Макар и вече да сме по-близо до началото на лятото, отколкото пролетта, така наречените пролетни алергии продължават да са предизвикателство за хора от всички възрасти. Колкото и да е приятен и свеж сезонът, той носи със себе си много алергени, които предизвикват всякакви раздразнения у хората и значително могат да повлияят на качеството на живот. Не е задължително да се примирявате с този проблем, има терапии, които могат да помогнат за облекчение и днес разказваме за една от тях: L.D.I имунотерапия.
Какво представляват сезонните алергии?
Пролетните алергии се предизвикват предимно от полени във въздуха от дървета, треви и плевели. Тъй като температурите се повишават и дните стават по-дълги, растенията започват да цъфтят и освобождават прашец като част от естествения си процес на развитие. Този прашец може да се носи навсякъде из въздуха на големи разстояния, което води до широко разпространено излагане и предизвикване на алергични реакции при по-податливи индивиди.
Дървесният прашец често е първият алерген, който се появява през пролетта, като обикновено започва в края на зимата или началото на пролетта и достига своя връх до началото на лятото. Дърветата, които най-често предизвикват алергии, са дъб, бреза, кедър, клен и бряст – все видове, често срещани в паркове и в градска среда като цяло.
След полените от дърветата, в края на пролетта и началото на лятото настъпва ред на тревния прашец, който продължава да влияе на хората с алергии през цялото лято. Симптомите на алергия от треви и плевели може да продължи дори до есента.
Проява и симптоми на пролетните алергии
Имунната система играе решаваща роля при пролетните алергии. Когато поленовите частици навлязат в тялото през дихателните пътища, имунната система погрешно ги идентифицира като вредни нашественици и произвежда антитела, наречени имуноглобулин Е (IgE), за да се пребори с тях. Тези антитела задействат освобождаването на хистамин и други възпалителни химикали, което води до характерните симптоми на алергичен ринит.
Симптомите на пролетните алергии варират по вид и тежест при отделните индивиди и могат да включват кихане, кашлица, сълзене и раздразнение на очите, ринит, или така наречената сенна хрема, раздразнено гърло и умора.
Подобни симптоми рядко са животозастрашаващи, но могат значително да повлияят на качеството на живот, засягайки съня, работата, социалните контакти и ежедневието като цяло. В по-тежки случаи алергиите могат да влошат основни състояния като астма, затова и не трябва да се пренебрегват.
Как да се справите с пролетните алергии?
Лечението на пролетните алергии обикновено включва комбинация от избягване на алергени, прием на лекарства и специализирани терапии з овладяване на симптомите и повишаване устойчивостта на имунната система.
За избягване на полените, които предизвикват симптомите на алергия, е препоръчително да избягвате да прекарвате твърде много време на открито в паркове и градини, и по възможност да носите слънчеви очила и дори маска, която да ви защитава от прашеца, отговорен за раздразненията.
Вкъщи когато е възможно, дръжте прозорците затворени, и използвайте пречистватели на въздуха с HEPA филтри. Щом се приберете вкъщи, незабавно вземете душ и сменете дрехите си, за да се отървете от полепналия по тях и тялото ви полен.
Лекарства като антихистамини, назални кортикостероиди, деконгестанти и капки за очи срещу алергия могат да помогнат за облекчаване на симптомите.Макар някои от тези медикаменти да се предлагат без рецепта, ви насърчаваме да се консултирате с медицинско лице преди да приемате каквито и да било лекарства, особено ако имате някакво специфично здравословно състояние.
LDI имунотерапия при упорити пролетни алергии
В допълнение към конвенционалните лечения, съществуват редица имунотерапии, които имат по-голям ефект при симптомите на сезонни алергии. Тези терапии могат да включват билкови лекарства, акупунктура, назално напояване и прием на хранителни добавки.
LDI имунотерапията се изразява в комбинацията между имунотерапия и хомеопатия. Идеята на това лечение е да се възстанови толеранса на имунната система към определени специфични антигени. По този начин се спират неподходящите и нежелани имунни реакции срещу имунните дразнители.
LDI имунотерапията е неинвазивна терапия, при която през определен период от време се прилага терапевтична доза. Терапията не подтиска и не вреди на имунната система, а единствено има за цел да се управлява функцията на имунна толерантност.
Терапията се препоръчва при редица състояния, като доказано най-ефективна е при:
- алергии към полени, препарати от различно химично естество, храни и напитки, хистамин
- имунологична реакция към различни патогени
- заболявания на опорно-двигателен апарат и автоимунни заболявания
- гастро-интестинални заболявания
- хронични заболявания засягащи уши-нос-гърло или дихателния тракт
- хронични заболявания на пикочно-полова система
- хронична умора
- заболявания на кожата
Как се извършват терапиите?
Лечението се прилага или като интрадермална инжекция (в кожата) или като капки под езика. Методът, който е най-подходящ за даден пациент, се определя по време на посещението в кабинета.
Ключът към LDI е намирането на правилната концентрация на антигените за отделния пациент. Ако дозата е твърде ниска, нищо не се случва. Твърде високите дози пък водят до това пациентът се почувства зле. При установяване и прилагане на точната доза пациентът се чувства по-добре. Поради това ние започваме с много ниска доза при повечето пациенти и постепенно увеличаваме дозата, докато се забележи благоприятен ефект. По време на тази първоначална фаза на „намиране на правилната доза“ леченията се прилагат на всеки десет дни. След като се намери правилната доза, леченията стават все по-рядко, тъй като подобренията продължават все по-дълго.
Повече за LDI имунотерапията можете да научите от екипа на Detox Center, които с радост ще ви поканят на консултация и преглед за изследване на вашето индивидуално състояние и назначаване на подходящата терапия за вас.
Пролетните алергии са често срещано сезонно явление, характеризиращо се с алергични реакции към полени във въздуха от дървета, треви и плевели. Симптомите могат да варират от леки до тежки и могат значително да повлияят на ежедневието на страдащите от алергия.
Вземането на адекватни мерки като избягване на алергените, стратегии за пречистване на въздуха у дома и назначаване на имунотерапия за подобряване устойчивостта на имунната система срещу дразнителите, може значително да подобри качеството на живот при състояния на сезонни алергии.
Използвани източници
Pavón-Romero GF, Parra-Vargas MI, Ramírez-Jiménez F, Melgoza-Ruiz E, Serrano-Pérez NH, Teran LM. Allergen Immunotherapy: Current and Future Trends. Cells. 2022 Jan 8;11(2):212. doi: 10.3390/cells11020212. PMID: 35053328; PMCID: PMC8774202.
Moote W, Kim H, Ellis AK. Allergen-specific immunotherapy. Allergy Asthma Clin Immunol. 2018 Sep 12;14(Suppl 2):53. doi: 10.1186/s13223-018-0282-5. PMID: 30275845; PMCID: PMC6157282.
Cook PR. Seasonal allergic rhinitis. Mo Med. 1996 May;93(5):247-50. PMID: 8684370.
InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Overview: Allergies. [Updated 2023 Aug 8]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447112/
Akhouri S, House SA. Allergic Rhinitis. [Updated 2023 Jul 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/