
През последните 50 години излагането на тежки метали се увеличава драстично. Това е резултат от експоненциалното нарастване на използването на тежки метали в промишлени процеси и продукти. Днес хроничното излагане на токсични метали идва от различни източници: сметища и места за изгаряне на токсични отпадъци, селскостопански химически продукти, амалгамни пломби, бои на оловна основа, замърсена питейна вода, химически остатъци в преработените храни, продукти за лична хигиена и още много други стоки. Някои от най-замърсяващите индустрии са багрилна промишленост, металургията, химическото производство на разтворители и суровини, индустриални сметища и още редица други. Всичко това увеличава експозицията ни на токсични метали и химикали многократно.
Кои са най-често срещаните токсични метали
Алуминий
Източниците на алуминий са от изключително широк диапазон, който включва:
- въздух (високи нива на алуминиев прах на работното място)
- киселинен дъжд
- растения, отглеждани в натоварена с алуминий почва
- алуминиеви съдове за готвене
- алуминиево фолио
- антиациди
- антиперспиранти
- буфериран аспирин
- строителни материали
- някои видове лекарства за хемороиди, против диария и други.
Кости, мозък, бъбреци, кожа, лимфни възли, бели дробове и стомах са сред потенциалните отправни точки, където алуминия се натрупва в човешкото тяло.
Арсен
Арсенът може да попадне в човешкия организъм поради замърсяване на въздуха, някои морски дарове, руди (мед и олово), преработвателни предприятия, електроцентрали на въглища, пестициди, хербициди, инсектициди и други.
Повечето органи на тялото, особено стомашно-чревния тракт, черния дроб, бъбреците и далака могат да бъдат сериозно засегнати и увредени от арсен.
Олово
Оловото се разпространява навсякъде в околната среда – замърсен въздух, почва, прах, езера, реки, подпочвени води и питейна вода. Минни и производствени процеси, изгаряне на изкопаеми горива, боеприпаси, батерии, метални продукти са допълнителни източници на олово. То може да порази стомаха, бъбреците, имунната система, черния дроб и нервната система.
Живак
Живакът се среща предимно в две форми: органичен живак и неорганичен живак. Неорганичната форма възниква, когато живакът се комбинира с хлор, сяра или кислород. Органичната форма се образува, когато живакът се комбинира с въглерод. Най-често срещаната форма на органичен живак е метил живак, който се произвежда предимно от малки организми във вода и почва. Металният (неорганичен) живак се използва в термометри, зъбни пломби, батерии, кремове за стягане на кожата, антисептични кремове и мехлеми.
Живакът е опасен за здравето на нервната система, мозъка, бъбреците, плода по време на бременност, кожата и други.
Органите, които осъществяват детоксикация в организма
Черен дроб
Черният дроб е най-голямата метаболитна фабрика в тялото. Той абсорбира повечето токсични вещества и ги неутрализира, трансформирайки ги в по-малко токсични или безвредни съединения.
Съвкупност от цитохромни ензими и антиоксидантни съединения, като глутатион и витамин С, помагат на черния дроб при детоксикация. Погълнатите токсини достигат до черния дроб и се неутрализират благодарение на окислителния метаболизъм, генериран от естествените реакции на фаза 1 и 2 на детоксикация. След това детоксикираните вещества се отделят с изпражненията.
Бъбреци
Бъбреците премахват токсините от организма, като ги филтрират и отделят с урината. Те също така поддържат киселинно-алкален баланс, който е от решаващо значение за хомеостазата.
Бели дробове
Въглеродният диоксид е токсичен газ, който може да повлияе на буферната система на тялото и да увреди способността за борба с инфекции. Белите дробове издишват въглероден диоксид, за да поддържат киселинно-алкалния баланс и също така да детоксикират тялото.
Токсичните метали като заплаха за здравето
Добре известно е, че токсините от всякакъв вид са вредни, но тежките метали представляват още по-сериозна заплаха. Те не само увреждат сами по себе си, но и представляват невротоксини – отрова, която нарушава нервната функция и уврежда нервната система.
Токсичните метали също могат да предизвикат възпаление в храносмилателния тракт, освобождавайки отровни компоненти в червата. За финал на негативните новини има още нещо: тежките метали служат и като източник на храна за вируси, бактерии, паразити и други патогенни микроорганизми.
На фона на всички тези действия, които могат да имат токсичните метали в човешкия организъм, сами разбирате каква заплаха са за здравето. Продължителното им натрупване в организма може да предизвика възпалителни процеси, недостиг на хранителни вещества, бактериален свръхрастеж, увреждане на нервната система и множество други неприятни последици.
С течение на времето тежките метали могат да се окислят, причинявайки увреждане на околните тъкани и насърчавайки възпалението.
Оставането в този порочен кръг не е добра прогноза за здравословното състояние. За съжаление обаче, твърде рядко си даваме сметка за опасността, която тежките метали крият.
Дали токсичните метали съсипват здравето ви?
Страдате от хронични здравословни проблеми и все още не сте намерили причините за тях? Вече сте били при различни медицински специалисти, но никой от тях не се е опитал да разгледа здравето ви в цялостен аспект и да открие причините за симптомите ви?
Вероятно изпълнявате всички препоръки на специалистите по отношение на хранене и движение. Придържате се към безглутенова, противовъзпалителна или кето диета. Правите специални упражнения, приемате хранителни добавки. Почивате добре и обикновено се наспивате. Може би вече правите всичко по силите си, за да сте здрави. И въпреки това симптомите ви продължават…
Умора. Упорито ежедневно главоболие. Болки в ставите. Трудности с концентрацията. Възпаления на кожата, нарушения на храносмилателните функции. Податливост към инфекции. Нервност и тревожност. Припознахте ли се някъде в тези редове? Нарушена когнитивна функция и бактериален свръхрастеж също са в този списък на възможните симптоми, които сочват към обременяване с токсични метали, които продължително време нарушават здравето ви- на физическо и ментално ниво.
Токсичността на тежките метали като живак, алуминий, мед, кадмий, никел, арсен и олово представлява една от най-големите заплахи за човешкото здраве.
Какво да направите, за да се освободите от тези метали и да подобрите здравето си?
Детоксикация на токсични метали – как работи
Ако смятате, че може да имате високи нива на тежки метали в тялото си, тествайте се, за да имате по-ясна представа за случващото се. В DeTox Center предлагаме лабораторно тестване за тежки метали чрез кръв, урина, слюнка, фецес, коса и други проби. Прочетете повече за разновидностите на лабораторното тестване за тежки метали на посочения линк, като по-долу в описанието ще откриете информация за всеки вид тестуване.
Заедно с този лабораторен инструмент може да се направят и други изследвания, които да предоставят достатъчно информация за подходящ, според натовареността на организма с тежки метали детоксикационен процес. Например, Кръвен тест за алергия към метали Melisа, Хормонални панели чрез слюнка и Тест за оксидативен стрес – Fras 5, както и най-новата ни диагностика Dark-field microscopy могат да са от изключителна полза в диагностичния процес за събиране на необходимата информация относно здравето на пациента.
Към детоксикация на токсични метали се пристъпва чак след анализ на общото състояние и направени тестове по преценка на лекарите. Тя може да включва:
- Хранителен и витаминно-минерален детокс
- Хелаторна терапия
- Детоксикация чрез стимулиране на черен дроб, лимфа, антиоксидантна система
- Детокс на токсични метали от съединителни тъкани – Med Matrix терапия, Detox Body Styler и/или Озон сауна.