да се случи чрез Кръвен тест за определяне на биологичната възраст MethylAge. Процедурата определя биологичната възраст на пациента, може да оцени риска от потенциални заболявания и дава насоки за промени в начина на живот, които да подобрят общото ви благосъстояние. Повече за изследването можете да научите в Detox Center.
Нека поговорим и за вредата от слънцето. Много хора подценяват употребата на слънцезащита на ежедневна база и използват продукти със слънцезащитен фактор единствено през лятото на плажа. Истината е, че слънцето не грее само на морето – то е с нас всеки ден не само на плажа, но и в планината, на открито в града, а дори и докато си почивате в хола у дома слънчевите лъчи проникват през прозореца и достигат до кожата ви.
Защитата на кожата от вредните UV лъчи е от първостепенно значение за предотвратяване на фотостареенето и намаляване на риска от рак на кожата. Ежедневното нанасяне на слънцезащитен крем с минимум SPF 30 може значително да забави процесите на стареене на кожата и да помогне за запазване на нейното здраве.
Ежедневната грижа за кожата е друг важен фактор, който може да повлияе положително върху състоянието на епидермиса. Наблягайте на съставки като ретинол, витамин С, ниацинамид и пептиди. Те спомагат за подобряване на текстурата на кожата, стимулиране синтеза на колаген и намаляване появата на бръчки и хиперпигментация.
Хидратацията също е ключова, затова търсете кремове със серамиди и хиалуронова киселина, за да подсилите влагата в епидермиса. Бъдете внимателни при съчетаването на отделните съставки и се информирайте кои от тях по кое време от деня се използват. Витамин С, киселините и ретинолът например са фоточувствителни и следва да се нанасят само вечер, придружени от обилно количество слънцезащита на следващия ден.
Процедури с анти-ейдж ефект за целия организъм
Естетичната медицина непрекъснато разкрива нови иновативни методи за подобряване цялостния вид на кожата и борба с признаците на преждевременно стареене. Лазерна терапия, химически пилинг, мезотерапия и микронидлинг са само част от решенията за справяне с проблеми като неравен тен, бръчки и отпусната кожа.
Докато тези процедури се предлагат основно в козметични салони и влияят само върху външния вид, за максимален анти-ейдж ефект върху целия организъм е добре да обмислите да поверите здравето и красотата си в ръцете на медицински център. За разлика от салоните за красота, медицинските центрове разполагат с квалифицирани специалисти с медицинско образование и най-модерна апаратура за извършване на разнообразни анти ейдж процедури, които да се отразяват не просто на външната ви красота, но и на целия ви организъм.
Сред най-добрите процедури за подмладяване са Интравенозна терапия „Total Recovery I.V. и терапията NAD+. NAD+ е молекула, която възстановява правилните функции на клетките в организма. Намира се естествено в тялото, но с напредване на възрастта отслабва и терапията на Detox Center е подходящ начин за подновяване на нейните запаси в тялото и ревитализиране на клетките.
Процедурата се препоръчва при хронична умора, диабет, заболявания като Алцхаймер и Паркинсон и дори при когнитивни нарушения, проблеми с паметта и чести промени в настроението. Ето и малка част от ползите на терапията:
- Подобрява общото благосъстояние
- Поддържа когнитивните функции
- Активира невроналната функция на мозъка
- Повишава енергийните нива
- Стимулира метаболизма
- Регенерира клетките
- Намалява симптомите на хронично възпаление
Озонова PRP терапия за красива кожа
Сред процедурите на Detox Center можете да откриете и такива, които са фокусирани изцяло върху подмладяването на кожата, и една от тях е озоновата PRP терапия. Тя е подходяща за корекция на видими линии и фини бръчки, подобряване тонуса и текстурата на кожата, изравняване на тена, намаляване на пигментациите и стягане контура на лицето.
Процедурата протича като от пациента се вземе 10 мл венозна кръв, която се обработва в специална апаратура, примесва се с озон и се инжектира в кожата след нанасяне на обезболяващ крем. Терапията е напълно безболезнена, с бързо възстановяване, и е подходяща за всяка възраст.
Стареенето може да е неизбежна част от живота, но добрите новини са, че съвременните открития позволяват последиците да бъдат управлявани и забавяни. Чрез полагането на правилните ежедневни грижи за кожата си, въвеждане на здравословни навици в ежедневието и доверие към специалистите можете да забавите ефекта на времето и да се наслаждавате на младостта си още дълго!
Използвани източници:
Scoggin CH. The cellular basis of aging. West J Med. 1981 Dec;135(6):521-5. PMID: 7336718; PMCID: PMC1273329.
Shin SH, Lee YH, Rho NK, Park KY. Skin aging from mechanisms to interventions: focusing on dermal aging. Front Physiol. 2023 May 10;14:1195272. doi: 10.3389/fphys.2023.1195272. PMID: 37234413; PMCID: PMC10206231.
Chaudhary M, Khan A, Gupta M. Skin Ageing: Pathophysiology and Current Market Treatment Approaches. Curr Aging Sci. 2020;13(1):22-30. doi: 10.2174/1567205016666190809161115. PMID: 31530270; PMCID: PMC7403684.