Във времена, когато традиционните ценности и навици в ежедневието на човека търпят значителни промени, е нормално стремежът към връщане към нормалността да включва някои нови, малко познати и дори звучащи странно подходи. Много интересен пример за такъв е т.нар. допаминов детокс.
С наближаването на Великден и началото на постите – този традиционен период на телесно смирение и въздържание от блажни храни, нека поговорим за това нетрадиционно средство за възстановяване и на емоционалния баланс. Защото допаминовият детокс се явява един точно такъв похват. Метод за своеобразен дигитален пост и взимане на почивка от силно стимулиращи мозъка дейности, провокиращи свръхактивно поведение.
Детокс, но не съвсем
Преди всичко, нека уточним, че макар изразът допаминов детокс да е вече международно наложен, в самата си същност този процес не е точно детоксикация. Терминът детокс се свързва с изхвърлянето от организма на субстанции, които или са вредни, или са попаднали в него отвън. Но допаминът не е нито едно от двете, нито пък трябва да се изнася от организма. Този невротрансмитер е жизнено необходим и той непрекъснато се синтезира в мозъка и присъства в организма в определени концентрации.
Целта на допаминовия детокс не е да се спре секрецията на допамин, а да се разреди излагането на външните стимули, които активират неговото производство.
Статистически данни в подкрепа на нуждата от периодичен допаминов детокс
Според данните от проучване, проведено в САЩ, оповестени през 2020г. около 73% от тамошното население ползва активно Youtube, около 70% ползват Facebook и около 40% – Instagram, като посещават тези онлайн платформи неколкократно всеки ден. Счита се, че в периода на пандемията броят на тези хора се е увеличил значително. Интересен факт е, че около 60% от тези активни потребители твърдят, че се опитват да си наложат дигитален детокс, т.е. да се въздържат съзнателно от ползване на социалните мрежи. Дълбоката цел на това въздържание е да се избягва силно стимулиращият ефект на тези навици върху дейността на мозъка.
Дигиталните преживявания провокират стимули, които водят до бързи, но краткотрайни награди за мозъка, които постепенно водят до привикване. Модерният човек живее в „технологоцентрично” общество. Вместо подсъзнателно и машинално да откликваме на тези стимули, би било добре да опитаме да дадем на мозъка си почивка от непрекъснатото „бомбардиране” от тяхна страна. Идеята е да се придържаме към по-натурални занимания и да си възстановим чувствителността към естествените удоволствия, което да ни даде възможност да си върнем контрола върху начина на живот и да успяваме по-лесно да откриваме емоционалните отклонения, които ни правят нещастни.
Точно това е движещият мотив и на привържениците на допаминовия детокс – да си спестим ненужните периоди на свръхсекреция на допамин, които водят до емоционална и физическа свръхактивност, водят до бързо изтощение и пречат да се прави правилна преценка за моментното състояние на тялото ни.
Удачно ли е да се говори за допаминов детокс? И нужно ли е да потискаме секрецията на естествено срещащ се невротрансмитер в мозъка ни?
Това са два ключови въпроса, насочени към същността на концепцията за допаминов детокс. Допаминът е невротрансмитер, който тялото ни си синтезира само и който участва в системите за възнаграждение, мотивация, учене и изпитване на удоволствие. Това е причина допаминът да е известен и като хормон на щастието.
Но макар да е доказано, че нивата на допамин рязко скачат, в отговор на определени стимули, то не е ясно дали те съпоставимо падат, когато избягваме действието на такива стимули.Т.е. може да се окаже, че допаминовият детокс всъщност не отслабва секрецията на допамин. Нещо повече, разпространява се едно погрешно схващане, че продължителното избягване на стимули, повишаващи секрецията на допамин, ще доведе до по-нисък толеранс към този невротрансмитер и при последващо излагане на такива стимули, например такива, водещи до активирне на системата за възнаграждение, усещането за заслужена награда би било много по-силно изразено. Това схващане обаче е по-скоро невярно, защото е установено, че дори при продължително въздържание и „допаминов пост” нивата на невротрансмитера не падат значително.
И въпреки това, да се провежда периодичен процес на допаминов детокс е препоръчително и техниката се радва на висока популярност, включително сред специалистите. Редом с разяснението, че ефектът е най-позитивен, когато методът се прилага съобразно с индивидуалните оосбености на всеки човек.
Съществуват разнообразни препоръки в тази насока. Според някои специалисти може да се разчита на няколкочасово въздържание дневно от допаминови стимули, най-вече вечер преди лягане и особено по отношение на дигитални устройства. Според други по-лесно би било да се установи по един ден на допаминов детокс седмично /например през уикенда/ или пък по един цял уикенд веднъж в месеца. Основната идея е да се установи практика на „дигитален пост”, който поне в началото, да има най-малко негативно влияние върху начина ни на живот. Така, подобна практика би се понесла по-лесно и би се наложила като рутина.
Най-ясните сигнали, че е добре да опитаме ефекта от един допаминов детокс
Да припомним, че в дълбоката си същност схващането за периодичен допаминов детокс е насочено към идентифициране и избягване на дейности от ежедневието ни, към които се обръщаме често, за да изпитаме кратки моменти на стимул или наслада. Вземането на временна почивка от тях може да калибрира системата за възнаграждение в мозъка. Така ще намалим зависимостта си към такива стимули и най-малкото ще редуцираме ефектът им върху качеството ни на живот в ежедневието.
Ето някои примери от ежедневието, приемани като сигнали, че е дошло време да си подарим един допаминов детокс:
- Улавяте ли се, че влизате в банята или в кухнята, за да готвите, неизменно с телефона си подръка?
- Трудно ли ви е да си представите една продължителна разходка наоткрито без слушалки и музика?
- Мислите ли, че е невъзможно да заспите или да започнете деня си сутрин, без да прегледате социалните мрежи?
- Усещате ли, че се нуждаете от хапването на нещо сладко, за да се почувствате емоционално по-добре?
Това са най-простите примери от ежедневието, показващи, че стимулите, повишаващи секрецията на допамин, са се превърнали в сериозен фактор в живота ни. В такива ситуации няма нищо лошо в това да си подарим един период на допаминов детокс – един подход, който възприемаме и си налагаме сами.
Важното в случая е да се разбере, че стимулите, които повишават допаминовата секреция, са изключително разнообразни. По-важното обаче е да не се стига до екстремни методи за налагане на допаминов детокс. Тук подходът следва да е преди всичко индивидуален. Трябва да се установят стимулите, към които даден човек иска да стане по-малко зависим, и да се стартира от тази точка.
Какво може да се очаква като резултати
Допаминовият детокс цели не отказване завинаги, а периодично разреждане на активности като онлайн сърфиране, преглеждане на социални медии, прием на процесирани и висококалорични храни, видео игри и др. Счита се, че с подобни прояви може да се постигне по-висока продуктивност в ежедневието и емоционален баланс. При някои хора резултатите са осезаеми, при други – не толкова. Ефектът зависи от навиците, начинът на живот, индивидуалните неврологични особености и други фактори.
Стъпки за улесняване на процеса
В периода на постите, включително и с настъпването на пролетта и съпътстващите я прояви като пролетна умора, идеята за детокс, не само допаминов, а общ, изглежда много приемлива. Това е много подходящо време от годината за цялостно прочистване на тялото – физическо и емоционално. В това отношение центърът за иновативна медицина Детокс Център може да предложи иновативни решения, чиято резултатност е добре проучена и доказана.
Биорезонансната терапияе едно модерно средство за проследяване на общото състояние на организма и възстановяване на енергийния баланс. Абсолютно неинвазивният метод е приложим при изключително разнообразни индикации. Може да помогне както за правилно диагностициране на различни заболявания, така и да допълни лечението или възстановяването.
Екипът на Детокс Център може да предложи и разнообразни хранителни добавки за улесняване и ускоряване на детоксикацията. Това са натурални продукти, базирани на витамини, билкови екстракти, съставки, подпомагащи алкализирането и възстановяването на алкално-киселинния баланс и др. Те са насочени към:
- Изхвърляне йоните на тежки метали;
- Извеждане на излишните течности от тялото;
- Подкрепяне и възстановяване на чревната флора;
- Снабдяване с мощни антиоксиданти за намаляване на оксидативния стрес;
- Стимулиране дейността на черния дроб – най-важния ни детоксикиращ орган и др.
Серията детокс суплементи, предлагани в Детокс Център, са гарант за това, че детоксикацита и поддържането на тялото в добра физическа и емоционална форма е постижимо с изцяло натурални средства през всеки сезон на годината.