Гените се намират в хромозомите и са изградени от ДНК. Ние наследяваме гените от родителите си. Нашата генна структура диктува как тялото ни израства и се развива в голяма степен и дали може да боледува от определени заболявания. Когато гените са нормални, т.е. без изменения, те работят правилно. Обаче ако гените са с необичайна структура или са повредени, те могат да доведат до заболяване. Тези изменения се наричат генни мутации или промени и могат да се установят с помощта на специализирани генетични изследвания.
Някои генетични мутации се срещат в семействата. Те се получават случайно и се наричат наследствени или фамилни заболявания и състояния. Също така генната мутация може да бъде единствената причина за дадено заболяване. Повечето заболявания обаче възникват от комбинация от генетични и екологични фактори.
В нашето общество определено има нужда от насочване на вниманието към генетични изследвания, с които да се лекува по-адекватно според човека. Погледнете го от още една страна – едно генетично изследване би могло да спести средства за много други, както и за лекарствата, които ще се приемат след извършване на многото изследвания.
Тъй като в нашия център се извършват иновативни генетични изследвания, решихме в поредица от статии да ви представим няколко такива. Започваме с базово описание за генетично тестване, как се извършва и какви видове има.
Какво е генетично тестване
Генетичното тестване е вид медицински тест, който идентифицира промени в гените, наследени от нашите родители, които след това обикновено предаваме на децата си. „Грешките“ в нашите гени (наречени „патогенни вариации“) могат да установят дадена болест. Те се използват като допълнителен диагностичен метод за потвърждаване на диагнозата на конкретно заболяване.
Генетичният тест е анализ на вашата ДНК, генетичен материал във вашите клетки, който ви осигурява информация за специфични характеристики и дава възможност на тялото да изпълнява различни функции. Съществуват редица различни методи за бързо и надеждно тестване на вашата ДНК, като анализът на секвениране и заличаване/дублиране е най-често срещаният. Понякога тестването на биохимични / биомаркери позволява ранна диагностика и непрекъснато наблюдение на терапията, особено в областта на лизозомните нарушения на съхранението.
Какви са ползите от генетичното тестване
За много нарушения генетичните тестове са единственият начин да се постави точна диагноза и да се избегнат допълнителни ненужни клинични изследвания. Например, да си представим, че жена с няколко поредни спонтанни аборта не може да открие причината за тях. След множество изследвания и прегледи при специалисти се стига до възможността за изследване на MTHFR генната мутация. Този вид мутация нарушава усвояването на фолиева киселина, а тя е от изключително значение преди забременяване, както и по време на самата бременност – за износване на плода и раждане.
Генетичните тестове могат да насочат клиничните специалист в избора на най-подходящата терапия и подкрепа за пациента според неговите индивидуални резултати. В това е най-голямата сила на генетичното тестване – тя дава персонализирани данни, според които лечението или терапията могат да продължат по най-ефективния начин. Конкретната диагноза може да бъде голямо облекчение за пациентите и семействата им, особено ако те търсят обяснение на здравословните си проблеми дълго време.
При някои генетични заболявания доброто наблюдение и ранна намеса могат да спасят живота на пациента (напр. Ранна диагностика на наследствени видове рак или автоимунни заболявания).
В този контекст, резултатите от генетичните тестове могат да бъдат полезни за бъдещо семейно планиране и осигуряване на добри условия за живот.
Точността на резултатите от генетичните тестове е от първостепенно значение. От холистична гледна точка, основните житейски решения би трябвало да се основават на резултатите от генетичните тестове. Поради това генетичните тестове трябва да се извършват само от акредитирани, висококачествени лаборатории, които редовно участват във външни схеми за осигуряване на качеството. В идеалния случай грижата за пациентите включва генетично консултиране преди и след теста, за да се обясни набор от възможности и възможни резултати, като така наистина се осигурява информирано съгласие.
Защо са полезни генетичните тестове
Генетичното тестване е строго индивидуален метод за разглеждане на вашите гени и откриване на мутации, ако има такива. Тестът се прави с проба от кръв, слюнка или тъкан.
Има няколко причини, поради които си заслужава да си направите генетични тестове:
- За диагностициране на заболяване или вид заболяване;
- За да се определи причината за заболяването;
- Да се начертаят възможностите за лечение на заболяване;
- За да откриете риска от заболяване, което евентуално може да бъде предотвратено;
- За да откриете риска от предаване на болест на децата си;
- За да проверите състоянието на ембриона, плода или бебето, в случаи, че сте бременна или сте родила наскоро.
Видове генетични тестове
Диагностично тестване се извършва с цел идентифициране или изключване на мутацията, която причинява симптомите, и в много случаи за потвърждаване на диагноза.
Прогнозно тестване се използва, когато все още няма симптоми, НО е налице вероятност мутацията да се прояви и да се развият симптоми по-късно в живота.
Тестване за носителство е подходящо за хора, които носят мутация, но не са засегнати индивидуално, въпреки че съществува риск децата им да бъдат засегнати.
Пренаталното тестване е изключително важно в семейства с известно генетично заболяване, когато двойката планира да има деца. Може да се проведе по инвазивен и неинвазивен начин.
Видове генетични тестове в Detox Center
Преминаването на традиционната медицина към персонализирана медицина би следвало да разчита на генетични изследвания за по-добри протоколи на лечение и най-вече – на превенция. Последната е много важна при сърдечно-съдови заболявания, болести на опорно-двигателния апарат, мозъчни увреждания, невродегенеративни заболявания и други.
Някои от генетичните профили, които може да изберете и изследвате при нас, са:
- FEMgen: Спорадичен рак на гърдата – FEMgen дава възможност за определяне на риска от нежелани лекарствени реакции, свързани с хормонално заместителната терапия;
- OSTEOgen: Остеопороза – Тестът OSTEOgen анализира няколко генетични вариации, свързани с: витамин D рецептор, естрогенен рецептор, интерлевкин-6, образуване на колаген тип I, лактазна активност
- THROMBOgen: Тромбоза – THROMBOgen е създаден за да се определи генетичното предразположение за развитие на тромбоза, както и на основните причини за появата ѝ;
- PROSTATEgen: Рак на простатата – това е превантивен генетичен тест срещу спорадичен рак на простатата
- NEUROgen: Невродегенеративни заболявания – превантивен генетичен тест срещу невродегенеративни заболявания;
- CARDIOgen: Сърдечносъдови заболявания – CARDIOgen е насочен към група генетични маркери, което позволява персонализирана и ранна превенция на атеросклероза;
- MACULAgen: Възрастово обусловена макулна дегенерация – Профилът на MACULAgen позволява да се направи оценка на персоналния относителен риск чрез анализирането на два важни генетични маркера, които са свързани с AMD;
- LIPIDgen: Нарушения в обмяната на липидите – Генетичен тест при нарушения на липидният метаболизъм и индивидуална превенция на атеросклероза;
- ALOPECIAgen: Андрогенна алопеция – Профилът на ALOPECIAgen анализира и позволява да бъде направено разграничение между три различни рискови групи преди появата, на каквито и да било симптоми;
- EMOgen: Емоционална нестабилност – EMOgen анализира полиморфизмите, които са във връзка с метаболизма на невротрансмитерите, хомоцистеина, синтеза на серотонин и транспортирането;
- SKINgen: Здраве на кожата – Анализират се процесите и пътищата като детоксикация, възпаление, оксидативен стрес и епидермална цялост;
- WEIGHTgen: Контрол на теглото – Превантивен генетичен профил, посветен на контролирането на теглото;
- WELL-BEING: Антистареене (антиейджинг) и други.
За да придобиете представа какво представляват резултатите от едно генетично изследване, вижте примерен резултат от Превантивен генетичен тест за спорадичен колоректален карцином.
Ако искате да откриете себе си и да разберете в какво състояние са вашите гени и дали те са отговорни за здравословните ви проблеми, свържете се с нас. Ще ви посъветваме кои генетични изследвания са най-подходящи и какво трябва да направите за своето здраве според историята, разказана от вашите гени.
Използвани ресурси
Pagon RA, Hanson NB, Neufeld-Kaiser W, Covington ML. Genetic testing. West J Med. 2001;174(5):344-347. doi:10.1136/ewjm.174.5.344
McKibbin M, Ahmed M, Allsop MJ, et al. Current understanding of genetics and genetic testing and information needs and preferences of adults with inherited retinal disease. Eur J Hum Genet. 2014;22(9):1058-1062. doi:10.1038/ejhg.2013.296
Andermann A, Blancquaert I. Genetic screening: A primer for primary care. Can Fam Physician. 2010;56(4):333-339.
Здравейте, на 53 г съм , майка на две деца, винаги съм била здрава и не съм боледувала, имала съм само леки настинки които минават само без лекарства.дори температура не вдигам, но децата ми са с автоимунни болести, синът ми със диабет тип 1, а дъщеря ми със склеродермия.Защо? Нямаме в рода автоимунни заболявания.Може ли да съм носител на ген които е отговорен за това?
Здравейте, свържете се с колегите по телефон за да получите повече информация.