Магнезият е ключов микроелемент за доброто ни здраве. Изяснено е неговото участие в поне 300 различни биохимични процеса, определящи нормалната сърдечна дейност, правилното функциониране на нервната система, мускулатурата и др. Затова при дефицит на магнезий може да появят различни нарушения и съответните оплаквания. Също толкова отчетливо обаче се проявява и обратното състояние, свързано с предозиране с магнезий. Прекомерният прием на магнезий може да доведе до нетипично високи нива на минерала в кръвта. Тази форма на електролитен дисбаланс е известна като хипермагнеземия и се асоциира с някои характерни симптоми и потенциални рискове.
До предозиране с магнезий много трудно може да се стигне само с храната. По-голяма е вероятността това да стане след прекомерен прием на хранителни добавки или лекарства, съдържащи този микроелемент. Дори на този фон обаче хипермагнеземията е сравнително рядко срещано състояние. Но така или иначе то съществува и тук ще разгледаме рисковите фактори за появата му, както и някои симптоми, които го издават.
Предозиране с магнезий – в кои случаи може да се окаже опасно
Излишният магнезий се изнася от тялото през бъбреците. Всяко заболяване, засягащо бъбречната функция, може да доведе до задържане на магнезий и повишаване на серумните му нива. Други рискови фактори за нарушаване баланса на магнезий в организма може да бъдат следните:
- Диабет;
- Различни храносмилателни нарушения;
- Влошена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм);
- Други ендокринни нарушения;
- Прием на лекарства, които съдържат магнезий (като лаксативи и антиацидни препарати) или повлияват усвояването и екскрецията на магнезия.
Хората, изложени на някой от тези фактори, са в повишен риск от предозиране с магнезий. Те следва да подхождат към приема на минерала с повишено внимание с оглед на риска той да се натрупа в организма дори след прием в рамките на препоръчителните дози.
Сред формите на магнезий, за които се счита, че е най-вероятно да доведат до високи серумни нива на минерала, са:
- Магнезиев карбонат;
- Магнезиев хлорид;
- Магнезиев оксид;
- Магнезиев глюконат.
Установено е, че до опасно предозиране с магнезий може да се стигне при дневен прием на дози над 5000 мг. Затова, дори при хора, на които е препоръчан магнезий, от ключово значение е правилното дозиране на приема му.
Предозиране с магнезий – симптоми
Макар при здрави хора приемът на високи дози от минерала рядко да води до опасни за здравето последствия, може се появят някои характерни оплаквания. Сред типичните симптоми при предозиране с магнезий може да изтъкнем следните:
- Стомашни крампи;
- Остра диария;
- Гадене и повръщане;
- Главоболие;
- Сърцебиене;
- Затруднено дишане;
- Мускулна слабост и др.
Видът на симптоматиката и тежестта на проявите зависи основно от концентрацията на магнезия в кръвта. С повишаване на серумните му нива оплакванията стават по-сериозни. В най-тежките случаи може да се стигне до опасно падане на кръвното налягане, сериозна аритмия или дори до сърдечен арест.
Дефицитът на магнезий – много по-обичаен проблем от хипермагнеземията
Както споменахме по-горе, натрупването на високи нива магнезий в организма е рядко срещан проблем. Много по-често се установява противоположното състояние – дефицит на магнезий. С оглед на участието на микроелемента в най-разнообразни биохимични процеси, при дефицит на магнезий се установяват различни симптоми, засягащи нервната система, сърдечната дейност, мускулните функции. Сред тях може да посочим:
- Чести мускулни крампи;
- Тремори на крайниците;
- Отслабване на апетита, лошо храносмилане, запек;
- Отпадналост и липса на енергия;
- Главоболие;
- Сърцебиене и др.
Общата нужда на организма от този микроелемент може да се подсигури чрез редовна консумация на храни, богати на магнезий. Той се среща във високи концентрации в млечните продукти, зърнените и бобовите култури и др.
Магне треонат като средство за оптимално усвояване на магнезия и избягване на страничните ефекти
При нужда от оптимизиране приема на магнезий може да се разчита на хранителни добавки, подсигуряващи микроелемента в различни негови форми. Има разнообразни данни за ефикасността и ползите от приема на всяка от тези форми. Много висока усвоимост и бионаличност може да се подсигури с приема на натурален морски магнезий например.
Благодарение на модерните технологии вече е разработена и иновативната форма на магнезиев треонат. В тази си форма минералът се усвоява много лесно и пълноценно. Друго предимство пред останалите форми, в които може да се приема магнезий, е фактът, че под формата на треонат той не въздейства негативно на лигавицата на храносмилателния тракт. Така рискът от стомашно разстройство като обичаен страничен ефект при предозиране с магнезий е минимален.
Магне Треонат е иновативен продукт на Хербамедика, който екипът на Детокс Център може да препоръча като натурално средство за подпомагане на оптималното усвояване на магнезия. Продуктът съдържа именно магнезиев треонат като активна съставка, която подсигурява редица предимства пред конкурентните му хранителни добавки.
Магнезият е ключов минерал и е задължително да се приема редовно и в оптимални дози. И недостатъчният, и прекаленият му прием се проявяват със своята характерна симптоматика и оплаквания. И в двата случая следва да се подходи внимателно за балансиране приема на магнезий и избягване на потенциалните рискове за здравето.
Употребявам много често Пагнерич 500 поради чести излизане от ритъм. Искам да попитам по колко таблетки дневно мога да приемам без да е ударна дозата, както е упоменато в листовката без да се страхувам от натрупване в организма и съответно да се стигне до някои от страничните симптоми? Магнезия в едно хапче пише че е 34мг. или 500 както пише на опаковката – коя цифра да се смята при изчисление количеството магнезии приемано за 24 часа? Благодаря предварително за разисненията които бихте ми дали.
ivan.enchev1949@gmail.com
Имах питане от 18 март 2023г. относно предозирането с магнезии чрез хранителни добавки но до сега не съм получил отговор на питането си , затова ще повторя отново моето питане. По колко таблетки за 24 ч. мога да премам без да се опасявам че ще предозирам медикамента като се има в предвид че на листовката пише че Магнезия в деиствителност в една таблетка е 34мг.?Благодаря предварително за уточненията които бихте ми дали.