Мартенското равноденствие – наричано още пролетно равноденствие в Северното полукълбо – бележи началото на пролетния сезон в Северното полукълбо и на есенния сезон в Южното полукълбо. Равноденствието през март 2022 г. дойде точно на 20 март в 15:33 UTC, или в 17:33 часа българско време. Независимо в какъв час точно настъпва според местоположението, равноденствието ни носи редица сезонни промени, забележими за природата и хората по целия свят. С постепенното затопляне и промяна в обстановката има вероятност да проявявате поне един от симптомите на пролетна умора. И това не е самовнушение – знаете ли, че има биологично доказателство, че такива физически симптоми наистина съществуват?
Какво се случва при пролетното равноденствие
Всъщност на датата на равноденствието, денят и нощта имат сходни, но не съвсем равни дължини. Това е свързано и с начина, по който се движи нашата планета. Земната ос е наклонена под ъгъл от 23,5 градуса спрямо равнината на нейната орбита около слънцето.
Равноденствието отбелязва точния момент, когато слънцето навлиза във въображаема линия в небето. Представете си гигантски, невидим пръстен около Земята, който седи точно над екватора. Учените наричат този въображаем ореол “небесният екватор”. Това е линия, която слънцето пресича само два пъти годишно – на пролетното и есенното равноденствие. Поради този слънчев ъгъл всеки регион на нашата планета ще има близо 12 часа дневна светлина и 12 часа тъмнина на датата 20 март. На практика денят ще продължи няколко минути по-дълго от нощта.
Какво се случва с природата и хората след настъпване на пролетното равноденствие? Когато поникнат нови листа и цветята започнат да цъфтят, хората осъзнават, че пролетта вече е тук. Въпреки че има голяма температурна разлика между деня и нощта, много хора се радват, че времето става все по-топло. Всъщност всички сме готови да се насладим на топлия бриз и яркото пролетно слънце, но готови ли сме да платим цената за това, която се оказва досадната пролетна умора?
Симптомите на пролетна умора
Този проблем обикновено се описва като психологическо състояние, състоящо се от симптоми като умора, отпадналост, раздразнителност и липса на енергия. Въпреки интензивността на симптомите, съобщавани от някои хора, пролетната умора не е опасна. В някои страни се счита за естествен и нормален отговор на сезонните промени като по-високи температури, по-дълги дни и следователно, продължително излагане на слънчева светлина, промени в навиците на хранене или сън и други.
Според някои източници, човешките същества изпитват истински прилив на енергия през пролетта поради увеличаване на слънчевата светлина. Очевидно промяната в дневната светлина предизвиква промяна в количествата хормони, които мозъкът ни произвежда. Тази рязка промяна от тъмни студени дни и застояване вкъщи, с по-дългите светли часове и повишаване на температурите, могат да предизвикат истински хаос във вътрешните ни биологични механизми, който да се прояви с промяна в апетита, сънливост и отпадналост, въпреки жизнеността в природата.
Освен това нивата на серотонин (естественият хормон, който ни прави щастливи), се увеличават с увеличеното количество слънчева светлина или възприеманата слънчева светлина. В съчетание с безпокойство, което възбужда настроението ни и отделянето на серотонин с по-висока скорост на производство, ставаме податливи на чести промени в настроението и енергийните нива. Поради увеличеното количество естествена светлина пък може да отделяме по-малко мелатонин, което да предизвика безсъние. Не е изключен и противоположният вариант – някои хора се сблъскват със сънливост.
Въпреки всички тези негативни ефекти, пролетната астения или, както всички я наричаме – пролетна умора, може да бъде победена с елементарни средства и малко усилия.
Как да се справим с пролетната умора – съветите на експертите
Първият начин за преодоляване на пролетната умора е да правите леки упражнения всеки ден. През пролетта леките упражнения са много по-добри за тялото ви, отколкото интензивните упражнения. Леките упражнения засилват кръвообращението и помагат на тялото да получи достатъчно енергия, за да се пребори с умората. Когато тренирате, важно е да го правите често и малко по малко, за да влезете в ритъм и да раздвижите постепенно скованото от зимата тяло. Физическата активност ще подпомогне и естествената функция на лимфата, както и детоксикацията.
Осигуряването на достатъчно сън също е полезно за хора, които са засегнати от пролетната умора. Ако не спите достатъчно, има вероятност от загуба на апетит и раздразнителност в допълнение към прекомерната умора. За да се предпазите от този вид проблеми, пролетта е чудесно време да обновите графика на ежедневието си. Желателно е да включва 7-8 часа сън всеки ден и еднакви часове на събуждане и заспиване.
Приоритет през пролетния сезон е добрата хидратация. Пийте много вода, за да предотвратите дехидратация и да помогнете на тялото да изхвърли дразнещите поленови частици от дихателната система. Тъй като алергиите може да са причина да се чувстваме особено уморени, сънливи и летаргични през пролетта, а дехидратацията може да допринесе за влошаване на симптомите, важно е да останем хидратирани. Билковите чайове, плодовите и зеленчукови смутита и плодовите сокове също са чудесно опции, които ви помагат да поддържате хидратация. Въпреки това водата трябва да бъде вашият избор номер едно.
Тук е важно да споменем и възможния дефицит на нутриенти. През зимата някои хора консумират по-малко пресни плодове и зеленчуци, или поради по-ниска наличност или намален избор, или поради повишените цени. Каквато и да е причината, недостигът на витамини и минерали се развива по-често през зимата, в това число и недостиг на слънчевия витамин D. Така че, когато пролетта настъпи с нейните топли и по-щастливи дни и започнем да излизаме навън и като цяло да бъдем по-активни, нашите енергийни нужди се увеличават и тялото ни може да се стресира от приспособяването. Затова пълноценното хранене богато на плодове и зеленчуци, осигуряващи витамини, минерали и антиоксиданти, както и храни богати на белтъчини, са изключително важни за справяне с умората.
Преди малко споменахме и витамин D, който е важен хормон за подсилване на имунитета и общо укрепване на здравето. Освен това, излагането на естествена светлина само по себе си е чудесна терапия за лошо настроение и страничните ефекти, които генерира.
Ако сте фенове на пролетното почистване, това е още един метод за облекчаване на стреса с терапевтичен ефект. Когато разчиствате дома, вие разчиствате и освобождавате ума си, както и горите калории. Разхвърляните пространства и мисли могат да се подредят с използването на различни техники, като например японската Оосуджи или метода на Мари Кондо.
Каквото и да правите обаче, трябва да намирате време да се отпуснете и да релаксирате, като тук има голямо разнообразие – медитация, йога, гореща вана или някои процедури като:
- Класически масаж, антицелулитен масаж
- Специални терапии като Мед Матрикс терапия за детоксикация и регенериране на тъканите,
- 15 – дневен детокс – специална двуседмична програма с шест компонента с детоксикационен, регенериращ и анти-ейдж ефект;
- Интравенозни терапии за бързо насищане на организма с витамини, минерали и други вещества.
Може също да тренирате ума си и да обогатите познанията си, като прочетете интересна книга или отидете на изложба/театър. Психичното и творческото стимулиране е важно за поддържане на активен ум, а на него са необходими компоненти като диметилглицин в Акти ДМГ, коензим Q10 в Active Q10, както и специфични формули като BDNF Essentials 120 caps. Тези натурални продукти осигуряват билкови екстракти, екстракти от гъби, бакопа мониери, холин и фосфатидилсерин.
Използвани източници
- Melrose S. Seasonal Affective Disorder: An Overview of Assessment and Treatment Approaches. Depress Res Treat. 2015;2015:178564. doi:10.1155/2015/178564
- Winthorst WH, Post WJ, Meesters Y, Penninx BW, Nolen WA. Seasonality in depressive and anxiety symptoms among primary care patients and in patients with depressive and anxiety disorders; results from the Netherlands Study of Depression and Anxiety. BMC Psychiatry. 2011;11:198. Published 2011 Dec 19. doi:10.1186/1471-244X-11-198
- Jakovljevic M, Bjedov S, Jaksic N, Jakovljevic I. COVID-19 Pandemia and Public and Global Mental Health from the Perspective of Global Health Securit. Psychiatr Danub. 2020 Spring;32(1):6-14. doi: 10.24869/psyd.2020.6. PMID: 32303023.