Витамин В12, известен също като кобаламин, е водоразтворим витамин, който има съществено значение за клетъчното производство, синтеза на дезоксирибонуклеинова киселина и неврологичните функции. Той е необходим като коензим за метаболизма на аминокиселините метионин, треонин и валин, както и за образуването на тетрахидрофолат, който е необходим за ДНК синтеза.
Недостигът на витамин В12 се смята за един от най-често срещаните хранителни дефицити в света, като проучване от 2004 г. показва, че това е основен проблем за здравето в много части на света. В държавите САЩ, Индия, Мексико, Централна Америка и някои райони на Африка, дефицитът на витамин В12 е широко разпространен проблем.
Но като казахме проблем, какво всъщност ни кара да твърдим, че липсата на витамин В12 е проблем за организма?
Какъв е проблемът с витамин В12
Витамин B12 е от полза за настроението ви, енергийните нива, здравето на сърцето и кожата. Също така е, витамин В12 е пряко свързан с адреналната умора и множество метаболитни функции, включително производство на ензими и хормоналния баланс.
Човешкото тяло се нуждае от витамин В12, за да произвежда червени кръвни клетки, ДНК и да изпълнява други важни функции. Средностатистическият възрастен човек трябва да приема 2,4 микрограма витамин В12 на ден.
Подобно на някои витамини, В12 не може да бъде секретиран или изработен в тялото. Вместо това, той трябва да се набави от храна или хранителни добавки.
И постепенно стигаме до проблема: някои хора не консумират достатъчно витамин В12, докато други не могат да абсорбират достатъчно, без значение колко приемат. В резултат на това дефицитът на витамин В12 е сравнително често срещан, особено при възрастни хора.
Как да познаете дефицита на витамин В12
Поради широко разпространените роли в организма, дефицитът на витамин В12 може да се появи чрез различни негативни симптоми, много от които са забележими. При потенциална хронична умора, нарушения на настроението, депресия и хроничен стрес, то може би трябва да изследвате нивата на този витамин, за да установите дали са оптимални.
Как става това? Чрез Тест за нивата на витамин Б12 (uMMA). Означението uMMa всъщност показва, че се измерва метилмалоновата киселина, с помощта на която се измерва дали има дефицит на витамин В12. По-точно, съотношението между метилмалоновата киселина и креатинина в урината показва дали има дефицит в тъканите и клетките или няма дефицит.
Честите признаци и симптоми за дефицит на витамин В12 включват неврологична дисфункция като нестабилност на походката, промени в умствения статус, кожни проблеми, диария, обща слабост, депресия и умора.
Вие сте в риск, ако…
Хората, които не консумират месо и млечни продукти, са една от най-големите групи, които попадат в потенциалните с дефицит на витамина.
Другите групи, които също са изложени на риск, са възрастните хора, пациенти с операция на храносмилателните органи, лица, които приемат метморфин за диабет и вегетарианците като цяло.
За съжаление, симптомите на недостиг на витамин В12 може да се покажат след години на натрупване, а също толкова много време отнема да се възстановят оптималните нива в организма.
Липсата на Б12 може понякога да се обърка с недостиг на фолиева киселина. Ниските нива на витамин В12 предизвикват спад в нивата на фолиевата киселина. Ако обаче имате дефицит на В12, коригирането на ниските нива на фолиева киселина може да маскират другия проблем и да не установите реалния недостиг на В12.
Какво да направите
Витамин В12 си набавяме изключително от животински продукти и абсорбцията му зависи от киселинната стомашна среда, достатъчната повърхност на илеума, нормално работещ панкреас и вътрешния фактор (IF)[1].
Дефицитът на витамин В12 най-често е резултат от намалена абсорбция, а не недостатъчен прием на витамин В12. Това обикновено е вторичен ефект при развито стомашно заболяване като атрофичен гастрит или злокачествена анемия, но може да се дължи на други по-рядко срещани аномалии в абсорбцията.
Освен това, диетичният недостиг се изолира при строгите вегани или в следствие на недохранване. Поради обширното съхраняване на витамин В12 в черния дроб, истинският дефицит обикновено отнема години, за да настъпи.
Ако научите, че изпитвате недостиг на витамин, ето какви са начините да го преодолеете:
- Започнете да консумирате повече естествени хранителни източници на витамин В12. Храните осигуряват комплексна грижа от витамини, минерали, хранителни влакнини и други вещества, които облагодетелстват здравето по начин, недостижим от добавките. Качествени храни, които са източници на витамина, са говежди черен дроб, говеждо месо, дива сьомга, агнешко и сурови млечни продукти;
- Приемайте пробиотична добавка ежедневно. Вземането на висококачествен пробиотик на регулярна основа може да помогне за подобряване здравето на червата и на способността на организма ви да абсорбира правилно витамин В12 и други хранителни вещества. Препоръката ни е за Про10Биотик – най-добрият пробиотик на пазара;
- Работете върху балансирането на чревната микрофлора. Отново, за да абсорбирате правилно витамин В12 и други хранителни вещества, се нуждаете от здравословна храносмилателна система. Подобрете здравето на червата си чрез премахване на възпалителни храни, добавяне на цели плодове и зеленчуци към вашата диета и вода, за да поддържате алкално-киселинен баланс;
- Изберете подходящата хранителна добавка. Тъй като има различни видове витамин В12 – метилкобаламин и хидроксикобаламин, посъветвайте се с лекар коя е по-подходящата форма за вас. Хидроксикобаламинът е началната форма, която се преобразува в метилкобаламин при метилиране.
Колкото и да са богати на антиоксиданти и минерали, за съжаление растенията не произвеждат В12. Единствените храни, които го доставят, са месо, яйца, птици и други храни от животни.
Строгите вегетарианци и вегани са изложени на най-висок риск от недостиг на В12, ако не ядат зърнени храни, които са обогатени с витамин или приемат подходяща добавка.
Хората с целиакия или болест на Крон също може да са възпрепятствани от усвояване на витамина. Често предписаните лекарства за киселини, които всъщност намаляват производството на киселина в стомаха, също може да предизвикат недостиг. Състоянието е по-вероятно да се появи при по-възрастни хора поради намаляване производството на стомашна киселина поради стареенето.
[1] Това е така нареченият вътрешен фактор на Кесъл, който представлява гликопротеин, необходим за нормалната абсорбция на витамин В12.