Целулитът е един от най-често срещаните дефекти при проблеми при жените. Преди повече от 100 години той е описан за пръв път като съществуващ проблем. В началото се е смятало, че се дължи на нарушен воден баланс в организма. С времето тази теория се оборва, появяват се нови и нови твърдения, всяко от които има своята обосновка и привърженици, както и скептици.
В настоящето съществуват различни научни обяснения за появата му, изяснени са и повечето външни фактори, които допринасят за него. На база на познанията за целулита са разработени и множество терапии, които дават резултат – някои – задоволителен, други – частичен.
Целулитът – само женски проблем ли е
Целулитът е промяна на повърхността на подкожните тъкани. Именно тази промяна води до образуване на вдлъбнатини по кожата, наподобяващи портокалова кора (от там и нерядко използваното наименование портокалова кожа). Най-често се среща в горната част на бедрата, седалището, по ръцете, както и по корема.
Статистиката сочи, че между 80% и 90% са засегнатите жени в някаква степен и едва около 10% от мъжете. Причините за това са комплексни.
Основен фактор е разликата между устройството на подкожните мазнини при двата пола. Смята се, че портокаловата кожа представлява пропадане на мастни клетки (които са отделени от прегради).
Има разлика при двата пола между разположението на тези прегради спрямо дермата – при жените то е перпендикулярно (и позволява това пропадане), а при мъжете е пресечено (вследствие на което пропадането е по-трудно).
Други възможни причини са:
- Разлика в натрупването на мастните клетки в различни области на човешкото тяло (при жените – ханша, бедрата). В тези области те са по-големи и по-трудно се освобождават мастните киселини.
- Разлика в наличието на хормони, и по-конкретно – на естроген. Неговите повишени нива повлияват уголемяването на мастните клетки и спомагат за отлагането на мазнините. Това е и възможното обяснение на въпроса защо дефектът се появява след периода на пубертет (след повишаване нивата на хормона).
Фактори, които влияят на появата на целулит
Към момента можем да разграничим два основни типа фактори, които оказват влияние. От една страна, те са вътрешни, свързани с изменения на кожата. Сред тях можем да обособим:
- Структурни изменения;
- Изменения в преградите на съединителната тъкан;
- Различния в мастната тъкан (за всички тях писахме по-горе);
Наследствеността, както и намаляващото с течение на годините количество колаген също са причина за появата на целулит или по-силната му изразеност.
Повечето от тези фактори се класифицират като основни и не могат да бъдат повлияни от вашите действия. Съществуват и външни обстоятелства, чието влияние можете да контролирате.
Повишено телесно тегло и ниска двигателна активност
Много често двете вървят ръка за ръка. Важно е да се каже, че целулитът невинаги се свързва с наднормено тегло. И все пак има основания да се смята за фактор, предполагащ появата му. Повишеното тегло и намалената мускулна маса (вследствие на обездвижването) водят до образуване на повече и по-големи мастни клетки, а това увеличава и вероятността от пропадането, което описахме по-рано.
Намаляването на телесното тегло чрез подходящ хранителен режим и съответното физическо натоварване влияят не пряко върху целулита, а върху състоянието на клетките.
Прием на алкохол и тютюнопушене
Алкохолът и тютюнопушенето са в основата на свърхпроизводството на свободни радикали в организма. А те, от друга страна, разрушават клетъчното ДНК и оказват негативно влияние върху тъканите в тялото. Освен това алкохолът е и сред причините за увеличаване на телесното тегло (а от там – и на телесните мазнини).
Видове целулит, които познаваме
Съществуват 3 основни вида целулит:
- Оточен – тази форма е сравнително рядко срещана. Обикновено засяга бедрата и се появява в тийнейджърските години, но е възможно да се запази дълго след този период. Често този вид е болезнен при притискане, а структурата му не се изменя при движение на тялото.
- Мек – характеризира се с подпухнал вид на кожата и отпусната тъкан. По-често се наблюдава при жени, които не са физически активни. Появява се обикновено в областта на седалището и на бедрата. Захващането му не представлява трудност, тъй като не е свързан с подлежащите мускули, а при допир изменя формата си. Смята се, че този вид целулит се третира по-лесно. Ако не се вземат навременни мерки, възможно е да се уплътни и от мек да премине в твърд.
- Твърд – характерно за него е уплътнената кожа. Той е като част от една цялостна маса, не може с лекота да бъде захванат. Не се променя при движение на тялото, а релефът е вълнообразен – точно като кората на портокал. Повлияването му е по-трудно. Подвид на твърдия е спортният целулит, който се среща само при физически активните хора. Обикновено се появява на мястото на най-силно тренираните мускули като резултат от пренасищането на организма с кислород, вследствие на което се образуват прекомерно количество свободни радикали.
Лечение или терапия – какво се прилага
Съществуват много и различни „рецепти“, които обещават добри резултати. Безспорно някои от тях са ефективни, други – не толкова. Нерядко обаче ефективността им може да зависи и от конкретния организъм, както и от вида целулит, който се третира.
Подобряване качеството на живот – редуциране на излишното тегло чрез физическа активност и балансирана диета. Простички действия, които всеки от нас трябва да спазва не само, за да се пребори с целулита, но и за бъде в добро здравословно състояние.
Тъй като портокаловата кожа се дължи в немалка степен на пропадането на мастните клетки, свиването им чрез редуциране на теглото много често води и до положителни резултати и намаляване площта на целулита.
Антицелулитният масаж и до днес е предпочитано средство за справяне с проблема. Изпълнява се ръчно, съществуват различни видове похвати и техники. Включва голям брой козметични средства и процедури (вендузи, масла, мед и други).
Съществуват и множество видове терапии, които претендират за ефективност:
- Терапия с радиовълни;
- Терапия с инфрачервена и интензивно пулсираща светлина;
- Терапия с лазери;
- Терапия с акустични вълни;
- Терапия с ултразвук и много други.
Към терапията с ултразвук спада и липокавитацията. Процедурата се основава именно на ултразвуковите вълни. Тя премахва мастните натрупвания, стяга кожата и спомага за редукция на теглото. Липокавитацията е безопасна и безболезнена алтернатива на липосукцията, която масово се използваше в миналото като средство за отслабване и намаляване на теглото.
Какво представлява самата процедура липокавитация
Ултразвуковите вълни (могат да бъдат високо и ниско честотни) генерират мехурчета в мастната тъкан. Големината им зависи от честотите. Тези мехурчета се спукват вследствие на процедурата, а резултатът е разрушаване на местните клетки и превръщането им в течност. Течността, от своя страна, се преработва в черния дроб и се освобождава от тялото чрез отделителната и лимфната система.
Премахването на целулита е продължителна процедура, която може да бъде повлияна положително. Независимо дали ще изберете да се погрижите за здравето си сами или ще прибегнете до услугите на козметичните центрове, помнете, че промяната зависи основно от вашите лични усилия.
В тази насока балансираната диета и достатъчната двигателна активност са необходима предпоставка както за желания резултат, така и за по-доброто здравословно състояние на тялото ви.
Повече за иновативната процедура Липокавитация в Detox Center