Човешкият организъм е сложна система от различни функции и процеси, в които червата заемат ключова роля. Те са отговорни не само за храносмилането и усвояването на хранителни вещества, но и за имунната функция и дори управлението на настроението. За да изпълняват всичките си функции правилно, червата се нуждаят от поддържане на непрекъснат баланс на микроорганизмите, които обитават чревния тракт, известни още като чревен микробиом.
Когато този баланс между полезните и вредните бактерии е нарушен, настъпва състояние, известно като чревна дисбиоза, което води до поредица от симптоми и здравословни проблеми. Днес ще ви запознаем по-обстойно с работата на червата, какво точно е чревната дисбиоза и как можете да се справите с нея.
Как функционира стомашно-чревният тракт
Стомашно-чревният тракт представлява сложна система от органи, които отговарят за храносмилането и усвояването на хранителните вещества от храната, които консумираме. Състои се от устата, хранопровода, стомаха, тънките черва, дебелото черво и свързаните органи като черния дроб и панкреаса. Червата са главното действащо лице в тази система и играят основна роля в метаболизма на хранителните вещества, елиминирането на отпадъчните продукти и имунния отговор.
Освен това, червата са дом на трилиони микроорганизми, включително бактерии, гъбички и вируси, известни като чревна микробиота или чревен микробиом. Тази разнообразна общност от микроби взаимодейства с имунната система, управлява възпалителните реакции и влияе върху различни аспекти на физиологичната функция, вариращи от метаболизма и регулирането на хормоните до синтеза на невротрансмитери и управлението на настроението.
Кога можем да говорим за чревна дисбактериоза?
Чревната дисбиоза, известна още като дисбактериоза или микробен дисбаланс, наричаме промяна в състава, разнообразието или функцията на чревния микробиом. Това нарушаване на микробното равновесие може да бъде резултат от различни фактори, включително начин на хранене, прием на лекарства, хроничен стрес, околната среда и някои здравословни състояния. Когато деликатният баланс между полезните и вредните микроорганизми е нарушен, това води до състояние на микробен дисбаланс, характеризиращо се със свръхрастеж на вредни бактерии, изчерпване на полезните такива, или загуба на микробно разнообразие.
Чревната дисбактериоза е свързана с редица здравословни състояния, включително стомашно-чревни разстройства, метаболитен синдром, автоимунни заболявания, ментални проблеми и възпалителни процеси. Изследвания показват, че промените в състава и функцията на чревната микробиота могат да допринесат за чревната пропускливост, възпаления, нарушаване на имунните и метаболитни функции, а по този начин се увеличава риска от хронични заболявания
Сред най-честите симптоми на чревна дисбактериоза са подуване, газове, коремен дискомфорт, нередовни движения на червата, непоносимост към храни, умора, когнитивни проблеми, смущения в настроението и влошаване на имунните функции.
Решение на проблема с чревната дисбактериоза
Нарушаването на баланса в чревния микробиом е състояние, което не бива да се подценява, тъй като може да доведе до сериозни проблеми в дългосрочен план. За щастие, има много начини, по които можете да върнете равновесието между полезните и вредните бактерии в своя организъм.
Диетични промени – първата и най-важна стъпка за възстановяване на баланса в чревния микробиом, е да промените диетата си и да започнете да се храните здравословно и разнообразно с меню, което плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, бобови, ядки и семена. Такава диета може да подхрани полезните чревни бактерии и да насърчи микробното разнообразие.
Прием на пробиотици – в случай на дисбактериоза често се препоръчва прием на пробиотици, съдържащи щамове като Lactobacillus и Bifidobacterium. Те допринасят за възстановяване на баланса между бактериите и поддържането на оптимално стомашно-чревно здраве.
Пребиотични храни – пребиотиците са несмилаеми фибри, които служат като гориво за полезните чревни бактерии. Консумирането на богати на пребиотици храни като чесън, лук, праз, аспержи, банани и пълнозърнести храни може да стимулира растежа и активността на полезните чревни микроби.
Управление на стреса – хроничният стрес може да наруши състава и функцията на чревната микробиота, което води до чревна дисбактериоза. Прилагането на техники за намаляване на стреса като медитация, йога, упражнения за дълбоко дишане и редовна физическа активност, може да укрепи здравето на червата и да подобри здравословното ви състояние.
Избягване на определени храни и лекарства – някои храни и медикаменти са познати като неособено благоприятни за чревните функции. Препоръчително е да избягвате прием на антибиотици, нестероидни противовъзпалителни лекарства, както и преработени храни, съдържащи изкуствени подсладители. Здравословното хранене, както вече споменахме, е ключът към поддържане на добър баланс на чревния микробиом.
10-дневен чревен детокс
Един сигурен и ефективен начин бързо да възстановите правилните функции на червата си, е да се включите в Програмата „10 ДНЕВЕН ЧРЕВЕН ДЕТОКС“ на DeTox Center. Тя е подходяща както при проблеми с баланса на чревния микробиом, така и за регулярен сезонен детокс, или пък като разтоварваща диета след боледуване или прекаляване с храната по празници.
Програмата включва няколко елемента, а именно: хранително разтоварване, прочистване посредством добавки, колон хидротерапия, чревно озониране и рекултивиране на чревният микробиом. Предимство на терапията е, че е гъвкава и може да се адаптира спрямо вашето време, специфични хранителни навици и начин на живот.
По време на 10-дневния детокс ще ви бъде препоръчан хранителен режим, както и прием на определени хранителни добавки, които са част от програмата и включени в нейната цена.
Колон-хидротерапията е една от най-добрите процедури за детоксикация и регенерация на дебелото черво, и в програмата са включени между 3 и 5 процедури. Чревното озониране се извършва посредством 1 или 2 безболезнени процедури и действа директно върху чревната мукоза.
Чревната дисбактериоза може да бъде сериозно предизвикателство за здравето на червата и цялостното ви благосъстояние, но когато сте информирани за начина, по който работи храносмилателната ви система и правите осъзнати избори по отношение на начина си на живот, и доверявайки се на експертите в DeTox Center, имате възможността да предоставите на своя стомашно-чревен тракт най-добрите грижи и да водите нормално и безгрижна ежедневие.
Използвани източници
Hrncir T. Gut Microbiota Dysbiosis: Triggers, Consequences, Diagnostic and Therapeutic Options. Microorganisms. 2022 Mar 7;10(3):578. doi: 10.3390/microorganisms10030578. PMID: 35336153; PMCID: PMC8954387.
Belizário JE, Faintuch J. Microbiome and Gut Dysbiosis. Exp Suppl. 2018;109:459-476. doi: 10.1007/978-3-319-74932-7_13. PMID: 30535609.
Petersen C, Round JL. Defining dysbiosis and its influence on host immunity and disease. Cell Microbiol. 2014 Jul;16(7):1024-33. doi: 10.1111/cmi.12308. Epub 2014 Jun 2. PMID: 24798552; PMCID: PMC4143175.
Wei L, Singh R, Ro S, Ghoshal UC. Gut microbiota dysbiosis in functional gastrointestinal disorders: Underpinning the symptoms and pathophysiology. JGH Open. 2021 Mar 23;5(9):976-987. doi: 10.1002/jgh3.12528. PMID: 34584964; PMCID: PMC8454481.