
Човешкото здраве зависи от деликатния баланс на множество хормони, които непрестанно работят в тялото. Това важи с пълна сила за женския организъм, в който палитрата от хормони и съответните хормонални промени, е доста по-бурна от тази при мъжете. Само помислете през колко различни периода преминава жената в живота си и всеки от тях е съпътстван от определени хормонални изменения. Започвайки с тийнейджърството, зрелите и най-фертилни години, след това постепенно приближаване към перименопауза и самата менопауза, която бележи края на менструалния цикъл и спада на прогестерона. С помощта на биоидентична хормонална терапия тези симптоми могат да се контролират и намалят значително.
Известно е, че хормоните на тялото контролират повечето от основните телесни функции. Те служат като комплексна вътрешна комуникационна система между клетките в цялото тяло. Те координират всичко – от храносмилането и растежа до вашия апетит, имунната функция, настроението и дори либидото.
Често при хормонален дисбаланс поради здравословен проблем на хората се препоръчва хормонозаместителна терапия, за да се облекчат симптомите и да се възстанови доколкото е възможно нормалният хормонален фон. Стандартната хормонална терапия обаче има своите негативи. Сред тях са неприятните странични ефекти, а ефективността ѝ зависи до голяма степен от други фактори. Такива са възрастта на пациента, неговите медицински състояния, фамилна анамнеза за заболявания и други. Друг вид терапия, която може да се приложи при хормонални проблеми, е биоидентичната хормонозаместителна терапия. Днес по-конкретно ще разгледаме нейното приложение при ниски нива на прогестерон.
Какво е прогестеронът
Думата „прогестерон“ произхожда от латински. „Про“ означава „за“, а „гестерон“ означава „бременност“. Прогестеронът като хормон стимулира и регулира важни функции, като играе роля в поддържането на бременността, подготвя тялото за зачеване и регулира месечния менструален цикъл. Хормонът се произвежда в яйчниците, плацентата (когато жената забременее) и надбъбречните жлези.
По време на репродуктивните години хипофизната жлеза в мозъка генерира хормони (фоликулостимулиращ хормон [FSH] и лутеинизиращ хормон [LH]), които карат нова яйцеклетка да узрее и да бъде освободена от яйчниковия фоликул всеки месец. Докато фоликулът се развива, той произвежда половите хормони естроген и прогестерон, които удебеляват лигавицата на матката. Нивата на прогестерон се повишават през втората половина на менструалния цикъл и след освобождаването на яйцеклетката (овулация) тъканта на яйчника, която замества фоликула (жълтото тяло), продължава да произвежда естроген и прогестерон.
Ролята на прогестерона при жените
Естрогенът е хормонът, който стимулира растежа на лигавицата на матката (ендометриума), което води до нейното удебеляване по време на предовулаторната фаза на цикъла.
Една от най-важните функции на прогестерона е да накара ендометриума да отделя специални протеини през втората половина на менструалния цикъл, подготвяйки го да приеме и подхрани имплантираната оплодена яйцеклетка. Ако имплантирането не се случи, нивата на естроген и прогестерон спадат, ендометриумът се разпада и настъпва менструация.
Ако обаче настъпи бременност, прогестеронът се произвежда в плацентата и нивата остават повишени през цялата бременност. Комбинацията от високи нива на естроген и прогестерон потиска по-нататъшната овулация по време на бременност. Прогестеронът също така насърчава растежа на млечните жлези по време на бременност, така че той има отношение и към кърменето.
Смята се, че високите нива на прогестерон са отчасти отговорни за симптомите на болезнения предменструален синдром (ПМС), който се проявява с чувствителност на гърдите, чувство за подуване, болки и промени в настроението.
От друга страна, ниските нива на прогестерон може да са съпътствани от проблеми с яйчниците или овулацията, както и от менопауза. Някои симптоми на ниски нива на прогестерон при жените включват:
- Ниско либидо
- Горещи вълни
- Мигрена или главоболие
- Депресия, тревожност или други промени в настроението
- Нередовност или липса на менструален цикъл
- Постоянна умора
- Вагинална сухота
Важно е да споменем, че прогестеронът и естрогенът се допълват взаимно. Така че, когато нямате достатъчно прогестерон, естрогенът доминира и това също води до появата на някои симптоми като депресия, промени в настроението или ниско либидо, покачване на теглото и други.
Жените във фертилна възраст, които имат ниски нива на прогестерон, имат и повече спонтанни аборти и маточни фиброидни тумори. Както споменахме, една от функциите на прогестерона е удебеляването на лигавицата на ендометриума, за да подготви матката за бременност. Ако това не се случи поради ниски нива на прогестерон или ако нивата не се повишат след имплантирането на яйцеклетката, тогава бременността не може да се състои.
Когато жените преминават от детеродна възраст към менопауза, те преминават през така наречения период на перименопауза. Тогава нивата на прогестерон и други хормони започват да намаляват. Това е една от причините, поради които жените може да страдат от нередовна или по-обилна менструация от обичайното, нарушен сън, промени в настроението и теглото и други.
Осигуряването на липсващия прогестерон с биоидентична хормонална терапия с прогестерон може да облекчи и дори да премахне тези симптоми, водейки до един по-спокоен и пълноценен живот дори в перименопауза или менопауза.
Защо биоидентична хормонална терапия като алтернатива
Тук на първо място следва да изясним някои понятия, след като вече знаем какво е прогестеронът.
Прогестините са синтетични хормони, структурно подобни на прогестерона, но не се срещат естествено в тялото; те потискат нормалното производство на прогестерон от яйчниците и е доказано в проучвания, че имат отрицателни странични ефекти. Вместо тях по-добра алтернатива са биоидентичните хормони, които представляват хормони, получени от естествени растителни съединения (напр. соя) и синтезирани, за да дублират точната структура и функция на хормоните, произведени естествено в тялото.
Биоидентичният хормон е молекулярно идентичен с този, който се произвежда в тялото. И обратно, прогестинът е синтетичен хормон с различна молекулярна структура. Той не метаболизира същите съединения и вместо да осигури защитни ползи за здравето, всъщност има някои сериозни рискове за здравето. Най-често предписваният синтетичен прогестин, използван в хормонозаместителната терапия, е MPA или медроксипрогестерон ацетат, който може да бъде опасен за здравето.
Синтетичните аналози на прогестерона (прогестини или прогестогени) се свързват с глюкокортикоидните, минералокортикоидните и андрогенните рецептори. Това може да доведе до нежелани странични ефекти като задържане на течности, акне и наддаване на тегло. Прогестогените и прогестеронът могат да понижат настроението чрез стимулиране на невротрансмитера гама аминомаслена киселина; докато прогестеронът има седативен ефект чрез своите междинни метаболити, прогестогените могат да причинят странични ефекти като тревожност и раздразнителност. Биоидентичната хормонозаместителна терапия не води до повишен риск от венозна тромбоемболия, какъвто е установен при някои прогестини, както и не повишава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Терапия с биоидентичен прогестерон – какви са ползите
Хормоналната терапия със структури, идентични на ендогенните хормони, може да се проведе само с препарати, одобрени от местните здравни органи. Такива препарати са перорален естрадиол, трансдермални пластири с естрадиол, гелове, спрейове, лосиони, вагинални кремове с естрадиол, таблетки, биоидентичен прогестерон/тестостерон и други.
Тези продукти са формулирани и произведени под строг производствен контрол и са достъпни само по заявка. Самите препарати се приготвят и приемат по индивидуално направена схема според нуждите на пациента. Тя се определя от медицински специалист, който е запознат със състоянието на съответния пациент, като в Detox Center разполагаме с експерти, правещи точно това. Освен терапия с биоидентичен прогестерон, има и терапия с биоидентичен тестостерон в случай на дефицит.
Прогестогените под формата на биоидентични хормони могат да се използват за лечение на различни състояния, включително:
- Проблеми с менструалния цикъл или кървене
- Ендометриоза
- Рак на гърдата, бъбреците или матката
Този вид терапия може да помогне на жените да се справят със следните проблеми:
- Облекчаване на горещите вълни и нощното изпотяване
- Възстановяване на пълноценния сън
- Облекчаване на вагиналната сухота и сърбеж
- Предотвратяване на фрактури, причинени от остеопороза (намалената костна плътност е характерна за жени в менопауза(
- Понижен риск от сърдечни и други заболявания
- Понижен риск от деменция
Биоидентична хормонална терапия в Detox Center
Здравето и пълноценният живот на нашите пациенти са основен приоритет за работещите в клиника DeTox Center, затова предлагаме голям асортимент от услуги, сред които множество диагностики, терапии, детоксикации, интравенозни терапии и други иновативни процедури. По този начин можем най-цялостно да направим необходимата диагностика и да очертаем пътя на лечение, който е холистичен и индивидуален. При нас не се прилага едно и също лечение за всички, подходът ни е персонализиран, като същото важи и за биоидентичната хормонална терапия. Чрез нея може да се възстанови естественото хормонално състояние с препарати от естествен произход.
Първата стъпка винаги са лабораторните изследвания и разчитане на резултатите. Какво следва може да научите чрез консултация с нас на посочените телефони, имейл или в социалните ни мрежи. Вижте и процедурата за Запазване на час в Детокс Център.
Използвани ресурси
- Fugh-Berman, A., & Bythrow, J. (2007). Bioidentical hormones for menopausal hormone therapy: variation on a theme. Journal of general internal medicine, 22(7), 1030–1034. https://doi.org/10.1007/s11606-007-0141-4
- Fournier A, Berrino F, Clavel-Chapelon F. Unequal risks for breast cancer associated with different hormone replacement therapies: results from the E3N cohort study. Breast Cancer Res Treat. 2008 Jan;107(1):103-11.
- Panay N, Fenton A. Bioidentical hormones: what is all the hype about? Climacteric. 2010; 13(1): 1-3.
- Vinogradova Y, Coupland C, Hippisley-Cox J. Use of hormone replacement therapy and risk of venous thromboembolism: nested case-control studies using the Q Research and CPRD databases. BMJ. 2019 Jan 9;364:k4810.