Мелатонинът е хормон, който играе ключова роля в регулирането на съня и бодибилдинг процесите в тялото. Той се произвежда от епифизата (шишарковидна жлеза) и нивото му в кръвта се покачва преди заспиване, помагайки на организма да премине от състояние на будност към спане. В този блог пост ще разгледаме подробно как мелатонинът участва в регулирането на съня и кои условия могат да изискват приемането на допълнителни количества.
Сред акцентите ще бъдат потенциалните ползи, свързани с приемането на добавки с мелатонин, както и алтернативни методи за подобряване качеството на съня. Освен това ще обсъдим значението на правилния избор на продукти с мелатонин чрез разглеждане на качеството и ефективността им.
Ролята на мелатонина в регулирането на съня
Мелатонинът взаимодейства с човешките хормони, като нивата му значително варират според пола и годините. Разбирането на функцията на мелатонина може да помогне за по-добре информирани избори при използване на добавки за подобряване на качеството на съня.
Регулацията на циркадния ритъм
Циркадният ритъм, или 24-часовият биологичен часовник, управлява различните процеси в тялото – от ядрения обмен, до контролиране на нивата на енергия. Мелатонинът играе важна роля в тази регулация, като сигнализира на мозъка и организма кога е време за сън или състояние на будност.
Взаимодействие с женските хормони
Мелатонинът има директно влияние върху нивата на женски хормони, като например естрогени и прогестерон. Това може да обясни различията в нивата на мелатонина при различните полове и години – например, по-високото количество у жени пред менопаузалната фаза според изследвания.
Поддържа здравословни нива на кръвна захар
Изследванията показват, че мелатонинът играе роля в регулирането на метаболитното здраве (в това число баланса на кръвната захар и инсулина), за да поддържа способността на тялото за здравословно тегло. Един от начините, по които прави това, е чрез повлияване на освобождаването на инсулин от клетките на панкреаса.
В тази посока, мелатонинът работи за предотвратяване на диабет тип 2. Всъщност изследване, публикувано в списание JAMA, показва, че поддържането на здравословни нива на мелатонин през нощта може да намали наполовина риска от диабет тип 2. Друго по-ново проучване, публикувано в Hormone and Metabolic Research, установява, че допълнителният прием на мелатонин може да помогне за поддържане на здравословни нива на кръвната захар.
Превенция на когнитивния спад с мелатонин
Любопитен факт, който може би не знаете за мелатонина: хормонът се оказва и мощен антиоксидант. Поради това той има невропротективни свойства, които могат да играят роля в забавянето на когнитивния упадък. Всъщност някои проучвания, включително едно, публикувано в International Journal of Molecular Sciences, установиха, че добавките с мелатонин могат да помогнат за насърчаване на здравословната мозъчна функция с течение на времето.
Помага на тялото да реагира на стрес
Благодарение на своите антиоксидантни ползи, мелатонинът се бори с оксидативния стрес в тялото, като насърчава здравата функция на тъканите и поддържа здравословен възпалителен отговор. Това е наистина важно, като се има предвид, че поддържането на баланс е задължително за предпазване от множество хронични здравословни проблеми, засягащи мозъка, белите дробове, сърцето и ставите.
За да използвате добавките за подобряване на съня и всички гореизброени ползи, трябва да знаете как да изберете правилните продукти, които не само ще помогнат, но и ще запазят Вашето здраве чрез полезното действие на мелатонина.
Липозомален мелатонин за оптимално действие
Ако искате да опитате прием на продукт с мелатонин с бързо и подобрено усвояване и повишено доставяне в мозъка, липозомалната форма е най-добрата опция. Съставките на липозомния мелатонин могат:
- Да насърчат висококачествения сън и баланса на биологичния часовник
- Да предложат антиоксидантна защита и да поддържат имунната система
- Да подпомогнат когнитивното здраве в напреднала възраст
Научните изследвания през последните години показаха, че мелатонинът е много повече от това просто да ви помогне за висококачествен сън.
Това, което също е интересно за мелатонина, е, че той може да бъде доставен по различни начини, вариращи от традиционна форма на капсула с нормално или удължено освобождаване, до продукт под формата на спрей с липозомно доставяне.
Липозомалната технология използва съвременната наука, за да отключи лечебната сила на природата. Със силно усъвършенстваната система за доставяне на фосфолипиди, липозомните добавки могат да помогнат за подхранването на Вашите клетки с ефективни съставки както по-бързо, така и по-ефективно. Това означава, че с липозомален мелатонин можете да оптимизирате клетъчното усвояване и ефективност за максимални ползи.
Именно такава е формата на Липозомален мелатонин / Liposomal Melatonin – 30 ml, който може да закупите онлайн или в партньорски аптеки. Липозомалната технология позволява активната съставка да се достави директно в кръвообращението и в максимално високи дози. Нашите продукти, разработени с тази технология, подсигуряват своята активната съставка във висока бионаличност и тя се усвоява в максимални дози.
Някои съществени предимства на Липозомален мелатонин на Хербамедика включват:
- Бързодействащ – забравяте за въртенето и се отпускате за спокоен сън. Оралното липозомно доставяне помага на този естествен хормон на съня да започне действието си веднага след приложение.
- Сън през цялата нощ – Този уникален метод на доставяне позволява продължителни системни ефекти и може да бъде полезен за хора с проблеми със съня през цялата нощ.
- Сбогом на страничните ефекти – Сутрешната замаяност или стомашния дисбаланс често се дължи на прекомерно дозиране на мелатонинови добавки. Тъй като нашата усъвършенствана формула постига повече с по-малко, тази формула е ефективна при по-ниски дози. Течната форма позволява самостоятелно дозиране, за да отговори на Вашите нужди.
Препоръчителна доза за дневен прием е:
- За възрастни: 0,165 ml, 30 минути преди лягане.
- За деца над 6 месечна възраст (под професионално наблюдение): до 0,165 ml
Алтернативни методи за подобряване на качеството на съня
Един такъв подход включва намаляване изложението към изкуствени източници на светлина, като смартфони или лаптопи поне час преди лягане, тъй като тези устройства могат да забавят процеса на освобождаване на мелатонин заспиване.
Намалено време пред дигитални екрани преди сън
Изследванията сочат, че излагането на екрани от смартфони и компютри, осигуряваща бледо синя светлина, може да предизвика проблеми с активацията на мелатонин и да наруши циркадния ритъм. За да подобрите качеството на съня, опитайте да ограничите използването на тези устройства поне час преди лягане.
Редовни физически тренировки и постоянен график за сън
Поддържането на редовна физическа активност може да помогне в регулирането на циркадния ритъм и да подобри качеството на съня. Освен това е важно да имате последователен график за спане, който включва заспиване и събуждане по едно и също време, който се следва всеки ден, включително през почивните дни. Този метод ще подпомогне мелатониновата продукция и ще помогне за поддържането на нормален циркаден ритъм.
Заключение
Мелатонинът е хормон, който играе важна роля в регулирането на съня и циркадния ритъм. Добавките от мелатонин могат да бъдат полезни за хора с определени здравословни проблеми, нарушения на съня, високи нива на стрес. Освен това, мелатонинът изпълнява и ролята на хормон в организма, действайки още по-комплексно.
Посетете сайта ни, за да разберете повече за добавките от мелатонин и другите продукти и услуги, които предлагаме. Нашите специалисти ще Ви консултират при нужда.
Използвани източници
Doosti-Irani, A., Ostadmohammadi, V., Mirhosseini, N., Mansournia, M. A., Reiter, R. J., Kashanian, M., Rahimi, M., Razavi, M., & Asemi, Z. (2018). The Effects of Melatonin Supplementation on Glycemic Control: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Hormone and metabolic research = Hormon- und Stoffwechselforschung = Hormones et metabolisme, 50(11), 783–790. https://doi.org/10.1055/a-0752-8462
McMullan CJ, Schernhammer ES, Rimm EB, Hu FB, Forman JP. Melatonin secretion and the incidence of type 2 diabetes. JAMA. 2013;309(13):1388-1396. doi:10.1001/jama.2013.2710
Melatonin’s Benefits and Risks as a Therapy for Sleep Disturbances in the Elderly: Current Insights https://www.dovepress.com/melatonins-benefits-and-risks-as-a-therapy-for-sleep-disturbances-in-t-peer-reviewed-fulltext-article-NSS