Вече измина година и половина, през която сред нас съществува един нов вид вирус, принадлежащ към семейството на коронавирусите. „Съществува“ е подходящата дума, защото вирусите сами по себе си се нуждаят от гостоприемник, в който да се развиват и живеят. SARS-CoV-2 е името на този вирус, а COVID-19 е името на инфекцията, която той причинява.
Глобалната пандемична обстановка ни накара да оценим толкова много обикновени неща в живота си, на които преди нямахме време да обърнем внимание. След цялото това време прекарано в ограничителни мерки и опити за овладяване на ситуацията, много неща се объркаха. Но в едно сме напълно сигурни – сега е изключително важно да се съсредоточим върху онези, които обичаме и като акт на самосъхранение и на солидарност с всички наши приятели, съседи, колеги и други хора, да се фокусираме върху собственото си здраве.
Това означава да обърнем внимание на ежедневните си навици, на това как се храним, колко спим, дали стресът не нарушава хармонията в тялото и не разстройва ума. Защото нарушение на който и да е от тези компоненти се отразява на способността на тялото да се отбранява в случай на нападение от патогени.
„Спасението е в ръцете на давещите се“, образно казано. Затова нека направим каквото можем, за да си осигурим добро здраве и имунна защита, които пазят не само нас, но и другите около нас. Ето как може да стане – чрез функционален подход към здравето.
Какво е функционалната медицина
В основата на концепцията за функционална медицина стои персонализираният подход към пациента и индивидуалната диагностика. На първо място се търси отговор на въпроса защо сте болни, какви са причините за състоянието и какво ги е породило. Обикновено в основата на развитието на множество здравословни състояния стоят фактори като непълноценно хранене, стрес, токсично натоварване на организма, алергени, генетични фактори и състояние на микробиома.
Функционалната медицина е проактивен подход към лечебния процес, като се обръща внимание на начина на живот и позволява положителните промени да повлияят на конкретното заболяване и симптоми.
Връщайки се в настоящия контекст, новият коронавирус вече се среща в различни варианти, които се разпространяват изключително бързо. Няма как да не сте си задавали въпроса какво може да направите, за да се предпазите от заразяване или какво може да направите, за да го изкарате по-леко, ако това се случи. Е, оказва се, че функционалният поглед към здравето дава някои чудесни насоки за подкрепа на тялото – да се пребори с вируса и да поддържа организма ви след болестта, за да възвърнете енергията и жизнеността си.
Разбира се, конкретните медицински насоки при боледуване се дават само от личния лекар според индивидуалното състояние, каквато е процедурата у нас. Ако сте боледували тежко, то лечението вероятно е било в болница от квалифициран медицински екип, а възстановяването е продължило у дома.
Съветите, които ви споделяме тук, са по-скоро допълнителни мерки за подкрепа на здравословното и балансирано хранене, осигуряване на широк набор от витамини и минерали, прием на добавки при нужда, мерки за контрол на стреса, потушаване на възпалението и други. Всички тези неща са важни, за да заредите организма си с енергия и сили да се противопостави на потенциалните патогени, включително вируси и бактерии от различен произход, както и да разполага с по-добри ресурси при среща с тях.
Насоки за подкрепа на имунната система и метаболизма
Сънят е на първо място
Сънят оказва изключително голямо въздействие върху имунното здраве и директно помага за подобряване на устойчивостта към респираторни инфекции. Данни за това се срещат в много публикации, например:
- Sleep habits and susceptibility to the common cold
- Stress-induced immune dysregulation: implications for wound healing, infectious disease and cancer
- A prospective study of sleep duration and pneumonia risk in women и други.
Липсата на сън води до проблеми с когнитивните функции, нарушава концентрацията и влошава настроението, както и способността на организма да се възстановява, да се защитава от патогени. Някои от най-сериозните потенциални проблеми, свързани с хронично лишаване от сън, са високо кръвно налягане, диабет, инфаркт, сърдечна недостатъчност или инсулт. А ако се налага да оставате будни повече отколкото е нормално, апетитът взема превес, за да се поддържате будни. Това може да доведе до затлъстяване, нарушения на имунитета, либидото и други неприятни последици.
Важно е да се идентифицират причините за нарушения на съня. Това може да са проблеми от работно или лично естество, стрес, бременност или отглеждане на малко дете, бърнаут, конкретно заболяване или други. Каквито и да са причините, те трябва да се коригират или да се промени графикът на заспиване, който да е съобразен с вътрешния биологичен часовник или по-точно – циркадния ритъм. През нощта тялото се детоксикира и възстановява, произвежда и регулира хормони и най-важното – почива, за да сте готови за следващия ден.
Що се отнася до заспиването, най-важно е да си осигурите правилна обстановка и да забравите за технологиите поне час преди лягане. А ако имате проблеми с нощния сън може да приемате мелатонин – така нареченият хормон на съня. Препоръчваме да комбинирате приема му с магнезий, който също е критично важен за мозъка, нервната система и мускулите.
Диета и хранене
Подходът, основан на храната, е в основата на интегративното лечение. Храненето може да е източник на възпаление и каквото и да направим, за да го намалим, ще позволи на имунната система да работи по-добре. Например, ако ядете богати на захар и бързи въглехидрати, както и пържени храни, това стимулира възпалителните процеси в организма. Вместо това, съсредоточете се върху пълноценните храни, богати на протеини, фибри, здравословни мазнини, витамини и микроелементи, от които имунната система трябва да се „зарежда“. Такива са:
- Витамин D – вече много е изписано за връзката между тежестта на прекарване на COVID и дефицита на витамин D. Пилотно проучване в Испания установи, че приемът на перорални добавки с витамин D3 значително намалява необходимостта от интензивно лечение сред хората, хоспитализирани след инфекция. А всъщност витамин D е важен за активността на ACE-2 рецепторите. Мета-анализът Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data от 2017 г. на 25 рандомизирани контролирани проучвания, включващи около 11 000 души, стигна до заключението, че даването на ежедневни или седмични добавки с витамин D намалява риска от остри респираторни инфекции – като най-силно въздействие предсказуемо пада върху тези, които са започнали със сериозен дефицит на витамина.
- Цинк – прием на цинкови добавки при пациенти с COVID-19 с ниски нива на този елемент може да помогне за намаляване на смъртността и времето за възстановяване. В същото време би могло да помогне за предотвратяване на заболяването при рисковите групи, като възрастните хора например. До тези изводи стигат екипите на Hospital del Mar, Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM) and Pompeu Fabra University (UPF) през март 2021 г. Конкретната статия е публикувана на следния адрес: Low Zinc Levels at Admission Associates with Poor Clinical Outcomes in SARS-CoV-2 Infection.
- N-ацетил-L-цистеин (NAC) – NAC е аминокиселина, която тялото използва, за да създаде глутатион – основният детоксикатор на тялото. Глутатионът оказва голямо влияние върху балансирането на имунната система и нейните способности да защитава организма от патогени.
- Ресвератрол – Ресвератролът е полифенол с антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти, който се намира в червеното грозде, червеното вино, фъстъците и някои плодове. Предлагаме я и като добавка Акти Ресвератрол. Ресвератролът има редица благоприятни ефекти при коронавирусната инфекция. Той поддържа функцията на ACE-2, инхибира растежа на смъртоносния MERS коронавирус чрез множество механизми и намалява възпалението, причинено от коронавирусната инфекция.
- Пробиотици – COVID може да причини хаос в състоянието на чревния микробиом, но изследванията върху специфични пробиотични щамове, които могат най-добре да възстановят баланса след конкретните увреждания на синдрома, текат в момента. След като проучихме научната литература открихме, че бактерии от рода Bacillus имат естествени антибиотични свойства и могат да бъдат от полза.
Консумацията на ферментирали храни, като кисело зеле, кисело мляко, кефир и кимчи, може да помогне за укрепване и подпомагане на микробиома на червата. И в случай на продължаващи смущения в чревния тракт, ви съветваме да потърсите специалист по функционална медицина за изготвяне на индивидуален протокол за прием на пре- и/или пробиотик, както и на други подходящи хранителни добавки. Богат опит в това има д-р Радослав Тошков – специалист по функционална медицина с повече от 25 години опит в алтернативните методики за диагностика и терапия.
Правете редовно упражнения
Леките до умерени упражнения (за около 30-45 минути на ден) помагат за подсилване на имунната система. Избягвайте пренапрежение, като например тренировка за издръжливост, когато се чувствате потиснати или изморени. Това ще понижи имунната ви защита. Ако можете да спортувате навън в по-малко населен район би било чудесно. Ако не, пробвайте онлайн тренировки или групови занимания, фитнес, колоездене.
Намаляване на стреса
Имайте предвид, че нивото на стрес също играе огромна роля в това как функционира имунната система. Когато сте под стрес, тялото освобождава кортизол, който потиска ефективността на имунната система. Важно е да знаете как може да се справите със стреса, как да го преобразувате в друг вид енергия или занимание, за да не ви нанесе щети. Препоръчваме ви практики като медитация, йога, разходки сред природата, осиновяване на бездомно животно и много важно – спиране на телевизора и облъчването с негативни новини и статистики.
Озонова терапия и IV терапия
Интравенозна терапия с Витамин С, цинк, глутатион, други хранителни вещества могат да се приложат след прекарана коронавирусна инфекция за подпомагане на възстановяването. При нас може да се възползвате от:
- Интравенозна терапия с Глутатион
- Интравенозна терапия с високи дози витамин С
- Интравенозна терапия „Immun”
Още един интересна терапия, за която има данни при пациенти с коронавирус, е озонотерапията. Тя може да послужи като допълнително средство за потушаване на вирусната активност чрез инхибиране на вирусната репликация и инактивиране на вируса. Комбинацията от озонова терапия и антивирусни лекарства показва намаляване на възпалението и увреждането на белите дробове и повишаване на имунитета на гостоприемника срещу инфекции. Озонът може да активира клетъчната и хуморалната имунна система и да намали възпалителните / апоптотични процеси в организма.
CoV-iSpot T клетъчен имунитет срещу COVID-19
CoV-iSpot T клетъчен имунитет срещу COVID-19 е невероятен диагностичен инструмент и представлява прецизен метод за откриване на клетъчен имунитет срещу COVID-19. EliSpot-анализът (ензимно свързания Immuno-Spot aнализ) е в състояние да открие Т-клетъчни реакции и по този начин да характеризира индивидуалния имунен отговор на лица, които са били изложени на контакт с вируса. Това е най-комплексният диагностичен инструмент, който предоставя цялостен поглед върху имунния отговор и позволява адекватна диагноза и назначаване на персонализирана терапия.
Тестът може да се приложи за следните цели:
- Откриване на предишна инфекция с COVID-19
- Откриване на клетъчен имунитет
- Индикация за възможен имунитет срещу PANCorona Peptide Mix
- Предстоящ грипен сезон
След преболедуване на коронавирусната инфекция и за да се преборят остатъчните симптоми на „опашката“, препоръчваме вливане на витамини, минерали и комплекс аминокиселини. Орално могат да се приемат и добавки, които да възстановят нивата на цинк, селен, витамин С, витамин D – най-важните нутриенти при преболедувалите от COVID-19.
Използвани източници
- Patel SR, Malhotra A, Gao X, Hu FB, Neuman MI, Fawzi WW. A prospective study of sleep duration and pneumonia risk in women. Sleep. 2012 Jan 1;35(1):97-101. doi: 10.5665/sleep.1594. PMID: 22215923; PMCID: PMC3242694.
- Yang M, Wei J, Huang T, Lei L, Shen C, Lai J, Yang M, Liu L, Yang Y, Liu G, Liu Y. Resveratrol inhibits the replication of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in cultured Vero cells. Phytother Res. 2021 Mar;35(3):1127-1129. doi: 10.1002/ptr.6916. Epub 2020 Nov 22. PMID: 33222316; PMCID: PMC7753598.
- Cohen S, Doyle WJ, Alper CM, Janicki-Deverts D, Turner RB. Sleep habits and susceptibility to the common cold. Arch Intern Med. 2009;169(1):62–67. doi:10.1001/archinternmed.2008.505
- Godbout JP, Glaser R. Stress-induced immune dysregulation: implications for wound healing, infectious disease and cancer. J Neuroimmune Pharmacol. 2006;1(4):421–427. doi:10.1007/s11481-006-9036-0
- Martineau A R, Jolliffe D A, Hooper R L, Greenberg L, Aloia J F, Bergman P et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data BMJ 2017; 356 :i6583 doi:10.1136/bmj.i6583
- Ramdani LH, Bachari K. Potential therapeutic effects of Resveratrol against SARS-CoV-2. Acta Virol. 2020;64(3):276-280. doi: 10.4149/av_2020_309. PMID: 32985211.
- Yang M, Wei J, Huang T, Lei L, Shen C, Lai J, Yang M, Liu L, Yang Y, Liu G, Liu Y. Resveratrol inhibits the replication of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in cultured Vero cells. Phytother Res. 2021 Mar;35(3):1127-1129. doi: 10.1002/ptr.6916. Epub 2020 Nov 22. PMID: 33222316; PMCID: PMC7753598.
- Cattel F, Giordano S, Bertiond C, et al. Ozone therapy in COVID-19: A narrative review. Virus Res. 2021;291:198207. doi:10.1016/j.virusres.2020.198207
- Arenas FB, Calunga FJL, Menéndez CS, et al. Ozone therapy and its application in relation to the pathophysiology of COVID 19 disease. Cuba y Salud. 2020;15(3):104-107.
- Gavazza A, Marchegiani A, Rossi G, et al. Ozone Therapy as a Possible Option in COVID-19 Management. Front Public Health. 2020;8:417. Published 2020 Aug 25. doi:10.3389/fpubh.2020.00417
- Vogel-González, M.; Talló-Parra, M.; Herrera-Fernández, V.; Pérez-Vilaró, G.; Chillón, M.; Nogués, X.; Gómez-Zorrilla, S.; López-Montesinos, I.; Arnau-Barrés, I.; Sorli-Redó, M.L.; et al. Low Zinc Levels at Admission Associates with Poor Clinical Outcomes in SARS-CoV-2 Infection. Nutrients 2021, 13, 562.