Все повече хора в световен мащаб страдат от различни хормонални проблеми. За да балансират състоянието си, те са изправени пред важно решение: да приемат ли хормони и от какви източници да са те. За да направи правилния избор за себе си, всеки човек има нужда от достатъчно информация, различни алтернативи и разбира се, консултация с добър медицински специалист. За да осигури природно решение на този тип здравословни проблеми, DeTox Center предлага биоидентична хормоно-заместителна терапия. Тя се изготвя индивидуално в съответствие с конкретното състояние на всеки пациент и цели постигане на естествен баланс на хормоните. За да разберете механизмите, по които работи, ще започнем с разглеждане на малко базова информация.
Ах, тези хормони
Хормоните са отговорни за редица процеси в нашето тяло и дори контролират съня, апетита и ситостта ни. Произвеждат се от специални групи клетки, намиращи се в ендокринните жлези – хипофиза, епифиза, тимус, щитовидна жлеза, надбъбречни жлези и панкреас. Освен това при мъжете хормони се произвеждат и от тестисите, а при жените – от яйчниците.
Хормоните контролират повечето от основните телесни функции и служат като вътрешна комуникационна система между отделните клетки в тялото. Използват се за два вида комуникация. Първата е между две ендокринни жлези, като една жлеза освобождава хормон, който стимулира друга целева жлеза да промени нивата на хормоните, които освобождава. Втората е между ендокринната жлеза и прицелен орган. Налице е такава комуникация, когато панкреасът отделя инсулин, който от своя страна кара мускулните и мастните клетки да поемат глюкоза от кръвния поток.
Хормоните могат да извършват и двата типа комуникация с много различни цели. Формираното сложно взаимодействие между жлезите, хормоните и другите целеви органи се нарича „ендокринна система“. Тя отговаря за координацията на всички процеси – от храносмилането и растежа до апетита, имунната функция, настроението и либидото.
Хормоните имат много силно влияние
Съвсем малко количество хормони може да предизвика големи промени в клетките и дори в цялото тяло. Ето защо наличието на твърде голямо или твърде малко количество от определен хормон може да бъде сериозна пречка в постигането на хормонален баланс.
Заради тясната взаимовръзка между хормоните, когато има нарушение на оптималните стойности на определен хормон, това много често предизвиква промени и в нивата на останалите, свързани с неговите функции хормони, органи и системи. Този дисбаланс се отразява на здравето по много разнообразни начини. Включително повлиява настроението и смущава метаболизма, съня и теглото. Изведнъж усмивката ви започва все по-често да отсъства, започвате необяснимо да качвате килограми без промяна в навиците на хранене, появяват се главоболие и тревожност, силна умора. Дори лекият хормонален дисбаланс може да причини сериозни отрицателни промени в качеството на живот. За всичко това си има решение, но първо трябва да се потърси компетентна лекарска помощ и да се открият причините за дисбаланса.
Какво да правите, ако специалистът, към който сте се обърнали, диагностицира проблем с хормоните? Преди всичко – не бързайте да се захващате със синтетичните хормони, тъй като в 90% от случаите у нас това се предлага като единствено решение.
Синтетични хормони
Хормоните, които не идват от естествени източници, а биват синтезирани в лаборатории от химически прекурсор, се наричат синтетични хормони. Химическият им предшественик е основна структура, която е химически подобна, но не напълно идентична с хормоните, продуцирани в човешкия организъм. Фармацевтичната индустрия е разработила технология за химическа промяна на този предшественик, за да се превърне той в активен хормон.
Структурата на синтетичните хормони е различна от тази на човешките ендогенни хормони, което може да доведе до редица нежелани странични ефекти. Лабораторно синтезираните хормони могат да имитират ефектите на ендогенните хормони върху определени биологични пътища, но рядко предлагат същата ефективност на биологично и молекулярно ниво.
Терапията със синтетични (изкуствени) хормони се прилага за третиране на много различни заболявания. Броят на пациентите, приемащи подобно лечение непрестанно расте. Контролираната употреба е от полза при състояния като диабет (с инсулин) и синдром на Улрих Търнър (с хормон на растежа HGH), но при неправилно приложение може да има сериозни негативни последствия. Приемът на подобни медикаменти трябва е изключително стриктен и се случва задължително само по лекарско предписание.
Широко приложение в световен мащаб имат и решения като оралните контрацептиви, които са базирани именно на синтетични хормони и хормоно заместителната терапия, която се прилага за противодействие на симптомите на менопауза, при различни дефицити, хормонален дисбаланс и други.
Употребата на тези синтетични решения е свързана с редица странични ефекти като задържане на вода, подуване, главоболие, гадене, промени в настроението, увеличено кръвно налягане, повишен риск от тромбози и много други.
Според редица институции като Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ, при някои хора хормоналната терапия може да увеличи шансовете от образуване на кръвни съсиреци и да провокира отключване на животозастрашаващи състояния като: инфаркти, инсулти, рак на гърдата и заболявания на жлъчния мехур. Затова при избор на терапия трябва да се подходи много внимателно и добре обмислено, като се прецизират дозите на медикаментите и продължителността на терапията.
Биоидентична хормонозаместителна терапия
За разлика от синтетичните варианти, биоидентичните хормони са абсолютно същите като човешките хормони. Химическият им състав е идентичен с този на естествените хормони, произвеждани от организма. Това е причината тялото да не ги различава от хормоните, произвеждани естествено в тялото. Поради тяхната точна структурна реплика, страничните ефекти от приема им са сведени до минимум.
Някои хора спорят, че те също се произвеждат в лаборатории като синтетичните им заместители. Въпреки че това по същество е вярно, изходният материал за производството на биоидентични хормони е само и единствено естествен.
Това обуславя уникалната молекулярна структура на хормоните, естественото и интуитивно метаболизиране в тялото и по-висока ефективност на терапията на биологично ниво.
Затова все повече хора, които страдат от хормонален дисбаланс и вече са изпитали неприятните странични ефекти на синтетичните хормонални препарати, избират да продължат лечението си с биоидентични хормони.
Допълнителен плюс на това решение е, че то не се предлага в стандартизирани дози. Биоидентичната хормонозаместителна терапия се произвежда в персонализирана доза, съобразена изцяло с индивидуалните нужди на конкретния пациент.
Заключение
Хормоналният дисбаланс оказва голямо влияние върху здравето и благосъстоянието, нервната система, фертилитета и много други органи и системи. При установяване на излишъци или дефицити е добре да се действа своевременно и да се пристъпи към подходяща терапия за постигане на хормонално равновесие. За да бъдат избегнати страничните ефекти на синтетичните препарати, все повече хора се обръщат към биоидентичните хормони, които се явяват като алтернативно решение на редица проблеми.
DeTox Center предлага съвременни и иновативни природни решения на пациентите си. Биоидентичната хормозаместителна терапия е осъзнат избор за възвръщане на баланса на хормоните в тялото по естествен начин. След снемане на анамнеза и провеждане на необходимите изследвания, медицинският специалист предлага персонализирано решение и назначената терапия се приготвя специално за всеки пациент.
Използвани ресурси
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960076013002045
Bhagu R. Bhavnani, Frank Z. Stanczyk, Pharmacology of conjugated equine estrogens: Efficacy, safety and mechanism of action, The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, Volume 142, 2014, Pages 16-29, ISSN 0960-0760
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279309/
InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Hormone therapy for menopause. [Updated 2020 Jul 2].