
Докато дните постепенно стават все по-къси и студени, виждаме как листата преминават от любимото зелено към есенните си нюанси в червено, жълто и оранжево. Тази промяна ни напомня колко е важно да включваме цветни храни в менюто си всеки ден, които да подготвят тялото с благотворния си хранителен състав за идните зимни месеци. Антиоксидантите са едни от най-ценните съединения, от които се нуждаем най-много в момента и които присъстват в сезонните храни. Те се намират в голяма степен в ярко оцветените плодове и зеленчуци, които могат да помогнат за предотвратяване на редица заболявания, контрол на теглото, холестерола и инсулина, подкрепа на имунитета и детоксикацията на тялото.
Днес ще ви разкажем кои есенни плодове и зеленчуци трябва да намерят място на трапезата ви и ще поговорим за това кои хранителни вещества са ключови за поддържане на силен имунитет.
Есенна подготовка за зимния сезон – в какво се състои
Както през всеки друг сезон, така и през есента трябва да обърнем внимание на храненето си и да го приведем в съзвучие с настроението на природата. Тази синхронизация ще ни позволи по-лесно и без излишен стрес за организма да се адаптираме към климатичните промени, смяната на времето, осигуряване на нуждите на тялото от определени затоплящи, хидратиращи и подхранващи храни. Пълноценното хранене може да помогне за подобряване на имунната система, която е винаги нащрек да се изправи срещу различни болести характерни за сезона.
Ако практикуваме хранене съобразено със сезона, това помага да сме в съответствие с нашите естествени модели на движение и активните ни часове. Когато навън е по-хладно, това е идеалното време да включим микс от леко сотирани, задушени и варени продукти, за да дадем почивка на храносмилането след летния сезон на салати, сурови плодове и студени напитки. Леко приготвяне на пара или сотиране на вашите зеленчуци, както и добавяне на листни зелени зеленчуци към салати, ще ви поддържат енергични и заредени с антиоксиданти за силен имунитет. Заедно с добрата храна може да заложите и на добра превенция с помощта на хомеопатични средства като Епискорит/Episcorit – ехинацея на капки и и Utilin – хомеопатичен продукт отново на капки за стимулиране на имунната система.
А при първи симптоми на разболяване препоръчваме Notakehl – антибактериален хомеопатичен продукт или Quentakehl – антивирусен хомеопатичен продукт. Специализиран за овладяване на симптоми в горните дихателни пътища пък е Relivora комплекс (екстракти от росянка, ехинацея, зелен орех).
Преди обаче човек да прибегне към добавките трябва да обърне внимание на храненето си. Най-важните храни за есенния сезон според китайската традиционна медицина (а и според нас) са:
- Кореноплодни зеленчуци: моркови, тиква, сладък картоф
- Пълнозърнести храни: кафяв ориз, киноа, овес и просо
- Бобови растения: боб, нахут, леща, соя
- Зелени зеленчуци: броколи, спанак, зеле, целина, рукола и артишок
- Плодове: ябълки, нар, цитрусови плодове и круши
- Риба: лаврак, сардини, треска, рибено масло
- Билки: джинджифил, куркума, канела, розмарин, мащерка, босилек и копър
Може да използвате тези храни за приготвяне на топли супи, дипове, ястия с месо и задушени зеленчуци, крем супи, кишове, тиквеник и още много есенни ястия.
Освен антиоксидантите, на организма са му необходими и витамини и минерали, както и пробиотици, за да премине спокойно есенният преход със силен имунитет. Витамините и минералите са основни хранителни вещества, необходими на тялото, за да работи оптимално и да ни поддържа здрави. Въпреки че тези хранителни вещества са необходими в относително малки количества, те са много важни, за да се радваме на добро здраве. Затова обърнете внимание на осигуряването на следните нутриенти:
- Витамин D – помага за укрепване на костите и подпомага усвояването на много метаболитни продукти, включително калций и фосфор. Организмът синтезира витамин D при излагане на слънце, но може да си го набавя и от хранителни източници – яйца, мляко, риба и други.
- Цинк – цинкът е много важен за подпомагане на тялото да се бори със свободните радикали и уврежданията, които причиняват. Той е антиоксидант, който също помага за възстановяване на тъканите, поддържа и хормоналния баланс. Съдържа се в месо, морски дарове (стриди), мляко, зърнени храни, леща и сурови ядки.
- Желязо – освен че помага за поддържане на имунната система силна през сезона на настинки и грип, желязото също така поддържа енергията в оптимални нива през зимата. Естествени хранителни източници на желязо са: месо, бобови растения, обогатени зърнени закуски.
- Витамин С – намира се в разнообразие от плодове и зеленчуци – зелена салата, шипка, червени чушки, кейл, карфиол, зеле, цитрусови плодове и други.
- Витамин А – важен за възстановяването на тъканите и много ценен за растежа и развитието на тялото. Може да го откриете в жълтъци, мазни риби, моркови, мляко, домати.
- Витамин Е – основен антиоксидант, който защитава клетъчните мембрани и помага за поддържане на еластичността и мекотата на кожата – ядки, семена, растителни масла.
Всички изброени до тук храни са чудесни – освен полезни са и много вкусни. Също така те благоприятстват здравето и функционирането на храносмилателната система, което е от съществено значение за поддържането на имунитета.
Чревният микробиом – съвкупността от всички микроорганизми, които се намират в червата – се проучва задълбочено от много специалисти, тъй като има участие в редица процеси в тялото, вариращи от когнитивни функции, поведение, апетит, метаболизъм, имунитет и хормонален баланс, до мозъчна функция и здраве. Това, което можем да направим за него, е да му осигуряваме източници на пре- и пробиотици – полезни бактерии, които поддържат баланса и осигуряват ползи за имунната система. Има и още нещо, което може да помогне за подобряване функцията на микробиома – чревният детокс.
Как чревният микробиом влияе на имунната система и подпомага имунитета
Функцията на имунната система е да предпазва тялото от болести и да отблъсква нежелани патогени и бактерии. Но е важно да разясним ролята на чревните бактерии и как те участват в тези процеси.
През последните няколко десетилетия има огромна промяна в разбирането на връзката между човека и обитаващите тялото микроорганизми. Една от най-интересните концепции, които се обсъждат напоследък е свързана с представата за „холобионт“. Понятието се отнася до екосистема, съставена от гостоприемник, например ние хората, заобиколени от други видове, живеещи заедно. Благодарение на усилията на учените в тази връзка успяваме да разберем как човешките клетки и микробните единици са еволюирали заедно в симбиоза, чрез въвеждането на прокариотни клетки (бактерии) в еукариотни клетки (човешки и животински).
Неоспорим и научно обоснован факт е, че имунната система е пряко свързана с разнообразието, баланса и колонизацията на чревните бактерии. Както знаем, по-голямата част от човешката микробиота се намира в червата и от нея зависят 70-80% от функциите на имунната система. Връзката между двете е симбиотична, при което те са еволюирали заедно, за да гарантират, че тялото е защитено и елиминира всички вредни патогени, с които влиза в контакт. Взаимодействието между имунната система и микробиома настъпва още в момента на раждане – тогава тялото се сблъсква с бактерии за първи път (родовият канал съдържа голям брой бактерии).
Когато чревният микробиом е с балансиран състав, тялото е способно да реагира адекватно срещу патогени и да толерира безобидни бактерии, предотвратявайки автоимунен отговор и осигурявайки добро здраве на гостоприемника. В това число и на хората, разбира се. Ето защо здравето на червата е изключително важно за добро здраве и силен имунитет.
10-дневен чревен детокс за рестарт на имунитета
Червата имат съществена роля в процеса на детоксикация, както на хранителни и метаболитни токсини, така и на токсини от околната среда и хормонални метаболити. Това е изключително важен компонент на имунитета при преход между сезоните, когато променяме и хранителния си режим, двигателната активност, времето прекарано на директна слънчева светлина и още неща.
Чревният детокс е процес, който може да се извърши чрез съвкупност от мерки като колон хидротерапия, консумиране на противовъзпалителни и ферментирали храни, хидратация, билкови чайове и други натурални средства. Ние разработихме специална програма за детоксикация, насочена към подобряване на метаболизма, изчистване на червата от шлаки и токсини, подобряване абсорбцията на хранителни вещества и дейността на хормоните.
10-дневен чревен детокс е ексклузивна програма, която съчетава 10-дневен хранителен режим с най-подходящите хранителни добавки, колон хидротерапия и озонова терапия за пречистване на червата. Основна цел на тази програма e рекултивиране на чревния микробиом и подготовка на тялото за преходния сезон чрез почистване от токсини и намаляване на имунния стрес. Самата терапия се препоръчва за справяне с умора, дисбактериоза, бактериални и ко-инфекции, нарушен циркаден ритъм, нарушен хормонален баланс и други проблеми.
Компонентите на 10-дневен чревен детокс са както следва:
- Хранителен режим (минимално време 10 дни)
- Хранителни добавки включени в програмата – алое вера (чист сок), OxyDetox (ултра фин силициев колоиден диоксид, има сорбентен ефект спрямо чревните токсини), ColonDetox (висококачествен микс от билкови екстракти), Pro10Biotics (мощен пробиотичен комплекс, съдържащ 10 есенциални пробиотични щама бактерии и 50 млрд. живи клетки)
- Колон хидротерапия – най-комплексната процедура за детоксикация и регенерация на мукозата на дебелото черво (включват се няколко процедури според избрания пакет)
- Чревно озониране – дозирано количество озоно-кислородна смес постъпва в дебелото черво за стимулиране на лечебния процес.
Десетдневният чревен детокс е чудесна отправна точка към по-добро здраве и може да се комбинира с Med Matrix – специализирана процедура за задвижване на лимфната система и подобрение на лимфния дренаж, както и за извеждане на отпадни продукти и токсини от тялото.
Надяваме се темата да ви е била интересна и полезна. Още съвети относно пренастройка на организма и подготовка за зимния сезон с природни средства може да чуете от Д-р Ваканска във видеото Есенна подготовка за зимния сезон.
Използвани ресурси
- Simon, JC., Marchesi, J.R., Mougel, C. et al. Host-microbiota interactions: from holobiont theory to analysis. Microbiome 7, 5 (2019). https://doi.org/10.1186/s40168-019-0619-4
- Does the Holobiont Add Crucial Context or Irrelevant Complexity AUTHOR: BRIAN LOVETT, PH.D. https://asm.org/Articles/2021/October/Does-the-Holobiont-Add-Crucial-Context-or-Irreleva
- A.K. Abbas, A.H.H. Lichtman, S. Pillai, Cellular and Molecular Immunology E-Book, Elsevier Health Sciences, 2017.
- Thaiss CA, Zmora N, Levy M, Elinav E. The microbiome and innate immunity. Nature. 2016 Jul 7;535(7610):65-74. doi: 10.1038/nature18847. Review. PubMed PMID: 27383981
- Magrone T, Jirillo E. The interplay between the gut immune system and microbiota in health and disease: nutraceutical intervention for restoring intestinal homeostasis. Curr Pharm Des. 2013;19(7):1329-42. Review. PubMed PMID: 23151182.
- Hemarajata, P., & Versalovic, J. (2013). Effects of probiotics on gut microbiota: mechanisms of intestinal immunomodulation and neuromodulation. Therapeutic advances in gastroenterology, 6(1), 39–51. https://doi.org/10.1177/1756283X12459294
- van de Guchte, M., Blottière, H.M. & Doré, J. Humans as holobionts: implications for prevention and therapy. Microbiome 6, 81 (2018). https://doi.org/10.1186/s40168-018-0466-8