Стресът без съмнение е сред най-големите врагове на всеки човек. Отдавна са доказани неговите вредни ефекти не само върху нашата психика, но и върху физиологията ни. Нещо повече, той се смята за разковничето на голяма част от хроничните и животозастрашаващи заболявания.
Природа на стреса
Стресът е реакцията на тялото към всяка промяна, особено ако тя изисква корекция. То реагира на тези промени с физически, умствени и емоционални отговори. Стресът е нормална част от живота. Можем да го изпитаме от околната среда, тялото и мислите си. Дори положителните промени в живота като повишение в службата или раждането на дете могат да предизвикат подобен дискомфорт.
Какво е отражението върху здравето
Човешкото тяло е предназначено да изпитва напрежение и да реагира на него, така че процесът е напълно съвместим с нашата природа. Стресът може да бъде положителен, да ни държи нащрек, мотивирани и готови да избегнем опасността.
Той обаче става негативно преживяване, когато човек се изправя пред непрекъснати предизвикателства без облекчение между отделните източници на тревога. В резултат на това идва претоварването. Този отговор може да остане хронично активиран за продължителни периоди от време и така се появяват физическите и емоционални проблеми.
Стресът, който продължава да е налице без почивка, може да доведе до състояние, наречено дистрес – или другото име на негативната реакция. Това може да наруши вътрешния баланс или равновесието на организма, което води до физически симптоми като главоболие, разстроен стомах, повишено кръвно налягане, болка в гърдите, сексуална дисфункция и проблеми със съня. Емоционалните проблеми включват депресия, пристъпи на паника или други форми на тревожност.
Изследванията показват още, че стресът може да предизвика отключването на заболявания или да влоши някои симптоми. Според специалистите, той е свързан с 6 от водещите причини за смърт: сърдечни заболявания, рак, белодробни болести, инциденти, цироза на черния дроб и самоубийства.
Друга опасност, която се явява следствие на стреса и опит да се притъпи усещането за него, е пристрастяването към вредна храна, алкохол, тютюн, наркотици, хазарт и подобни активности в търсене на облекчение.
Как да обработваме стреса правилно
Хората могат да се научат да управляват стреса и да водят по-щастлив и по-здравословен живот. Със сигурност ще ви бъдат от полза следните съвети:
- Запазете позитивното си отношение към хората и света;
- Приемете, че има събития, които не можете да контролирате;
- Бъдете уверени в себе си вместо агресивни и твърде строги;
- Практикувайте релаксиращи техники като медитация, йога или тай-чи;
- Спортувайте редовно доколкото е възможно – тичане, фитнес, плуване;
- Яжте здравословни храни и пресни зеленчуци;
- Научете как да разпределяте времето си по-ефективно;
- Не забравяйте своите хобита и интереси;
- Осигурете си достатъчно време за почивка и сън;
- Прекарвайте достатъчно време с хората, които обичате;
- Не се страхувайте да се консултирате с психолог.
Ако сте родител от скоро или пък срещате трудности във възпитаването и отглеждането на деца, не се страхувайте да потърсите нов път към сърцето на детето си. Имаме няколко предложения за това как да заздравите отношенията си:
- Установете нормална рутина – помогнете на децата да се събудят, да си легнат и да се хранят редовно, за да им осигурите усещане за стабилност. Да ходят на училище и да участват в типичните извънкласни дейности също осигурява стабилност и допълнителна подкрепа, особено в първите важни години;
- Говорете, слушайте и насърчавайте детето да говори – създайте възможности да говорите с вашите деца, но не ги насилвайте. Опитайте се да усетите мислите и чувствата на детето си и споделете някои от вашите. След травматично събитие е важно децата да знаят, че могат да споделят чувствата си и че могат да споделят своите страхове и тревоги;
- Наблюдавайте и анализирайте – бъдете нащрек за всяка промяна в поведението. Дали децата спят повече или по-малко? Дали все по-често се оттеглят далеч от приятели или от вас? Дали се държат по някакъв начин извън обичайното? Всякакви промени в поведението, дори малки, може да са признаци, че детето ви има проблем – в училище, с приятел, от личен характер и може да се нуждае от подкрепа, за да се справи;
- Успокойте се – стресиращите събития могат да заглушат усещането на детето за физическа и емоционална безопасност и сигурност. Възползвайте се от възможността да уверите детето си за безопасността и благосъстоянието му. Обсъдете начини, които вие, училището и дори съседите ви предприемате, за да бъдат в безопасност.
А колко стресирани сте вие
Понякога човек не осъзнава колко е напрегнат всъщност, докато не се появят първите тревожни признаци на физическо или психическо заболяване. Поради тази причина се нуждаем от редовни прегледи, които показват в какво състояние се намираме.
До скоро нямаше ефективни или достатъчно практични начини да проверим дали и колко сме травмирани от един или друг фактор в живота си. Но благодарение на съвременните технологии вече имаме достъп до собственото си здраве в дълбочина.
Пример за това е тестът NEURO SPOT, който позволява да се определи текущото стресово натоварване на организма. Това се случва по изключително лесен начин – само с един тест на урина и слюнка.
Предимствата на Neuro Spot
Основното предимство на теста е, че не е сложен или скъп и благодарение на патентованата технология DrySpot може да го направите дори в домашни условия.
Другото предимство е, че пробата показва отблизо състоянието на т. нар. стресови хормони и съпътстващи важни вещества. Изследването отчита нивата на серотонин, допамин, норадреналин, адреналин (хормон на стреса), GABA, глутамат, DHEA и кортизол.
Не забравяйте, че не бива да позволявате стресът да ръководи живота ви. Четете повече полезна информация за своето здраве и вземете необходимите мерки, за да заживеете по-добре още днес.