Витамин C, известен още като L-аскорбинова киселина, е сред най-често препоръчваните витамини за суплементация. Този микронутриент получава особено висока популярност най-вече заради своите имуностимулиращи качества. Но истината е, че това е само част от богатата гама на положителни ефекти на този витамин. В статията ще си поговорим за всички тях, както и за възможностите за осигуряването му по най-ефективен начин.
Антиоксидантът Витамин C
Витамин С е класифициран на много места като мощен антиоксидант. Той обаче не се произвежда естествено от тялото, затова е от изключително значение да си го набавяме чрез храни, богати на този елемент или чрез допълващи храненето терапии.
Естествени източници на витамина са цитрусовите плодове като портокали, лимони, грейпфрут, помело. В червените и в зелените чушки също има задоволителни нива на витамин С. Киви, броколи, домати, брюкселско зеле, шипки, глог – тези плодове и зеленчуци също са с високи нива на витамин С. Не много известен факт е, че в корите на картофите, както и в бананите също се намират големи количества от този елемент.
Антиоксидантните свойства на витамин С работят за неутрализиране на свободните радикали, които са летливи и вредни за тялото. Те причиняват увреждане на клетките и на тъканите. Високи дози на витамин С могат да помогнат за предпазването на организма от развитие на сериозни здравословни състояния, като сърдечно-съдови заболявания и рак.
Според много проучвания, витамин С е от ключово значение за производството на витамин Е и на глутатион. Глутатионът е много ценен антиоксидант, който подпомага цялостното функциониране на организма, изграждането и възстановяването на тъканите. Предпазва тялото от увреждане на клетките, причинено от свободни радикали.
Подобрява усвояването на желязо
Желязото е изключително важен микроелемент за деца и за възрастни. Когато приемаме храни или добавки, богати на желязо, е важно да го съчетаваме паралелно с увеличаване дозите на витамин С за по-добро усвояване. Желязото от своя страна работи за поддържане правилния растеж и развитие. Подпомага способността на тялото да доставя кислород във всички клетки на организма. Желязото е важно и за синтеза на някои хормони.
Подобрява мозъчната функция
Витамин С играе роля в синтеза на невротрансмитери и подобрява когнитивните функции на тялото. Невротрансмитерите служат за комуникация между мозъка и клетките. Те пренасят съобщенията, които мозъкът подава. По-високите концентрации на витамин С водят до повишена мозъчна функция и до по-добро състояние на физическото тяло.
Увеличава производството на колаген
Витамин С е от особено значение за синтеза на колаген. Колагенът е най-разпространеният протеин в тялото и играе критична роля в съединителните тъкани. Както тези в нашите органи, така и тези по опорно-двигателната система, кожата, косата и ноктите.
Хормонален баланс
Ролята на витамин С в невроендокринните пътища започва в мозъка, но се разпределя в цялото тяло, за да помогне за балансирането на хормоните. Витамин С играе съществена роля в оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза. Надбъбречната жлеза е отговорна за бързите ни реакции и рефлекси. Тогава, когато тялото е поставено пред трудни адаптативни решения, тя играе основна роля за запазването на концентрация и фокус, особено когато сме подложени на стрес. Именно в надбъбречните жлези се съдържа голяма концентрация на витамин С и чрез нея се контролира правилното производство на кортизол в организма.
Укрепва имунната система
С помощта на витамин С тялото е предпазено от оксидативен стрес. Високи дози на витамин С помагат за елиминирането на вредни микроорганизми, вируси и бактерии. Дефицитът на витамин С в тялото увеличава предразположеността му към инфекции. Освен това увеличаването на витамин С помага за по-бързото и по-ефективно възстановяване.
Витамин С действа като кофактор или съединение. Това е от съществено значение за активността на ензимите и защитата на биомолекулите в цялото тяло. Чрез стимулиране на производството и функционирането на белите кръвни телца, увеличените дози витамин С помагат за поддържане на имунитета и засилване защитните функции на организма. Белите кръвни телца работят усилено за вродената адаптивна имунна система, за да ни поддържат в добра форма и защитени.
Тъй като витамин С е водоразтворим, той не може да се съхранява в големи количества в тялото. Нужно е да си го набавяме ежедневно.
Колко витамин С ни е нужен дневно?
Препоръчителният хранителен прием на витамин С е 75 милиграма за жени (и дори по-висок, ако сте бременни или кърмите) и 90 милиграма за мъже.
Това са препоръки при пълно усвояване на витамина. В съвременния свят човек много често страда от някакъв чревен дискомфорт, като например висока чревна пропускливост или болест на Крон. В тези ситуации и в много други, усвояването на микроелементи е силно намалено и често е недостатъчно за баланс и хармония на тялото. В такива случаи е силно препоръчително да се включи в редовните терапии за поддържане на добро здраве Интравенозна терапия с високи дози витамин С.
Тази терапия укрепва имунната система и се бори с вирусните заболявания. Особено подходяща е при повишен стрес, за възстановяване на увредени тъкани и клетки и за допълнително производство на колаген. Концентрацията на витамин С по време на интравенозната терапия се определя от медицински специалисти, които изцяло съобразяват индивидуалните потребности на Вашия организъм и начин на живот.
Подкрепата на организма е от изключително значение за запазване на добро здраве и силна защита срещу вируси и бактерии. С повишаване на витамин С в организма ние ще преборим умората, ще помогнем на тъканите и на клетките да се регенерират и възстановят и ще намалим предпоставките към емоционални пречки, като депресия, апатия, раздразнителност. Витамин С е важен елемент, който ни помага да преминаваме между сезоните с лекота и да ставаме все по-адаптивни към промените в околната среда.
Използвани източници
- Böttger F, Vallés-Martí A, Cahn L, Jimenez CR. High-dose intravenous vitamin C, a promising multi-targeting agent in the treatment of cancer. J Exp Clin Cancer Res. 2021 Oct 30;40(1):343. doi: 10.1186/s13046-021-02134-y. PMID: 34717701; PMCID: PMC8557029.
- Abdullah M, Jamil RT, Attia FN. Vitamin C (Ascorbic Acid) [Updated 2022 Oct 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499877/
- Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
- Wintergerst ES, Maggini S, Hornig DH. Immune-enhancing role of vitamin C and zinc and effect on clinical conditions. Ann Nutr Metab. 2006;50(2):85-94. doi: 10.1159/000090495. Epub 2005 Dec 21. PMID: 16373990.