Усещали ли сте „пеперудки” в стомаха? А чувствали ли сте се сякаш той се свива „на топка”, когато сте притеснени или имате неприятности. Тези реакции са резултат от едновременната повишена активност на чревния тракт и нервната система (включително мозъка). Едновременната им поява се разглежда като ясно доказателство за пряката връзка между нешето ментално и чревно здраве. Тази връзка може да обясни много реакции на нашия организъм и процеси протичащи в него. И по-важното – може да помогне за това да полагаме позитивни грижи едновременно и за двете ключови системи в нашия организъм – храносмилателната и нервната.
Чревно-мозъчна ос – връзката между чревния тракт и главния мозък
Част от вътрешната повърхност на нашия чревен тракт – домът на полезните чревни бактерии, е покрита със специализирани нервни клетки. Те са в постоянна комуникация с различните отдели на централната нервна система. Тази връзка е двупосочна и се означава като чревно-мозъчна ос. Научната общност все още е в самото начало на разкриването на точните механизми на регулиране на тази връзка. Но засилените проучвания през последните години доведоха до изясняване на редица подробности за нея.
Вече се знае например, че здравият и добре функциониращ чревен тракт е много важен фактор за поддържане на добре функционираща нервна система и нормални ментални функции. Тази двупосочна връзка е толкова изразена, че бактериите в чревната флора често се означават и като втори мозък на тялото.
Мозъкът и чревният тракт комуникират помежду си по различни канали. Много интересен е фактът, че бактериите от чревната флора произвеждат сигнални молекули, които се транспортират до мозъка и отключват усещането за глад за специфични хранителни вещества, от които точно чревните бактерии имат нужда. И това не е всичко. Полезните бактерии в червата могат да произвеждат и модулират някои ключови невротрансмитери като допамин, серотонин, ГАБА и др. Това са вещества, които посредничат за предаването на сигнали и информация между нервните клетки. Участвайки в тяхното производство, чревните бактерии може пряко да повлияят активността и дейността на нервната система.
На база на споменатото дотук, може да направим едно важно обобщение. Центровете на емоциите и на различните ментални функции в мозъка може да комуникират с различни зони на чревния тракт и, в зависимост от получените отговори, да изпращат положителни или негативни сигнали към различни системи на организма. Така чревното здраве косвено се явява важен регулатор на общото състояние на организма.
Влияние на възпалителните процеси в организма върху чревно-мозъчната ос
Възпалителните реакции в тялото може сериозно да повлияят качеството на комуникацията между чревните бактерии и мозъка. Най-честата причина за възпаление е разстройството на естествения баланс на полезните бактерии в червата. Състоянието е известно като дисбактериоза, или дисбиоза. Специално проучване от 2020-та година показва два интересни факта, пряко свързани с нея:
- От една страна, дисбактериозата може да доведе до възпалителни състояния, пряко засягащи нервната система;
- От друга страна, може да провокира и развитие на неврологични заболявания като множествена склероза, болест на Алцхаймер, Паркинсон и др.
Клинични доказателства за връзката между нашето ментално и чревно здраве
Връзката между чревното здраве, мозъчните функции, поведенческите особености и настроението е разглеждана чрез множество клинични проучвания. Резултатите показват, че причините за някои ментални разстройства и заболявания може да се търсят точно в нарушения баланс на чревната флора.
Установено е например, че при хора, при които се отчита разрастване колониите на някои вредни бактерии в червата (например някои ентеробактерии като Ешерихия коли) са по-склонни към депресия. Връзката е проследена при над 3000 души, участвали в едно от най-големите клинични проучвания до момента, посветени на тази тема.
Има и други клинични данни за връзката между нашето ментално и чревно здраве. Знае се, че от червата към мозъка може да постъпват и сигнали, пряко определящи поведенческите реакции и настроението. За тази връзка говори още едно интересна зависимост. Доста голям процент от хората със синдром на раздразненото дебело черво развиват трайни депресивни състояния. Това може да се окаже проблем с глобално значение, имайки предвид колко голям процент от хората по света имат хронични проблеми с дейността на чревния тракт.
Основни стъпки за полагане на грижи за здравето на чревния тракт
Основният способ за поддържане на доброто чревно здраве е чрез постоянно балансиране числеността на бактериите в червата. Приемът на пробиотици и пребиотици помага за това полезните бактерии да доминират по численост над вредните и потенциално патогенните такива. Ако се поддържа нормалният състав на чревната флора, ще се опазва и нормалната комуникация между нея и нервната система. Така рискът от неврологични нарушения ще бъде по-нисък.
Важен способ за поддържане на доброто чревно здраве е и профилактиката. Особено по отношение на чувствителността и непоносимостите към определени храни и техни съставки. Това е често срещан проблем, който може да отключи възпалителни реакции или да дисбалансира чревната флора.
В тази връзка центърът за иновативна медицина Детокс Център предлага възможност за провеждане на ImuPro тест. Това е лесен и достъпен съвременен диагностичен метод за установяване непоносимост или чувствителност към определен тип храни. Провеждането на ImuPro тест дава възможност за проследяване чувствителността към до 270 различни вида храни. При установена непоносимост следва да се пристъпи към промени в начина на хранене, за да се щади чревната флора и да не се компрометира нормалната ѝ комуникация с нервната система.
Детокс Център предлага и диагностични методи за пряко проследяване здравето и дейността на чревния тракт и микрофлората. Методът за фецес диагностика е изключително прецизен и помага да се отчете общото състояние на чревния тракт. Освен това дава информация за нивата на ключови невротрансмитери като хистамин, серотонин, допамин.
Екипът на Детокс Център може да даде напътствия за всички необходими изследвания и диагностични методи за проследяване състоянието на чревната флора. Полезните бактерии, които я населяват са свързани с дейността на много органи и системи на организма. Състоянието на кожата, хормоналната секреция, имунната система, дейността на мозъка – всички те се повлияват от баланса на бактериите в червата. Колкото повече грижи полагаме за поддържане на естествения баланс, толкова по-нормално ще функционира организма ни на всяко ниво.
Допълнителни източници:
https://www.mdpi.com/2072-6643/13/2/584