Инсулинът е хормон, произведен в панкреаса – жлеза, разположена зад стомаха ви. Тя позволява на тялото да използва глюкозата за енергия, нужна за всички процеси протичащи в организма. Инсулинът също помага да балансирате нивата на кръвната захар. Когато в кръвта ви има прекалено много глюкоза, инсулинът сигнализира на тялото да съхранява излишъка в черния дроб.
След хранене храносмилателният тракт разгражда въглехидратите и ги превръща в глюкоза. След това глюкозата се абсорбира в кръвта ви през лигавицата в тънкото черво. След като глюкозата е в кръвта, инсулинът кара клетките в цялото тяло да абсорбират захарта и да я използват за енергия.
Ако обаче тялото ви не може да се справи с произведения инсулин, това може да доведе до инсулинова резистентност.
Какво е инсулинова резистентност?
Инсулиновата резистентност се появява, когато клетките в мускулите, мазнините и черния дроб не реагират добре на инсулинa и не могат да използват глюкозата от кръвта ви за енергия. Човешкото тяло е програмирано така, че за да компенсирате, панкреасът ви произвежда повече инсулин. С течение на времето нивата на кръвната захар се покачват.
Синдромът на инсулинова резистентност включва група проблеми като затлъстяване, високо кръвно налягане, висок холестерол и диабет тип 2.
Резистентност срещу чувствителност
Инсулиновата резистентност и чувствителността към инсулин са две страни на една и съща монета.Ако имате инсулинова резистентност, имате ниска инсулинова чувствителност. И обратно, ако сте чувствителни към инсулин, имате ниска инсулинова резистентност.Докато инсулиновата резистентност е вредна за вашето здраве, чувствителността към инсулин е полезна.
Какво може да предизвика инсулинова резистентност?
Има няколко фактора, които могат да обособят развитието на инсулинова резистентност. Само част от тях включват:
- Затлъстяване, особено натрупани мазнини в областта на корема;
- Уседнал начин на живот;
- Диета с високо съдържание на въглехидрати;
- Гестационен диабет;
- Здравни състояния като безалкохолно мастно чернодробно заболяване и синдром на поликистозни яйчници;
- Фамилна анамнеза за диабет;
- Тютюнопушене.
Симптоми, които показват, че може би страдате от инсулинова резистентност
Не можете да определите сами дали имате инсулинова резистентност според това как се чувствате. Необходимо е да си направите кръвен тест, който проверява нивата на кръвната захар.
По същия начин няма да знаете дали имате повечето от другите състояния, които са част от синдрома на инсулинова резистентност (високо кръвно налягане, ниски нива на „добър“ холестерол и високи триглицериди), без да се консултирате с лекар и да ви бъдат назначени коректните изследвания.
Все пак има някои признаци, които могат да ви насочат, че нещо не е наред и трябва да направите следващата крачка към диагностичния процес:
- Линия на талията над 100 см при мъжете и 89 см при жените;
- Показания за кръвно налягане от 130/80 или по-високи;
- Ниво на глюкоза на гладно над 100 mg / dL;
- Ниво на триглицериди на гладно над 150 mg / dL;
- Ниво на HDL холестерол над 40 mg / dL при мъжете и 50 mg / dL при жените;
- Петна по кожата.
Как инсулиновата резистентност се превръща в диабет тип 2?
Когато имате инсулинова резистентност, панкреасът произвежда допълнителен инсулин, за да го компенсира. За известно време това ще работи и нивата на кръвната захар ще останат нормални.
С течение на времето обаче панкреасът ви няма да може да се справи в тези условия. Ако не направите промени в начина на хранене и не включите спорта в ежедневието си, нивата на глюкозата ще се повишават, докато не достигнете състояние на преддиабет. Ако не успеете да се справите с това състояние, скоро то може да се превърне в диабет тип 2.
Как да се предпазите от инсулинова резистентност?
За да се предпазите от инсулинова резистентност и да предотвратите диабет тип 2, произлизащ от нея, има няколко неща, които имат превантивна роля и са изпитани във времето.
Спортът е здраве
Изминавайте поне 30 минути на ден с умерена активност (като бързо ходене) в 5 или повече дни в седмицата.
Постарайте се да поддържате здравословно тегло
Ако не сте сигурни кои са идеалните килограми за вас или как да постигнете целта си да отслабнете, потърсете ИТМ и сметнете резултата. Може да се обърнете към диетолог и сертифициран личен треньор, защото така ще имате по-голям шанс за максимална полза от предприетите мерки. Личният треньор и посещението на специалист по хранене ще ви помогнат да се запознаете със съдържанието на храните, напитките и различните видове физически занимания. Така ще можете да вземате обективни решения за вашето здраве, както и за здравето на децата си в бъдещ период.
Придържайте се към здравословна диета
Здравословното хранене е един от ключовите фактори, които ще ви помогнат да контролирате инсулинова резистентност. Изключете от диеата и пържените храни и полуфабрикатите. Заменете ги за плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, боб, риба, бобови растения и други растителни протеини.
По-специално, диетите с ниско съдържание на въглехидрати могат да се борят с инсулинова резистентност и диабет тип 2. Въпреки това, когато приемът на въглехидрати е много нисък, като например на кетогенна диета, тялото ви може да предизвика инсулиноустойчиво състояние, което да запази кръвната захар за вашия мозък.
Инсулиновата резистентност може да е един от основните двигатели на много – ако не и на повечето – от днешните хронични заболявания. И все пак, можете да се предпазите с прости промени в начина на живот, като загуба на мазнини, здравословна храна и упражнения.
Предотвратяването на инсулиновата резистентност може да е сред най-лесните начини да живеете по-дълъг и по-здравословен живот. Само си представете един човек с наднормено тегло, който трябва да измине пътя от сваляне на излишното тегло, множество тренировки и усилия, които трябва да вложи в целия процес.
Инсулинова резистентност – защитата на организма срещу прекалено много калории
През последните години бяха изложени нови хипотези за патогенезата на диабет тип 2, в които се отличава твърдението, че инсулиновата резистентност се предполага като физиологичен защитен механизъм срещу метаболитен стрес, особено за сърцето.
Последиците от адаптивната инсулинова резистентност може да бъдат намален риск от остри сърдечно-съдови заболявания, но в същото време повишено натоварване върху другите органи в тялото, с повишен риск от увреждане на микросъдовете. Диабет тип 2 може да бъде цената, която тялото трябва да плати за оцеляване в състояние на калорична интоксикация.
По-простичко казано, преяждането с твърде калорични храни и храни богати на захар, е опасно за здравето ви в краткосрочен и дългосрочен план. На практика захарта е с нулево полезно съдържание, докато богатите на калории храни обикновено са бързо приготвени или с множество консерванти и подобрители.
Изводът е: наблягайте на готвена храна – печена, на скара, на пара, сварена. Повече омега-3 мазнини за сърдечно-съдово и мозъчно здрве, конопено масло при безсъние или стрес, калций и витамин Д за костно здраве и за къде без Витамин Ц и В – защитниците на организма от патогени!
[…] They are most often expressed in excess of the recommended dose or in the presence of insulin resistance . […]