Последните няколко години преминават под сянката на COVID-19 пандемията и засилената тревожност около сезонните заболявания като грип и настинки. Извънредното положение и редицата усложнения накараха хората да обръщат много повече внимание на здравето си и да бъдат по-отговорни към себе си и близките си.
Макар и излечими, гриповете често оставят след себе си физически и емоционални последствия върху човешкото здраве. Дори когато заболелият вече не е заразен, няма видими оплаквания и не приема медикаменти, COVID-19 и останалите сезонни заболявания имат дългосрочни последици, които най-често се отразяват на когнитивните способности, умствения фокус, паметта и емоционалното благополучие.
Кои са когнитивните предизвикателства след прекарване на обикновен грип или COVID-19
Сезонните грипове освен дихателната, често засягат и нервната система, и по този начин предизвикват редица усложнения. Ето и кои са най-често срещаните сред тях:
Мозъчна мъгла – състояние, характеризиращо се с липса на фокус и концентрация и проблеми с обработката на информация и запомнянето на подробности.
Проблеми с паметта – по време на възстановяване след прекаран грип често се проявяват краткотрайни пропуски в паметта, склонност към забравяне и трудно запаметяване на новопостъпила информация.
Намалена умствена острота – намалената умствена острота означава нарушени способности за бързо мислене. При хората, които страдат от нея, се наблюдават спад в когнитивните способности и разрешаването на проблеми.
Емоционални проблеми – когнитивните предизвикателства често водят след себе си и емоционални състояния като тревожност, депресия и чести промени в настроението.
Фактори, допринасящи за когнитивните увреждания
Страничен ефект на болестта или естествена реакция на човешкия организъм, всички тези често срещани когнитивни проблеми могат да възникнат вследствие на няколко различни фактора.
Наличие на възпаление в тялото – гриповете и вирусите водят до възпаления в тялото, които могат да засегнат и мозъка. Това води до нарушение на невроните и съответно възникването на проблеми с когнитивните функции.
Намален приток на кислород – респираторни заболявания като COVID-19 могат да намалят притока на кислород в кръвта, което да доведе до мозъчна хипоксия и намаляване на когнитивните способности.
Странични ефекти на лекарствата – някои медикаменти, които се използват за лечение на инфекции в организма, могат да причинят странични ефекти като сънливост, забавяне на когнитивните функции и проблеми с паметта и концентрацията.
Емоционален стрес – след възникването на COVID-19 дори и безобидната настинка предизвиква стрес и притеснение за живота на човек и неговите близки. Страхът, изолацията, или хоспитализацията, когато се наложи такава, могат да повлияят на психичното здраве и да изправят пред предизвикателство емоционалното състояние и когнитивните способности.
Как да възстановите когнитивните си функции след прекаран грип или настинка?
Дори и да са често срещани усложнения след прекаран COVID-19 или обикновен грип, когнитивните нарушения могат лесно да бъдат овладяни с няколко лесни и достъпни практики и здравословни навици.
Почивка и възстановяване – най-важното нещо след боледуване е да дадете приоритет на възстановяването си чрез адекватна почивка – старайте се да спите поне 8 часа на денонощие – сънят позволява на мозъка да се възстанови по-бързо и ефективно.
Прием на витамини – препоръчително е да откриете подходяща за себе си хранителна добавка, която да забърза възстановителния процес след боледуване и да ви помогне да се върнете в предишната си форма по-скоро. Ако искате обаче да доставите всички необходими вещества на организма си по най-бързия и лесен начин, препоръчваме интравенозната терапия Immun от Detox Center.
Immun осигурява на тялото ви компоненти като Л-аргинин, Таурин, Л-лизин, Л-глутамин, Глицин, N-ацетил-L-цистеин и Л-метионин за цялостно възстановяване на организма след прекарано боледуване. Терапията се препоръчва и при заседнал начин живот, стрес в ежедневието и всякакви други предизвикателства, с които се сблъсквате всеки ден.
Здравословно хранене – естествено набавените хранителни вещества посредством балансирана диета са един от най-добрите начини да възстановите организма си. Заложете на храни, богати на антиоксиданти, витамини и омега-3 мастни киселини, за да поддържате здравето на мозъка си и когнитивните функции.
Физическа активност – след прекарано боледуване може би често си казвате, че моментът е подходящ за усилена почивка без физическо натоварване, и превръщате здравословното си състояние в оправдание да не спортувате. Всъщност редовната физическа активност подобрява притока на кръв към мозъка и също така влияе положително на настроението.
Стимулиране на мозъка – поддържайте когнитивните си функции с пъзели, кръстословици, четене и откриване на нови хобита. Поинтересувайте се и от най-новата Интравенозна терапия „Brain Recovery I.V.” в Detox Center за още по-добри резултати.
Управление на стреса – практикувайте техники за намаляване на стреса като дишане, медитация и йога. Водете си дневник, в който да описвате всичките си емоции. По този начин ще успокоите ума си и ще се научите да разпознавате и владеете емоциите си по-лесно с цел подобряване на когнитивните функции.
Социални контакти – щом вече сте сигурни, че не представлявате заплаха за околоните и няма да ги заразите, възобновете социалните си контакти. Общуването с любими хора винаги подобрява настроението и междувременно ви помага да се преборите с чувството на изолация и самота.
Терапии с озон – едни от най-препоръчваните терапии след боледуване, независимо дали от сериозен грип или обикновена настинка, са терапиите с озон. Озоновата терапия неслучайно е наричана “Медицината на 21-ви век” – прилага се по разнообразни начини при всякакви състояния, напълно неинвазивна е и има чудесен ефект при всички пациенти.
В Detox Center се предлагат няколко разновидности на Озонотерапия, като специалистите ще преценят коя е най-подходящата за вашия индивидуален случай.
При прекарани белодробни заболявания още по-ефективна е процедурата Озон сауна – тя има антибактериален и противовирусен ефект, активира лимфната циркулация, подпомага метаболизма и носи още редица ползи за целия организъм. Повече можете да научите на сайта на Detox Center.
Когнитивното възстановяване след COVID-19, грип и други заболявания, е не по-малко съществен процес от самото лекуване на въпросното заболяване. Чрез имплементиране на здравословни навици в ежедневието и назначаване на подходящата за вас терапия от Detox Center можете да ускорите възстановителния си процес и да се наслаждавате на крепко здраве отново.
Използвани източници
Zhao S, Toniolo S, Hampshire A, Husain M. Effects of COVID-19 on cognition and brain health. Trends Cogn Sci. 2023 Nov;27(11):1053-1067. doi: 10.1016/j.tics.2023.08.008. Epub 2023 Aug 30. PMID: 37657964; PMCID: PMC10789620.
Peskar M, Šimunič B, Šlosar L, Pišot S, Teraž K, Gasparini M, Pišot R, Marusic U. Effects of COVID-19 on cognition and mood after hospitalization and at 2-month follow-up. Front Psychol. 2023 May 26;14:1141809. doi: 10.3389/fpsyg.2023.1141809. PMID: 37303911; PMCID: PMC10252562.
Smith NL, Wilson AL, Gandhi J, Vatsia S, Khan SA. Ozone therapy: an overview of pharmacodynamics, current research, and clinical utility. Med Gas Res. 2017 Oct 17;7(3):212-219. doi: 10.4103/2045-9912.215752. PMID: 29152215; PMCID: PMC5674660.