Витамин B12 е ключово важен витамин, който е от полза за нашето тяло по много начини. Някои от жизненоважните функции, за които е необходим B12, включват образуване на кръв, репликация на ДНК, клетъчно делене, регулиране на гени и ензими, синтез на невротрансмитери и хормони и производство на енергия.
За беда не можем да го произвеждаме сами. Поради това трябва да разчитаме на диетични източници, за да поддържаме оптимални нивата му. А за щастие има много храни, които го съдържат, както и много хранителни добавки и други източници, които могат да го осигурят.
В поредица от статии ви разкриваме всичко най-важно за витамин В12 – многостранен и невероятно важен за човешкото здраве.
Какво представлява витамин B12?
Витамин B12 е изключително важен витамин с фундаментално значение за нашето здраве. От химическа гледна точка принадлежи към кобаламина. Това е име, дадено на група съединения, които съдържат централен кобалтов йон в средата на молекулата.
Витамин B12 има ефект върху много основополагащи аспекти на здравето. Като важен коензим, той се изисква от всяка клетка в тялото и влияе по-специално върху:
- Образуването на кръв
- Защитата на нервите
- Клетъчното делене
- Синтеза на ДНК
- Производството на невротрансмитери
- Генерирането на енергия
- Протеиновия метаболизъм
Тези множество действия могат да се категоризират в пет области на действие, в които участва витамин В12. Това са ДНК синтез, енергиен метаболизъм, метаболизъм на мазнините, химически пратеници като невротрансмитери и детоксификация.
Интересно е да се знае, че витамин В12 е най-сложният по химичен състав от всички витамини. Впечатляващата формула – C63H88N14O14PCo – дава представа за размера на молекулата, която съставлява витамин B12. Независимо от това, кобаламинът почти никога не се среща в своята химически чиста форма, но обикновено е свързан с други молекули. Тези различни свързващи партньори определят имената на получените форми на витамин B12.
Препоръчителните дневни дози на витамин В12 варират според възрастта. Ето и точните цифри:
- Новородени: 0-6 месеца – 0,4 микрограма дневно
- Бебета: 7-12 месеца – 0,5 мкг дневно
- Деца: 1-3 годинки – 0,9 мкг дневно
- Деца: 4-8 години – 1,2 мкг дневно
- Деца: 9-13 години – 1,8 мкг дневно
- Юноши: младежи, мъже и жени – 2,4 мкг дневно
- Бременни: – 2,6 мкг дневно
- Кърмачки: – 2,8 мкг дневно
Форми на витамин B12
В тялото абсорбираният B12 работи като коензим, който поддържа функциите на множество други важни ензими. Само две форми на B12 са активни като коензим в тялото: метилкобаламин и аденозилкобаламин са активните коензимни форми на B12. Метилкобаламинът действа в клетъчната плазма, докато аденозилкобаламинът е активен само в митохондриите.
Хидроксокобаламин (известен още като хидроксикобаламин) сам по себе си не е коензимна форма на В12, но може лесно да се преобразува от тялото както в метил-, така и в аденозилкобаламин, и е често срещана преходна форма в метаболизма на В12.
Освен това той се свързва много добре с транспортните молекули на тялото. По този начин циркулира дълго време в кръвта. Това го прави най-добрата форма за съхранение на витамина.
Различните форми на В12 могат да се открият и в различни тъкани, което също обяснява неговото широкообхватно влияние в множество процеси в организма:
- Във всички тъкани (мускули, органи, особено черния дроб) се открива главно аденозилкобаламин;
- В кръвта и гръбначния мозък метилкобаламин и хидроксокобаламин се намират в еднаква степен;
- В клетките са необходими както аденозилкобаламин, така и метилкобаламин, които лесно могат да се трансформират един в друг.
От друга страна, в храните, които са основният ни източник на витамини и минерали, най-често срещаните форми на витамин B12 са:
- Метилкобаламин – Метилкобаламинът се използва като коензим при превръщането на хомоцистеина в метионин. Тази реакция има няколко последствия, сред които реактивиране на фолиева киселина, разграждане на хомоцистеин, образуване на SAM (най-важният донор на метилова група в човешкото тяло, който осигурява метилова група за над 100 реакции на метилиране)
- Аденозилкобаламин – Аденозилкобаламинът е най-разпространената форма на В12 в клетките на нашето тяло. Първо и най-важно, най-големият ни запас от витамин се намира в черния дроб; действителното място на действие на аденозилкобаламина обаче е в митохондриите: „електростанциите“ на нашите клетки. Поради това тази форма допринася значително за производство на енергия, нервна функция, дейността на хормоните и аминокиселините.
- Хидроксикобаламин – Представлява почти половината от целия витамин В12, намиращ се в кръвта. В тялото хидроксокобаламинът се превръща в двете биоактивни коензимни форми на B12 и осъществява много важни функции, като дълготрайно циркулира в кръвта, има отличен депо ефект, действа като пречиствател на NO радикали.
Аденозилкобаламинът и хидроксокобаламинът са най-често срещаните форми в месото, докато метилкобаламинът се среща особено в млечните продукти. Други форми на витамин B12 се срещат много рядко в хранителните продукти и то само в незначителни количества.
На вниманието на веганите ще допълним, че много рядко се среща някаква форма на витамин B12 в храни на растителна основа. Поради това те трябва да търсят други източници, за да се предпазят от дефицит на витамин В12.
Що се отнася до формите на витамин B12 и избора коя активна съставка е най-добра, естествените форми на B12 метилкобаламин, аденозилкобаламин и хидроксокобаламин са силно препоръчителни. И трите форми имат независимо и незаменимо действие в организма.
Цианокобаламинът, от друга страна, е синтетична форма на витамин В12, която преди се използваше масово в инжекционната форма. Тъй като ползите от хидроксокобаламина пред цианокобаламина станаха по-ясни с времето, първата форма се превърна в основното вещество, използвано в инжекциите с В12 в Европа.
Витамин B12 под формата на хранителни добавки
Докато балансираната диета може да осигури оптимален прием на витамин B12, за тези, които следват вегетарианска/веганска диета или страдат от малабсорбция, приемането на добавки с B12 е добро решение. Така може да се действа превантивно, за да се избегнат последствията от дефицита на витамин B12.
Що се отнася до добавките, идеалното съдържание е смес от всички естествени форми на B12, тъй като тялото се нуждае от всяка от тях за различни цели. Формите не са взаимозаменяеми, а двете активни форми се произвеждат по различни метаболитни пътища и изпълняват напълно различни функции. Докато дълго време само приемът на метилкобаламин се смяташе за достатъчен, днес това все повече се поставя под въпрос.
Вместо да приемате една единствена активна съставка, комбинацията от всички естествени форми на B12 е оптималното решение, тъй като отразява съдържанието на B12 в храните и осигурява палитрата от форми, която ви е необходима.
В много хранителни добавки ще срещнете вложен цианокобаламин, който има значително по-лоша скорост на усвояване и съхранение, поради което днес хидроксокобаламин най-вече се използва в инжекции B12. Освен това е необходима една метаболитна стъпка по-малко за превръщането на хидроксокобаламин, отколкото цианокобаламин. Хидроксокобаламинът също е ефективен уловител на азотни оксиди (азотни радикали), отговорни за така наречения нитрозативен стрес, участващ в развитието на много заболявания. С това той превъзхожда синтетичния цианокобаламин и винаги е за предпочитане.
Не на последно място, има все повече налични добавки, които съдържат метилкобаламин В12. Тази форма може да се използва директно в тялото, без необходимост от преобразуване, и се оползотворява по-добре от цианокобаламина. Доказано е също, че метилкобаламин B12 е по-добър при справяне с нарушения на съня, тъй като се смята, че влияе върху синтеза на мелатонин.
Ако решите да приемате хранителни добавки, то очевидно трябва да търсите формите метилкобаламин или хидроксокобаламин, за да извлечете най-доброто от света на суплементите. Освен активната съставка, при избор на суплемент е важно да разберете каква е дозировката, дали съставът включва няколко форми, дали продуктът е източник на алергени като глутен, лактоза, соя и други.
Витамин B12 под формата на капки и спрейове
Капките и спрейовете съдържат витамина в разтворена форма. Тъй като B12 е водоразтворим витамин, това приложение всъщност е много логично и предлага редица предимства. Това приложение е подезично или сублингвално, като това означава, че витаминът се абсорбира през устната лигавица.
Най-забележителното от тях е, че течните добавки с витамин B12 освобождават незабавно активната съставка, което е предимство пред други форми като хапчетата, които първо трябва да се разтворят в стомаха. С капки и спрейове съдържанието на B12 може лесно да се абсорбира през устната лигавица, което може да бъде от полза за хора с проблеми с абсорбцията в стомашно-чревния тракт.
В случай, че изберете да приемате витамин B12 под формата на капки или спрей, трябва да знаете няколко неща. Метилкобаламинът и аденозилкобаламинът са биоактивните форми на B12, които обаче са много нестабилни химически извън тялото – главно поради тяхната фоточувствителност – и следователно по-трудни за производство. Има начини този недостатък да се превъзмогне, като се създадат продукти в подходящата форма, която запазва целостта на вложените вещества и се подобрява усвоимостта им.
Метилкобаламинът и аденозилкобаламинът се използват все по-често в добавките и спрейовете поради техните ясни терапевтични предимства. Такива са по-бързото усвояване от организма, естествена форма на витамина, редуциране на пътя до кръвообращението (особено при спрейовете), лесни за прием, щадящи стомаха форми с бързо действие, съдържат по-малко или никакви подобрители в сравнение с в хапчетата.
Под формата на спрейове предлагаме следните варианти:
- Витамин B12 – Акти Б12 хидроксикобаламин / Acti B12 1000-5000 mcg
- Витамин Б12 – Акти Б12 метилкобаламин / Acti B12 methylcobalamin 5000 mcg
- Липозомален В12 Метилкобаламин 1000 мкг / Liposomal B12 Methylcobalamin 1000 mcg – 30 мл
Приемът на витамин B12 през устата (перорално) съответства приблизително на пасивната дифузия в червата. Това означава, че около 1-2% от дозата се абсорбира през устната лигавица. В допълнение към това има прием на около 1,5µg в тънките черва чрез вътрешен фактор. Следователно продуктът трябва да съдържат поне 300-500 µg витамин B12, за да покрие дневните нужди и да осигури добър буфер. В случай на по-сериозен дефицит могат да се препоръчат и по-високи дози по лекарско предписание.
В продължението на темата съвсем скоро ще разгледаме особеностите на таблетките, капсулите и инжекционната форма на витамин В12. Дотогава оставаме на разположение за въпроси или консултация в случай, че имате здравословен проблем или просто искате най-доброто за здравето си. Чрез методите на холистичната медицина това е възможно.
Използвани ресурси
- Catherine S. Birch, Nicola E. Brasch, Andrew McCaddon, John H.H. Williams, A novel role for vitamin B12: Cobalamins are intracellular antioxidants in vitro, Free Radical Biology and Medicine, Volume 47, Issue 2, 15 July 2009, Pages 184-188, ISSN 0891-5849, http://dx.doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2009.04.023.
- J. van Kapel, L.J.M. Spijkers, J. Lindemans, J. Abels, Improved distribution analysis of cobalamins and cobalamin analogues in human plasma in which the use of thiol-blocking agents is a prerequisite, Clinica Chimica Acta, Volume 131, Issue 3, 15 July 1983, Pages 211-224, ISSN 0009-8981
- Thakkar, K., & Billa, G. (2015). Treatment of vitamin B12 deficiency–Methylcobalamine? Cyancobalamine? Hydroxocobalamin?—clearing the confusion. European journal of clinical nutrition, 69(1), 1-2.