Кверцетинът принадлежи към групата на т.нар. флавоноиди – растителни пигменти, които дават характерното оцветяване на плодовете, зеленчуците, цветята и др. Флавоноидите са фенолни съединения, представляващи изключително мощни антиоксиданти. Тяхната биологична активност е много важна за защитата на растителните клетки от нестабилни частици като свободните радикали. През последните години се натрупаха и голямо количество данни за ползите от приема на кверцетин и за човешкото здраве. Точно те ще бъдат обект на тази публикация.
В допълнение, ще разгледаме най-достъпните храни, богати на кверцетин, с които можем да си набавяме този природен антиоксидант. Ще посочим и някои натурални хранителни добавки, които подсигуряват допълнително количество от него и които можете да откриете в Детокс Център.
Кверцетин – далеч не само мощен антиоксидант
Природата е перфектно балансирана система, източник на безкрайно много биологично активни органични съединения. Днес екстрактите от различни растения намират приложение почти наравно с фармакологичните препарати в медицинската практика. Търсенето на растителни продукти с изразено антиоксидантно дйствие през последните години доведе до разкриването на множество такива примери. Един от водещите сред тях е кверцетинът. Действайки за неутрализиране на опасните свободни радикали, той може да помогне за намаляване на риска от различни състояния, асоциирани с оксидативния стрес, като:
- Диабет;
- Атеросклероза;
- Високо кръвно налягане;
- Артрит;
- Ревматизъм;
- Ускорено стареене на клетките;
- Болест на Алцхаймер и др.
Но ролята на антиоксидант далеч не изчерпва целия потенциал на природния продукт кверцетин. Той има много по-широко фармакологично значение и намира приложение в различни направления.
Кверцетинът като противовъзпалително средство
Когато определени компоненти на тялото са изложени на влиянието на болестотворни агенти или стимули на дразнене, естественият биологичен отговор на самозащита включва реакция на възпаление. Възпалителната реакция цели премахване на патогените и увредените клетки и иницииране на оздравителния процес. Сред най-изразените действия на кверцетина е това на модулатор на възпалението. Той може да инхибира някои възпалителни ензими (оксигенази) и да намали производството на простагландини и други медиатори на възпалението.
Има клинични данни, че приемът на кверцетин може да помогне за намаляване нивата на C-реактивен протеин (CRP) – основният маркер на възпаление в тялото. Установено е и че той може да намали акумулирането на пикочна киселина около ставните тъкани и така да бъде от полза за хората, страдащи от подагра.
Кверцетин за превенция на сърдечно-съдови заболявания
И в това направление вече са събрани красноречиви научни данни. Установени са три потенциално позитивни действия на кверцетина върху здравето на сърцето и съдовете:
- Може да потисне агрегирането (слепването) на тромбоцитите и да намали риска от тромбози;
- Повлиява добре състоянието на ендотела (вътрешната повърхност на кръвоносните съдове);
- Може да инхибира оксидирането на лошия холестерол и да забави отлагането на атеросклеротични плаки по стените на съдовете.
Преки наблюдения върху хора, които консумират храни, богати на флавоноиди (включително кверцетин) имат по-нисък холестерол. Това съответно ги поставя в категорията хора с по-малък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Роля срещу някои невродегенеративни разстройства
През последните години се отчита интензивно проследяване потенциала на флавоноидите да модулират функциите на нервната система. Вече се знае, че те могат да подпомагат нормалното протичане на неврологичните процеси. Установено и, че може да предпазват невроните от увреждане под влияние на невротоксини или възпалителни процеси. Очаква се в бъдеще кверцетинът и другите растителни продукти от тази група да намират по-широко приложение за превенция на някои възрастово-асоциирани невродегенеративни заболявания като болест на Паркинсон или Алцхаймер.
Противовирусна и антибактериална активност на кверцетина
Лабораторните данни показват, че той може да проявява инхибиращо действие срещу развитието на почти всички видове бактерии. Особено изразено е това действие срещу щамове, поразяващи стомашно-чревния, дихателния и уринарния тракт. Установено е, че приемът на кверцетин може да повлияе за справяне с инфекции, причинени от вида Helicobacter pylori. Затова продуктът може да се прилага и в случаи на стомашна язва.
Сред вирусните инфекции тези, които се повлияват добре от приема на кверцетин, са инфекциите причинени от аденовируси, херпес симплекс вирус и др.
Противоалергичен ефект
Кверцетинът може да действа като натурален антихистамин. Той проявява противоалергично действие, като инхибира освобождаването на хистамин от мастните клетки. Това му действие може да намери широко приложение в лечението и превенцията на астма, бронхит и други хронични и алергични състояния.
Храни, богати на кверцетин
Той е сред най-изобилно съдържащите се флавоноиди в цветните плодове и зеленчуци. Сред хранителните продукти, които са най-богат източник на кверцетин, може да посочим:
- Цитрусови плодове;
- Ябълки;
- Череши;
- Черни и червени боровинки;
- Кромид;
- Броколи;
- Маслини и др.
Богати на кверцетин са и някои напитки като зеления чай, червеното вино и др.
С добре балансирана и разнообразна диета може да си набавяме достатъчно количество кверцетин за постигане на благоприятен здравословен ефект. При нужда от допълнителен прием на този комплексен продукт обаче може да разчитаме и на някои хранителни добавки. Екипът на Детокс Център може да предложи няколко висококачествени натурални продукти за тези ситуации.
Хранителни добавки с кверцетин от Детокс Център
Акти Кверцетин е утвърден натурален продукт от Хербамедика, подходящ за вегани и хора с глутенова непоносимост. Приемът му се препоръчва при нужда от подкрепа за дейността на черния дроб, нервната система или имунитета. Продуктът може да подейства благоприятно и за стимулиране на метаболизма и дейността на храносмилателната система.
Друг натурален продукт, съдържащ високи концентрации кверцетин, е Броколин. Той е базиран на висококачествен екстракт от броколи. Освен кверцетин, този екстракт е много богат и на други ценни компоненти като сулфорафан, витамините Б, Ц и К, минералите калий, желязо и манган и др. Броколин може да окаже благоприятен ефект при проблеми с храносмилателната и отделителната система. Препоръчва се и при инфекции, причинени от Хеликобактер пилори. Има данни и за неговото превантивно действие срещу развитието на различни онкологични заболявания. Екипът на Детокс Център може да препоръча Броколин и като натурално средство за стимулиране на детоксикацията и пречистването на организма чрез намаляване на оксидативния стрес.
Кверцетин е сред растителните компоненти, които са обект на най-интензивни проучвания през последните десетилетия. Този мощен антиоксидант определено носи огромен потенциал, който тепърва е се разкрива по-подробно. Затова възможността да се набавя лесно в нужните количества чрез правилно хранене или хранителни добавки не бива да се пренебрегва. Попитайте своя лекар за ползите от кверцетина и при нужда от допълнителен негов прием, може да разчитате на продуктите от асортимента на Детокс Център.
Допълнителни източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214562/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24971331/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26065748/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23798923/