Витамин B12, известен също като кобаламин, е важно хранително вещество, което играе значима роля в поддържането на цялостното Ви здраве. Той е един от основните водоразтворими витамини, необходим за редица телесни функции.
В настоящия материал сме подготвили подробна информация за значението на витамин B12 за здравето, рисковете, свързани с неговия дефицит, и по какъв начин можете да си набавите това жизненоважно хранително вещество.
Каква е ролята на витамин B12 за Вашето здраве?
Витамин B12 участва в редица разнообразни физиологични процеси, които са от съществено значение за оптималното функциониране на Вашето тяло. Нека заедно разгледаме някои от ключовите му свойства.
Производство на енергия
Витамин B12 е едно от най-важните вещества в процеса на преработване на въглехидратите, протеините и мазнините. Той помага за превръщането на храната в енергия, която е жизненоважна за правилната клетъчна функция и цялостната жизненост.
Здраве на нервната система
Витамин B12 е необходим за поддържането на здрава нервна система. Подпомага производството на миелин – защитна обвивка, която обгражда нервните влакна и улеснява ефективната нервна сигнализация. Витамин B12 е изключително важен за оптималната когнитивна функция, паметта и цялостното Ви неврологично благополучие.
Образуване на червени кръвни клетки
Витамин B12 играе ключова роля в производството на червени кръвни клетки в организма. Той работи заедно с фолиевата киселина за синтезиране на ДНК и подпомагане на узряването на червените кръвни телца. Поддържането на балансирани нива на витамин B12 в тялото Ви може да Ви помогне за предотвратяване на развитие на мегалобластна анемия – състояние, характеризиращо се с големи, незрели червени кръвни клетки.
Синтез на ДНК
Витамин В12 участва в синтеза и възстановяването на ДНК – генетичния материал, открит във всички клетки. Витаминът подпомага образуването на нови клетки и стимулира техния растеж и развитие.
Какво се случва, когато имате дефицит на витамин B12?
Дефицитът на витамин B12 може да възникне поради различни фактори, сред които небалансиран хранителен режим, нарушено усвояване на веществата, както и определени медицински състояния. В следващите редове ще Ви запознаем с най-честите рискове и симптоми, които са свързани с намалените нива на този витамин в организма.
Анемия – една от основните последици от дефицита на витамин B12. Характеризира се с намаляване броя на червени кръвни клетки, а симптомите могат да включват умора, слабост и задух. Други признаци на анемия са гаденето, често сърцебиене, изтръпване на крайниците, липса на апетит и рязка загуба на тегло.
Неврологични разстройства – ако дефицитът на витамин В12 се проточи във времето, това може да доведе до редица неврологични усложнения. Техните симптоми могат да включват болезнени крампи или изтръпване на крайниците, нарушения в равновесието, усещане за слабост в мускулите, както и проблеми с паметта. В дългосрочен план дефицитът на витамин В12 може да доведе и до развитие на Алцхаймер.
Проблеми с храносмилането – в някои случаи дефицитът на витамин В12 може да доведе до някои основни храносмилателни проблеми, като загуба на апетит, диария или запек.
Натрупване на хомоцистеин – хомоцистеинът е протеин, който се натрупва в организма при дефицит на витамин В12. Когато достигне големи количества в тялото, предизвиква втвърдяване на кръвоносните съдове, което води до редица здравословни проблеми на сърдечно-съдовата система.
Чести промени в настроението – витамин B12 играе важна роля в производството на невротрансмитери като серотонин и допамин, които участват в управлението на настроението Ви. Недостигът му може да допринесе за промени в настроението, включително депресия, раздразнителност, или признаци на тревожност.
Как да разберете дали имате дефицит на витамин В12?
Ако се разпознавате в някой от горепосочените сипмтоми и състояния, или просто искате да изследвате нивата на витамин В12 в организма си, можете да заложите на uMMa тест в Detox Center. uMMa изследва метилмалоновата киселина (MMA) посредством проба от урина. Нивата на киселината се сравняват с креатинина в урината и съотношението установява дали съществува дефицит на В12 в тъканите или клетките. Дефицитът се определя в случай на увеличени нива на метилмалоновата киселина в урината.
Тестът е безобиден и може да се извърши както в медицинско заведение, така и от самите вас в комфорта на дома Ви. Необходимо е да предоставите за изследване проба от първата си сутрешна урина, като за оптимални резултати е препоръчително да намалите приема на течности във вечерта преди вземане на пробата и да не консумирате храна до 8 часа преди нея.
Тестът uMMA отразява тъканен/клетъчен дефицит на витамин B12 и е водещият кандидат за „златен стандарт“ анализ за идентифициране на тъканен дефицит на B12. Именно затова той е част от нашите диагностични инструменти, за да осигурим максимална точност на резултатите и благополучно развитие при предстоящо лечение. В сравнение със серумния анализ на витамин В12, тестът на uMMA е по-чувствителен и точен.
Как да набавите на организма си витамин В12?
В случай, че сте извършили теста и резултатите са показали дефицит на витамин В12, е важно да предприемете мерки за набавянето му в името на цялостното си здраве. Предлагаме Ви няколко лесни практически начина да включите това важно вещество в ежедневието си.
Консумация на храни от животински произход – животинските продукти са основните източници на витамин B12, затова и дефицитът му се наблюдава най-често при вегани и вегетарианци. Включете в диетата си храни като немазна риба – сьомга, пъстърва или риба тон, и месо с високо съдържание на протеини и ниско съдържание на мазнини, като например говеждо или бяло птиче. Добре е да увеличите също и консумацията на яйца и млечни продукти като мляко, сирене, извара и кисело мляко.
В случай, че спазвате веган или вегетарианска диета, открийте алтернативи в храни на растителна основа като зърнени култури и растителни млека. Проучете кои такива продукти са богати на витамин В12 и ги включете в менюто си.
Хранителни добавки – ако нивата ви на витамин В12 са твърде ниски, за да си ги набавите само чрез диетата, или имате специфични ограничения, заложете на приемане на хранителни добавки с високо съдържание на веществото. Съветваме Ви да се консултирате с медицинско лице, за да изберете правилния продукт и точната дозировка за своите индивидуални нужди.
Интравенозно вливане на витамин B12 – някои индивидуални случаи на дефицит изискват назначаване на инжекции с витамин B12. Този метод е изключително ефективен, тъй като позволява директно усвояване на веществото в кръвта.
Витамин В12 е основно хранително вещество, което играе ключова роля при множество телесни функции, включително производството на енергия, правилната работа на нервната система, образуването на червени кръвни клетки и синтеза на ДНК. Недостигът на веществото може да има сериозни последици за Вашето здраве, затова е необходимо да сте сигурни, че набавяте на организма си достатъчно витамин В12.
uMMa тестът на Detox Center е бърз, лесен и изключително сигурен начин да установите какви са нивата на Витамин В12 в тялото Ви. Тестът, който ние от Детокс център предлагаме, се извършва в Германия – лабораторията на Ganzimmun Diagnostics AG. За допълнителни въпроси и записване на час може да се свържете с нас на посочените контакти или в коментарите.
Използвани източници
- Ankar A, Kumar A. Vitamin B12 Deficiency. [Updated 2022 Oct 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441923/
- Shipton MJ, Thachil J. Vitamin B12 deficiency – A 21st century perspective . Clin Med (Lond). 2015 Apr;15(2):145-50. doi: 10.7861/clinmedicine.15-2-145. PMID: 25824066; PMCID: PMC4953733.
- Langan RC, Goodbred AJ. Vitamin B12 Deficiency: Recognition and Management. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):384-389. PMID: 28925645.
- Wolffenbuttel BHR, Wouters HJCM, Heiner-Fokkema MR, van der Klauw MM. The Many Faces of Cobalamin (Vitamin B12) Deficiency. Mayo Clin Proc Innov Qual Outcomes. 2019 May 27;3(2):200-214. doi: 10.1016/j.mayocpiqo.2019.03.002. PMID: 31193945; PMCID: PMC6543499.