MELISA е наименованието на кръвен тест, с който може да се установи свръхчувствителност към метали и други алергени. Като се идентифицира източникът на алергия на следващо място може да се посочат и подходящите начини за предотвратяване на сериозни здравословни проблеми, които се пораждат от алергичната реакция.
Този кръвен тест е с научно доказано действие и е сигурен съвременен диагностичен инструмент, като е особено подходящ при хора с неясна етиология на заболяването. В практиката се наблюдава, че алергията към метали е често срещана при пациенти с различни заболявания, като например кожни заболявания (псориазис, екзема), автоимунни заболявания и други.
Каква е същността на теста, как се извършва и какво може да диагностицира ще изясним в този материал.
Стандартизиран кръвен тест Melisa® – за установяване на алергия към метали
Хиперсензитивността (алергията) е сложно явление, чиито характеристики все още не са напълно изяснени. Поради тази причина търсенето на лабораторни изследвания за идентифициране на елементи, които предизвикват алергия, е много голямо.
По своята същност MELISA е кръвен тест, който е оценен научно и клинично за обективно диагностициране на клетъчна свръхчувствителност (алергия от тип IV). Другите алергии – от тип I до тип III се отнасят до алергии към храни и техните съставки, които предизвикват имунен отговор и могат да се проявят бързо или отложено във времето. Повече за тези видове алергия може да прочетете в статията Разлики между IgE и IgG медиирани хранителни алергии.
Да се върнем на днешната тема. Тестът MELISA може да идентифицира свръхчувствителна реакция, която може да се активира от вещества като консерванти или живак в лекарствени медикаменти, злато или кадмий, използвани в материали за дентално лечение и други подобни.
Тестът MELISA разкрива, че чувствителните към тези вещества хора страдат от локални и системни реакции в тялото си.
Симптомите могат да бъдат множество и могат да включват прояви от различен характер – от синдром на хронична умора до множествена склероза, до кожни състояния като псориазис или екзема.
При деца, които реагират на тимерозал (консервант, който съдържа живак), обичайния компонент на ваксините, съществува риск от имунологична атака в мозъка, активирана от самата ваксина, което дори може да причини нарушения от аутистичен спектър.
Защо металите са толкова опасни
Когато определени тежки метали (като никел или живак) навлизат в тялото, те стават йонизирани и нестабилни. След това търсят протеини, с които могат да се свържат. В повечето случаи това не е риск за здравето. Но при човек с алергия металът представлява риск, тъй като имунната система погрешно ще разпознае метално-протеиновия комплекс като нахлуващ антиген и ще го атакува.
Отначало белите кръвни телца (или лимфоцити) започват да се разширяват и размножават, за да се борят с този предполагаем нашественик. Това само по себе си активира първичната реакция на тялото, известна като хипоталамо-хипофизарно-надбъбречната ос.
В някои случаи е възможно да се създадат антитела за борба с метално-протеиновия комплекс. Това е вредно, ако металът се е свързал с миелина, мастната субстанция, която изолира мозъчните нерви. Ако миелинът е атакуван, то може да се повлияе способността на мозъка да контролира телесните функции. Увреждане на миелина има при хора, страдащи от множествена склероза, но и при деца с аутистични разстройства.
Тестът MELISA обективно измерва пролиферацията на лимфоцитите в паметта – недвусмислено потвърждение на имунологична реакция.
Лимфоцитите в кръвта „помнят“ откриването на определени метали или други алергени в миналото и това е причината те да растат и да се делят, когато има повторно излагане на същия метал. Тази връзка може да бъде обективно измерена и сравнена с реакцията на контролните клетки, култивирани в отсъствие на какъвто и да е метал.
Защо алергия от IV-ти тип
Алергията към метали е сериозна и възможна причина за здравословни проблеми, на които човек не може да намери друго обяснение.
Хората със свръхчувствителност към метали могат да имат множество симптоми, свързани със свръхактивна имунна система, включително хронична умора, болки в ставите и мускулите, когнитивно увреждане, депресия, главоболие, фибромиалгия и кожни обриви.
Свръхчувствителността означава, че тялото реагира на определено вещество (наречено алергени) по преувеличен начин, когато това не се случва при нормални обстоятелства. Има 4 вида реакция на свръхчувствителност, тип I, II, III и IV. Те са различни по отношение на проявата на болестта и патологичните процеси. Тук обаче ще бъде обсъдена само реакция на свръхчувствителност тип IV.
Реакция на свръхчувствителност тип IV се нарича също реакция на свръхчувствителност със забавено действие, тъй като отнема реакция след излагане на конкретното вещество от 2 до 3 дни.
Реакция на свръхчувствителност от тип IV може да се появи в много части на тялото. Като цяло реакциите включват засягане на:
- Кожа: Атопичен дерматит
- Бели дробове: туберкулоза, хиперсензитивен пневмонит, грануломатоза с полиангитит (известен преди като грануломатоза на Вегенер)
- Панкреас: захарен диабет тип I
- Щитовидна жлеза: възпаление на щитовидната жлеза
- Други: отхвърляне на трансплантация
Рискови фактори за реакция на свръхчувствителност от тип IV
В зависимост от проявите на различни заболявания тип IV свръхчувствителност има и различни рискови фактори.
Някои заболявания са по-често срещани при жените като автоимунни заболявания (ревматоиден артрит, тиреоидит на Хашимото и други). Някои са по-чести при мъжете като алергичен контактен дерматит. Точният механизъм на подобни разлики между половете не е изяснен.
По същия начин етническите и географските различия имат роля при различните заболявания.
Прогресия на реакция на свръхчувствителност Тип IV
Този тип свръхчувствителност се характеризира с клетъчно медииран отговор, а не от антитела, както при други видове реакции на свръхчувствителност.
По-конкретно, Т-лимфоцитите участват в развитието на сензитивността и поради това се нарича клетъчно-медиирана свръхчувствителност.
След излагане на антигени, чрез поредица от биохимични събития, Т-клетките ще се активират. Освобождавайки някои химикали, Т-клетките активират други бели кръвни клетки за изграждане на имунен отговор. Цялата тази съвкупност от механизми се осъществява в рамките на 2-3 дни, затова този тип алергии се наричат още „бавни“.
Защо Melisa
Това е най-точният и надежден инструмент досега разработен за диагностика на клетъчна свръхчувствителност (алергия тип IV) към метали и други нискомолекулни алергени като лекарства, химикали и микробни антигени (кандида). Този кръвен тест представлява съвременна медицинска технология, от която може да се възползване на достъпна цена.
Как работи MELISA
MELISA тества белите кръвни клетки на пациента (лимфоцити) срещу избрани алергени съответни на анамнезата на пациента и стоматологичната му история.
Реакцията на лимфоцитите се измерва по две отделни технологии: първо, основана на поглъщането на радиоизотоп от разделяне на лимфоцити; и второ, по класическа оценка чрез микроскопия. Нивото на реактивността се измерва като индекс на стимулация (SI). Стойност над 3 показва положителна стойност реакция към даден алерген. Резултатите са налични след 14 работни дни считано от датата на получаване на кръвните проби в лабораторията на Melisa.
Какво не е Melisa
Важно е да се прави разлика между алергия към метали и интоксикация (натравяне) с метали.
MELISA не измерва нивата на метали в тялото на пациента; тестът установява дали пациентът е алергичен към метали. Например, пробите от коса могат да показват нива на живак или други вещества, които са под официалната „граница на безопасност“, но пациентът все още може да е алергичен към живак. В случай, че се тестват малки деца, няма такива ограничения. Дори много малки количества от веществото могат да причинят вреда, ако предизвикат имунологична реакция.
Друг пример може да дадем с имплантите и техни части като пирони, пейсмейкъри, протези, силиконови импланти за гърди, сребърни накити и други.
Важно: С Меlisa ® се измерва интензитетът на имунологичната реакция, а не точното количество на металите в тялото на човека. Това не е същото като отравяне с метали.
Списък на всички метали, които могат да се тестват с кръвен тест Melisa
- Алуминий (Al)
- Антимон (Sb)
- Арсен (As)
- Барий (Ba)
- Берилий (Be)
- Бисмут (Bi)
- Олово (Pb)
- Кадмий (Cd)
- Хром (Cr)
- Кобалт (Co)
- Желязо (Fe)
- Неорганичен живак
- Галий (Ga)
- Злато (Au)
- Индий (In)
- Мед (Cu)
- Манган (Mn)
- Органичен живак
- Молибден (Mo)
- Никел (Ni)
- Ниобий (Nb)
- Паладий (Pd)
- Фенил Живак
- Платина (Pt)
- Родий (Rh)
- Рутений (Ru)
- Сребро (Ag)
- Танталий (Ta)
- Тимеросал
- Титаниев диоксид
- Титаниев трихлорид
- Уран (U)
- Ванадий (V)
- Волфрам (W)
- Цинк (Zn)
- Калай (Sn)
- Цирконий (Zr)
MELISA е научно доказан и клинично валидиран кръвен тест, който открива алергия от тип IV към множество метали, като живак, злато, паладий и титан, както и всички други изброени по-горе. Достъпни са и различни панели, които предоставят възможност за комбиниране на няколко метала в един тест. Всички специализирани панели са описани в страницата на услугата Кръвен тест за алергия към метали Melisa.
При постоянно усещане за умора, мускулна слабост и болки, изтощение, често боледуване, то напълно възможно е да се пострадали от алергия от този тип. Тестуването е начин да се потвърди или отхвърли тази възможност.
Използвани източници
LTT-MELISA Is Clinically Relevant for Detecting and Monitoring Metal Sensitivity, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17261998/
Validity of MELISA for Metal Sensitivity Testing, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12743534/