Здравословното хранене е от ключово значение за дълголетие, за жизненост и за намиране и съхранение на физическия и емоционалния баланс. Природосъобразното хранене намалява риска от хронични заболявания и насърчава цялостното благосъстояние на човека. В тази статия ще разгледаме ползите от растителната диета за дълголетие; основните принципи, които се препоръчват от специалистите, и това как най-лесно да внесем промени в начина си на живот, за да живеем по-дълго и пълноценно.
Какви са ползите от растителната диета?
Храненето с продукти на растителна основа преди всичко дава възможност на тялото да усвои разнообразие от витамини, минерали, микронутриенти. В добавка към това идват и високите нива на фибри, антиоксиданти и фитохимикали, които се намират почти винаги в продукти от растителен произход.
Освен това диетите, базирани на растителна храна, често са с по-ниско съдържание на калории и на наситени мазнини, което може драстично да намали затлъстяването. То е една от основните предпоставки за сърдечно-съдови проблеми, диабет, влошено качество на живот.
Доброто хранене, съобразено с нуждите на тялото, особено с напредване на възрастта, може да помогне за забавяне процеса на стареене и за поддържане оптимално функциониране на тялото, нормално тегло и избягване на сериозни заболявания. И въпреки че всички знаем това, не всеки полага усилия в тази посока.
Какво представлява растителната диета?
Преди всичко е важно да се отбележи, че храненето на растителна основа не е задължително да бъде изцяло вегетарианско или веганско. Растително хранене означава, че основният източник на енергия, или иначе казано – калориен прием, идва от растителна храна, а малка част остава за качествени животински продукти.
Ключово е да се съсредоточите върху приема на храни от растителен произход, като в същото време си позволявате гъвкавост и адаптивност. Разнообразието ще даде възможност на организма Ви да усвои това, от което се нуждае, във всеки един момент, а ненужното – да изхвърли по-лесно и ефективно.
Така или иначе, сред най-важните компоненти за човешкия организъм са протеини, въглехидрати и белтъчини. Освен тях ни трябват аминокиселини, ензими, хормони и доколко ефективно ще работят те зависят от начина ни на хранене, нива на стрес и физическа активност, генетични и други фактори.
Сигурни сме, че много хора ги вълнува следният въпрос, който е и най-важният днес:
Как да се храните за постигане на дълголетие?
Диетата за дълголетие набляга на целите храни и избягва преработените. Какво имаме предвид под цели храни? Това са ядки, плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, семена, бобови растения. Тези храни са богати на хранителни вещества и осигуряват различни ползи за здравето ни. Доброто хранене за дълголетие означава да избягваме пакетирани и консервирани храни и да наблягаме на пресни, свежи и сезонни такива.
Ограничението или избягването на преработените храни, сладките напитки и червеното месо може изцяло да промени здравословното Ви състояние и да подобри тонуса и енергията Ви. Тези храни са с високо съдържание на калории и в същото време са с ниско съдържание на хранителни вещества. Приемът на повече от този тип храни повишава риска от хронични заболявания. Въпреки че е добре да се наслаждавате на тези храни в минимални количества и по определени поводи, те не трябва да бъдат ежедневие.
Може да помислите за включване на дни в седмицата или в месеца, в които да ограничавате калорийния прием. Доказано е, че добавянето на пречистващи дни към режима има множество ползи за здравето, включително подобрява инсулиновата чувствителност, намалява възпаленията в тялото и увеличава продължителността на живота.
Как да започнете?
Ако не сте сигурни какви промени да предприемете в начина си на живот, ние ще Ви дадем няколко важни насоки, валидни за храненето за дълголетие, които със сигурност ще Ви помогнат да поставите една стабилна основа на позитивна промяна. Ако искате да проверите какво е здравословното състояние на тялото Ви, преди да започнете с промени в начина Ви на живот, Кръвен тест за определяне на биологичната възраст MethylAge и Тест за енергийното състояние и функцията на органите са Вашите фундаментални първи стъпки.
Планирайте храненията си
Много често попадаме в капана на забързаното ежедневие и докато се усетим, вече е станало почти следобед, а ние все още сме на сутрешното си кафе. За да сме сигурни, че получаваме балансирана и богата на полезни вещества храна, то е важно да планираме.
Изберете магазин, на който имате доверие или няколко магазинчета, които са в един район, и правете пазар веднъж седмично, за да се снабдите с всички необходими продукти за ястията, планирани за седмицата. Докато сте на работа и сте претоварени със задачите от деня, е немислимо да готвите в обедната си почивка. Затова е важно да сте взели с Вас обяд, а защо не и следобедна лека закуска.
Дори и да работите от вкъщи, е по-лесно да разчитате на готово здравословно решение и да използвате цялото време на паузите за спокойствие и релаксация. По този начин няма да правите прекалено големи времеви отрязъци без хранене и винаги ще имате здравословна опция със себе си.
Овладейте стреса
Не е рядкост в работната ни среда ние да сме подложени на голямо умствено натоварване, високи нива на напрежение, стрес и тревожност. Най-често това се пренася и в дома, където вместо да се отпуснем и да се насладим на свободното си време, ние продължаваме да преживяваме проблемите от работата си. За съжаление стресът е сред най-големите причинители на дисбаланс в тялото, заради което много хора страдат от редица заболявания и възпаления. Тест за оксидативен стрес – Fras 5 може да бъде Вашето решение за едно ново начало, като ви покаже какво причинява окисляване на организма най-силно и какви промени може да направите в ежедневието си за по-здраво тяло.
При органни, тъкънни и клетъчни увреждания организмът и имунната система имат много комплексна и сложна задача, с която трябва да се справят на ежедневно ниво, и това прави лечението особено трудно и бавно. Ако опознаем повече телата си и разберем кои части от тях са засегнати, вследствие на оксидативния стрес, ще можем да адаптираме храненето според индивидуалните си нужди.
Опитайте нови рецепти
Няма нищо по-демотивиращо от храни, от които вече ни е писнало и не предизвикват никакъв интерес или апетит у нас. Защо да не експериментирате? Намерете блог за рецепти, чийто автор Ви допада и опитайте да следвате насоките му, ако резонират с Вас, разбира се. Това може да внесе нотка на разнообразие и вълнение в готвенето и приготвянето на храната за вкъщи и за работа. Това със сигурност ще увеличи удоволствието, което изпитвате, докато се храните. А знаем, че това е много важна емоция, без която храненето е механично и не толкова удовлетворяващо.
Намерете поддръжници
Семейството, приятелите и колегите ще са хората, с които ще споделяте вълненията си от новия начин на хранене. Не всички сред тях ще са на същата вибрация като Вас, но не се тревожете. Това е напълно нормално и съвсем не бива да Ви отказва. Важно е да сте уверени в изборите си и да говорите свободно за тях, защото всеки има право на промени. Колкото повече хора в обкръжението Ви споделят Вашите принципи, толкова по-мотивирани ще сте да продължите напред и да се наслаждавате на промените.
Няма как да не се влияем от околните. Дори и това да се случва изключително рядко и изключително незабележимо. Истината е, че ние сме социални същества. Последните години, в които човечеството премина през сериозни ограничения, възможностите ни да бъдем част от общество често липсваха.
Когато сме сред хора, ние си комуникираме, но не само вербално. Обменът на информация с околните се случва дори без наше знание. Така сме устроени, че функционираме на вибрационно ниво и всяка една мисъл, емоция, всеки един жест се свързват с нас отново чрез вибрация.
Изследванията с биорезонанс отчитат тези промени и ни дават информация за състоянието на физическото, на менталното и на емоционалното тяло. Биорезонансна диагностика и биорезонансна терапия съчетават всичко, което е нужно, за да постигнете баланс и защита, анализирайки и коригирайки дисбалансираните вибрации в тялото.
Консултирайте се със специалист
Преди да предприемете каквито и да е крачки по промяна на хранителния Ви режим и начин на живот, е препоръчително да обсъдите идеите си с Вашия лекуващ или следящ лекар. Храненето за дълголетие включва намирането на това, което работи най-добре за вашето тяло и нужди, но е важно да сте информирани за това, което предстои. Ако имате специфични здравословни състояния, също е добре да поговорите за намеренията си със специалист. Много хора предприемат тази промяна, защото страдат от дегенеративни изменения или заболявания, изпитват болки и дискомфорт по опорно-двигателната система, забелязват, че на моменти са трудно подвижни или се задъхват. Изследване за измерване на костна плътност може да бъде много полезно допълнение към подготвителните изследвания, които възнамерявате да направите.
Сега е най-доброто време за промяна
Всички знаем колко трудно е началото. Или обратното – началото е лесно и мотивиращо, но малко след това започваме да губим мотивация. Идеята е всичко да се случва постепенно и да е съобразено със сигналите, които тялото Ви подава. Но отлагането действително не ни помага. Днес е най-добрият ден да започнете, дори и с малки крачки. Утре също ще е добър, но днес е още по-добър.
Здравето е до голяма степен във ваши ръце, а с помощта на добрите и правилните специалисти ще имате още по-добра диагностика, лечение и терапия на всяка крачка. Ние от Детокс Център сме насреща за интегративен подход към здравето, с над 9-+ услуги, 2 центъра в София и Бургас, и над 30 души екип от специалисти.
Използвани източници
- Herpich C, Müller-Werdan U, Norman K. Role of plant-based diets in promoting health and longevity. Maturitas. 2022 Nov;165:47-51. doi: 10.1016/j.maturitas.2022.07.003. Epub 2022 Jul 22. PMID: 35914402.
- Tuso PJ, Ismail MH, Ha BP, Bartolotto C. Nutritional update for physicians: plant-based diets. Perm J. 2013 Spring;17(2):61-6. doi: 10.7812/TPP/12-085. PMID: 23704846; PMCID: PMC3662288.
- Medawar E, Huhn S, Villringer A, Veronica Witte A. The effects of plant-based diets on the body and the brain: a systematic review. Transl Psychiatry. 2019 Sep 12;9(1):226. doi: 10.1038/s41398-019-0552-0. PMID: 31515473; PMCID: PMC6742661.
- Rattan SIS, Kaur G. Nutrition, Food and Diet in Health and Longevity: We Eat What We Are. Nutrients. 2022 Dec 18;14(24):5376. doi: 10.3390/nu14245376. PMID: 36558535; PMCID: PMC9785741.