Има ли витамини за апетит и как можем да го стимулираме в случай на нужда? Това са важни въпроси, както за деца, така и за възрастни и следва да им потърсим отговор.
Терминът апетит се използва основно за обозначаване на желанието да се приема храна. То най-общо се контролира от комплекс от хормони и невротрансмитери в тялото. Разстройството в този сложен механизъм за контрол може да доведе до две различни крайности: от една страна, може да доведе до повишен глад и неконтролируем апетит за храна, а от друга – до липса на апетит и нежелание за хранене. И двата крайни варианта крият своите рискове.
Днес лесно може да откриете информация за различни и изпитани природни средства за намаляване на апетита и глада. Затова тук ще обърнем внимание и на обратното състояние. Ще посочим кога и защо може да се стигне до загуба на апетит и ще разгледаме някои минерали и витамини, които са подходящи за прием от деца и възрастни в такива случаи.
Загуба на апетит – причини
Приемът на храна е основен фактор за поддържане на енергийния баланс на тялото, а той от своя страна, е гарант за доброто ни здравословно състояние. Отслабването на апетита може да бъде напълно обяснимо в определени ситуации – например в периоди на горещо време, при настинки и стомашни неразположения. Кратковременното отслабване на апетита може да е и следствие от повишен стрес, да се появи като страничен ефект от приема на определени лекарства и прочее. Напълно естествено е гладът ни да отслабне и в периоди, когато не сме активни и не изразходваме достатъчно калории.
Но една от най-честите причини за липса на апетит е непълноценното хранене с дефицит на определени витамини, минерали, есенциални мастни киселини и др. Този фактор се наблюдава при хора във всяка възраст, но най-уязвими са децата и възрастните хора.
Недостатъчният прием на кой да е витамин може да се отрази негативно на общото ни състояние. Но са установени няколко форми на витаминен дефицит, които конкретно се отразяват зле на апетита. За щастие, компенсирането недостига на тези витамини в храненето позволява бързо да се преодолеят и проблемите с апетита. Затова те често се определят и като витамини за апетит. Ще разгледаме кои са те и ще посочим още няколко ценни хранителни компоненти, които също биха имали позитивен ефект за повишаване на апетита при нужда.
Витамини за апетит, с позитивен ефект във всяка възраст
Различните витамини изпълняват своите специфични роли в тялото, важни за различни аспекти на функциониране на организма. Сред важните роли е и полезният ефект на някои от тях върху контрола на апетита. Установено е, че някои витамини може да действат директно върху метаболизма и да стимулират процесите на производство на енергия. От една страна, този процес намалява риска от отлагане на излишни мазнини, а от друга – помага за поддържането на нормален апетит.
Витамин Б1 – тиамин
Той има ключова роля за растежа и нормалното развитие на тялото. Дефицитът на витамин Б1 провокира характерни оплаквания, сред които отслабване на апетита, загуба на тегло и други неврологични симптоми.
Витамин Б12
Той участва пряко в енергийния метаболизъм на тялото. И същевременно е сред представителите на групата Б-комплекс, при които най-често се установява дефицит, особено при възрастни хора и вегани. При хроничен дефицит на Б12 може да се развие анемия, поради компрометираното производство на червени кръвни клетки. Хроничната умора и липсата на желание за хранене са най-характерните симптоми на анемия с дефицит на витамин Б12. Нормализирането нивата на витамина обикновено има много бърз ефект и за повишаване на апетита.
Други хранителни компоненти с позитивен ефект върху апетита
Освен витамините от група Б има и няколко други хранителни компоненти, за които е установено, може да възбудят апетита.
Цинк
Отслабването на апетита е сред характерните симптоми при дефицит на цинк. Проучванията показват, че компенсирането на този дефицит оказва бърз ефект за нормализиране на апетита. Счита се, че този ефект се дължи на регулиращата роля на цинк върху секрецията на грелин – хормонът на глада, който контролира желанието ни да се храним.
Омега-3 мастни киселини
Тяхната роля в случая е много интересна и дори двупосочна. От една страна, нормалният прием на есенциални омега-3 киселини може да подпомогне отслабването, ако се инкорпорира в един общ здравословен хранителен режим при хора с наднормено тегло и затлъстяване. От друга страна, омега-3 киселините може да помогнат и за стимулиране на апетита, особено в случаите, когато липсата му е провокирана от стрес и психологически причини. Този ефект се асоциира с благоприятното действие на ненаситените мастни киселини върху нервната система и неврологичните процеси. Сред най-пълноценните източници на есенциални омега-3 мастни киселини са рибеното масло и маслото от крил.
Повишаването приема на посочените хранителни компоненти, минерали и витамини за апетит е работещо решение за хората, при които се отчита дефицит на тези нутриенти. Добре е в случаи на отслабен апетит да се направят съответните изследвания за установяване на подлежащите причини.
Центърът за иновативна медицина Детокс Център предлага широк набор от изследвания за проследяване на кръвния профил. Може да разчитате на съвременния uMMA тест за нивата на витамин Б12 или на Neuro Spot теста за хормони на стреса. Тези тестове може да дадат добра насока за определяне потенциалните причини за отслабен апетит. Предлагаме и високоефективни терапевтични процедури за общо енергизиране на тялото. При нас ще откриете и практичната интравенозна терапия B Vitamins Forte за снабдяване на тялото с всички витамини от групата Б-комплекс.
Поддържането на оптимална физическа активност и търсенето на методи за намаляване на стреса са основен фактор за нормализиране на апетита. В комбинация с приема на посочените минерали и витамини за апетит, те може да помогнат за придържането към пълноценните хранителни навици във всяка възраст.
Допълнителни източници:
https://takecareof.com/articles/which-vitamins-increase-appetite-in-adults
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326142