
Пандемията от COVID-19 е безпрецедентна криза за България и света вече повече от година. Дори сега, с разработката и доставката на ваксините, нашата борба не е приключила. По-новите мутации и варианти на вируса добавят ново измерение към нашите проблеми, а натискът върху здравните системи на страните по цял свят става все по-сериозен.
Изключително важно е на фона на тази обстановка хората да обърнат повече внимание на здравословното си състояние. При наличие на симптоми задължително трябва да се потърси лекарска помощ, а ако имате съмнения, че сте изкарали инфекцията безсимптомно, то може да си направите тест за наличие на клетъчен имунитет. Клетъчният имунитет е една от най-силните защити, които притежаваме срещу новия коронавирус и не само. В основата му стоят специфични клетки като CD4 клетки или Т-клетки, които могат да предизвикат апоптоза или защита срещу различни патогени. Други механизми, които клетъчният имунитет предоставя на човешкото тяло за борба с патогените включват различни видове цитокини.
Защо ви казваме всичко това? Днес ви представяме полезна информация за специализирания тест CoV-iSpot T клетъчен имунитет срещу COVID-19, с който може да се установи какви са нивата на IFN-γ (интерферон гама) и IL-2 (интерлевкин 2), както и да се изследват два комплексни пептидни микса.
Какво е SARS-CoV-2
Тежкият остър респираторен синдром, причинен от патогенния SARS-CoV-2 е силно трансмисивен, възникнал в края на 2019 г. и причинил пандемия от инфекциозно заболяване, наречена „коронавирусна болест 2019“ (COVID-19). Безброй мерки бяха предприети с цел ограничаване предаването на вируса, предпазване на рискови групи и осигуряване на по-безопасна среда за работа и пътуване. Независимо от това, фактите показват, че вирусът все още е сред нас и продължава да мутира и да представлява сериозна опасност за здравето и живота на хората.
Много ресурси бяха предвидени и продължават да се използват за изготвяне на протоколи за лечение и диагностика на COVID-19. Всъщност ключов фактор за опазване на живота и здравето е добрият диагностичен процес, който трябва да е навременен и комплексен. Необходимо е да се анализират текущото състояние на човек, неговите симптоми (а в много случаи такива няма), както и да се действа бързо с оглед потенциалното развитие на по-сериозна инфекция.
За да бъде напълно ясно, SARS-CoV-2 не е грип. Той причинява заболяване с различни симптоми, разпространява се значително по-лесно и принадлежи към съвсем друго семейство вируси. Групата на коронавирусите включва само шест други членове, които се срещат при хора. Четири от тях – OC43, HKU1, NL63 и 229E – разболяват хората повече от век, причинявайки една трета от обикновените настинки. Другите два вируса – MERS и ТОРС (или „класически ТОРС“, както някои вирусолози започнаха да го наричат) – причиняват далеч по-тежки заболявания и дългосрочни последици.
Структура на SARS-CoV-2 – какво знаем
Структурата на вируса дава някои насоки за това защо е толкова опасен. Формата на вируса наподобява бодлива топка. Въпросните шипове, с които е обфърнат вируса разпознават и се придържат към протеин, наречен ACE2, който се намира на повърхността на човешките клетки. Именно това е първата стъпка при настъпваща инфекция. Точните контури на шиповете на SARS-CoV-2 му позволяват да се придържа много по-здраво към ACE2, отколкото SARS, и именно от там идва изключително лесното заразяване от болен човек.
Има още една важна характеристика за SARS-CoV-2. Коронавирусните шипове се състоят от две свързани половини и шипът се активира, когато тези половини са разделени, само тогава вирусът може да влезе в клетката гостоприемник. При класическия SARS това разделяне се случва с известна трудност. Но при SARS-CoV-2 мостът, който свързва двете половини, може лесно да бъде нарушен от ензим, наречен фурин, който се произвежда от човешки клетки и за съжаление, се намира в много тъкани.
Друга важна черта в „поведението“ на SARS-CoV-2 е, че вирусът се разпространява бързо сред хората, още преди симптомите да се проявят – това сериозно затруднява контрола на разпространение на вируса.
Най-близкият роднина на вируса се среща при прилепите, но въпросът за произхода на SARS-CoV-2 все още е без категоричен отговор и за него има твърде много теории, в които няма да навлизаме. Много по-важно е да разберем как се проявява COVID-19 и какво се случва след това.
Какво е COVID-19
COVID-19 е заболяването, причинено от SARS-CoV-2, което може да предизвика инфекция на дихателните пътища и повишена агрегация на кръвните клетки (повишено образуване на кръвни съсиреци). Новият коронавирус може да засегне горните дихателни пътища (синусите, носа и гърлото) или долните дихателни пътища (трахеята и белите дробове). При много хора инфекцията се проявява и с други симптоми, които разстройват здравето на храносмилателната и нервната система и предизвикват диария, втрисане, загуба на вкус и мирис и други симптоми.
Вероятно добре знаете какви са симптомите, които подсказват за наличието на тази инфекция. Важно е да отбележим, че е възможно заразен човек да е носител на вируса, но да няма изразена симптоматика. Тоест той може да преболедува без да разбере или с много леки симптоми, които да отдаде на друг свой здравословен проблем.
Това обаче не означава, че пораженията върху здравето са по-малки или никакви. Именно поради това, както и поради високата степен на разпространение, е необходимо да се отчете значението на навременния диагностичен процес.
Тестове за COVID-19 – видове и специфики
За диагностициране на активна инфекция се използват RT-PCR тестове (полимеразна верижна реакция). Този тип изследване показва дали във взетата от носа или гърлото проба има наличие на РНК на вируса. Вторият тип тест въведен в световен мащаб е серологичното изследване за антитела (IgM и IgG). Този тип изследване се използва за откриване на хуморална (придобита) защита на организма.
Вроденият или познат още като клетъчен имунен отговор се доказва като ключов фактор в борбата с новия коронавирус. Клетъчният имунен отговор е първата защитна линия на тялото, която се задейства при среща с патогенни микроорганизми.
Какви са утвърдените методи за тестване на SARS-CoV-2 в рутинната лабораторна диагностика? И следва въпросът кой от тях обхваща най-голям брой характеристики на имунната система и дава най-подробна информация.
- PCR тест – тест с полимеразна верижна реакция (PCR) за откриване на генетичен материал на определен патоген, в случая вирус. Тестът открива наличието на вирус, ако сте заразени по време на тестуването. PCR тестът може също така да открие фрагменти от вирус дори след като вече не сте заразени. PCR тестът за COVID-19 е тест, използван за диагностициране на хора, които в момента страдат от активна инфекция с SARS-CoV-2. Този тест се счита за ‘златен стандарт’ в диагностика на COVID-19, тъй като е изключително точен и надежден.
- Тест за антитела – кръвен тест, с който може да се провери дали преди сте боледували от COVID-19. Тестът за антитела обаче не е добър избор, тъй като някои хора, които са прекарали вируса, нямат наличие на антитела. Освен това няма научен консенсус относно това колко дълго време антителата остават в организма. Те се образуват благодарение на вродените имунни механизми срещу вируси.
- T-cells / CoV-iSpot – EliSpot-анализът (ензимно свързания Immuno-Spot aнализ) е в състояние да открие Т-клетъчни реакции и по този начин да характеризира индивидуалния имунен отговор на лица, които са били изложени на контакт с вируса. Освобождаването на Т-клетъчни цитокини, стимулирани от специфични коронавирусни антигени осигурява диференцирана картина на имунния отговор, която показва прогресията на заболяването, както и дали е придобит имунитет. Наличието на реактивни Т-клетки (ефекторни клетки) срещу SARS-CoV-2 показва дали е имало контакт с вируса в миналото и дава информация за преминала инфекция, независимо от това дали се откриват антитела. Това е най-комплексният диагностичен инструмент, който предоставя цялостен поглед върху имунния отговор и позволява поставянето на адекватна диагноза и предприемането на терапия при необходимост.
За CoV-iSpot T клетъчен имунитет срещу COVID-19 в DeTox Center
CoV-iSpot е диагностичен тест с висока специфичност, който предоставя информация за клетъчния имунитет, Т-клетки от различни типове и процесите, които задействат, за да се гарантира максимално точен резултат. CoV-iSpot тестът позволява отчитане на:
- Интерферон Гама (IFN-γ) – специфичен цитокин, който се произвежда главно от активирани Т-клетки и NK клетки. Освобождаването на IFN-γ от ефекторните Т-клетки, като водещ цитокин, показва Th1-доминиращ (клетъчен) имунен отговор;
- Интерлевкин 2 (IL-2) регулира дейността на Т-лимфоцитите. Той насърчава активирането и разпространението на Т-клетките и диференциацията на CD8+ Т-клетките на паметта. Едновременното откриване на IL-2 и IFN-y показва наличието на клетки на паметта (ефекторни Т-клетки) като индикация за прекарана SARS-CoV-2 инфекция и добит клетъчен имунитет;
- Първи пептиден микс, в който се съдържат само високо специфични последователности на имунодоминантните епитопи на SARS-CoV-2;
- Втори пептиден микс от коронавируси PANCorona Peptide Mix (PAN-Corona пептиден микс).
За кого е подходящ този тест
- Тестът е подходящ за вече преболедували COVID-19. Информацията за Т-клетъчния имунитет може да послужи също за решение относно предприемане на ваксинация;
- CoV-iSpot тестът може да даде информация за минала среща със SARS-CoV-2 и при хора без симптоми или преболедували леко без да имат антитела;
- CoV-iSpot изследва наличието на ефекторни Т-клетки и срещу други коронавируси. Ако CoV-iSpot показва доказателство за наличие на специфични за PAN-корона Т-клетъчни отговори, това означава, че пациентът има клетъчен имунен отговор срещу корона вируси;
- Разграничаване на грип от COVID-19 при предстоящ грипен сезон.
Пълна информация за теста и записване – на посочените координати на DeTox Center.
CoV-iSpot се предлага в Detox Center в ексклузивно партньорство с Arminlabs.
Използвани ресурси
- Yuen KS, Ye ZW, Fung SY, Chan CP, Jin DY. SARS-CoV-2 and COVID-19: The most important research questions. Cell Biosci. 2020;10:40. Published 2020 Mar 16. doi:10.1186/s13578-020-00404-4
- Guo YR, Cao QD, Hong ZS, Tan YY, Chen SD, Jin HJ, Tan KS, Wang DY, Yan Y. The origin, transmission and clinical therapies on coronavirus disease 2019 (COVID-19) outbreak – an update on the status. Mil Med Res. 2020 Mar 13;7(1):11. doi: 10.1186/s40779-020-00240-0. PMID: 32169119; PMCID: PMC7068984.
- Zheng J. SARS-CoV-2: an Emerging Coronavirus that Causes a Global Threat. Int J Biol Sci. 2020;16(10):1678-1685. Published 2020 Mar 15. doi:10.7150/ijbs.45053
- Le Bert N, Tan AT, Kunasegaran K, Tham CYL, Hafezi M, Chia A, Chng MHY, Lin M, Tan N, Linster M, Chia WN, Chen MI, Wang LF, Ooi EE, Kalimuddin S, Tambyah PA, Low JG, Tan YJ, Bertoletti A. SARS-CoV-2-specific T cell immunity in cases of COVID-19 and SARS, and uninfected controls. Nature. 2020 Aug;584(7821):457-462. doi: 10.1038/s41586-020-2550-z. Epub 2020 Jul 15. PMID: 32668444.