По време на пандемията от коронавирус през последните години и търсенето на ефикасни лечебни и превантивни средства, много нашироко се обсъжда употребата на лактоферин с такива цели. Причината е в неговата добре установена роля за поддържане и стимулиране на имунитета и при деца, и при възрастни.
Повишеният интерес към биологичната активност на лактоферина през последните години доведе до установяване и на някои непознати досега негови функции. Оказва се, че той може да има много позитивно общо действие върху състоянието на организма. Затова в много случаи може да се извлече голяма полза от приема му като хранителна добавка.
Лактоферин – същност и особености
Лактоферинът се означава още и като лактотрансферин. По своята структура той представлява гликопротеин – белтък, съдържащ и прикрепен към него захарен (въглехидратен) остатък. Като част от групата на трансферините, той участва в метаболизма на желязото в организма.
Установено е, че лактоферинът може да се свързва с желязото и така да подобрява усвояването му в чревния тракт. Освен това участва в транспортирането му между клетките и достигането му до кръвния серум. Участието на лактоферина като транспортиращ желязото агент има голямо значение за поддържане на нормалните серумни нива на минерала, което е важно в редица аспекти, особено за производството на хемоглобин.
Изяснени биологични роли
Лактоферинът и неговата биологична активност са обект на много клинични проучвания през последните десетилетия. Повишеният научен интерес вече дава своите резултати и са изясняват все повече роли на този специфичен белтък в организма.
Лактоферин – желязосвързващ протеин и имуномодулатор с важна роля за защита от вируси и бактерии
Лактоферинът образува здрави връзки с желязото. Тази особеност има много голямо значение в борбата с инфекциите. В инфектираните тъкани pH обикновено е ниско (киселинно), но дори в такива условия лактоферинът не позволява отделяне на желзото. Така ограничава снабдяването на патогенните микроорганизми с този важен за тях минерал, инхибира развитието им и подпомага възстановяването на засегнатите тъкани.
В това отношение лактоферинът има още една косвена роля. Той е краен приемник на освободеното желязо при лизирането на еритроцитите и разпадането на техния хемоглобин. Така уловеното желязо също остава недостъпно за патогенните микроорганизми, които се нуждаят от него за поддържане на своя растеж и вирулентност.
Способността на лактоферина да ограничава наличността на свободно желязо за ползване от болестотворните микроорганизми в тялото се посочва като едно от основните му макар и не преки антимикробни свойства.
Изяснена имунологична роля
В клетките лактоферин се съхранява в специализирани гранули. Те са най-многобройни в имунните клетки, най-вече в левкоцитите и особено в неутрофилите. Като част от възпалителния отговор при навлизане на патогени в организма, гранулите, съдържащи лактоферин в неутрофилите, се разрушават. Това води до освобождаване на белтъка и повишаване на серумните му нива. Изяснено е, че той може да стимулира активността на естествените убийци (NK-клетките), които са важен компонент на естествения имунитет. Тази връзка показва и пряката роля на лактоферина за стимулиране активността на имунната система.
Конкретна роля срещу коронавируса
Много интересни са данните, показващи позитивният ефект на лактоферина срещу коронавируса. Установено е, че протеинът може да се свърже с някои от рецепторите по клетъчната мембрана, които се използват от коронавируса за преминаване през нея. Така навлизането на вирусните частици в клетките се блокира, което може да окаже терапевтичен и превантивен ефект срещу коронавирусната инфекция. Лактоферинът буквално се конкурира с коронавируса за свързване с рецептори по клетъчната повърхност, към които имат общ афинитет. Подобен ефект на конкуриране той демонстрира и срещу други разпространени вируси като човешкия папилома вирус, вируса на херпес симплекс, някои ротавируси и др. Заради тази си роля лактоферинът се определя като важен компонент от системата от естествени защитни механизми на телесните клетки.
Роля на пребиотик
Значението на лактоферина за дейността на имунната система се допълва и от неговата активност като пребиотик. Установено е, че той има позитивно влияние върху полезните бактерии в чревната флора и в урогениталния тракт при жените. Приемът му може да окаже позитивен ефект в 2 направления:
- Повишаване числеността и разнообразието от полезни пробиотични щамове в чревния и вагиналния микробиом;
- По-лесно и бързо възстановяване на баланса при чревна дисбактериоза или вагинална инфекция.
Ползи от приема на лактоферин
Човешкият организъм може да си произвежда сам лактоферин, най-вече чрез епителните и някои жлезисти клетки. Високи негови концентрации се откриват в сълзите, слюнката, секрета на назалната и бронхиалната лигавица и др. Най-високо е съдържанието на лактоферин в кърмата и коластрата (първото мляко) при човека и кравите. Тези особености се обясняват с важната имунологична роля на лактоферина особено за модулирането на вродения имунитет при кърмачетата.
С възрастта производството на този гликопротеин постепенно отслабва и допълнителният му прием може да има много позитивен ефект върху състоянието на организма.
Екипът на Детокс Център може да предложи Лактоферин като висококачествена хранителна добавка. Продуктът се предлага във вид на стомашно-устойчиви капсули и се препоръчва за прием с цел:
- Стимулиране на имунитета;
- Профилактика и допълващо лечение на язва на стомаха;
- Намаляване на локалното възпаление, особено при възпалителни заболявания на дихателните пътища или на червата;
- Противодействие на процесите на стареене на клетките, провокирани от оксидативния стрес;
- Забавяне пролиферацията на туморните клетки при някои видове рак и др.
Лактоферинът е една от най-интересните за науката биологично активни молекули през последните години. Интересът към него се засилва поради широкия спектър от потенциални сфери на приложение за подобряване и поддържане на човешкото здраве.
Допълнителни източници:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2020.01221/full#:~:text=Lactoferrin%20is%20a%20nutrient%20classically,is%20both%20antibacterial%20and%20antiviral.