Есента е времето, в което да подготвим тялото си за предстоящата зима. През лятото да приемаме достатъчно витамини и минерали е сякаш изключително лесно с всички пресни плодове и зеленчуци, които са в изобилие на пазара. През студените сезони обаче естествените полезни източници на необходими за организма вещества са много по-малко.
Едновременно с това, по-малкото слънчеви часове водят до по-чести промени в настроението. Неслучайно го има и терминът “сезонно афективно разстройство” или сезонна депресия. Други последствия са по-слаб имунитет, а от тук и по-голяма податливост на инфекции и разболяване. След лятната почивка пък неминуемо и стресът в работата се увеличава, докато влезем в ритъм, което също има своето негативно влияние над цялото тяло.
Детоксикацията и подпомагането на имунната система през есенния сезон са ключови за една по-спокойна, по-щастлива и безопасна зима. За това може да допринесе интравенозната терапия Immun. Тя е насочена към подкрепа на организма чрез осигуряване на най-важните аминокиселини. За терапията, ползите от прилагането ѝ и как подпомага имунитета ще говорим днес.
Какво е значението на аминокиселините за здравето?
Аминокиселините могат да бъдат образно наречени “тухлите” на организма – те са онези ключови елементи, които участват в изграждането на практически всички белтъци в тялото.
Актинът и миозинът са протеините, които отговарят за изграждането на тъканите на мускулите и тяхното съкращение, а колагенът е основен компонент на кожата. Аминокиселините се откриват в ензимите, хормоните, дори в невротрансмитерите като серотонин, допамин и адреналин, които отговарят за настроението и поведението ни.
Това съвсем кратко напомняне от училищните часове по биология е достатъчно, за да стане ясно колко сериозни всъщност могат да бъдат пораженията от дефицита на аминокиселини. Те могат да повлияят не само на имунитета ни, но и на здравето на мускулната, нервната, мозъчната, ендокринната системи на тялото.
Какви са причините и симптомите на дефицит на аминокиселини в организма?
Най-важните аминокиселини не се произвеждат в тялото – те се набавят най-често чрез храната. Съвременният начин на живот и хранене обаче е много често нездравословен или най-малкото недостатъчно богат на редица вещества, сред които и аминокиселините. Основната причина за това е невъзможността за правилно разграждане и усвояване на белтъците от храната.
Това явление се нарича малабсорбция и се отнася до начина, по който организмът обработва макро- и микронутриентите. Тук се включват протеините, въглехидратите и мазнините, витамините и минералите. Причините за появата на малабсорбция могат да бъдат редица. Сред най-често срещаните обаче са невъзможност за правилно обработване на храната в стомашно-чревния тракт или скрито възпаление.
Скритите възпаления в организма, най-често причинени от интоксикация и високи нива на оксидативен стрес, могат да доведат до множество временни или трайни увреждания на различни органи. Някои от симптомите за дефицит на аминокиселини могат да бъдат:
● Преждевременно стареене на кожата;
● Загуба на мускулна маса, мускулна слабост;
● Постоянна умора;
● Косопад;
● Безсъние и други.
Основни положителни действия на аминокиселините за организма
Аминокиселините могат да намалят значително пораженията от възпаленията в организма и да го подпомогнат в борбата с токсините и свободните радикали.
Наред с това, те спомагат за подобряване на хормоналния баланс, както и за стабилизиране нивата на невротрансмитерите, които са отговорни за пълноценния сън и доброто настроение.
За активните спортисти също има добри новини – аминокиселините подобряват значително резултатите от тренировките. Спомагат за натрупването на мускулна маса и за здравето на костите, ставите и ставните връзки, както и за по-бързото възстановяване след спортуване. Някои аминокиселини имат важен принос за здравето на добрата мускулатура – Л-Аргинин, бета аланин, Левцин, Л-глутамин помагат за ускорено възстановяване, повече издръжливост и мускулна сила.
Компоненти на интравенозната терапия с аминокиселини
Много често се оказва, че набавянето на ключовите аминокиселини е невъзможно само чрез храната. От една страна това е така заради някои проблеми при усвояването ѝ, които коментирахме по-рано, а от друга – проблем на съвремието е и самото качество на храната, земеделските практики, които унищожават ценните хранителни вещества в продуктите и последващата им обработка.
Дори и при идеални условия – оптимално работеща храносмилателна система и продукти с добро качество, съчетани с прием на подходящите хранителни добавки, приетите с храната аминокиселини трябва първо да преминат през стомашно-чревния тракт преди да бъде възможно организмът да ги използва като градивен материал.
Съвременната медицина позволява времето, необходимо за тези процеси, да се съкрати значително посредством интравенозната терапия с аминокиселини Immun. При този тип терапия се заобикаля участието на гастроинтестиналния тракт, тъй като веществата постъпват директно в кръвообращението и възможно най-скоро започват да действат.
Компоненти на IV терапията Immun са следните важни аминокиселини:
Л-аргинин
Това е една от най-често срещаните в тялото аминокиселини, която има активно участие в синтеза на белтъци и изграждането на мускулната тъкан. Азотният оксид е продукт от разпада на аминокиселината – той е изключително важен за подпомагането на сърдечно-съдовата система и добрия тонус на кръвоносните съдове. Л-аргининът спомага и за правилното функциониране на имунната система и естествения детокс. Участва и в хуморалната регулация на организма, като подпомага естественото производство на хормона на растежа.
Други ключови ползи от тази аминокиселина са стимулирането на мозъчната дейност, положителното въздействие върху сексуалната функция при мъжете и неутрализирането на амоняка в тялото.
Л-Лизин
Той е отговорен за стимулирането на естественото производство на колаген, карнитин и хормон на растежа. Също като аргинина участва активно в изграждането на мускулната тъкан, но подпомага и усвояването на калций и задържането му в бъбреците. Така се грижи за оптималното състояние на целия опорно-двигателен апарат, което е от много голямо значение за хората с различни ставни и костни заболявания.
От гледна точка на хуморалната регулация, аминокиселината инхибира рецепторите на кортизола, което намалява значително нивата на стрес.
Л-глутамин
Отговаря за поддържането на оптимални енергийни нива в организма, както и за доброто състояние на краткотрайната и дълготрайната памет и способността за концентрация. Както и предишните две аминокиселини, глутаминът стимулира производството на хормона на растежа, подпомага имунната система, черния дроб и панкреаса.
Глутаминът е особено важна за здравето на стомашно-чревния тракт аминокиселина – той се грижи за укрепването структурата на червата и лигавицата на тънките черва. Ето защо е изключително ценен помощник при висока чревна пропускливост и/или хранителна непоносимост.
Таурин
Тази аминокиселина е основна съставка на жлъчните соли, чиято роля за мастната абсорбция е много важна. Тауринът съдържа сяра в молекулата си – този химичен елемент има силни противовъзпалителни свойства. Ето защо и аминокиселината като компонент от интравенозната терапия Immun подпомага детоксикацията и работата на имунната система, както и усвояването на някои витамини и минерали от организма.
Глицин
Една от най-простите аминокиселини в тялото с функциите на невротрансмитер в централната нервна система. Подобно на аргинина и лизина е свързана с мускулната функция и участва в изграждането на мускулната маса. Има силен противовъзпалителен и детоксикиращ ефект.
Н-ацетил-Л-цистеин
Вещество, производно на цистеина. Това е аминокиселина, която много бързо метаболизира във вътреклетъчен глутатион. Това е “шефът” на антиоксидантите – изключително силен антиоксидант, който отговаря за оптималното функциониране на целия организъм. Дефицитът на този антиоксидант води до образуването на много голямо количество свободни радикали и засилва оксидантния стрес, което, от своя страна, води до засилване процесите на стареене.
Л-метионин
Това е друга аминокиселина, в чийто състав е включена сярата. Тя участва в образуването на други от изброените – таурин, Л-цистеин, карнитин, както и в хуморалния баланс – в образуването на ендорфини. Л-метионинът спомага за подобряване функцията на черния дроб, предпазва го и от натрупване на мазнини.
Както хранителните добавки, така и инфузионните терапии не са заместител на разнообразното здравословно хранене. Терапиите са иновативни медицински процедури за подпомагане на организма и максимизиране ползите от здравословния начин на живот. Интравенозните терапии са все по-търсени поради тяхното съществено предимство – незабавният положителен ефект, който предизвикват. Освен за терапията Immun, в Детокс Център може да научите повече и за другите интравенозни терапии, които се предлагат.
При нужда от квалифицирана медицинска помощ за избор на най-подходящата процедура, не се колебайте да се свържете с нас на посочените контакти, разгледайте нашия блог с още полезна информация за множество здравословни проблеми и се информирайте за актуалните ни цени.
Очакваме ви в DeTox Center – Център за иновативна медицина!
Използвани източници
- Rehal, M.S., Liebau, F., Tjader, I., Norberg, A., Rooyackers, O., Wernerman, J. (2017) A supplemental intravenous amino acid infusion sustains a positive protein balance for 24 hours in critically ill patients, PubMed Central, Critical care, 21:298 doi: 10.1186/s13054-017-1892-x
- Miller, M. Chen, A. LC. Stokes, S., Silverman, S. (2014) Early intervention od intravenous KB220IV – Neuroadaptagen amino-acid therapy (NAAT) improves behavioral outcomes in a residential addiction treatment program (a pilot study) Journal psychoactive drugs, 44 (5):398-409, doi: 10.1080/02791072.2012.737727
- Sun, K. (2015) Effects of early oral administration of mixed enteral nutritional agent on intestinal mucosal barrier of patients with severe burn injury, Chinese journal of burns, 31.1: 25-29
- Mohajeri, M. H. (2015) Chronic treatment with a tryptophan-rich protein hydrolysate improves emotional processing, mental energy levels and reaction time in middle-aged women. British Journal of Nutrition. 113.02 : 350-365
- Fernstrom, J. D., Fernstrom, M. H. (2007)Tyrosine, phenylalanine, and catecholamine synthesis and function in the brain. The Journal of nutrition. 137.6 : 1539S-1547S
Здравейте в град Шумен имате ли специалисти ?
Здравейте, в София и Бургас сме.