На всеки може да се случи да се спъне или да стъпи накриво, преживява се някак. Също така е възможно всеки човек да пострада от спортна травма при практикуване на даден вид спорт. Най-разпространените контузии са натъртвания, навяхвания, разтежения, наранявания на ставите и кървене от носа.
Спортните травми са разнообразни от гледна точка на различни фактори. Например, важно е да се анализират следните фактори: механизъм на нараняване; как трябва да се третира травмата, за да бъде облекчена и лекувана. Дефиниция за това какво точно е спортна контузия трудно може да се даде, просто защото няма установено едно универсално определение. Едно обаче е сигурно – спортните травми трябва задължително да бъдат правилно лекувани и да се търси помощта на специалисти, в противен случай, травмата може да не бъде излекувана и да доведе до по-големи щети в дългосрочен план. Има и травми, които директно могат да извадят спортиста от форма за дълго време.
Физиотерапията е едно от средствата, които могат да повишат качеството на живот. Тя допринася в различни аспекти: за подобряване на движението, намаляване на болката и сковаността, ускоряване на лечебния процес след нараняване и предотвратяване на по-нататъшно увреждане или повторна травма.
Въведение
Нараняванията са често срещани при спортуване, особено при изпълнение на упражнения с прекомерно голяма тежест, неправилна техника на упражнение или дишане, липса на предварителна загрявка на ставите и други.
Някои от най-често срещаните спортни наранявания включват контузии на меките тъкани (разтежения на сухожилията), наранявания на ставите (коляно, рамо, глезе, лакът), наранявания на костите и на главата (сътресение на мозъка).
Независимо от вида на нараняването, подходящата рехабилитация е много важен компонент за цялостно възстановяване на формата и здравето. В крайна сметка връщането към спорта преждевременно или след непълноценно възстановяване може да доведе до други и вероятно още по-сериозни щети за здравето.
Най-често срещаните спортни травми – в детайли
Сред най-често срещаните спортни наранявания са:
- Навяхване на глезена – симптомите включват болка, подуване и скованост, среща се при всички възрасти;
- Натъртвания – дори лек удар може да причини малки кръвоизливи под повърхността на кожата, водещи до потъмнени участъци, които разговорно наричаме „синини“;
- Сътресение – обратимо мозъчно увреждане, причинено от удар в главата, което може да бъде свързано със загуба на съзнание. Симптомите включват главоболие, замаяност и краткосрочна загуба на паметта;
- Порязвания и ожулвания – обикновено се причиняват в следствие на падания. Краката и ръцете са особено предразположени към този вид травма;
- Увреждане на челюстта – удар в челюстта може да напука, счупи или размести зъбите, както и да засегне околни структури и органи;
- Травма на слабините – симптомите включват болка и подуване в тази област поради проблеми с адукторите или други бедрени мускули. Тук попада и добре известното „разтежение на адуктор“ или футболната болест;
- Травма на задната част на бедрото – симптомите включват болка, подуване и напрежение в задната част на бедрото;
- Наранявания на колянната става – симптомите са болка, подуване и скованост. Могат да бъдат засегнати връзките, сухожилията или хрущялите, принадлежащи на ставата;
- Наранявания на носа – кръвотечение и счупен нос, които може да са причинени от директен удар или падане;
- Стресови фрактури – основно се срещат при долните крайници. Въздействието на многократно скачане или бягане върху твърди повърхности може да допринесе за отслабване на костната цялост и фрактури;
За хората, занимаващи се с физически активности, било то спорт, танци, бягане, скачане на въже и други, има шанс в даден момент да получат някакъв вид травма. Това може да се дължи на падане, спъване или преминаване към спортна активност, без задължителната предварителна подготовка, непознаване на техниката на упражненията и неправилното им изпълнение.
Ако се сблъскате със спортна травма, първото и най-важно е да се уверите, че нараняването е диагностицирано правилно от квалифициран специалист, за да може адекватно лечение да бъде осигурено навреме.
Възстановяване: Физически аспекти и роли
Веднага след нараняването, първият етап на физическо възстановяване обикновено включва фаза на „разтоварване“. Ключовият аспект на тази фаза е да предпази наранената част от тялото от дейности, които биха могли да влошат оздравителния процес. Нараняванията на меките тъкани, като разтежения на сухожилия или връзки, изискват използването на протокола RICER: почивка, студени компреси с лед и вдигане на високо. Ако травмата не се повлиява е редно да се обърнем към специалист – физиотерапевт.
Следващите етапи на физическото възстановяване обикновено имат за цел да възвърнат нормалната физиология на засегнатата част от тялото. Това включва увеличаване на натовареността на засегнатото място, например чрез упражнения за разтягане и укрепване.
Начини, по които физиотерапията може да помогне при спортни травми
Физиотерапевтите са високо квалифицирани специалисти, обучени да оценяват и диагностицират определени състояния. Те предоставят конкретни съвети относно здравословния проблем и как той може да бъде разрешен. Също така помагат за разработването на персонализирани планове за лечение, които се фокусират върху физическата активност и комплекст от техники като специални упражнения, масаж, физиотерапия и рехабилитация.
Ако сте имали сериозно нараняване, например, когато се касае за счупване или пукване на кост е важно да се обърнете към специалист възможно най-скоро. Друг случай, при който първо трябва да отидете на лекар, е при трудова злополука, автомобилна катастрофа и други сериозни наранявания.
Търсенето на помощ от физиотерапевт не е просто прищявка, а необходимост за успешно лечение на мускулно-скелетно нараняване. Физиотерапевтите могат да диагностицират състоянието ви много точно, защото опорно-двигателната и мускулната система са тясно свързани с тяхната област. Точната диагноза е от ключово значение за бързото лечение и по-краткото време за възстановяване.
Физиотерапевтът също може да ви насочи към различни видове изследвания или образна диагностика (компютърна томография, ЯМР, скенер, рентген и други), за да се прецени по-добре състоянието и вида на травмата.
Физиотерапевтите използват различни методи за повлияване и третиране на травмите, в зависимост от тяхното естество. Това става например чрез шина, скоба, кинезио ленти и други средства, които са добро начало в процеса на рехабилитация. Въз основа на своите напреднали познания за ставите и мускулите, физиотерапевтите знаят дали и кога трябва да се включи друг медицински специалист.
Методи на физиотерапия и рехабилитация в Detox Center
В Detox Center разполагаме с високо квалифицирани, тясно специализирани терапевти, които са с дългогодишен опит, както във физикалната терапия и остеопатия, така и във био-резонансната медицина.
По-конкретно, при нас се практикуват следните физиотерапевтични методи:
- Електротерапия;
- Лазер терапия;
- Ултразвукова терапия;
- Кинезитерапия;
- Кинезиотейпинг;
- Терапия с луга;
- Лечебен масаж, като има и специален спортен масаж;
- Крио терапия.
Използвани ресурси
Owoeye OB, Odebiyi DO, Odunaiya N, Ogunkunle E. Treatment of sports injuries referred for physiotherapy at a national sports medicine centre in Nigeria: a retrospective study. Nig Q J Hosp Med. 2009 Jul-Sep;19(3):158-61. doi: 10.4314/nqjhm.v19i3.54504. PMID: 20836322.
Dhillon H, Dhillon S, Dhillon MS. Current Concepts in Sports Injury Rehabilitation [published correction appears in Indian J Orthop. 2017 Nov-Dec;51(6):724]. Indian J Orthop. 2017;51(5):529-536. doi:10.4103/ortho.IJOrtho_226_17
Quartey J, Afidemenyo S, Kwakye SK. Athletes’ expectations about physiotherapy in sports injury rehabilitation in greater Accra region. Hong Kong Physiother J. 2019;39(2):101-114. doi:10.1142/S1013702519500094
Kraemer W, Denegar C, Flanagan S. Recovery from injury in sport: considerations in the transition from medical care to performance care. Sports Health. 2009;1(5):392-395. doi:10.1177/1941738109343156
Niven A. Rehabilitation adherence in sport injury: sport physiotherapists’ perceptions. J Sport Rehabil. 2007 May;16(2):93-110. doi: 10.1123/jsr.16.2.93. PMID: 17918697.
Johnston LH, Carroll D. The psychological impact of injury: effects of prior sport and exercise involvement. Br J Sports Med. 2000;34(6):436-439. doi:10.1136/bjsm.34.6.436