Имунната система е съвкупност от органи, клетки и тъкани, които работят заедно, за да предпазят тялото ви от болести, причинени най-вече от патогени (бактерии, вируси, паразити и гъбички). Тези имунни клетки са специално проектирани за определен вид заболяване. В цялото тяло клетките за борба с болестите се съхраняват в имунната система в очакване на сигнала за преминаване в режим на атака или защита – според вида на клетките, разбира се. Както знаете, имунната система се дели на два компонента – вродена и придобита (или хуморална и клетъчна), като за втория вид е необходимо да полагате грижи всеки ден. А една от най-добрите грижи за имунната ви система може да е Интравенозна терапия Immun.
Преди да ви разкажем за тази IV инфузия, първо ще обърнем внимание на основния герой.
Човешкият имунитет
Казано на достъпен език, работата на вашата имунна система е да защитава тялото ви от болести и патогенни организми. Тази сложна система се състои от клетки в кожата, кръвта, костния мозък, тъканите и органите, които – в оптимален режим – предпазват тялото ви от потенциално вредни патогени. Такива опасни организми са бактерии (причиняват болестите туберколоза, сепсис, ангина, менингит, перитонит, гонорея, Ешерихия коли и други) и вируси (причиняващи грип, хепатит С, херпес, простудни вирусни болести, коронавирус SARS-CoV-2 и други).
Освен срещу гореизброените, имунната система се изправя и срещу неинфекциозни агенти, за да минимизира щетите причинени от тях. Такива източници са слънчево изгаряне или ракови болести според Националния здравен институт (NIH).
Ако обичате аналогиите, представете си, че имунната система е оркестър, в който има много изпълнители с различни инструменти. За най-добро изпълнение трябва всеки инструмент и всеки музикант в оркестъра да се представят в най-добрия си вид. Когато един музикант изпълнява по-бързо репертоара си или един инструмент издава по-силен звук отколкото трябва, то ритъмът на оркестъра се нарушава и може да излезе извън контрол.
За да имате най-стабилна защита във всеки един момент от живота си, всеки компонент на този оркестър трябва да изпълнява точно своята роля – нито повече, нито по-малко.
За да предпазите тялото си най-добре от вреда, всеки компонент на имунната ви система трябва да работи точно според функциите си. А какви са компонентите на имунната система? Накратко, това са кожа, костен мозък, кръвен поток, тимус, лимфна система и лимфни възли, далак и лигавична тъкан.
От какво се нужда имунната система за оптимална работа
Подобряването на имунитета за предотвратяване на заразяване във времената на COVID трябва да е всеобщ приоритет. Изправени сме пред сериозно здравословно предизвикателство и не само – навиците ни на работа и пътуване се променят, ограничени сме от достъпа на слънчева светлина и движение. Всичко това значително повлиява осигуряването на витамин Д3 в организма, контролът на теглото чрез разходки или тренировки, раздвижването на скелета за производство на синовиална течност, спортуването и други активности, с които поддържаме добро здраве.
Независимо от периода на годината, организмът ни винаги има нужда от следните витамини и минерали, за да бъде защитен:
- Витамин Ц може да помогне за предотвратяване на вирусни, бактериални и други инфекции, като съкрати продължителността на настинките и действа като естествен антихистамин и противовъзпалително средство. В Детокс Център предлагаме също интравенозна терапия само с витамин Ц;
- Витамин Д е едно от най-важните хранителни вещества за укрепване на имунната система, който може да намали риска от настинки и грип; той трябва да се предприема редовно;
- Витамин А, когато се използва краткосрочно, може да подпомогне способността на организма да се бори с инфекциите, особено при респираторни инфекции;
- Цинкът може да помогне за намаляване на броя на инфекциите и продължителността на обикновената настинка, когато се приема в рамките на 24 часа от началото на симптомите;
- Селенът е ключово хранително вещество за имунната функция и може да се осигури лесно от храни като бразилски орех и някои водорасли или под формата на добавка. Селенът също е антиоксидант, който засилва защитните сили на организма срещу бактерии, вируси и ракови клетки и има жизненоважно значение за щитовидната жлеза, макар и в малки дози.
Компоненти на Интравенозна терапия Immun за имунна защита
Освен гореспоменатите важни витамини и минерали, имунната система работи и с помощта на аминокиселини – градивните единици на протеина.
Аминокиселините са основни градивни елементи, поддържащи живота.
Тяхната роля в синтеза на протеини е добре дефинирана, но те допринасят за множество други вътреклетъчни метаболитни пътища, включително генериране на АТФ, синтез на нуклеотиди и редокс баланс, за подпомагане на клетъчните функции. Имунните клетки критично зависят от такива пътища за придобиване на енергия и биомаса и за препрограмиране на метаболизма си при активиране, за да подпомогнат растежа, пролиферацията и други важни процеси в организма.
Това са част от основателните причини да предлагаме интравенозна терапия “Immun“. Тя е изградена именно от аминокиселини с фокус върху естествената детоксикация, нормално функциониране на сърдечно-съдовата система и подкрепа на цялостния имунитет.
Л-аргинин
Л-аргинин е една от най-често срещаните аминокиселини в организма. Л-аргининът участва активно в протеиновия синтез и в изграждането на мускулната тъкан. Тази аминокиселина е необходима за производството на азотен оксид – сигнална молекула, която е нужна за различни телесни процеси и функции, включително регулиране на кръвния поток.
Също така аргининът е необходим за създаването на Т-клетки, които са бели кръвни клетки с централна роля в имунния отговор на организма.
Л-лизин
Аминокиселината лизин стимулира производството на колаген, растежа, мускулната функция и образуването на карнитин. Лизинът има пряко въздействие върху оптималното усвояване на калция, както и върху задържането му в бъбреците. По този начин подобрява здравето на опорно-двигателния апарат, особено при хора които страдат от остеопороза.
Л-глутамин
Л-глутаминът е аминокиселина, която е изключително важна за поддържането на нормални енергийни нива в организма. Той подпомага дълготрайната и краткотрайната памет, както и способността за концентрация.
Глутаминът се използва от клетките на имунната система и е необходим за подпомагане на оптималната лимфоцитна пролиферация и производството на цитокини от лимфоцити и макрофаги.
Таурин
Тауринът е условно есенциална аминокиселина, съдържаща сяра в молекулата си. Характеризира се с разнообразни благоприятни ефекти: детоксикира тялото и намалява нивото на холестерола, подобрява клетъчната активност, подсилва имунната система и други.
Глицин
Глицинът e неесенциална аминокиселина, която се намира в храни с високо съдържание на белтъчини и се свързва с изграждането на мускулна тъкан. Освен това действа като невротрансмитер в централната нервна система.
N-ацетил-L-цистеин
N-ацетил-L-цистеин е производно на аминокиселината цистеин, която след постъпване в тялото бързо метаболизира във вътреклетъчен глутатион. Глутатионът е най-мощният антиоксидант, който има противоракови и антиоксидантни свойства.
Л-метионин
Л-метионин е сяросъдържаща незаменима аминокиселина с мощни антиоксидантни, противоалергични и детоксикиращи свойства. С нейна помощ се образуват други аминокиселини като таурин, Л-цистеин, Л-карнитин.
Защо интравенозна терапия
Интравенозната хранителна терапия е процес, при който витамини, минерали, микроелементи, електролити, аминокиселини и други хранителни вещества се прилагат директно в кръвта чрез инфузия.
Имунната IV терапия е безопасна, мощна и иновативна терапия, която подпомага защитните сили на организма по естествен начин, за да се справи с множество здравословни разстройства. Интравенозните терапии насърчават здравето и енергията и могат да помогнат за предотвратяване на заболявания, като осигурят най-доброто гориво на имунната система.
Използвани ресурси
Overview of the Immune System, National Institute of Allergy and Infectious Diseases; https://www.niaid.nih.gov/research/immune-system-overview
Nie C, He T, Zhang W, Zhang G, Ma X. Branched Chain Amino Acids: Beyond Nutrition Metabolism. Int J Mol Sci. 2018 Mar 23;19(4):954. doi: 10.3390/ijms19040954. PMID: 29570613; PMCID: PMC5979320.
Cruzat V, Macedo Rogero M, Noel Keane K, Curi R, Newsholme P. Glutamine: Metabolism and Immune Function, Supplementation and Clinical Translation. Nutrients. 2018 Oct 23;10(11):1564. doi: 10.3390/nu10111564. PMID: 30360490; PMCID: PMC6266414.
Bonvini A, Coqueiro AY, Tirapegui J, Calder PC, Rogero MM. Immunomodulatory role of branched-chain amino acids. Nutr Rev. 2018 Nov 1;76(11):840-856. doi: 10.1093/nutrit/nuy037. PMID: 30124936.
Manta-Vogli PD, Schulpis KH, Dotsikas Y, Loukas YL. The significant role of amino acids during pregnancy: nutritional support. J Matern Fetal Neonatal Med. 2020 Jan;33(2):334-340. doi: 10.1080/14767058.2018.1489795. Epub 2018 Jul 30. PMID: 29909700.
Nitz K, Lacy M, Atzler D. Amino Acids and Their Metabolism in Atherosclerosis. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2019 Mar;39(3):319-330. doi: 10.1161/ATVBAHA.118.311572. PMID: 30650999.
Ruth MR, Field CJ. The immune modifying effects of amino acids on gut-associated lymphoid tissue. J Anim Sci Biotechnol. 2013;4(1):27. Published 2013 Jul 30. doi:10.1186/2049-1891-4-27
Li P, Yin YL, Li D, Kim SW, Wu G. Amino acids and immune function. Br J Nutr. 2007 Aug;98(2):237-52. doi: 10.1017/S000711450769936X. Epub 2007 Apr 3. PMID: 17403271.