Имунотерапията с ниски дози LDI е авангарден метод на лечение за подпомагане модулирането на имунния отговор при пациенти с автоимунитет, Лаймска болест, хронични инфекции, екзема и други възпалителни състояния. LDI терапията се основава на подхода за първопричината, като е насочена към възстановяване на нормалната имунна функция, вместо да се избягват тригерите на алергична реакция или да се разчита на инжекции, стероиди и антибиотици. Подготвили сме обширен преглед на същността, произхода и ползите на тази терапия, тъй като тя има широк обхват на действие и може да се прилага при едни от най-разпространените здравословни проблеми – сезонни алергии, астма, хистаминова непоносимост, артрит и други.
Кратък речник на термините
Преди да пристъпим към по-задълбочените обяснения искаме да ви запознаем с речник на термините, тъй като е важно да разбирате всеки от тях:
- Алергия: реакцията между алергена и антителата.
- Алерген: вещества, които предизвикват реакция на (и вътре в) тялото.
- Антитяло: протеин, произведен от белите кръвни клетки за неутрализиране на алергените.
- Антиген: протеин, който обикновено е чужд за тялото, който стимулира имунния отговор, водещ до производството на антитяло.
- Автоимунитет: наличието на антитела (които се произвеждат от В-лимфоцити) и Т-лимфоцити, насочени срещу нормалните компоненти на човек. Тези компоненти се наричат автоантигени и обикновено се състоят от протеини. Антителата и Т-лимфоцитите, които разпознават автоантигени, се наричат ’автоантитела’ и ‘автореактивни Т клетки.
Сега вече може да дадем отговори на всички важни въпроси свързани с провеждане на LDI терапия, нейните предимства и приложения при различни състояния, тъй като основните понятия свързани с нея са разяснени.
Какво е имунотерапия с ниски дози (LDI)?
Имунотерапията с ниски дози (LDI) е вид терапия за повишаване на имунната „толерантност“ на свръхактивна имунна система. Алергията и автоимунитетът представляват промяна или свръхактивиране на съответна имунна толерантност.
Ролята на LDI терапията е да “пренастрои” имунната система за специфични антигени, като по този начин намалява свръхактивния имунен отговор и спомага за овладяване на симптомите предизвикани от автоимунитет.
Основите на този вид имунотерапия са положени в Обединеното кралство през 70-те години на миналия век, когато терапията е наречена „Ензимно потенциирана десенсибилизация“.
Принцип на работа на LDI терапията
Традиционната „имунотерапия“ включва прилагане на разреден разтвор на алергена чрез инжектиране, като капки под езика или локален крем. Концентрацията на алергена е относително висока и стимулира тялото да произвежда „блокиращи антитела“, които блокират свръхактивната част от имунната система. Инжекциите обаче работят с години и са опасни поради високата концентрация на алерген. Капките за алергия под езика са много по-бързи и по-безопасни, но и инжекциите, и капките са ограничени за употреба само с инхаланти, като полени или животински пърхот.
LDI е различен метод, тъй като използва много по-ниски концентрации на алергени и може да се прилага за лечение не само на инхалаторни алергии, но също и на алергии към храни, химикали и определени автоимунни или свръхактивни имунни състояния.
Чрез този метод на имунотерапия с използване на малки дози бета глюкуронидаза и различни алергени от 1 до 1 000 000 (10-6) до 10-17 се стимулира производството на Т-супресорни клетки (известни още като регулаторни Т-клетки). Регулаторните Т-клетки направляват „помощните“ клетки, които причиняват заболяване на хората, защото погрешно идентифицират нормалните вещества в тялото като алергени. Така се управлява функцията на имунна толерантност и се помага на имунната система да реагира правилно, за да може да ви предпази от реална опасност, без погрешно да атакува тялото ви, антигените на околната среда или храните, които ядете.
Лечението с LDI осигурява излагане на широк спектър от потенциални антигени (храни, алергени от околната среда или патогени) в изключително ниски концентрации. Тези ниски и периодични експозиции позволяват на имунната система да понижи реакцията си към целевите вещества чрез възстановяване на толерантността в регулаторните Т-клетки. Не се подтиска или активира имунната система по никакъв начин, а само се управлява функцията на имунна толерантност. Дозите се прилагат сублингвално (под езика) на всеки седем до осем седмици в концентрация, персонализирана според състоянието на всеки пациент.
Необходимостта от нов подход и приложение на LDI терапията
Много пъти хората, които страдат от хронични и лечими заболявания, не успяват да получат правилна диагноза. Една от причините за това идва от многофакторния характер на такива условия и сложността на самите компоненти на заболяването. За съжаление конвенционалните медицински подходи понякога не могат да се справят и с лечението на такива заболявания.
Лабораторните изследвания (когато се правят) често измерват само остри състояния. Правилното време и спазването на всички важни условия за лабораторно тестване също могат да предрешат резултата. Лекарите могат да пропуснат много индикации за съществуващи състояния, при които агентите са станали латентни, а резултатите изглеждат нормални. Също така, значението на много от резултатите от лабораторните тестове е настроено на специфични критерии. За съжаление, тези нива на значимост осигуряват само проследяване на данни и не винаги се оказват полезни при оценката на такива състояния.
И така, когато хроничните състояния станат автоимунни, имунната система става хиперактивна. Тя реагира чрез прекомерно производство на цитокини – вид сигнални молекули. Най-често при автоимунни състояния тези цитокини действат, за да предизвикат възпаление, което краткосрочно е необходима и важна реакция. Но хроничното възпаление е причина за болка, умора и подуване при автоимунни състояния. В случай на автоимунни състояния, Т-хелперните клетки свръхстимулират имунната система, което води до атака на вашите здрави клетки. Имунотерапията LDI с ниски дози работи за връщане на тези Т-хелперни клетки до нормални нива, което нормализира функцията на имунната ви система.
При какви състояния може да се използва LDI имунотерапия?
Този тип имунотерапия може да бъде ефективна при редица хронични заболявания. Тези хронични състояния често нямат и ефективни възможности за лечение. Обикновено лечението на следните състояния включва използване на повече и по-силни лекарства със значителни странични ефекти, което не е най-доброто за здравето на човека.
Кратък списък на хронични състояния, за които имунотерапията с ниски дози може да се прилага, включва:
- Автоимунни заболявания (MS, ALS, Сьогрен, ревматоиден артрит)
- Лаймска болест
- Болест на Крон
- Фибромиалгия
- Хронична умора
- Някои форми на псориазис
- Аутизъм
- Имунологична реакция към различни патогени: борелия, бабезия, бартонела, ерличия, коксиела, кампилобактер, хеликобактер пилори, кандида микс и други
- Хронични заболявания засягащи уши-нос-гърло, дихателния тракт или пикочо-половата система
С имунотерапия с ниски дози медицинският специалист работи, за да “научи” имунната ви система да не реагира на онези антигени, които биха я задействали. Основен принцип на тази форма на имунотерапия е възстановяване толерантността на имунната система към тези антигени. По този начин се намаляват и нивата на стрес, упражнявани върху организма, а всички знаем, че стресът е предпоставка за много болести и влошава качеството на живот.
Възстановяването на правилната имунна функция е критична стъпка в лечението на много заболявания, когато вече са се развили, и LDI терапията може да послужи за това. Автоимунните заболявания и хроничните инфекции са свързани с имунна дисрегулация, а имунотерапията с ниски дози е ефективно средство за възстановяване на нормалната имунна функция.
Използвани източници
- T-клетка – Уикипедия https://bg.wikipedia.org/wiki/T-%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0
- Leung NYH, Wai CYY, Shu SA, Chang CC, Chu KH, Leung PSC. Low-Dose Allergen-Specific Immunotherapy Induces Tolerance in a Murine Model of Shrimp Allergy. Int Arch Allergy Immunol. 2017;174(2):86-96. doi: 10.1159/000479694. Epub 2017 Oct 25. PMID: 29065408.
- Sugiura S, Kitamura K, Makino A, Matsui T, Furuta T, Takasato Y, Kando N, Ito K. Slow low-dose oral immunotherapy: Threshold and immunological change. Allergol Int. 2020 Oct;69(4):601-609. doi: 10.1016/j.alit.2020.03.008. Epub 2020 May 20. PMID: 32444309.
- Slovick A, Douiri A, Muir R, Guerra A, Tsioulos K, Haye E, Lam EPS, Kelly J, Peacock JL, Ying S, Shamji MH, Cousins DJ, Durham SR, Till SJ. A randomised placebo-controlled trial investigating efficacy and mechanisms of low-dose intradermal allergen immunotherapy in treatment of seasonal allergic rhinitis. Southampton (UK): NIHR Journals Library; 2016 Dec. PMID: 27977090.