Всички знаем, че звездите се виждат по-ясно на тъмния фон на нощното небе, отколкото на светлия дневен небосклон. А знаете ли, че същото твърдение може да се отнася и за един специален вид микроскоп? Dark-field микроскопията (или микроскопия с тъмнополев микроскоп) е популярна микроскопска техника, благодарение на която неоцветените прозрачни образи изглеждат ярки на тъмен фон. Тази технология позволява доста по-широко поле на интерпретация пред обикновената микроскопия. На първо място, дава възможност за наблюдение в реално време на жива капка човешка кръв, от която да се добие информация за кръвната плазма, нейния състав, активни паразитни, бактериални, гъбични инфекции и още много друга полезна информация.
Стана ли ви интересно? Оказва се, че благодарение на Dark-field метода, само една малка капка кръв е достатъчна, за да откриете изключително голям обем информация за здравословното си състояние.
Повече за Dark-field microscopy
Анализът на жива кръв (LBA) е популярна алтернативна медицинска процедура, често използвана в комбинация с терапии като хиропрактика или като част от цялостния диагностичен процес. По време на анализа се наблюдава жива необработена капка кръв под микроскоп с тъмно поле без фиксиране или оцветяване.
Микроскопията с тъмнополев микроскоп изисква присъствието на медицинско лице. Взема се капка кръв от пациента и тя се разглежда веднага, използвайки специална форма на осветление. Този метод позволява да се наблюдават живите клетки, без да се използва оцветяване. Той осигурява поглед върху цялостното здраве, могат да бъдат открити микроорганизми, деформации на червените кръвни клетки и евентуално наличие на бактериални или гъбични инфекции.
Дефицитът на хранителни вещества (витамини и минерали) също може да се установи чрез този вид микроскопско наблюдение. Наличието на кристали на пикочна киселина и холестеролни натрупвания, общото състояние на имунната система, нарушената функция на черен дроб, слезка, бъбреци и други органи също няма да останат незабелязани – кръвта дава информация и за всичко това.
Произход на Dark-field микроскопията при анализ на човешка кръв
Преди повече от век – през далечната 1916 г., д-р Гюнтер Ендерлайн започва изследванията си върху човешка кръв под микроскоп, използвайки фазов контраст и микроскопия в тъмно поле. Тези методи му позволяват да наблюдава както замърсена кръв, така и жива кръв от здрави и болни животни и хора. Неговите изследвания идентифицират множество морфологични обекти в кръвта, които той корелира с различни заболявания.
В течение на времето този метод е възприет за използване от други учени и медицински специалисти от различни страни по цял свят. Информацията, която може да предостави наблюдението на кръвта, включва не само бактериално натоварване и инфекции, а и проблеми с храносмилателната и имунната системи.
Какво още може да ни „каже“ Darkfield?
Анализът на кръвта чрез Darkfield може да открие ранни признаци на заболяване, изследвайки формата на кръвните клетки. По-конкретно, Darkfield микроскопията разкрива деформации на червените кръвни клетки, бактериални / гъбични / паразитни форми на живот, активно възпаление и състояние на имунната активност.
Констатациите направени по време на анализа могат да помогнат за диагностициране на:
- хранителен дефицит (витамини / минерали)
- храносмилателни разстройства
- инфекции от различен произход
- хормонален дисбаланс
- имунна дисфункция
- токсичност, предизвикана от фактори на околната среда
- вътрешна токсичност
- нарушен алкално-киселинен баланс / променено рН на кръвта
Промените в кръвта и структурата на кръвните клетки, предизвикани от различни заболявания и състояния, могат да бъдат наблюдавани много по-рано, преди да се появят симптоми или преди заболяването да бъде диагностицирано. Това прави Darkfield метода изключително ценен в диагностичния процес или с цел превенция на сериозни заболявания с хроничен или автоимунен характер.
Какво е специалното при Darkfield микроскопията
За да се приложи този метод задължително се използва специален тъмнополев микроскоп. Той е проектиран да позволява отклонение на светлинните лъчи. Това на свой ред води до осветяване на плъзгача отстрани, така че детайлите да изглеждат светли на тъмен фон (за разлика от светлината, преминаваща право през образеца). Ако ярките светлини от микроскопа преминат директно през образеца, топлината от източника на светлина ще убие по-бързо червените кръвни клетки (RBC).
Също така, чрез отклоняване на светлинните лъчи, пробата може да се разгледа в по-голяма дълбочина и повече детайли. Има още една съществена разлика между този метод и други технологии за кръвен анализ.
Стандартните лабораторни тестове обикновено са количествени (отчитат колко клетки има), докато Darkfield микроскопията е качествен метод (отчита какво е състоянието на клетките и качеството на околните течности).
Възможно е човек да има здравословен брой от определен тип клетки, но функцията им да бъде нарушена поради фактори като високо рН, голямо количество токсини или развитие на бактерии, гъбички и други, водещи до увреждане на клетъчната функция. За всичко това може да има конкретни симптоми, които да останат неглижирани или да се припишат на друг здравословен проблем. Darkfield микроскопията позволява да се открие какви са точните причините за всеки един симптом.
Какво да очаквате по време на вашата Darkfield микроскопия
След вземане на жива капка кръв с помощта на еднократно боцване с игла ще имате уникалната възможност да наблюдавате собствената си кръв под микроскоп. Всичко това е възможно благодарение на специалния тъмнополев микроскоп, който предава директен образ към монитор, в реално време.
Какви са възможните „сценарии“? На първо място нека опишем как трябва да изглежда кръвта, когато сте в оптимално здраве. Червените кръвни клетки са кръгли и еднакви по размер. Те съществуват свободно в собственото си пространство, като не се припокриват или залепват, а равномерно се оттласкват една от друга. Кръвният серум, заобикалящ клетките, е бистър, без наличие на паразитни форми, бактерии, съсиреци или други подобни.
Нарушенията на кръвта могат да бъдат свързани с:
- Rouleau и Filit формации (Rouleau (Inflammation stacking of coins) and Filit formations (webbing) – Когато кръвта достигне това състояние, количеството кислород, което може да се транспортира, е силно намалено. Това състояние много често се причинява от диети с високо съдържание на мазнини и/или протеини и нарушен алкално-киселинен баланс. Тъй като клетките не получават достатъчно количество кислород, това може да предизвика умора, лошо храносмилане, дерматологични проблеми, липса на енергия и нарушения на съня.
- Колоидни символи (токсични кристали) – Токсините, изпомпвани от червените кръвни клетки образуват кристалообразни структури в плазмата. Това показва прекомерна токсичност в организма. В зависимост от броя им, лекарят може да прецени дали това е рисков фактор за дегенеративни и възпалителни заболявания;
- Дрожди – това са вид гъбички, които се хранят с неусвоена храна и захар в храносмилателния тракт. Бели петна в кръвната проба са признаци за присъствието им. Най-често това е Candida albicans, която може да се намери при хора с нарушена чревна пропускливост или други възпалителни заболявания на червата. Това състояние е показателно и за свръх киселинност, тъй като дрождите не могат да живеят в алкална среда;
- Други нарушения, показващи наличието на паразити, оксидативно увреждане, кристали на пикочна киселина, холестеролни плаки и други.
Предимства на Darkfield микроскопията
- Darkfield микроскопията е проста, но ефективна техника за наблюдение на необработена жива капка кръв;
- Тази техника е много подходяща също за цели, включващи живи и неоцветени биологични проби, като цитонамазка от тъканна култура или отделни, водни, едноклетъчни организми;
- Изключително полезна за откриване на проблеми с храносмилането, синдром на пропускливи черва, неуточнени възпалителни процеси, инфекции от различен произход и други.
За кого е подходяща диагностиката?
Няма абсолютно никакви противопоказания и възрастови ограничения за провеждане на този вид диагностика.
Dark-field microscopy може да покаже скритите причини за постоянната умора и липса на енергия които изпитвате, забавения метаболизъм, постоянните боледувания, главоболия и алергии с които се сблъсквате. Единственото условие е да не сте се хранили 6-12 часа преди прегледа, както и да приемате достатъчно количество вода (без кафе и черен чай).
Персонализираният подход в медицината става все по-важен, защото човек е съвкупност от уникални физически и психически характеристики, които трябва да се интерпретират само в индивидуален контекст от медицинска гледна точка. Дори симптомите при двама души да са еднакви, това не означава, че причините и последствията за състоянията им се припокриват, още по-малко пък възможностите за лечение. В комбинация с анализ на медицинската история на пациента и физически преглед, Darkfield микроскопията може да бъде полезен метод за цялостна диагностика и изготвяне на персонализирана терапевтична терапия.
Може да прочетете пълната информация за Dark-field microscopy тук. Вижте какво имат да ви кажат по темата д-р Радослав Тошков и д-р Ясна Алексова във видеото на медицински център DeTox.