Остеопорозата буквално означава „кости с дупки“.[1] Болестта се развива, когато костите започнат да губят минерали като калций по-бързо, отколкото тялото може да си ги набави. Костите постепенно придобиват по-ниска плътност, губят сила и подлежат на по-висок риск от фрактури. Повечето хора не осъзнават, че имат остеопороза, докато не получат фрактура, тъй като обикновено няма признаци или симптоми.
Ето защо остеопорозата често се нарича „тиха болест“. Тя засяга главно жените в средна възраст или по-късните години, въпреки че мъжете също може да развият болестта.
Ако имате остеопороза, промените в начина на живот и лечението могат да предотвратят по-нататъшна загуба на костна тъкан и да се намали риска от фрактура на костите.
Същността на болестта
Остеопорозата е заболяване, което отслабва костите до състояние, при което те лесно може да се счупят. Обикновено най-податливи са костите в тазобедрената става, гръбнака (гръбначния стълб) и китката.
През цялото време, докато болестта се развива, костите губят силата и устойчивостта си в продължение на много години. Костта е жива тъкан. За да поддържате костите здрави, тялото ви разрушава старата кост и я обновява с нова костна тъкан.
Някъде около 30-годишна възраст, костната маса спира да нараства и от най-голямо значение е да се запазят костите здрави колкото е възможно по-дълго. След навлизане в 40-те и 50-те години, може да се разрушава повече костна тъкан, отколкото да се изгражда и подменя.
Един близък поглед към вътрешността на костта показва нещо като медена пита. Когато имате остеопороза, пространствата в тази медена пита стават по-големи, а костта, която образува пчелната пита, намалява. Външната обвивка на костите ви също става по-тънка. Всичко това прави костите ви по-слаби.
Какво е остеопения
Независимо дали вашият лекар нарича това остеопения или ниска костна маса, считайте го за предупреждение. Загубата на кости е започнала, но все още можете да предприемете действия, за да запазите костите си силни и може би да предотвратите по-късно остеопороза. Всички тези мерки може да ви предпазят от счупване на китката, бедрото или прешлените, когато сте по-възрастни.
Рискови фактори и предразположени групи хора
Въпреки че остеопорозата може да нанесе удар във всяка възраст, тя е най-често срещана при по-възрастните хора, особено при възрастните жени. Мъжете също могат да страдат от това заболяване.
При наличие на един или комбинация от няколко фактори е възможно да сте предразположени към остеопороза:
- Имате фамилна анамнеза за счупени кости или остеопороза;
- Имате счупена кост след 50-годишна възраст;
- Имате операция за отстраняване на яйчници преди прекъсване на менструалния цикъл;
- Ранна менопауза;
- Не сте получавали достатъчно калций и / или витамин D през целия си живот;
- Физически неактивни и затлъстели;
- Тютюнопушене;
- Приемате лекарства, включително лекарства за артрит и астма, кортикостероиди и някои лекарства за рак.
Както вероятно вече разбрахте, рискът от остеопороза расте с напредване на времето. По време на менопаузата, жените могат да загубят костна маса по-бързо за няколко години. След това загубата се забавя, но продължава. При мъжете загубата на костна маса е по-бавна. Но на възраст 65 или 70 години, мъжете и жените губят кост със същата скорост.
Мога ли да изследвам своята костна плътност
За някои хора, първият признак на остеопороза е да осъзнаят, че се смаляват или ако са счупили някоя своя кост. Не трябва да чакате тези събития, за да разберете дали имате остеопороза.
Утвърден метод за диагностика е тестът за костна плътност, за да разберете колко силни са костите ви. Препоръките указват, че жени на възраст 65 и повече години трябва да бъдат изследвани за остеопороза, както и жени под 65 години, които са изложени на повишен риск от фрактура, свързана с остеопороза.
Тестът за костна минерална плътност сравнява плътността на костите ви с костите на средно здрав млад възрастен. Резултатът от теста, известен като T-score, показва колко силни са костите, независимо дали имате остеопороза или остеопения, както и риска от фрактури.
За ранно откриване и превенция на остеопороза препоръчваме провеждане на OSTEOgen – вид генетично изследване за установяване на индивидуалния риск от развитие на болестта.
Защо OSTEOgen
Тестът OSTEOgen анализира няколко генетични вариации, свързани с:
- Витамин D рецептор;
- Естрогенен рецептор;
- Интерлевкин-6;
- Образуване на колаген тип I;
- Лактазна активност.
Преди самото изследване се попълва въпросник, с помощта на който може да се направи по-добра преценка за обективното състояние на пациента.
Тестът OSTEOgen е разработен от Лаборатории Réunis специално за да анализира индивидуалния риск от развитие на остеопороза.
Подлагането на такова изследване или на DEXA, който е традиционно препоръчван, не е необходимо, ако не са налице генетични предиспозиции или рискови фактори.
Двойно-енергийната рентгенова остеодензитометрия (DEXA) може да открие, че имате остеопения, при която със сигурност се предписват различни медикаменти с множество странични ефекти.
Затова първо се уверете, че са налице фактори, сочещи към остеопороза и едва тогава потърсете професионална помощ за диагностика.
Цялата информация за изследването OSTEOgen e налична на страницата за Генетични изследвания.
Как мога да запазя костите си силни – мерки за превенция
Има активности, които действат превантивно срещу отслабването на костите.
Храни, богати на калций и витамин D, са приоритет. Настоящите препоръки за точни количества са изброени по-долу. Посъветвайте се с вашия лекар преди да започнете приема на витамини или минерали.
- Витамин D: 800 международни единици (IU) на ден за жени от всички възрасти;
- Калциеви добавки за жени преди менопауза: 1000 мг. на ден;
- Калциеви добавки за жени след менопауза: 1200 мг. на ден.
Упражнения с тежести и собствено тегло, изкачване на стълби, танци и разходки, са сред обичайните дейности с превантивно действие. Всички те задействат механизмите на тялото да изработи клетки, които образуват костна тъкан (остеобласти). Редовните упражнения с малки тежести също изграждат силни мускули, които могат да помогнат за баланс.
Когато костите ви са слаби, едно леко падане може да причини счупване на кост. Това може да означава пътуване и престой в болницата и може би операция. Може да се наложи и престой за дълго време, особено в случай на фрактура на бедрената кост. Затова е важно да се предотврати падането, подхлъзването и да се избягват места, на които може да се случи.
Актуално фармакологично лечение
Калций и витамин D
Комбинацията от двата елемента има важна роля в развитието на костите и ремоделирането им. Общоприето е те да се приемат заедно с бисфосфонат или стронциев ранелат (освен ако не е осигурен достатъчен хранителен прием). Има много продукти на пазара, които съдържат комбинации от калций и витамин D.
Препоръчани продукти:
Бисфосфонати
Бисфосфонатите обикновено се разглеждат като лечение от първа линия както за първична, така и за вторична профилактика на остеопороза. Те имат инхибиторно действие върху остеокластната активност (клетки, участващи в костната резорбция).
Те са ефективни агенти, които значително намаляват риска от фрактури, но са ограничени от своите неблагоприятни ефекти.
Предсърдното мъждене бе свързано с интравенозния бифосфонат золедронова киселина и има някои предположения, че това може да е групов ефект. Остеонекрозата на челюстта също е свързана с бифосфонати. Тя може да се ускори при пациенти, които са преминали през стоматологична процедура.
Няма достатъчно доказателства, за да се даде общовалиден конкретен съвет, но лекарите трябва да предупреждават пациентите за тези ефекти, а последните трябва да съобщават за всякакви нежелани реакции след прием на лекарстата.
Бисфосфонатите имат сложни указания за приложение, които пациентите трябва да следват. Тъй като имат ниска орална бионаличност (приблизително 5%) и тяхната абсорбция се намалява допълнително от наличието на храна в стомаха, пациентите трябва да бъдат посъветвани да ги приемат сутрин на гладно и поне 30 минути преди хранене.
Стронциев ранелат
Стронциевият ранелат действа чрез намаляване на костната резорбция и увеличаване на образуването на костна тъкан. Той е лицензиран за употреба от жени в постменопауза за намаляване на риска от фрактури на прешлени и бедрена става. Стронциевият ранелат е ефективен агент както в първичната, така и във вторичната профилактика на фрактури. Въпреки това, гаденето и диарията са чести нежелани реакции.
Резюме на темата за остеопороза
Пълноценна диета, достатъчно витамин D и физически упражнения с тежести могат да помогнат за предотвратяване на остеопорозата. Всички тези мерки са доказани от медицинска и научна гледна точка.
Ако откриете, че имате остеопороза, лечението може да предотврати по-нататъшна загуба на костна тъкан и да намали риска от фрактури на костите.
Възможностите за лечение на остеопорозата включват диетични промени, упражнения, промени в начина на живот, добавки и лекарства.
[1] (от гръцки: osteo – „кост“ и poros – „пора“)