Хеликобактер пилори /Helicobacter pylori/ е често срещана бактерия, сравнително устойчива на киселинната среда в стомаха. Тя атакува стомашната лигавица и е най-честият причинител на заболявания от типа на язви, гастрити, а в някои по-тежки случаи и на рак на стомаха. Въпреки потенциаллно сериозните усложнения, до които може да доведе инфектирането над 50% от инфектираните дори не проявяват симптоматика. От една страна, това показва колко важно е провеждането на тестове за навременно диагностициране на бактериална инфекция. А от друга страна, това кара учените задълбочено да проучват въпроса дали е възможно да се изгради имунитет срещу хеликобактер пилори или не.
Един от най-широко използваните методи за диагностициране на инфекция с хеликобактер пилори е дихателният уреа тест. В този материал ще разгледаме какво представлява въпросният тест и как се прилага на практика от екипа на Detox Center. Освен това ще разгледаме и няколко препоръки за по-лесно справяне със случаите на инфекция с хеликобактер пилори и как алкализирането на стомашната среда може да помогне за облекчаване на симптомите. И най-важното – ще дадем отговор на въпроса можем ли да развием имунитет срещу хеликобактер пилори и какъв е рискът от повторно заразяване след преодоляване на чревната инфекция.
Как хеликобактер пилори оцелява в стомаха
Тайната за високата устойчивост на бактерията и широкото разпространение на инфекциите, които предизвиква, се крие в една нейна важна особеност. Хеликобактер пилори си произвежда един специфичен ензим – уреаза. Той я прави изключително устойчива на външни влияние и ѝ позволява да оцелее в много агресивната киселинна среда в стомаха.
Благодарения на произвежданата уреаза хеликобактер пилори може да неутрализира стомашната киселина и бързо да колонизира лигавицата на стомаха. Заселвайки се в големи колонии, бактерията уврежда защитните функция на лигавицата и може да доведе до хронични възпалителни процеси, отключващи язви, гастрити и други усложнения.
Интересно е да се отбележи, че самото заразяване с хеликобактер пилори може да остане незабелязано много дълго време – понякога с години. Т.е. наличието на бактерията може да не води до никаква симптоматика до определен момент. Появата на оплаквания обаче може да бъде в широки граници и те да се изразяват в симптоми като:
- Отслабване на апетита;
- Бърза загуба на тегло;
- Подуване на стомаха, придружено от хронични болки и дискомфорт;
- Често оригване и повишено образуване на газове и др.
Появата на комбинация от тези симптоми може да се разглежда като ясен сигнал за назначаване на изследване за хеликобактер пилори. Ако инфекцията, причинена от тази бактерия, остане неоткрита и нелекувана, хеликобактер може да остане в стомаха с години. Това само подчертава нуждата от навременно диагностициране.
Тест за хеликобактер пилори – диагностика в Detox Center
Един от най-разпространените методи за диагностициране на хеликобактер пилори е дихателният уреа тест. Той може да се провежда и в Detox Center като средство за установяване наличието на опасните бактерии, дори при липса на симптоми на инфекция.
Дихателният уреа тест е абсолютно неинвазивен и безопасен. Провежда се чрез отчитане нивата на въглероден диоксид в издишвания въздух, известно време след консумация на специален разтвор, съдържащ уреа. Установено е, че чрез ензима уреаза хеликобактер пилори може бързо да разгражда уреата до въглероден диоксид и амоняк. Затова повишените нива на издишван въглероден диоксид след консумация на уреа може да се разглежда като ясен знак за присъствие и преносителство на хеликобактер пилори.
Резултатите се получават бързо, а тестът е много точен лесен за изпълнение. Подходящ за хора във всякаква възраст. Екипът на Detox Center може да даде конкретни препоръки и насоки за провеждането му според индивидуалното състояние и нуждите на всеки пациент.
Дихателният тест за хеликобактер пилори може да се прилага както при хора с изявена симптоматика, говореща за инфекция, така и профилактично за установяване ефективността на проведено лечение с антибиотици. Той може да покаже дали хеликобактер е изцяло унищожен след антибиотичния прием.
Може ли да изградим имунитет срещу хеликобактер пилори
С оглед на широкото разпространение и сравнително сеирозните усложнения, до които може да доведе инфекцията с хеликобактер пилори, въпросът с имунния отговор към тази бактерия вълнува науката все по-сериозно през последните години. Изследванията показват, че освен че е устойчива на агресивната киселинна среда в стомаха, тя успява и по свой специфичен механизъм да преодолее защитните механизми на тялото ни.
Бактерията успява да си изгради механизми, с които се предпазва поне частично от факторите и на вродения , и на придобития имунитет. Затова развиването на имунитет срещу хеликобактер пилори се изгражда трудно. А произведените антитела рядко са достатъчно трайни, за да ни защитават за продължително време. Затова се случва дори наскоро излекувани от инфекция с хеликобактер пилори хора, може да развият отново инфекцията в кратки срокове.
Способността на бактерията да заобикаля естествените механизми на вродения и придобития имунитет е причина създаването на ваксина срещу хеликобактер пилори все още да бъде предизвикателство пред науката.
Всичко това само подчертава нуждата от успена превенция на инфекцията и профилактика на нейните усложнения. Това може да стане например чрез успешно тестване за хеликобактер пилори и чрез допълване на антибиотичното лечение с други ефикасни средства.
Лечение на инфекция с хеликобактер пилори с антибиотици и допълващи средства
Дихателният тест за хеликобактер пилори е сред най-щадящите средства за диагностика на инфекцията дори когато няма изразена симптоматика. Изследването може да се използва и за проследяване ефективността на назначено антибиотично лечение. А за допълване на лечението може да се действа в едно много важно направление.
Както стана дума, хеликобактер пилори е се адаптира към киселинната среда в организма и е устойчива към нея. Затова може да се разчита на алкализирането на организма като метод за противодействие и подобряване ефекта на лечението.
Знае се, че хеликобактер пилори оцелява най-добре в неутрална и кисела среда, а при алкално pH не може да живее дълго. Затова алкализиращата диета, както и приемът на продукти, които балансират стомашното pH или го изместват към алкалния спектър, може да действат много добре за по-лесно справяне с хеикобактер пилори.
Природни продукти срещу хеликобактер пилори от екипа на Detox Center
В Detox Center може да откриете продуктът ProHelico/Прохелико, който се препоръчва за допълване на лечението при инфекция с хеликобактер пилори. Той съдържа специален щам на пробиотичните бактерии от вида Lactobacillus reuteri. За въпросния щам се знае, че може да действа много добре за намаляване на бактериалния товар от хеликобактер в стомаха. Представителите на този щам могат да се прикрепват към повърхността на бактериите хеликобактер и да подпомагат извеждането им през стомашно-чревния тракт. Така се допълва лечението на инфекцията. Освен това този пробиотичен щам по никакъв начин не повлиява на нормалния баланс на чревната микрофлора.
Продукти като ProHelico предлагат природно решение срещу една от най-неприятните бактериални инфекции, които застрашават човешкото здраве. Както споменахме, инфекцията с хеликобактер пилори много често протича безсимптомно, но може да доведе до сериозни стомашно-чревни проблеми, ако не се лекува. Ранното откриване на бактериите и диагностицирането на инфекцията чрез тестове като дихателния уреа тест може да помогне за предотвратяване на усложненията. Това е много важен момент, който може да даде предимство в борбата с опасната бактерия, особено като имаме предвид, че развитието на дълготраен имунитет след инфекция е рядко срещано, поради способността на бактерията да преодолява защитните механизми на имунната система.
Механизмите, по които хеликобактер пилори преодолява имунната ни система, все още се проучват. Докато се изяснят напълно, фокусът ще остане върху ранното диагностициране, успешното лечение и превенцията на реинфекцията. Всичко това са фактори, с които можем да си подсигурим по-добро стомашно-чревно здраве и да профилактираме усложнения като язви, гастрити и дори някои форми на ракови заболявания, причинени от хеликобактер пилори.