В сезона на вирусите и настинките, здравословните проблеми на дихателните пътища рязко се обострят. При контакт със студения, замърсен градски въздух много хора получават възпаления на синусите, които са силно болезнени и могат да доведат до цялостно неразположение. Как да различите възпалението от мигрена? Споделяме в днешната статия.
Какво представлява възпалението на синусите
Възпалението на синусите, познато като синузит, е инфекциозно заболяване, при което се получава подуване и зачервяване на тъканите. Синусите са кухини в черпната кутия, които филтрират вдишания въздух от замърсявания, бактерии, вируси и други анаеробни патогени. Благодарение на тях до белите дробове достига чист кислород, който може да бъде използван по предназначение.
При възпаляване синусите се запушват и изпълват с течност. Това възпрепятства нормалното дишане и създава множество неприятни симптоми и усещания. Синузитът може да бъде предизвикан от редица фактори:
- Настинка;
- Алергичен ринит;
- Назални полипи;
- Изкривяване на септума.
Видове синузит
Има няколко вида синузит.
Острият синузит се характеризира с рязко запушване на синусите, обикновено предизвикано от настинка. Продължава между 2 и 4 седмици.
Хроничният синузит продължава 12 седмици или повече и е съпроводен с редица неприятни симптоми.
Субакутното синусно възпаление трае между 4 и 12 седмици.
Рецидиваращият синузит се проявява няколко пъти в годината и се задържа за продължително време.
От синузит страдат, както възрастни, така и деца. Всяка разновидност се характеризира с различна симптоматика.
Острият синузит обикновено се проявява със следните симптоми:
- Болка, усещане за тежест и напрежение в областта на лицето;
- Запушен нос;
- Течщ нос;
- Загуба на обонянието;
- Кашлица или отделяне на слуз;
- Промяна в аромата на дъха;
- Температура;
- Преумора;
- Болка в зъбите;
Хроничният синузит се характеризира със следните симптоми:
- Усещане за тежест, болка и дискомфорт в областта на лицето;
- Неспособност за нормално дишане;
- Гной в носната кухина;
- Температура;
- Течащ нос със специфични на цвят гъси секрети;
- Температура;
- Преумора;
- Болка в зъбите.
И най-вече всички видове синузит се характеризират с главоболие. С какво то е по-различно от това, причинено от мигрена? В самото усещане за болка няма разлика. Дори мигрената може да предизвика някои сходни симптоми, които да затруднят диагностицирането на състоянието. При мигрената същи може да страдате от:
- Запушен нос;
- Течащ нос;
- Сълзене на очите;
- Усещане за натиск, дискомфорт и тежест в областта на бузите.
По какво можете да различите двете състояния?
Основната разлика е в цвета и текстурата на отделените секрети. При синузита има възпаление, което се отразява в слузта, която излиза през носа. Секретите при синузит са жълтеникави или зеленикави и много гъсти. При мигрената те обикновено нямат цвят.
Заради възпалителните процеси, които текат в синусите, синузитът също често води до температура и лош дух. Тези симптоми не са характерини за мигрената. Тя може да е съпроводена с гадене, слаб апетит, повишена сензитивност към светлина и звуци, както и замъглено виждане и виене на свят.
Въпреки че основният сиптом при двете състояния е един и същ – главоболие, правилното диагностициране е важно, защото от него ще последва адекватно лечение.
Третиране на синузит
Синузитът обикновено се третира медикаментозно, като се цели успокояването на възпалителните процеси. Лечението може да е придружено с обезболяващи и имуностимулиращи средства.
Към медикаментите за лечение на синузит спадат:
- Болкоуспокояващи – за регулиране на главоболието и дискомофорта в областта на бузите и устната и носната кухини.
- Деконгестанти – капки и спрейове за нас, които да подпомогнат отичането на секретите.
- Назални стероидни спрейове – това са медикаменти, които задължително трябва да бъдат изписани от лекар и целят да регулират възпалителния процес.
- Антихистамини – ако се смята, че причината за синузита е свързана с алергична реакция, лекуващият лекар може да предпише антихистаминови лекарствени продукти.
Освен приемът на лекарства, има и други начини да подпомогнете възстановяването от синузит.
Внимавайте въздухът в спалнята да не е твърде сух. Синусите не обичат сух въздух. Ето защо е важно, особено през нощта да поддържаме нормална влажност в стаята, в която спим. Отоплителните уреди имат тенденция да изсушават въздуха. Можете да изберете подходящ овлажнител. Задължително проветрявайте спалнята преди сън.
Правете редовни промивки на носа. В аюрведа от хилядолетия се практикува т.нар нети джала. Използва се малка специфична на форма каничка, която се пълни с топла вода. Към водата добавете 1 ч.л. сол и разбъркайте добре. Промийте последователно всяка ноздра. Избирайте само чиста филтрирана вода, за да не вкарвате патогени в носната кухина. Нети е добре да се прави преди лягане. Не излизайте на студен въздух след промивка, за да не дразните синусите.
Бъдете осъзнати за дразнителите, които предизвикват синузит при вас. Това може да са тежки парфюми, тютюнев дим, химически препарати и прах. Избягвайте ги доколкото е възможно.
Искате да се погрижите за синузита си без тежки медикаменти и да се радвате на добро здраве през студените месеци? Биорезонансната терапия е чудесен метод да постигнете това. При нея здравословното състояние се третира в основа чрез специални биочестоти. Известно е, че болните органи имат различна честота на трептене. Чрез биорезонансът, ние връщаме здравословните им вибрации и позволяваме на тялото да се върне към оптимални нива на хомеостаза. Тази терапия е изключително щадяща и приятна.
Готови ли сте да се избавите от синузита?
Научете повече за биорезонансната диагностика и терапия тук.