Лазерите са един от най-иновативните, удобни и ефективни инструменти в съвременната медицина. Лазерни устройства се използват в редица области, включително стоматологични, ветеринарни и онкологични лечения. Лазерната терапия е една от най-добрите техники, използвана от физиотерапевтите, заедно с мануална терапия и електрическа стимулация. А в зависимост от използваната честота лазертерапията може да има има стимулиращ, болкоуспокояващ, регенериращ, противовъзпалителен, имуностимулиращ, противоалергичен и антимикробен ефект.
Уверени в мисията си да предложим най-добрата холистична иновативна грижа за вашето здраве, в DeTox Center можете да се възползвате от лазер терапия и предимствата, които носи.
Науката зад лазерната терапия
По същество лазерната терапия е медицински похват за лечение, който използва фокусирана светлина с определена дължина на вълната, за да стимулира процес, наречен “фотобиомодулация” или PBM. По време на този процес фотоните влизат в тъканите и взаимодействат с комплекса цитохром С в митохондриите. Това взаимодействие предизвиква поредица от биологични процеси, които водят до следните благоприятни ефекти:
- стимулиране на клетъчния метаболизъм
- намаляване на възпаленията и болката
- редуциране на мускулните спазми
- подобрена микроциркулация в увредената тъкан
Фотобиомодулационната терапия се дефинира като форма на светлинна терапия, която използва нейонизиращи източници на светлина, включително лазери, светлинно излъчващи диоди и/или широколентова светлина, във видимата (400 – 700 nm) и близката инфрачервена (700 – 1100 nm) светлина на електромагнитния спектър. Това е нетермичен процес, включващ ендогенни хромофори, предизвикващи фотофизични (т.е. линейни и нелинейни) и фотохимични събития в различен мащаб.
Този процес води до постигане на полезни терапевтични резултати, включително, но не само, облекчаване на болката, имуномодулация и насърчаване на заздравяването на рани и регенерацията на тъканите.
Терминът фотобиомодулационна (PBM) терапия може да се използва от изследователи и практикуващи също и под наименованията: нискочестотна лазерна терапия (LLLT), студен лазер или лазерна терапия.
Лазерната терапия работи като стимулира естествените лечебни способности на тялото, подобно на биорезонанса, като му помага да се самоизлекува по-бързо чрез метода на фотобиомодулация. Поради естеството си действие, лазерната терапия е особено полезна за пациенти, изпитващи остра болка поради нараняване, спортни травми, трудови злополуки и при хора, изпитващи следоперативна болка. Също така лазерната терапия може да бъде особено полезна за пациенти, страдащи от хроничен болков синдром.
Когато човек се подлага на лазерна терапия, кожата е изложена на частици светлина, носещи електромагнитно лъчение, което се абсорбира от митохондриите в клетките. Това усвояване ускорява производството на аденозин трифосфат (АТФ), който е необходим за протичането на клетъчните процеси в тялото. За АТФ казваме, че е “енергийната валута на клетките”, тъй като улавя химическата енергия, получена от разграждането на хранителните молекули, и я освобождава, за да захрани други клетъчни процеси. Доказано е, че светлинните фотони инхибират вещество, известно като простагландин Е2, както и друг цитокин, наречен интерлевкин 1В, като по този начин блокират възпалителните процеси и облекчават болките. Или казано с други думи – светлинната енергия се трансформира в лечебна и ускорява естествените заздравителни и възстановителни процеси в тялото.
Освен че осигурява огромен енергиен тласък на клетките, излагането на електромагнитни фотони подобрява кръвообращението и ускорява процеса на заздравяване на тъканите. Както се случва, само клетките, които обикновено са в латентно състояние, ще абсорбират светлинната енергия, излъчвана от лазера, а клетките, които са напълно здрави, няма да бъдат повлияни.
Противопоказанията за провеждане на лазер терапия са: злокачествени, инфекциозни, декомпенсирани заболявания и други изискващи оперативна интервенция.
Кога се препоръчва лазерна терапия
Остри състояния
Доказано е, че лазерната терапия е ефективна за лечение на остри състояния. Бързото овладяване на болката помага за лечебния процес и обикновено спомага за по-добри резултати и ускорено възстановяване.
Ако става дума за нараняване, което не е довело до кръвоизлив, острите състояния трябва да бъдат лекувани с лазерна терапия незабавно или възможно най-скоро, за да бъде терапията най-ефективна. Възстановяването на нормалните функции на тялото става по-бързо, когато възпалението е намалено и овладяно.
Хронични състояния
При хронични състояния изследванията показват, че терапевтичните лазери могат да се използват за борба с постоянната болка и за насърчаване на микроциркулацията на увредените тъкани. Поради това лазертерапията е холистично решение, което да помогне за намаляване на болката без негативните странични ефекти на лекарствата.
Лазерната терапия е особено полезна за хора, които са се борили с постоянни болки и възпаления в продължение на месеци или години, причинени от тъканни наранявания, които са останали невъзстановени, или поради заболявания, изискващи продължително лечение. Хората с хронични заболявания може да изпитат огромно облекчение, обикновено само с няколко сесии лазерна терапия и без никакви странични ефекти.
Ако трябва да посочим конкретни състояния, при които може да се приложи лазертерапия, то ето кои са те:
- лечение на болки в гърба
- артрит
- мускулни разтягания
- фибромиалгия
- бурсит
- тендинит
- синдром на карпалния тунел
- болки във врата и раменете
- плантарен фасциит
- тенис лакът и други
Накратко, практически всякакъв вид хронична болка може да бъде ефективно лекувана с помощта на Лазер терапия , която е достъпна в DeTox Center.
Възстановяване след физическа активност и травми
Доказано е, че лазерната терапия е ефективна за подобряване на времето за възстановяване след физическа активност и намаляване на мускулната треска.
Боли ли? Какво е усещането по време на терапия?
Понякога човек усеща мека, успокояваща топлина, но е възможно да не усетите абсолютно нищо. Други пациенти дори заспиват. От друга страна, в някои случаи болката може да се увеличи или да започне 6-24 часа след сесията на лечение. Това е така, защото лазерната светлина активира лечебния процес. Цялото изцеление започва със слабо възпаление. Този вид болка е особено вероятно да възникне, когато здравословните проблеми са хронични и нервите са силно чувствителни. Обикновено дискомфортът отшумява след няколко дни.
Колко време отнема лечението?
Обикновено една процедура е с продължителност от около 10 минути, в зависимост от размера на третираната зона. Острите състояния могат да се лекуват ежедневно, особено ако са придружени от силна болка. Проблемите, които са с хроничен характер, реагират по-добре, когато терапията се прилага 2 до 3 пъти седмично. Плановете за лечение се определят индивидуално за всеки пациент след преценка на състоянието и допълнителна консултация, за да се определи дали тази процедура е подходяща за него.
Използвани ресурси
- Dunn J, Grider MH. Physiology, Adenosine Triphosphate. [Updated 2021 Feb 27]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553175/
- Holanda VM, Chavantes MC, Wu X, Anders JJ. The mechanistic basis for photobiomodulation therapy of neuropathic pain by near infrared laser light. Lasers Surg Med. 2017 Jul
- De Marchi T, Schmitt VM, Machado GP, de Sene JS, de Col CD, Tairova O, Salvador M, Leal-Junior EC. Does photobiomodulation therapy is better than cryotherapy in muscle recovery after a high-intensity exercise? A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Lasers Med Sci. 2017 Feb
- Dima R, Tieppo Francio V, Towery C, Davani S. Review of Literature on Low-level Laser Therapy Benefits for Nonpharmacological Pain Control in Chronic Pain and Osteoarthritis. Altern Ther Health Med. 2018 Sep
- Langella LG, Casalechi HL, Tomazoni SS, Johnson DS, Albertini R, Pallotta RC, Marcos RL, de Carvalho PTC, Leal-Junior ECP. Photobiomodulation therapy (PBMT) on acute pain and inflammation in patients who underwent total hip arthroplasty-a randomized, triple-blind, placebo-controlled clinical trial. Lasers Med Sci. 2018 Dec