Страдате ли от чести крампи, газове и болка в коремната област? Чувствате ли се отпаднали или изтощени? Забелязвате ли загуба на тегло без да има видима причина за това? Вероятно е да имате здравословен проблем, който се диагностицира с помощта на теста Septin 9. Тези симптоми могат да бъдат причинени от различни състояния, едно от които е рак на дебелото черво.
Статистическите данни показват, че ракът на дебелото черво е вторият по честота карцином при мъжете (след белодробния и преди стомашния) и третият при жените (след карцинома на млечната жлеза и матката).
От рак на дебелото черво най-често са засегнати по-възрастни хора, въпреки че може да се случи на всяка възраст. Обикновено започва с образуване на малки, неракови (доброкачествени) струпвания от клетки, наречени полипи, които се намират от вътрешната страна на дебелото черво. С течение на времето някои от тези полипи могат да се превърнат в рак на дебелото черво.
Има ли рискови групи
Може да се твърди, че има групи от хора, при които някои фактори повишават рисковете, но всичко е строго индивидуално. Факторите, които могат да повишат риска от рак на дебелото черво, включват:
- Напреднала възраст – може да бъде диагностициран на всяка възраст, но по-голямата част от хората с рак на дебелото черво са хора над 50-годишна възраст;
- Възпалителни чревни състояния – Хроничните възпалителни заболявания на дебелото черво, като улцерозен колит и болестта на Крон, могат да повишат риска от рак на дебелото черво;
- Фамилна анамнеза – По-вероятно е да развиете рак на дебелото черво, ако имате кръвен роднина, който е имал заболяването;и
- Диета с ниско съдържание на фибри с високо съдържание на мазнини – Ракът на дебелото черво и ракът на ректума могат да бъдат свързани с типичната западна диета, която е с ниско съдържание на фибри и с високо съдържание на мазнини и калории. Някои проучвания са открили повишен риск от рак на дебелото черво при хора, които се хранят с високо съдържание на червено месо;
- Заседнал начин на живот – Редовната физическа активност може да намали риска и обратното. Ако не се движите достатъчно, рискът да развиете този вид рак се увеличава в известна степен;
- Диабет – Хората с диабет или инсулинова резистентност имат повишен риск;
- Затлъстяване – Хората с наднормено тегло имат повишен риск от рак на дебелото черво.
Какво предизвиква появата на болестта
Като цяло ракът на дебелото черво се развива, когато здравите клетки в дебелото черво претърпят мутации в структурата на ДНК. Здравите клетки растат и се делят по подходящ начин, за да поддържат нормалното функциониране на тялото. Но когато ДНК на клетката е повредено, клетките продължават да се делят – дори когато нови клетки не са необходими. Тъй като клетките се натрупват, те образуват тумор.
С времето раковите клетки могат да нараснат, за да нахлуят и да унищожат нормалната тъкан наблизо. А раковите клетки могат да пътуват до други части на тялото, за да образуват метастази на други места.
Кои са симптомите
Много хора с рак на дебелото черво нямат симптоми в ранните стадии на заболяването. Когато се появят симптоми, те вероятно ще варират в зависимост от размера и местоположението на тумора.
Признаците и симптомите на рак на дебелото черво са:
- Постоянна промяна в навиците на червата, включително диария или запек или промяна в консистенцията на изпражненията;
- Ректално кървене или кръв в изпражненията;
- Постоянен коремен дискомфорт, като крампи, газове или болка;
- Усещането, че червата не се изпразват напълно;
- Слабост или умора;
Лечение на заболяването
Лечението на рак на дебелото черво се основава предимно на етапа (степента) на рака, но други фактори също могат да бъдат важни. Хората с рак на дебелото черво, който не се е разпространил в отдалечени места, обикновено се подлагат на операция като основно или първо лечение. Химиотерапията може да се използва и след операция (наречена адювантна терапия). Продължително адювантно лечение се прилага за около 6 месеца.
Третиране на рак на дебелото черво във фаза 0
Тъй като в нулева фаза на заболяването няма израснали отвъд вътрешната обвивка на дебелото черво образувания, операцията за премахване на раковите образувания често е единственото необходимо лечение. В повечето случаи това може да стане чрез отстраняване на полипа или отстраняване на засегнатата зона чрез колоноскоп (локално изрязване). Може да се наложи отстраняване на част от дебелото черво (частична колектомия), ако туморът е твърде голям, за да бъде отстранен чрез локално изрязване.
Третиране на рак на дебелото черво във фаза 1
Етап I се е задълбочил в слоевете на стената на дебелото черво, но те не се разпространяват извън самата стена на дебелото черво или в близките лимфни възли. Етап I включва ракови заболявания, които са били част от полип. Ако полипът се отстранява напълно по време на колоноскопията, без ракови клетки по границите на отстранената част, обикновено няма нужда от друго лечение.
Третиране на рак на дебелото черво във фаза 2
Много от раковите заболявания на етап II на дебелото черво са нараснали през стената му и може би в близките тъкани, но не са се разпространили в лимфните възли.
Хирургичното отстраняване на сектора, който е засегнат от рак (частична колектомия) заедно с близките лимфни възли, може да бъде единственото необходимо лечение. Възможно е да се предпише и друго лечение в случай, че за появата на рака отново има някои предразполагащи фактори.
Третиране във фаза 3
Етап III на заболяването означава, че ракът се е разпространил в близките лимфни възли, но те все още не са се разпространили в други части на тялото.
Хирургия за отстраняване на секцията на дебелото черво засегнато от рак (частична колектомия) заедно с близките лимфни възли, последвана от адювантна химиотерапия, е стандартното лечение за този етап.
Третиране във фаза 4
Етап IV се характеризира с разпространяването му до отдалечени органи и тъкани. Болестта най-често се разпространява в черния дроб, но може да се появи и на други места като белите дробове, мозъка, перитонеума (лигавицата на коремната кухина) или на отдалечени лимфни възли.
Това е най-тежката и последна фаза на заболяването, при която евентуалното лечение строго зависи от разпространението на метастазите, количеството им, възможностите за премахване и други фактори.
Имате съмнения?
Изследвайте се с помощта на теста Septin9
Ако имате известни съмнения за рак на дебелото черво, но се притеснявате от неудобството и страничните ефекти, които класическата колоноскопия има (подуване, дискомфорт и повишено газоотделяне), можете да проверите съмненията си с помощта на кръвния тест Septin 9.
Той е безопасна и неинвазивна алтернатива на колоноскопията при първоначални съмнения за рак на дебелото черво. С помощта на теста Septin 9 ще разберете дали има нужда от последващи изследвания за категорична диагноза.
Septin 9 изследва концентрацията на SEPT9 метилирана ДНК. В зависимост от резултатите, на пациентите се препоръчват последващи действия:
- При отрицателен резултат се препоръчва годишно повтаряне на теста;
- При положителен резултат се препоръчва колоноскопия или друг подходящ метод, тъй като вероятността пациента да страда от рак на дебелото черво е по-висока.
Златен стандарт в диагностичния инструментариум е фиброколоноскопията – миниинвазивен ендоскопски метод, позволяващ директен оглед на цялото дебело черво. По този начин може да се извърши селективна биопсия.
Неинвазивен метод е виртуалната колоноскопия, която представлява дигитална 3D реконструкция, продукт на съвременната компютърна томография. При това изследване обаче не може да се извърши биопсия, а и цената е по-висока.
Състоянието е сериозно и не търпи отлагане, така че помислете добре за тестването със Septin 9 и ни потърсете за допълнителна консултация и въпроси. При съмнения за рак на дебелото черво, запишете още сега своя час за кръвен тест Septin 9.
Здравейте,
Прочетох за теста.
Каква е цената и как може да се направи ?
Поздрави.
Донка
Здравейте, 245 EUR.
КЪДЕ СЕ ПРАВИ ТЕСТЪТ СЕПТИН9 КЪДЕ СЕ ВЗИМА ПРОБАТА?
Каква е цената на теста?
Здравейте, 245 EUR.
Здравейте, ако скоро е отстранен полип на профилактична колоноскопия, защото имам наследствена обремененост, хистологита на полипа е доброкачествено образувание с лека дисплазия удачно ли е това изследване? Самото изследване ДНК ли е и в България ли се прави?
Как да закупя ранния тест?
Здравейте, свържете се с нас на посочения телефон.
Какъв е телефонът,къде е посочен?
Здравейте, 02 953 13 87.