Задачите и работата нямат край. Храната и въздухът не са това, което някога са били. Физическата активност е редуцирана, а стресът расте постоянно. Светът продължава да съществува в сянката на пандемията от COVID-19. Организмът и имунната система имат нужда от подкрепа повече от всякога. Холистичният поглед върху здравето ни дава възможност да потърсим по-добри индивидуални решения за успешно лечение и подкрепа на живителните сили на организма.
Решението на DeTox Center за възраждане на енергията и силите ви на фона на целия стрес е интравенозна терапия Immun. Тя осигурява свеж прилив на енергия за стресирания организъм. Обгрижва и подсилва имунната система, благодарение на комбинацията от аминокиселини, витамини и минерали, за да бъде тя готова да устои на предизвикателствата, които натовареното ежедневие ни поднася.
Какво представлява Интравенозна терапия Immun?
Инфузията Immun подсигурява всичко необходимо на тялото ви в замяна на няколко минути комфорт и спокойствие. Формулата е създадена с мисъл за вашето имунно здраве на първо място. Включва аминокиселини, витамини и минерали. Всички те синергично работят в полза оптимално добра функция на имунната система.
Какво представлява имунната система?
Тя е сложна система, захранвана от кръвта и лимфата. Заедно тези две течности транспортират компонентите на имунната система, за да може тя да функционира оптимално добре.
Белите кръвни клетки са основните „войници“ на имунната система. Делят се на фагоцити и лимфоцити. Фагоцитите се движат по кръвоносните съдове и тъкани и разчистват нашествениците, които причиняват болести – патогени и токсини. Лимфоцитите от своя страна са три вида. B-клетките синтезират антитела, които атакуват бактериите, вирусите и токсините, които влизат в тялото. Т-клетките убиват клетките на тялото, които са надвити и изменени от вирус или рак, а NK-клетките убиват заразени и ракови клетки, като за целта произвеждат специален ензим.
Имунната система се адаптира към околните предизвикателства. След като тялото влезе в контакт с чуждо вещество, то го атакува и запомня. При зараза с нов вид антиген, организмът създава нови антитела. Ако същият антиген се върне отново, благодарение на имунната система, тялото знае какво да прави. При нова зараза наличните антитела се репликират незабавно, за да унищожат нашественика.
Имунната система е защитата на тялото ни. Изследванията доказват, че тя страда при наличие на стрес, липса на достатъчно сън и движение.
За да функционира правилно, има нужда от достатъчно наличие на определени аминокиселини, минерали и витамини. Те са част от Интравенозна терапия “Immun.” За да разберете по-добре действието на инфузията, представяме синтезирана информация за всяка от съставките му.
Компоненти на Интравенозна терапия “Immun”
Аминокиселини
Между 17 и 20% от тялото се състои от протеини, които от своя страна са изградени от аминокиселини, ключови за растежа и възстановяването на клетките в тялото. Аминокиселините образуват антителата, които ни защитават и ензимите, които помагат на тялото да функционира.
Л-аргинин
Аминокиселината е много важен участник в редица функции на човешкия организъм и е от съществено значение за функционирането на имунната система. Л-аргининът участва в производството на азотен оксид, който участва в практически всяка клетъчна и органна функция в тялото, включително спомага гъвкавостта и дилатацията на кръвоносните съдове като подобрява кръвообращението. Също така аминокиселината има следните функции:
- подобрява митохондриалната функция и клетъчна комуникация;
- свързана е с развитието на T-клетките, които имат централна роля в имунния отговор;
- участва в синтеза на други важни аминокиселини като креатин, пролин и глутамат;
- критично необходима при инфекции и травми;
- осигурява значителни положителни ползи за намаляване на систолното и диастолното кръвно налягане при възрастни с хипертония, намалява диастолното кръвно налягане при бременни жени с гестационна хипертония;
- подобрява спортните постижения чрез подобряване притока на кръв и оксигенацията на мускулите;
- участва в регулацията на кръвната захар, като подобрява метаболизма на глюкозата и чувствителността на клетките към инсулин;
Л-лизин
Това е една от незаменимите аминокиселини – т.е. тялото има нужда от нея, но не може да я произвежда самостоятелно и е необходимо да си я набавяте чрез добавка или храна. За л-лизинът е доказано, че:
- способства нормалната функция на имунната система и има антивирусни свойства;
- необходим за производството на протеини, хормони и антитела;
- спомага синтеза на колаген;
- има отношение към усвояването на калий, както и към изграждане на скелетната мускулатура;
- предотвратява редица здравословни проблеми като тревожност, висока кръвна захар и инфекции с херпес симплекс;
- влияе положително върху усвояването на желязо и цинк;
Л-глутамин
Това е най-разпространената в кръвния поток аминокиселина. Произвежда 30–35% от азотния оксид в кръвта. Също така л-глутаминът има други функции като:
- подобрява здравето на стомашно-чревния тракт, повлиява положително състояния като синдром на раздразнените черва, болест на Крон и улцерозен колит, тъй като е от съществено значение за възстановяването на червата;
- клиничните проучвания сочат, че лекува синдрома на пропускливите черва, сочен за виновник за редица автоимунни и други хронични заболявания;
- помага за заздравяването на стомашни язви, като е успешна алтернатива на антибиотиците при подобни състояния;
- укрепва здравето на мозъка и подкрепя мозъчната функция;
- насърчава мускулните растеж и функция и подобрява спортните постижения;
Таурин
Тази аминосулфаминовата киселина не се използва при строежа на белтъците, но присъства в тромбоцитите, мозъка, сърцето и ретината. Класифицира се условно като незаменима аминокиселина. Тауринът е от полза, защото:
- регулира функцията на имунната система;
- изпълнява голямо разнообразие от функции в ЦНС;
- подпомага общата функция на ЦНС и очите;
- поддържа правилна хидратация и електролитен баланс в клетките;
- образува жлъчни соли, които играят важна роля в храносмилането;
- регулира нивата на калций в клетките, както и нивата на кръвната захар;
- подобрява здравето на сърцето и кръвоносните съдове;
Глицин
Глицинът е една от трите аминокиселини, които тялото използва, за да произведе глутатион – мощен антиоксидант, който помага за защитата на клетките срещу свободните радикали. Липсата на достатъчно глицин води до наличие на по-малко глутатион, което влошава умението на тялото да пребори оксидативния стрес;
Това е и една от трите аминокиселини, които тялото използва, за да получи креатин, необходим за осигуряване енергия за мускулите и подобрено здраве на костите и мозъчната функция. Глицинът е основна структурна единица и на колагена – най-разпространеният протеин в тялото с полза за кожата, ставите и костите.
Сред другите полезни действия на глицина са:
- подобрява качеството на съня и когнитивните функции;
- намалява вредното въздействие на алкохола върху черния дроб, като предотвратява възпалението. Нещо повече, резултатите от тестовете при животни указват, че може също да помогне за предотвратяване на чернодробните увреждания;
N-ацетил-L-цистеин (NAC)
Съединението NAC улеснява основните биологични функции, като се свързва с глутаминa и глицинa и заедно образуват глутатион, който играе ключова роля в регулацията на многобройни клетъчни дейности и помага да се поддържа имунната система под контрол.
Изследванията върху някои заболявания, свързани с NAC и дефицит на глутатион показват, че имунната функция може да бъде подобрена – и потенциално възстановена – чрез допълване с NAC;
N-ацетил-L-цистеин участва в регулирането на нивата на глутамат – най-важният невротрансмитер в мозъка; докато глутаматът е необходим за нормално мозъчно действие, излишъкът от глутамат, съчетан с изчерпване на глутатиона, може да причини мозъчно увреждане и да увреди психичното здраве.
N-ацетил-L-цистеин играе важна роля в процеса на детоксикация на тялото като предотвратява страничните ефекти на лекарства и токсини от околната среда и намалява увреждането на бъбреците и черния дроб. Съединението може да бъде от полза за облекчаване на симптомите на респираторни състояния и намаляване риска от сърдечни заболявания.
Л-метионин
Л-метионинът е градивен елемент на протеините, но освен това притежава и няколко други уникални характеристики: сред тях е способността му да се превръща във важни съдържащи сяра молекули с различни функции, включително защита на тъканите, модифициране на ДНК и поддържане на правилното функциониране на клетките.
От аминокиселините, използвани за производството на протеини в тялото, само метионинът и цистеинът съдържат сяра, като метионинът участва в производството на цистеин. Цистеинът от своя страна може да създаде разнообразни молекули, включително протеини, глутатион и таурин.
Л-метионин също има важна роля в стартирането на процеса на създаване на нови протеини в клетките. Той е една от най-важните молекули, която може да бъде превърната в S-аденозилметионин.
Витамин C
Добре познатото основно хранително вещество в нашата диета с много важна роля за имунната функция на нашето тяло, включително: заздравяване на рани, предотвратяване на увреждане на клетките, изграждане на колаген, производство на невротрансмитери;
Витамин С е мощен антиоксидант, който може да засили естествените защитни сили на тялото; проучванията показват, че консумацията на повече витамин С може да увеличи нивата на антиоксиданти в кръвта с до 30%.
Витамин С може да помогне за понижаване на кръвното налягане като стимулира отпускането на кръвоносните съдове, редуцира и нивата на LDL („лошия“ холестерол) и триглицеридите.
Няколко проучвания показват, че витамин С може да помогне за намаляване на пикочната киселина в кръвта и в резултат на това да предпази от подагрозни кризи;
Витамин С повишава имунитета по няколко начина: помага да се насърчи производството на бели кръвни клетки – лимфоцити и фагоцити, които помагат да се защити тялото от инфекция; помага на тези бели кръвни клетки да функционират по-ефективно, като същевременно ги предпазва от увреждане от потенциално вредни молекули, като свободните радикали; част е от защитната система на кожата, където може да действа като антиоксидант.
Витамин D
Слънчевият витамин е съвсем различен от другите витамини; всъщност е стероиден хормон, произведен от холестерол, когато кожата е изложена на слънце.
Витамин D може да модулира вродените и адаптивни имунни отговори; а недостигът на витамин D се свързва с повишен автоимунитет (наличие на автоимунни заболявания, при които организмът атакува свои клетки), както и с повишена податливост към инфекция;
Витамин D има връзка със здравето на костите; например, насърчава усвояването на калций и фосфор от червата, намалява риска от остеопороза и фрактури причинени от падания.
Витамин А
Витамин А е мастноразтворим витамин, който подпомага растежа на клетките и имунната функция. Той влияе върху имунното здраве, като стимулира реакциите, които предпазват тялото от заболявания и инфекции;
Витамин А също участва в създаването на определени клетки, включително В- и Т-клетки, които играят централна роля в имунния отговор, който предпазва от болести.
Минерали осигурявани чрез Интравенозна терапия “Immun”
Цинк
Цинкът е вторият най-разпространен микроелемент в тялото след желязото – присъства във всяка клетка. Тялото не произвежда цинк самостоятелно, трябва да си го набавяте чрез храна или добавки.
Необходим е за активността на над 300 ензима, които подпомагат метаболизма, храносмилането, нервната функция и други;
Цинкът е от решаващо значение за развитието и функционирането на имунните клетки, функцията им и клетъчната сигнализация. Дефицитът на цинк може да доведе до отслабен имунен отговор.
Селен
Селенът играе решаваща роля в голямо разнообразие от физиологични процеси, включително имунния отговор. Като антиоксидант помага за намаляване на оксидативния стрес в тялото, което намалява възпалението и повишава имунитета. Проучванията показват, че повишените нива на селен в кръвта са свързани с повишен имунен отговор.
По отношение на имунитета – селенът понижава маркерите на възпалението в тялото, които са един от основните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания.
Интравенозна терапия “Immun” е решение за всеки човек с отслабена имунна система. Тя не само се грижи за защитата на тялото ви срещу различните патогени, но и действа на много нива за подпомагане на общия здравословен статус. Навременната грижа за здравето е инвестиция в по-добро утре и в по-дълъг и качествен живот. „Immun“ е осъзнат избор за повече сила и по-добра защита срещу предизвикателните времена, в които живеем, доминирани от стрес, а напоследък и от коронавируса SARS-CoV-2.
Използвани ресурси
- McRae MP. Therapeutic Benefits of l-Arginine: An Umbrella Review of Meta-analyses. J Chiropr Med. 2016 Sep;15(3):184-9. doi: 10.1016/j.jcm.2016.06.002. Epub 2016 Sep 10. PMID: 27660594; PMCID: PMC5021928.
- Luiking YC, Engelen MP, Deutz NE. Regulation of nitric oxide production in health and disease. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2010 Jan;13(1):97-104. doi: 10.1097/MCO.0b013e328332f99d. PMID: 19841582; PMCID: PMC2953417.
- Fujita T, Sakurai K. Efficacy of glutamine-enriched enteral nutrition in an experimental model of mucosal ulcerative colitis. Br J Surg. 1995 Jun;82(6):749-51. doi: 10.1002/bjs.1800820611. PMID: 7627502.
- Ripps H, Shen W. Review: taurine: a „very essential“ amino acid. Mol Vis. 2012;18:2673-86. Epub 2012 Nov 12. PMID: 23170060; PMCID: PMC3501277.
- Dröge W, Breitkreutz R. Glutathione and immune function. Proc Nutr Soc. 2000 Nov;59(4):595-600. doi: 10.1017/s0029665100000847. PMID: 11115795.
- Grant WB, Holick MF. Benefits and requirements of vitamin D for optimal health: a review. Altern Med Rev. 2005 Jun;10(2):94-111. PMID: 15989379.
- Haase H, Rink L. The immune system and the impact of zinc during aging. Immun Ageing. 2009 Jun 12;6:9. doi: 10.1186/1742-4933-6-9. PMID: 19523191; PMCID: PMC2702361.
- Avery JC, Hoffmann PR. Selenium, Selenoproteins, and Immunity. Nutrients. 2018 Sep 1;10(9):1203. doi: 10.3390/nu10091203. PMID: 30200430; PMCID: PMC6163284.