Криотерапията набира популярност сред елитни спортисти, любители на фитнеса и здравословния начин на живот. В търсене на нови процедури за възобновяване на тялото, забавяне процеса на остаряване и подобряване на някои базови метаболитни процеси, криотерапията се явява интересен нов подход за всички тези цели.
Ако доскоро криотерапията се споменаваше само в репортажите за холивудски звезди, които я включват в спортния си режим, то днес тя е достъпна за много повече хора и може да се използва, ако няма контра индикации за това.
На какъв принцип работи, за кого е предназначена и какво ще ви дадат няколко сесии криотерапия – вижте в следващите редове.
Същност на криотерапията
Буквално означава „терапия със студ“ и представлява техника, при която тялото е изложено на изключително ниски температури в продължение на няколко минути.
Криотерапия може да бъде приложена само на една област или да изберете процедура за цялото тяло.
При избор на втората опция влизате в специална капсула, като само главата остава извън нея и постепенно се освобождава специална азотна пара за няколко минути.
Студеният въздух се подава в крио камерата чрез цилиндър от течни азотни пари с температура, която варира между -120 ° C и -160 ° C. Студеният въздух, който се използва по време на процедурата, е лишен от влага и не прониква в дълбоките слоеве на кожата или в други тъкани като костите. Той действа на повърхността на кожата и след приключване на процедурата доста бързо можете да се сгреете.
След като рецепторите за студ, които наброяват около 280 000, са изложени на толкова ниски температури, те задействат различни механизми.
Промяната в тялото започва с това, че тялото пренасочва кръв от повърхностни съдове и капиляри в кожата към по-дълбоки структури. Това кара кръвта да тече от периферията (краката и ръцете) към централното ядро.
А тази кръв е обогатена с противовъзпалителни протеини, червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (левкоцити), ензими, ендорфини, заедно с допамин и серотонин. По време на самата процедура се задейства тази рециркулация на обогатената кръв към останалите клетки в тялото, което води до противодействие на възпалителни процеси и болести, по-добра детоксикация, намаляване на болковия синдром, поправка на клетъчното увреждане в следствие на оксидативен стрес и подобрен метаболизъм.
Предимства на криотерапията
Норепинеферин и крио
Един от най-забележителните физиологични отговори на криотерапията е освобождаването на норепинефрин в кръвта. Всъщност скорошно проучване установи, че онези, които са правили криотерапия за цялото тяло в продължение на 2 минути при 110 ° С три пъти седмично в продължение на 12 седмици, преживяват повишаване на нивата на норадреналин в кръвта с 200 – 300%. Този мощен хормон и невротрансмитер има важна роля за по-добър фокус, внимание, когнитивна функция и настроение.
Норепинефринът също има положително въздействие върху метаболизма, болката и възпалението, както и води до вазоконстрикция – свиване на кръвоносните съдове.
По време на лечение с криотерапия тялото ви също освобождава протеини от студения шок. Протеините от този тип участват в метаболизма на липидите или изгарянето на мазнини, което означава, че тялото ви става по-ефективно в освобождаването на излишна мастна тъкан.
Има данни на британски учени, че охлаждането и като цяло намаляване на температурата на тялото предпазва мозъка от развитие на Алцхаймер.
Криотерапията намалява възпалението
Криотерапията първоначално е изобретена от ревматолог преди повече от 30 години, за да помогне за намаляване на възпалението и хроничната болка за негов пациент. Да, възпалението е важен процес за започване на възстановяване на тъканите в случай на нараняване на клетките.
Въпреки това, на моменти тялото ни преминава малко по-далеч от нужното с възпалителния процес и той продължава, въпреки всякакви мерки. Възпалението неслучайно се нарича „мълчаливият убиец“ и е установено, че е ключов фактор в процеса на стареене и е свързано с множество хронични и сложни здравословни състояния (ревматоиден артрит, възпалителни чревни заболявания и много други.)
За да подчертае пагубното въздействие на възпалението, изследователско проучване разглежда патологията на хора на възраст между 85 и 110 години. Резултатите сочат само към един био маркер, който предсказва оцеляването и когнитивната функция – ниска степен на възпаление в организма.
А познайте какво намалява възпалението – норепинефринът, който споменахме малко по-рано.
Как точно го прави? Норепинефринът инхибира възпалителния път чрез ограничаване на количеството TNFalpha (или тумор некротизиращ фактор алфа), който се отделя. Известно е, че TNF-алфа увеличава възпалението и има последствия за болести, включително рак и диабет, когато в тялото ни е излишък.
Подобряване функцията на имунната система
Излагането на студен въздух също е изследвано за подобряване функционирането на имунната система, което играе роля за предотвратяване на болести, както и за процеса на стареене.
На практика са ви нужни разнообрази имунни клетки в тялото, които да бъдат активни и да вършат своята работа при необходимост.
Изследванията показват, че излагането на студ увеличава вашия „запас“ от имунни клетки. Едно проучване установява, че излагането на студа увеличава броя на белите кръвни клетки в тялото, включително цитотоксичните Т-лимфоцити.
Тези имунни клетки играят жизненоважна роля при убиването на раковите клетки. Разбира се, едно проучване е крайно недостатъчно за категорични изводи, затова ще потърсим още релевантни такива и ще ви разкажем за тях отново в блога ни.
Крио терапията стимулира производството на енергия
Установено е, че излагането на студ увеличава производството на митохондрии в нашите клетки. Това дава на тялото ни повече енергия и увеличава аеробния капацитет. От гледна точка на спортно представяне и по-сериозен тренировъчен капацитет, този ефект е изключително важен.
Криотерапията за цялото тяло е мощен инструмент, който помага да се подобрят атлетичните показатели. Използването на крио помага за увеличаване на силата, издръжливостта и пъргавината.
Различни проучвания са установили, че криотерапията на цяло тяло, извършена 1 час след плиометрично упражнение (вид силово трениране, което предизвиква големи мускулни съкращения и експлозивност), води до подобрена сила и по-малко болка (в покой и по време на следващата тренировка).
Намаляване на възпалението
Доказано е, че криотерапията за цяло тяло намалява възпалителните маркери в кръвта. Това може да помогне за намаляване както на остра, така и на хронична болка, причинена от възпаление, скованост и обща мускулна болезненост.
Чрез намаляване на системното възпаление и позволяване на тялото да се възстанови по подходящ начин по време на острата фаза, спортистите могат да подобрят представянето си с криотерапия на цяло тяло.
Приложения на криотерапията
Този вид процедури може да се прилага при следните здравословни състояния:
- Баланс на телесната температура;
- Отстраняване на целулит;
- Ревматологични заболявания;
- Ставни и мукулни болки;
- Възстановяване от спортни и физически натоварвания;
- Захарен диабет;
- Следоперативна рехабилитация.
- Анти-ейджинг ефект;
- Стимулиране на метаболизма и ускоряване на отслабването;
- Елиминиране на отоци;
- Стимулиране на имунната система;
От гледна точка на дерматологични проблеми, Британската асоциация на дерматолозите съобщава, че с криотерапия може да се третира голямо разнообразие от повърхностни доброкачествени (неракови) лезии, както и:
- Премахване на актинични кератози (зона от увредена от слънце кожа, открита предимно на изложени на слънце части от тялото);
- Вирусни брадавици;
- Себорейна кератоза;
- Болест на Боуен;
- Други доброкачествени лезии.
Странични ефекти при криотерапия
Незабавните странични ефекти могат да бъдат следните:
- Болка – криотерапията обикновено се понася добре, но понякога може да бъде болезнена, ако е необходимо дълбоко замразяване (т.е. за лечение на базален клетъчен карцином). Този дискомфорт може да възникне както по време на лечението, така и за променливо време след това. Приемането на болкоуспокояващи (като парацетамол) за първите 24 часа може да облекчат дискомфорта; също приемът на болкоуспокояващо един час или повече преди очакваното лечение може да намали дискомфорта;
- Подуване и зачервяване – това е нормална незабавна реакция на замръзване на кожата и обикновено се успокоява след 2-3 дни;
- Мехури – това също е често срещано следствие от криотерапията и мехурите се успокояват след няколко дни с образуването на струпеи. Някои хора страдат от образуване на мехури повече от други, а образуването на мехури невинаги означава, че кожата е била охладена твърде много;
Никога не трябва да оставате на криотерапия по-дълго, отколкото се препоръчва за метода на терапия, който използвате.
За криотерапията на цялото тяло това би било повече от 3 до 4 минути. Ако използвате леден пакет или ледена баня у дома, никога не трябва да прилагате лед в зоната за повече от 20 минути. Увийте пакетите с лед в кърпа, за да не повредите кожата си, ако правите тази терапия в домашни условия.
Ако предпочитате да се оставите в ръцете на професионалистите, ще ви очакваме в DeTox Center, където ще се погрижим да прекарате добре, докато подобрявате здравето си с иновативни методи!