Много често изпитваме различни неразположения, без да сме наясно с техния произход и причините за появата им. Понякога това се случва и с хората, които страдат от т. нар. хистаминова непоносимост. На първо място е важно да уточним, че хистаминова непоносимост не означава чувствителност към хистамин, а индикация, че сте получили твърде много от него.
Какво представлява хистаминът
Хистаминът е химикал в организма ни, който е отговорен за няколко основни функции. В ролята си на невротрансмитер, той изпраща различни съобщения до мозъка. Също така е компонент на стомашната киселина и помага за разграждането на храната. Хистамин се освобождава след нараняване или алергична реакция като част от имунния отговор на организма.
Както става ясно, той е важна част от оптималното функциониране на различни процеси в различни ситуации. Когато обаче нивата му в организма станат твърде високи или пък не може да бъде разграден правилно, това повлиява негативно на нормалните телесни функции.
Симптоми на хистаминова непоносимост
Симптомите на това състояние могат да са много и различни и те обикновено варират при всеки отделен човек. Все пак има някои по-често срещани реакции, като например:
- Главоболие или мигрена;
- Запушен нос или проблеми със синусите;
- Умора;
- Уртикария;
- Храносмилателни проблеми;
- Нередовен менструален цикъл;
- Гадене;
- Повръщане.
Сравнително рядко медицинските специалисти наблюдават и по-тежки симптоми, свързани с:
- Коремни спазми;
- Отоци;
- Високо кръвно налягане;
- Аритмия;
- Безпокойство;
- Смущения в телесната температура;
- Световъртеж.
Причини за прекомерно високи нива на хистамин
Хистаминът се произвежда естествено в организма заедно с ензима диаминоксидаза. Този ензим е отговорен за разграждането на хистамина, приет с храна, така че първата причина за неприятните симптоми вероятно ще бъде именно недостиг на диаминоксидаза.
Такъв дефицит може да се развие по различни причини – лекарства, които блокират производството на ензима, стомашно-чревни нарушения или богати на хистамин храни, които затрудняват обичайната функция.
Как се диагностицира хистаминова непоносимост
Диагностицирането на хистаминова непоносимост много напомня методите, които се използват при изследване за хранителна алергия.
Когато се обърнете към лекар, той първо трябва да елиминира всички други възможни нарушения или алергии, които причиняват подобни симптоми.
След това ще предложи специална диета за период от две седмици или месец, която ще покаже кои са проблемните за вас хранителни продукти.
За целите на диагностицирането може да се вземе и кръвна проба, които би показала дали съществува недостиг на ензима чоксидаза. Съществуват и кожни прик тестове, представляващи вътрекожно убождане с тънка игла. Те също са с висока ефективност.
Как да се храним при хистаминова непоносимост
За да бъдат приведени телесните функции към по-балансирано състояние е необходима промяна в хранителния режим. Това означава да се избягват продукти с твърде високи нива на проблемното вещество. Богатите на химикала храни са:
- Алкохол и ферментирали напитки;
- Ферментирали храни и млечни продукти като кисело мляко и кисело зеле;
- Цитрусови и сушени плодове;
- Авокадо;
- Патладжан;
- Спанак;
- Домати;
- Ядки, по-специално орехи, кашу и фъстъци;
- Преработени или пушени меса;
- Миди;
- Старо сирене, включително синьо сирене.
И понеже диета без хистамин е близко до невъзможното, трябва да се насочвате по-често към храни, които не го съдържат в толкова големи количества. За да редуцирате приема му е добре да се консултирате със специалист по хранене (диетолог, нутриционист или друг), който най-добре ще знае кои ястия трябва да премахнете от менюто си.
Сред продуктите с ниско съдържание на хистамин са:
- Прясно месо и прясно уловена риба;
- Нецитрусови плодове;
- Яйца;
- Храни без глутен като киноа;
- Заместители на животинското мляко като кокосово и бадемово мляко;
- Пресни зеленчуци с изключение на домати, авокадо, спанак и патладжана;
- Мазнини за готвене като зехтин.
Симптомите на хистаминова непоносимост са наистина неприятни, но пък тя може да бъде контролирана лесно посредством подходящ ранителен режим. Когато изпитвате подобни признаци се консултирайте с лекар, който да диагностицира и контролира състоянието и никога не прилагайте каквото и да било самолечение.
Препоръки за хора с хистаминова непоносимост
Безхистаминовата диета е от първостепенно значение и е ваша задача да си съставите списък с храни и напитки, които биха създали проблем за вас. Алкохолните напитки също са носители на хистамин и могат да причинят реакция.
Хранителните продукти, които предизвикват повишено отделяне на хистамин в червата, се наричат хистаминолибератори. Най-известните такива са шоколад, черен и зелен чай, ягодите, цитрусовите плодове, домати и продукти, които ги съдържат.
Хистаминовата непоносимост НЕ Е алергия, за разлика от лактозната или фруктозната. Единствено механизмът на преработване на хисамин в червата с помощта на ДАО е нарушен и това води до алергичните реакции.
При хистаминова непоносимост имунната система не играе роля и поради тази причина се изисква тясно насочена диагностика. Обикновено за лечение се изписват антихистамини с различен механизъм и действие. Това обаче предлага конвенционалната медицина, докато нетрадиционната се съсредоточава върху хомеопатичния подход, акупресурата и фитотерапията.