Козметичните продукти трябва да ви правят красиви, но при някои от тях очевидно се използват вредни за здравето съставки. Обикновено те са описани на етикетите на козметичните продукти, но има и други, които въобще не присъстват там. Проблемът всъщност те че вие може да никога не разберете, че тези вредни химикали от козметиката попадат в организма. Разбира се, винаги е по-добре да търсите минерална или натурална козметика, която не съдържа формалдехид, добавени аромати, тежки метали, нитрозамини и парабени. Това всъщност са част от вредните вещества, които се срещат в козметични продукти като червила, лосиони, шампоани, балсами и различни видове продукти за грим.
Тази статия ще се фокусира върху химикалите в козметиката, които очевидно не допринасят за здравето на нашата кожа. Може би на първо място трябва да разберем, че добрият вид на кожата се дължи на нейния състав отвътре, а не на продуктите, с които я третираме на повърхностно ниво.
В качеството си на информиран и отговорен потребител и купувач на продукти трябва да знаете кои съставки са неприятни или токсични по някакъв начин за здравето ви. Селектирали сме 10 от най-често срещаните вредни химикали в козметичните продукти. които трябва да избягвате.
Имидазолидинил карбамид
Среща се в повечето козметика на водна основа, дезодоранти, бои за коса, кремове за бръснене и маски за лице. Обикновено е в концентрации около 0,1-5 процента.
Този силно разтворим във вода химикал остава върху кожата в продължение на часове, след като се прилага чрез някой от споменатите продукти и има достатъчно време, за да бъде абсорбиран добре от дермалните клетки. Той служи като консервант във връзка с парабени и освобождава формалдехид.
Имидазолидинил карбамид е проблематичен, тъй като е известен алерген и има токсично действие при хората. Също така химикалът може да бъде получен от животни и да е канцероген.
Други формалдехидни освобождаващи химикали, на които трябва да обърнете внимание, са DMDM хидантоин, диазолидинил карбамид, метенамин.
Парабени
Парабените са консерванти, които се намират във всичко – в сапуна за ръце, лосиона за тяло душ гела и други.
Ако продуктът съдържа вода, вероятно има парабен, който да го предпазва от растящи бактерии. Примерите включват: метилпарабен, пропилпарабен, изопропил парабен и изобутилпарабен. Ако „paraben“ е в думата, избягвайте го.
Парабените са доказани ендокринни разрушители, тъй като те имитират действието на естроген в организма и могат да доведат до хормонални дисбаланси и дори рак на гърдата според някои изследвания.
1,4-Диоксан
Той обикновено не е посочен на етикетите на съставките и представлява замърсител, свързан с рак. Среща се в различни продукти като шампоан и течен сапун. 1.4-Диоксан е вид синтетичен индустриален химикал, който се използва също като стабилизатор за хлорирани разтворители. Според Американската агенция по храни и лекарства (FDA), този химикал е вероятно да има канцерогенен ефект върху хората. В краткосрочен план досегът с него може да причини дразнене на очите, носа и гърлото, ца в дългосрочен план може да увреди бъбреците и черния дроб.
Акрилати
Акрилатите (в това число етил акрилат, етилметакрилат и метилметакрилат) са съставки, които се намират в изкуствените продукти за нокти.
Акрилът е един от материалите, които се използват за изграждане на ноктопластика при жените, като той може да се използва за направа както на маникюр, така и на педикюр.
В много медицински журнали има публикувани материали за негативното действие на акрилатите в различни условия, като например в International Journal of Toxicology, в сайтовете на International agency for research on cancer, U.S. Environmental Protection Agency, European Chemicals Bureau, Centers for Disease Control and Prevention и други.
Натриев лаурил сулфат и Натриев лаурет сулфат
Тези пенообразуващи вещества се срещат в почти всички шампоани, душ гелове, пасти за зъби и други продукти, които имат свойството да образуват пяна при употреба.
Немалка част доказателства показват, че както натриев лаурил сулфат, така и натриев лаурет сулфат са дразнители за кожата, очите и дихателните пътища. Установено е също, че вторият вид сулфат може да е замърсен с канцерогенния 1,4-Диоксан. Тези две вещества могат да причинят алергична реакция, която е се отрази на кожата.
Фталати
Фталатът е пластификатор, който се добавя към пластмасата, за да не стане чуплива. Фталатите се използват в козметиката предимно в парфюмите, а могат да се намерят и в други продукти за лична хигиена, като спрей за коса и лак за нокти. Когато гледат етикет на козметичен продукт трябва да търсите следните означения за тези вредни химикали в козметиката ви: DBP, DEHP, DEP и други.
Подобно на парабените, фталатите са ендокринни разрушители и могат да причинят хормонални и репродуктивни проблеми и вродени дефекти.
Триетаноламин
Триетаноламинът (TEA) е основа, която променя pH на продуктите, в които присъства. Тестовете при животни са показали, че този химикал е силно абсорбиращ по характер и може да раздразни очите, кожата и дихателната система.
Дългосрочното излагане на TEA може да причини астма и алергични реакции. Поради това той се счита за токсичен за кожата и е разумно да не се използва в козметични продукти или поне употребата му да е силно ограничена.
Синтетични оцветители
В козметиката се използват синтетични или изкуствени оцветители, за да се постигне желания цвят, но безопасността от добавянето на тези цветове е спорна. Всяка страна самостоятелно регламентира употребата им, като в рамките на ЕС са позволени 100 различни вида оцветители. Може да се видят всички позволени агенти по имена на следната страница: Cosmetic ingredient database (Cosing) – List of colorants allowed in cosmetic products
Противниците на използването на такива оцветители заявяват, че те са токсични и канцерогенни и е възможно да допринесат за хиперактивност или ADHD. Добре познати синтетични оцветители са блестящо синьо FCF, индиготин, еритрозин, тартразин, сънсет жълто.
Триклозан
Триклозан е антибактериално средство, използвано в антибактериалните сапуни. Триклозанът не само допринася за устойчиви на антибиотици бактерии, но също така е ендокринен разрушител и е показано, че допринася за възпаление на червата и насърчава растежа на тумора при изследвания с мишки.
PVP / VA кополимер
Функционира като свързващо вещество или фиксатор в козметиката (предимно продукти за грижа за косата, ноктите и кожата), PVP / VA кополимерът е синтетичен винилов полимер. Кополимерът може да възпрепятства оптималното дишане при чувствителни индивиди и понякога се счита за токсично вещество. Освен това е установено, че химикалът е дразнещ кожата.
Аромати
От всички най-вредни химикали в козметиката, това вероятно е най-често срещаният вид, но по някаква причина от производителите не се изисква да разкриват специфичните химикали, които използват за аромати в списъка на съставките на своята марка.
Всичко, което мирише приятно, включително дезодоранти, парфюми, грим, шампоани, слънцезащитни кремове, други продукти за кожата, тялото и дори бебешки продукти, вероятно съдържат химически аромати.
Много от съединенията в ароматите са канцерогенни или по друг начин токсични и дори едно единствено изброяване на „аромат“ на даден продукт всъщност може да показва наличието на до 3000-4000 отделни съставки. Повечето или всички от тях обикновено са синтетични.
Тяхното присъствие в козметични продукти може да породи и кожна алергия, която се проявява с типични симптоми. Те включват главоболие, замаяност, обриви, промяна на цвета на кожата, кашлица и повръщане и алергично дразнене на кожата.
Клинични наблюдения на лекари показват, че излагането на аромати може да повлияе на централната нервна система, причинявайки депресия, хиперактивност и други поведенчески проблеми.
Циклометикон и силоксани
Широко използвани в кремове, грим и продукти за грижа за косата, тези съединения на основата на силикон. Те се използват за омекотяване, изглаждане и хидратиране. Целта им е да направят продуктите за коса по-бързосъхнещи, както дезодорантите или ролоните.
Тези вредни химикали се срещат и в състава на овлажнители, продукти за лице, медицински импланти и лубриканти. Смята се, че тези химикали в козметиката причиняват токсичност в черния дроб и стомашно-чревната система, а също така са токсични за животни и растения в дивата природа.
Диагностични тестове за проверка на здравето
След като вече ви запознахме с някои от най-вредните химикали, които се срещат в козметичните продукти, искаме да ви посъветваме с какви тестове може да проверите здравето си.
Най-новият ни тест – Melissa е кръвен тест за алергия към метали, който може да се проведе за установяване на метали или други антигени, които предизвикват симптомите. По-долу на самата страница може да видите списък на различните метали, които се тестват.
Чрез Лабораторно изследване на токсични метали и минерали може да проверите дали в организма се е образувало хронично натоварване или остро натоварване с токсични метали. Изследването може да бъде направено по различни начини – може да се изследва урина, кръв, слюнка, фецес, коса и други проби.
Тестът за оксидативен стрес е един по-общ диагностичен тест, но с много важно значение в процес на диагностика. Отговорите му може да обяснят защо кожата ви се състарява по-бързо от очакваното, дали има клетъчно или тъканно увреждане в организма, защо винаги сте уморени и сънливи или ви липсва концентрация. Взема се единствено капилярна кръв със специализиран лабораторен кит (комплект).
И тъй като неколкократно в материала стана дума за хормони няма как да пропуснем най-важният тест в това отношение: Хормонални панели чрез слюнка. Той е напълно неинвазивен, безопасен и обективен метод за оценка на хормоналния статус, тъй като измерва “свободните” нива на хормони в организма. Количествата на измерените в кръвта хормони са доста по-високи от нивата им в слюнката, но не са обективни за реално измерване на хормоналния статус. Този тест покрива основните полови хормони, които са 7 на брой и може да ги видите като последвате страницата на теста за повече информация.
Не забравяйте, че процесът на диагностика е от първостепенно значение за поставяне на правилна диагноза и избор на адекватно лечение. Нашите специалисти най-добре ще ви преведат по пътя на диагностика и лечението чрез холистични методи.