Случвало ли Ви се е да усещате къркорене в стомаха си малко след хранене? Изпитвате ли често дискомфорт и подуване, както и прояви на обриви и зачервявания по кожата, за които не намирате обяснение? Обичате ли да похапвате млечни храни, след които понякога Ви прилошава и започва да Ви се гади? Ако отговорът на един от тези въпроси е да, то Вие може да страдате от лактозна непоносимост.
В тази статия ще поговорим за това в кои случаи е препоръчително да се изследвате за лактозна непоносимост и за кого е подходящо това изследване.
Какво представлява лактозата?
Лактозата е вид захар, съдържаща се в млечните продукти. Все по-често хората са диагностицирани с лактозна непоносимост заради липса или намалени нива на ензима лактаза, който е отговорен за обработката на лактозата в организма.
Според статистиката, лактозната непоносимост е хранително разстройство, засягащо две трети от възрастните в съвременния свят. Хората с непоносимост към лактозата често споделят за влошено качество на живот и търсят решение, като диагностиката е първата стъпка, а след това се прави план за коригиране на хранителния режим, заедно с други мерки.
Какво представлява лактозната непоносимост?
Лактозата се намира в майчиното мляко и почти всеки се ражда със способността да я обработва. Въпреки това можете да развиете непоносимост към лактозата на всеки един етап в живота си, дори и в зряла възраст. В основата на това е липсата на определен ензим, нужен за разграждането ѝ.
Съществуват няколко типа непоносимост към лактозата и те могат да бъдат предизвикани от различни фактори. Общото между тях е, че при всички има недостиг или дефицит на ензима лактаза.
Симптоми на лактозна непоносимост
Симптомите на лактозна непоносимост могат да бъдат съвсем леки и човек да не усеща проблеми в ежедневието си, но могат да бъдат и много неприятни и пречещи нормалното функциониране. Ако лактозната непоносимост не се овладее, тя може да влоши значително функцията на храносмилателната система и да причини по-сериозни проблеми и смущения на организма занапред.
Симптомите на лактозна непоносимост обикновено се появяват между 30 и 60 минути след хранене. Най-често хората се оплакват от подуване на корема и спазми, натрупване на газове (метеоризъм), гадене и диария, болки в долната част на корема и запек.
Диарията възниква поради неразградената лактоза в тънките черва. След като достигне до дебелото черво, лактозата ферментира от наличните бактерии в него, образувайки късоверижни мастни киселини и газове. Именно този процес води до подуване и дискомфорт.
Тежестта на симптомите може да варира в зависимост от това колко лактоза сте приели и до каква степен организмът Ви не успява да я обработи правилно.
Добрата новина е, че обикновено симптомите отшумяват около час-два след появата им. Но лошата е, че обичайно лактозната непоносимост не е самостоятелен проблем, а върви с други храносмилателни смущения, които често се влошават заради лактозната непоносимост. Много хора споделят, че след като са овладели лактозната непоносимост, други техни проблеми, които са наблюдавали с години, също са претърпели промяна и качеството на живот им се е подобрило.
Видове лактозна непоносимост
Първична лактозна непоносимост
Повечето хора се раждат с достатъчно лактаза. Бебетата се нуждаят от ензима, за да усвояват майчиното мляко. Количеството лактаза, което човек произвежда, може да намалее с времето. Това е така, защото с възрастта хората се хранят по-разнообразно и разчитат по-малко на мляко.
Намаляването на лактазата е постепенно и неизбежно, затова всеки може да изпита проблеми с разграждането на лактозата.
Вторична лактозна непоносимост
Този вид лактозна непоносимост се развива в резултат на друго състояние, което засяга тънките черва. Тъй като именно там се произвежда лактазата, възпалението по тънките черва може да затрудни или да спре производството на лактаза. Възможните причини за вторична лактозна непоносимост включват болест на Крон, колит, целиакия, химиотерапия.
Вродена или развиваща се лактозна непоносимост
В много редки случаи лактозната непоносимост се сформира при бебето, ако и двамата родители я имат. Важно е да се обсъди със специалист, ако бебето има тежка диария и проблеми с наддаването на тегло.
Ако те се дължат на лактозна непоносимост, то майката трябва да мине на безлактозна диета, ако бебето е кърмаче. Ако бебето се храни с адаптирано мляко, то лекарят избира най-подходящата безлактозна формула за него. Някои недоносени бебета също се раждат с неспособност да обработват лактозата.
Имайте предвид, че при нормалното развитие на храносмилателната система след раждането, организмът произвежда все повече от ензима лактаза, затова е нужно да сте търпеливи. Около 2-я месец следва така наречените колики вследствие на развиващата се храносмилателна система да отшумят.
Как да разберем дали имаме лактозна непоносимост?
Водороден дихателен тест
Водородният дихателен тест измерва водорода в дъха след прием на лактоза. Високите количества водород предполагат храносмилателни смущения, които най-често са свързани с лактозна непоносимост.
Кръвен тест
Чрез вземане на венозна кръв се измерва кръвната захар след прием на лактоза. Ако имате лактозна непоносимост, кръвната захар няма да претърпи промяна, тъй като тялото няма да успее да я разгради.
Генетичен тест
С този тест се проверява за генни мутации, които предполагат неспособност на тялото да се справя с лактозата. Имайте предвид, че при хора с вторична лактозна непоносимост, резултатът на този тест няма да бъде актуален.
Елиминационен тест
За този метод е нужно да се изключи приема на продукти, съдържащи лактоза, за минимум 2 седмици без прекъсване. След това постепенно се въвеждат млечни продукти като се наблюдава за промени в общото състояние и ефективността на храносмилателната система, както и за евентуални смущения, които се появяват след възобновяване приема на млечни продукти.
Какво следва, ако установим лактозна непоносимост?
Много често избягваме изследванията като стъпка, защото се притесняваме от това, което ще последва. Ограничения, прегледи, измерване, стриктно следене на резултати. Всичко това може да звучи плашещо и трудно, но съвсем не е задължително да е така.
Всъщност в съвременния свят е доста лесно да следваме режим, който изключва приема на лактоза. Има много продукти, които могат да бъдат достойни заместители на млечните, но без да ни носят последващия дискомфорт, който обикновено получаваме от прием на лактоза.
Млечните продукти и храните, приготвени с тях са силно питателни. Приемът им е свързан с по-висока костна минерална плътност, което значително намалява риска от фрактури на костите с напредване на възрастта.
Хората с лактозна непоносимост често се опасяват, че премахвайки млечните продукти от менюто си, ще се лишат от ползите, които те дават на организма. Имайте предвид обаче, че ако тялото Ви не успява да се справя с лактозата, то най-често организмът Ви не се ползва от положителните елементи на млечните продукти. В такъв случай е важно тази непоносимост да се овладее като междувременно се заместят всички млечни продукти с такива, даващи им този набор от хранителни вещества, за който говорим.
Когато обсъждаме полезните елементи на млечните продукти, най-често си мислим за калций. Калций обаче можем да намерим в много други храни и то в големи количества, като например бадеми, соя, овес, риба, зеле, броколи. И това са само някои от примерите.
Храни и продукти, съдържащи лактоза
- Краве мляко
- Козе мляко
- Друго мляко от животински произход
- Сирене и извара
- Кашкавал
- Кисело мляко
- Сметана
- Краве масло
- Сухо мляко
- Млечна захар
- Суроватъчен протеин и суроватка
- Суроватъчен белтък
Ястия, приготвени с добавени млечни продукти
- Бели сосове
- Бисквити, печива, торти
- Някои видове хляб и тестени изделия
- Зърнени закуски
- Десерти и кремове
- Млечен шоколад и пакетирани храни
Някои млечни продукти могат да бъдат направени без лактоза чрез премахването ѝ от състава им. Тя обикновено се разгражда по време на производството на глюкоза и галактоза. Сами по себе си тези прости захари са естествено по-сладки от лактозата, което придава на млякото без лактоза малко по-сладък вкус от конвенционалните версии. Същото важи и за млеката от растителен произход, които са чудесна алтернатива на краве млякото.
Лактозна непоносимост и прием на лактоза – възможно ли е?
Обикновено повечето хора, които имат такава непоносимост, са намерили начин да живеят с нея въпреки дискомфорта. В някои случаи те могат да толерират малки количества лактоза, без това да влошава качеството им на живот. Също така не всички млечни продукти са с особено високо съдържание на лактоза, откъдето идва и възможността все пак да не усещаме прекалено силно лактозната непоносимост.
Интересен факт е, че киселото мляко е сред млечните храни, които причиняват по-малко симптоми от други видове млечни продукти при хора с лактозна непоносимост. Това най-често се обяснява с високото наличие на пробиотици и полезни бактерии и ензими, сред които е и лактазата. Затова прием на пробиотици като тези в киселото мляко или продукти като LactoControl / ЛактоКонтрол може да подобри отношението на тялото ни към лактозата.
Ежедневни или не, симптомите на лактозна непоносимост могат да бъдат много неприятни, затова преди да предприемем каквито и да е корекции в режима и в храненето си, е важно да знаем към какво да се стремим. С този лесен и безвреден водороден тест за лактозна непоносимост ще получите напълно достоверна информация за това как се справя организма Ви с лактозата и ще можете да планирате следващите стъпки.
Използвани източници
- Malik TF, Panuganti KK. Lactose Intolerance. 2022 May 16. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 30335318.
- Robles L, Priefer R. Lactose Intolerance: What Your Breath Can Tell You. Diagnostics (Basel). 2020 Jun 17;10(6):412. doi: 10.3390/diagnostics10060412. PMID: 32560312; PMCID: PMC7344825.
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Lactose intolerance: Overview. 2010 Sep 15 [Updated 2018 Nov 29]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK310267/
- Szilagyi A, Ishayek N. Lactose Intolerance, Dairy Avoidance, and Treatment Options. Nutrients. 2018 Dec 15;10(12):1994. doi: 10.3390/nu10121994. PMID: 30558337; PMCID: PMC6316316. InformedHealth.org [Internet].
- Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Causes and diagnosis of lactose intolerance. 2010 Sep 15 [Updated 2018 Nov 29]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK310263/