
Стремежът на човека да се задържи вечно млад вероятно е толкова стар колкото и самото човечество. И точно заради това в процеса на търсене на средства и методи за поддържане на вечна младост са използвани всевъзможни практики, много от които днес ни се струват коя от коя по-чудни. Но освен че прави древните практики да изглеждат трудно разбираеми днес, гледната точка от позицията на съвременната медицина ни дава и още една ясна представа – че по-резонни и успешни биха били не опитите да останем вечно млади, а тези за забавяне на стареенето.
Да се остарява е напълно естествен процес, който е на практика неизбежен, защото причините за него се коренят в самата същност на живота и в най-базисните основи, на които животът стъпва – т.е. в самото ни ДНК. Остаряването на тялото е следствие от стареенето на всяка една клетка. Което пък от своя страна се дължи на промени в структурата и функционирането на ДНК. А тези промени са естествен резултат от хода на времето, т.е. от самия живот.
Макар и не в дълбоки подробности, но този факт вероятно е осъзнаван и от най-древните хора. Но това не ги е спирало да търсят начини за поддържане на вечната младост или поне за забавяне на стареенето. А ние днес, с помощта на модерната медицина, вероятно можем да полагаме още по-ефикасни и научно обосновани стъпки в тази посока. Доколко това е възможно, времето ще покаже. Но си струва да разгледаме доколко възможно е забавянето на стареенето днес.
Неизбежните промени в клетките и в ДНК – биологичната същност на стареенето
Ако изобщо би имало успешен начин за забавяне на стареенето, успешните резултати от прилагането му биха зависили основно от това доколко добре познаваме същността на процесите, водещи до стареенето на организма. Както стана дума, тези процеси протичат много дълбоко – в самата структура на ДНК, т.е. на клетъчно ниво. За да разберем биологичната същност на тези процеси е важно да изясним значението и ролята на различни ДНК структури и реакции, засягащи генетичния материал, като теломери и метилиране на ДНК, както и на една модерна практика, каквато е интравенозната терапия с епиталамин, предлагаща едно модерно решение за забавяне на стареенето. Но как протича всъщност самото стареене на клетките?
С хода на времето и напредването на възрастта, клетките преминават през значителни промени, естествено засягащи техните структури. Част от тези промени са свързани и с генетичния материал.
Средно, клетките в човешкото тяло се делят по веднъж на ден, някои типове клетки – дори по-често. Като имаме предвид колко огромен е броят на клетките в тялото ни, това означава, че всеки ден се случват стотици милиарди клетъчни деления, като всяко от тях изисква и копиране на генетичния материал /ДНК/ във всяка отделна клетка. Този процес е винаги застрашен от поява на грешки при копирането на ДНК веригите, до увреждането на някои техни зони или до отпадане на част от ДНК последователностите. Това са потенциални проблеми, с които в млада възраст организмът може и да се справя и да ги неутрализира, но с напредването на възрастта потенциалът му в това отношение значително отслабва.
Освен това с хода на възрастта и деленето на клетките в тях започват да се натрупват отпадни продукти, които може да компрометират дейността на клетките и техните структури.
Всичко това води до едно ясно и логично последствие – започват да се появяват ясно разпознаваемите следи от стареенето на тялото.
Няколко ключови фактори, свързани със стареенето и промените в ДНК
Има няколко различни фактора, за които се знае, че допринасят за стареенето ни. Макар поотделно техният принос да не е много съществен, в комбинация тези фактори се явяват основния двигател на процеса на остаряването на тялото.
„Хипотеза за скъсяването на теломерите”
Двойната верига на ДНК в нашите клетки е разположена в отделни структури, наречени хромозоми. При човека те са общо 46, обединени в 23 двойки. Краищата на веригата на ДНК във всяка хромозома завършват със специфични последователности, наречени теломери. Тяхната роля е свързана със защитата на ДНК веригата от разплитане и увреждане.
При всеки животински вид, от най-просто до най-сложно устроените, теломерите са необходими за да може ДНК да се копира и клетките да се делят. В началото на живота ни теломерите са достатъчно дълги, но с хода на възрастта дължината им намалява. Причината е в това, че при всяко делене част от ДНК веригите в зоните на теломерите остава некопирана, изрязва се и се губи. Точно това е ролята на теломерите – да предоставят некодиращи ДНК последователности, които да отпадат при деленето и да няма риск да се загубят части от генетичния материал, които отговарят за кодирането на важни белтъци.
С всяко делена на клетката обаче теломерите стават все по-къси и ако се изрежат напълно, клетката може да спре да се дели или да започне да губи важни ДНК последователности с всяко свое следващо делене. Именно този процес се свързва с появата на видими признаци на стареене при човека и с развитие на различни заболявания.
Трябва да отбележим, че природата се е погрижила за максималното отлагане на този процес при човека напред във времето. Някои типове клетки разполагат със специфичен ензим, наречен теломераза. Той може да добавя нуклеотидни последователности към теломерите при всяко делене на клетката и така да поддържа тяхната дължина. С тази си изключително важна роля теломеразата представлява голям интерес за учените. С нея са свързани някои от модерните подходи за забавяне на стареенето като интравенозната терапия с епиталамин, за която ще стане дума по-долу.
Метилиране на ДНК
Освен скъсяването на теломерите има още един естествен фактор, който допринася за стареенето на организма ни. Това е процесът на метилиране на ДНК. Това е естествено протичащ регулаторен процес, чрез който към определени участъци на ДНК се добавят метилови групи, чрез които без да се променя генетичната последователност в дадени гени, те може да се деактивират за определено време. Метилирането е известно и като „генетичен сайлънсинг” – заглушаване на определени гени.
Метилирането на ДНК подлежи на много строг контрол в организма, за да се осигурява в точно определено време активността или заглушаването на точно определени гени. С хода на възрастта обаче този контрол може да се компрометира и влоши, което е белег за стареенето на организма, а може да бъде и предпоставка за повишен риск от хронични заболявания. Т.е. можем да заключим, че колкото по-ефективна е метилацията на ДНК, толкова по-стабилна е ДНК в клетките ни и е по-нисък рискът от мутации и увреждания. С други думи, организмът се поддържа по-млад, а вероятността от развитие на заболявания, свързани с възрастта, е по-несъществена.
Как да определим реалната си биологична възраст и можем ли да постигнем ефективно забавяне на стареенето
Натрупаните познания за особеностите на ДНК и съвременните технологии позволиха да се разработят методи за определяне на биологичната възраст на всеки човек. Един от най-популярните начини за това е чрез измерване на степента на метилиране на ДНК.
Разберете реалната си биологична възраст чрез MethylAge тест в Detox Center
Ние в Detox Center можем да предложим съвременния MethylAge тест, който отчита степента на метилиране на ДНК в определени участъци от хромозомите и така може да помогне за оценяване на биологичната ви възраст. Това е много полезно, защото много фактори като начина на живот, оксидативния стрес, замърсяването, пушенето и нездравословната диета може да доведат до нарушения в структурата и копирането на ДНК. Така ние може да се окажем преждевременно остарели биологично, макар хронологичната ни възраст да не е много напреднала. Т.е. MethyAge тестът може да ни покаже дали сме биологично по-стари отколкото би следвало за годините ни.
MethylAge тестът се извършва посредством кръвно изследване. То показва нивата на метилиране на ДНК в клетките, което като химична промяна, може ясно да се асоциира с остаряването на клетките. Данните от MethylAge теста може да се използват не само като маркер за биологичната възраст на човека, но и като индикатор за това доколко сериозен е рискът от когнитивни нарушения, хронични заболявания и др.
Резултатите от MethyAge теста може да бъдат много важни, за да потърсим навреме мерки за забавяне на стареенето. Защото днес освен с методи за определяне на биологичната си възраст разполагаме и с модерни решения, които може да помогнат в тази посока.
Общи превантивни мерки за забавяне на стареенето
Макар ролята на генетичния фактор върху стареенето на организма да е най-значителен, има много допълнителни фактори, които можем да контролираме и да полагаме ефективна грижа за забавяне на стареенето. Счита се, че с тези прости стъпки можем да поддържаме естествените механизми на организма за защита на ДНК и на клетъчните структури от увреждане.
Сред тези стъпки може да посочим:
- Рационалното хранене и придържането към здравословна диета, богата на витамини, минерали и особено на такива с антиоксидантен потенциал;
- Редовна физическа активност – последните проучвания показват, че физически активните хора, особено тези над средна възраст, са биологично по-млади от връстниците си, водещи заседнал начин на живот. При активните хора се установяват по-дълги теломери и по-малък брой застарели клетки или такива, които са спрели да се делят. По мнението на учените, ако наистина съществува естествен метод за поддържане на младостта, то аеробните упражнения са най-близкото до него средство, на което всеки може да разчита;
- Пълноценен сън и успешно управление на стреса – недоспиването и хроничният стрес може да ускорят стареенето на клетките и скъсяването на теломерите. Затова всяка допълнителна дейност, която помага за намаляване на физическия и емоционален стрес, може да действа и срещу преждевременното стареене.
Интравенозна терапия с епиталамин – модерният пробив в анти-ейдж процедурите за забавяне на стареенето
Епиталамин е синтетичен протеин с къса полипептидна верига. Той е сред най-интересните за науката продукти в сферата на борбата със стареенето. Епиталаминът действа като активатор на теломеразата – ензимът, който отговаря за поддържането и удължаването на теломерите на хромозомите. Изследваниятап оказват, че с това си действие епиталаминът може да има значителен потенциал за забавяне на стареенето на клетъчно ниво.
Точно това е в основата на модерната интравенозна терапия с епиталамин, която се прилага успешно и в Detox Center. Тя е сред най-предпочитаните съвременни анти-ейдж процедури. Провежда се лесно и бързо, носи осезаеми ползи и няма странични ефекти.
Анти-ейдж инфузиите с епиталамин е прекрасно средство за хора, при които MethylAge тестът е показал, че биологичната възраст изпреварва хронологичната. С тази терапевтична процедура може да се постигне ефективно запазване дължината на теломерите, забавяне на стареенето и поддържане на младостта. Освен това интравенозната терапия с епиталамин може да помогне и за намаляване риска от хронични здравословни проблеми, асоциирани с възрастта.
Процесът на стареене е неизбежен. Но модерната наука ни дава големи възможности да го забавим или поне да го отложим максимално напред във времето. Леки промени в начина на живот като физическата активност, здравословната диета и управлението на стреса може да имат силен ефект върху хода на биологичния часовник. А иновативните методи като интравенозната терапия с епиталамин предлагат голям потенциал за стимулиране на клетъчната регенерация и забавяне на стареенето. С тях може значително да се подобри качеството на живота, особено при хора над средна възраст.