Доказаните качества на растенията във времето правят фитотерапията все по-популярен и предпочитан метод за здравна превенция
Какво представлява фитотерапията?
”Фитотерапия” като термин произлиза от “phyton” (фитон) – растение и “therapy” (терапи) – лечение (от гръцки език). По друг начин казано – алтернативен метод на лечение, базиран на лечебните свойства на билките, които се приемат с добра поносимост и без сериозни странични ефекти, а в същото време са високоефективни. Растенията, техните екстракти и есенции се използват, за да се „събудят“ или засилят естествените функции на организма, които на практика подпомагат лечението му.
Лечебните растения се явяват основа за много методи на лечение в цял свят. Фитотерапията се ползва с особена популярност в Азия, Европа и Индия. Много голям процент от населението на света (около 80%) използва лечебните растения за терапия на различни заболявания. Дори съвременната медицина унаследява много от опита на фитотерапията в основата си.
В сериозен процент фармацевтичната промишленост използва в своята продукция продукти от растителен произход. В цифри това би изглеждало по следния начин – около 77% от 150-те най-широко използвани от хората лекарства имат растителна основа.
Вече все повече практикуващи лекари осъзнават огромната значимост на лечебните растения в терапията и комбинират различни съставки, за да достигнат до желаните резултати, разчитайки на помощта на билките.
В DeTox Center се осланяме на мощта на свойствата на растенията, използвайки специално разработени технологии, които да допринесат за цялостното здраве на нашите пациенти. Смятаме, че благодарение на правилния подбор на естествени природни съставки алтернативната медицина ще спомогне за благоприятно развитие на естествените процеси в тялото.
В практиката си използваме над 220 вида добре познати билки под формата на различни сиропи, мехлеми, капсули, ампули за перорална употреба и други.
Фитотерапията и ползите ѝ при бъбречни проблеми
Един от съвременните проблеми, който може да се разреши с помощта на билките, е нарушената функция на бъбреците. Специалистите твърдят, че употребата на водопроводната вода стимулира формирането на твърди конкременти в бъбреците.
Макар и стандартизирана, тя пренася прекомерно количество хлориди, сулфати, нитрати. Ето защо естественият ни филтър трябва периодично да се почиства, а най-добре е това да става с билки.
Билковите отвари отлично промиват бъбреците, без да извличат калция от тялото, за разлика от фармакологичните препарати. В следващите редове сме подготвили списък с билки, поддържащи правилното функциониране на бъбреците, които може да намерите лесно и да използвате у дома още по-лесно:
- Гръмотрън – Често срещана билка в България. Благоприятното ѝ действие при бъбречни заболявания и цистит се обяснява с наличието на няколко биоактивни вещества. Най-известните от тях са: изофлавоновите гликозиди (оноспин, ононин), етерични масла и сапонини, които имат диуретичен ефект.
Приготвяне на чай от гръмотрън: В 200 милилитра вряла вода се слага чаена лъжица от изсушените корени на гръмотрън и се запарват за 5-10 минути. Полученото количество се изпива на 3 приема през деня.
- Пирей или пир, житняк, полски троскот – Пиреят съдържа полизахариди (включително тритицин), етерично масло (основно агропирен), сапонини (слузни вещества) и други биоактивни субстанции. Тази билка има редица лечебни свойства, но е най-известна с диуретичното си и антисептично действие в уринарния тракт. Препоръчва се като допълнително средство при лечението на цистит и уретрит. Някои билкари препоръчват пиреят да се използва при лечението на камъни в бъбреците. Освен това, има данни, че житнякът облекчава симптомите при простатна хиперплазия.
Начин на приложение: Пиреят може да бъде приготвян като чай, или корените му да бъдат смлени и след това прибавени към кафето ви.
- Глухарче – Една от основните му употреби е като допълнение към лечението на бъбречната недостатъчност. To e богато на бета-каротин и калий. С лечебна цел се използват листата, цветята и корените. Според д-р Шарол Тилгнер, натуропатичен лекар и автор на книгата „Herbal Medicine From the Heart of the Earth“, глухарчето действа диуретично, леко слабително, холеретично и холекинетично. Също така, глухарчето намира приложение и като билково средство за почистване на бъбреците и възвръщане на нормалната им функция. Преди да използвате глухарче трябва да го обсъдете с Вашия лекар.
- Мечо грозде – Една от най-известните билки за лечение на бъбречни заболявания и също така е една от най-лесно намиращите се билки. Тя е богата на хидрохинони – арбутин, танини, фенолни гликозиди и флавоноиди. Най-разпространена е употребата ѝ като антисептик на пикочните пътища.
Най-широка употреба мечото грозде намира под формата на чай. Трябва да се има предвид, че прекалено честата употреба на билката не е препоръчителна. Мечо грозде не трябва да се приема от бременни жени!
- Хвойна (Смрика, Синя хвойна) – В България е много разпространена. Представлява храст с тъмносини плодове. Съдържа етерични масла, смоли, танини, горчиви гликозиди. Тези активни субстанции стимулират бъбречната функция, в резултат на което се повишава екскрецията на токсичните вещества от организма през бъбреците. С лечебна цел се използват плодовете, които могат да бъдат приготвени под формата на чай или във вид на тинктура.
За да приготвите чай от хвойна, добавете една чаена лъжица от плодовете в 100 милилитра вряща вода. За да направите тинктура, смачкайте 1 супена лъжица от плодовете на хвойна с 8 супени лъжици водка или джин и оставете да се накисне поне 10 дни. След това получената тинктура се разрежда с вода в съотношение 1:1 и се приема по 1 чаена лъжичка 3 пъти дневно.
- Котешки мустак – Котешките мустачки са растение, произхождащо от тропическите райони на Азия, разпространено още в Източна Индия, Индокитай и Индонезия. Като лек се използват изсушените листа и клонки. В търговската мрежа може да се открие още като „Индийски бъбречен чай“ или „Java чай“. Съдържа флавоноиди, най-известният от тях е синенсетин (sinensetin). Друга важна активна съставка е глюкозидът ортосифонин (orthosiphonin), за който се предполага, че имат голямо значение за отстраняване на остатъчните азотсъдържащи съединения от организма като подобряват бъбречната филтрация и увеличават диурезата. Това прави билката подходящ билков лек срещу бактериални и възпалителни заболявания на пикочните пътища и бъбречни камъни.
Билките в DeTox Center
Това са само част от билките, с които можете да приложите фитотерапия и да подобрите функциите на бъбреците си. Освен изброените по-горе растения, бихте могли да добавите към диетата си и хранителни добавки от натурални съставки, които да спомогнат за правилната работа на бъбречната ви система.
В нашия център за алтернативна медицина, където билките са на почит и присъстват в лечебния процес почти винаги, мжоем да ви изработим индивидуален план за фитотерапия. Тя може да включва чай, капсули и хапчета, сиропи, тинктури и други варианти на билкови лекарства. Работим с различни производители от Испания, Ирландия, Канада и други страни, които произвеждат част от нашите билкови продукти. Може да видите пълния списък в графа Фитотерапия в DeTox Center, която се намира по-долу на екрана в лявата част.
Ако искате да научите повече за фитотерапията и да я изпробвате, заповядайте в нашите центрове или се свържете с нас за предварителна консултация.